×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 14 اسفند 1402  .::.   برابر با : Monday 4 March 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25174 خبر
۳۶.۳ میلیون مترمکعب آب وارد ۱۰ سد بزرگ آذربایجان‌شرقی شد

به گزارش همنوا، یوسف غفارزاده اظهار کرد: این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل ۴۴.۲ میلیون مترمکعب آب وارد سدهای استان شده بود یعنی در سال آبی جاری روان آب‌های ورودی به مخازن سدها نسبت به سال قبل ۱۸ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: در حال حاضر با وجود مصرف بهینه آب و با وجود برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، مجموع ذخایر آبی در مخازن سدهای بزرگ استان ۹ درصد کمتر از سال قبل است.

وی ادامه داد: روان آب‌های ورودی بیشتر سدهای استان در سال جاری نسبت به سال قبل کاهش داشته است و در این میان سدهای آیدوغموش میانه، نهند تبریز و ستارخان اهر به ترتیب با ۸۷ درصد، ۴۰ درصد و ۲۴ درصد، بیشترین کاهش را دارد.

غفارزاده یادآور شد: در حال حاضر ۲۷ درصد مخازن سدهای بزرگ آذربایجان‌شرقی پر شده و ۷۳ درصد از ظرفیت آنها خالی است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی با ابراز امیدواری نسبت به تداوم بارش‌های زمستانی، ادامه داد: با تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های گذشته، ذخیره حجم آب لازم جهت تأمین آب شرب تا اسفندماه سال آبی امسال در مخازن سدهای مربوطه پیش‌بینی شده است اما با توجه به احتمال تداوم خشکسالی‌ها، صرفه‌جویی در مصرف آب ضروری است زیرا در صورت ادامه‌دار نبودن بارش‌های جوی، ورود به مرحله بحران موضوعی جدی است.

غفارزاده با اشاره به آخرین وضعیت سدهای کوتاه آذربایجان‌شرقی در سال آبی جاری نیز بیان کرد: با کاهش قابل توجه بارندگی‌ها در طول سال و عدم وجود آب کافی در حوضه‌های آبریز تاکنون در اغلب سدهای کوتاه و معیشتی، آبگیری مناسب نبوده است و بر این اساس در حال برنامه‌ریزی برای بهره‌مندی از ظرفیت بارش و روان‌آبها هستیم و تا ۱۵ اردیبهشت از فرصت‌ها برای آبگیری استفاده خواهد شد.

وی همچنین اظهار کرد: متوسط درجه حرارت آذربایجان‌شرقی تا آخر آذر سال جاری برابر با ۱۰.۳ سانتیگراد بوده که نسبت به سال آبی قبل ۱.۲ درجه افزایش و نسبت به متوسط دراز مدت ۱.۷ درجه افزایش نشان می‌دهد.

وی افزود: متوسط تبخیر استان نیز تا آخر آذرماه برابر با ۲۴۹ میلی‌متر بوده که نسبت به سال آبی قبل ۴.۴ درصد افزایش و نسبت به متوسط دراز مدت ۱۸.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

غفارزاده ادامه داد: مجموع حجم جریان تا آخر آذر سال جاری نیز در ایستگاه‌های مبنای استان برابر با ۱۶.۸ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به سال آبی قبل و متوسط درازمدت به ترتیب ۲۶ و ۶۴.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

برچسب ها : ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.