×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 3 مرداد 1403  .::.   برابر با : Wednesday 24 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25753 خبر
سال ۹۸ سال لغو تحریم ایران و خروج آمریکا از خاورمیانه است

تسنیم نوشت: محمد حسین ادیب معتقد است که هدف از تحریمهای آمریکا علیه ایران، باز کردن فضا برای توسعه صنعت نفت آمریکا و تلاش برای فروش بیشتر نفت آن است.

وی با این تأکید که در سند استراتژی امنیتی امریکا در ده سال آینده آمده است که مرکز ثقل سیاست خارجی آمریکا از خاورمیانه به شرق آسیا منتقل شود، بر این باور است که آمریکا در جهت تحقق استراتژی امنیتی خود در سال ٩٨ از خاورمیانه خارج می شود ( قبل از دور جدید انتخابات آمریکا ، این کشور پروسه خروج از خاورمیانه را تکمیل می کند ).

او معتقد است، قبل از خروج امریکا از خاورمیانه ، طی کمتر از یکسال آینده ، آمریکا با ایران توافق می کند و تحریم ها را لغو می کند .

دیگر نظرات ادیب این پژوهشگر حوزه ریسک را در ادامه و در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی تسنیم می خوانید.

 • تلاش برای افزایش فروش نفت آمریکا به قیمت تحریم نفتی ایران و ونزوئلا

آمریکا با تحریم ایران چه هدفی را دنبال می کند ؟

ادیب : کاهش تولید نفت ایران با هدف  ایجاد ظرفیت برای افزایش تولید نفت آمریکا  می تواند قابل تامل باشد.  تولید نفت امریکا از ٨.٢ میلیون بشکه به ١٢.٢ میلیون بشکه افزایش یافته است و در سال آینده به ١٣.4 میلیون بشکه افزایش می یابد یعنی  5.٢ میلیون بشکه افزایش تولید نفت طی چهار سال. افزایش نفت آمریکا وقتی در بازار ظرفیت فروش خواهد داشت که صادرات برخی کشور ها کاهش یابد از جمله صادرات نفت ایران و ونزوئلا ، تحریم نفتی ایران و ونزوئلا را اینگونه نیز می توان دید.

هدف از تحریمهای ایران، باز کردن فضا برای توسعه صنعت نفت آمریکا

بیشتر توضیح دهید ؟

ادیب : برخی تحلیل گران معتقدند تحریم های امریکا علیه ایران بیشتر از انکه اهدافی سیاسی مثل کشیدن ایران پای میز مذاکره و مهار فعالیت های هسته ای و موشکی این کشور داشته باشد با هدف باز کردن فضا برای توسعه صنعت نفت آمریکا اعمال شده است ، تقریبا به ازای کاهش صادرات نفت ایران و نزوئلا ، تولید نفت آمریکا افزایش یافته است .

* افزایش 4 برابری صادرات نفت و گاز آمریکا به کره در 2018

 • ریشه افزایش واردات نفت و گاز به کره، تلاش ترامپ برای کاهش کمبودهای تجاری آمریکا با شرکای تجاری اصلی اش

تحریم صادرات نفت ایران به کره آیا برای ایجاد ظرفیت برای صادرات نفت آمریکا به کره  است ؟

ادیب : تحریم صادرات نفت ایران به کره که مشخصاً و با دلائل آشکار برای ایجاد ظرفیت برای صادرات نفت آمریکا بود.  صادرات نفت و گاز آمریکا به کره در 2018 بیش از چهار برابر شد و از 1.5 میلیارد دلار 2017 به 6.75 میلیارد دلار رسید . انتظار می رود کره در ژانویه و فوریه حداقل 18 میلیون بشکه نفت خام و 900 هزار تن گاز طبیعی مایع از آمریکا وارد کند . این مقدار 4 برابر نفت وارداتی سال گذشته است.  این افزایش واردات نفت و گاز آمریکا به کره از آنجا ناشی می‌شود که دونالد ترامپ قصد دارد کمبودهای تجاری آمریکا را با شرکای تجاری اصلی اش کاهش دهد و برای این منظور بیشتر از آنچه از آنها خرید می‌کند، به این کشورها می‌فروشد. صادرات نفت و گاز آمریکا بخش اصلی این استراتژی هستند. مازاد تجاری 13.86 میلیارد دلاری کره جنوبی با آمریکا در 2018 پایین ترین حد از 2011 است که 22.4 درصد نسبت به 17.86 میلیارد دلار سال قبل کاهش داشته است . این کاهش در تراز تجاری آمریکا و کره به سبب قطع صادرات ایران به کره و جایگزین شدن آمریکا به جای کره است به صورت بسیار صریح ، اگر در هدف آمریکا از تحریم نفت ایران به جهان جای شبهه باشد در مورد صادرات نفت ایران به کره هیچ شبهه ای نیست .

استراتژی آمریکا در دوران بوش چگونه بود ؟

ادیب : رایس گفت آمریکا روس ها را می بخشد ، اروپائیان را ندیده می گیرد و ایران را تنبیه می کند .

استراتژی آمریکا در دوران ترامپ ؟

آمریکا کره شمالی را می بخشد ، عربستان با وجود خاشقچی را ندیده می گیرد و ایران و روسیه را تنبیه می کند .

بیشتر توضیح دهید ؟

الف- آمریکا  یک اروپای بی ثبات می خواهد ، (اظهار رئیس جمهور آلمان که امریکا ، چین و روسیه در یک چیز به تفاهم رسیده اند و آن بی ثبات کردن اروپاست)

ب- آمریکا یک خاورمیانه ضعیف می خواهد .

ج- آمریکا به دنبال کره ای کردن اقتصاد شرق آسیاست. در سال 98 میلادی اقتصاد کره دچار فروپاشی شد. ارزش سهام به یک پنجم کاهش یافت و پول ملی کره نصف شد یعنی همه چیز در کره شده ده درصد سابق ، بعد سه شرکت یهودی کنسرسیومی تشکیل دادند و شرکتهای ورشکسته کره ای را به ده درصد قیمت قبل خریدند بعد این کنسرسیوم به کره و شرکتهای ورشکسته وام داد و همه چیز به سطح سابق بازگشت و بعد این کنسرسیوم همه شرکتهای کره ای را به ده برابر قیمت خرید ؛ فروخت و رفت ، آمریکا در صدد است با چین چنین معامله ای را انجام دهد .

 • انتقال مرکز ثقل سیاست خارجی آمریکا از خاورمیانه به شرق آسیا در ده سال آینده

استراتژی آمریکا در خاورمیانه را چگونه می بینید ؟

ادیب : در سند استراتژی امنیتی امریکا در ده سال آینده آمده است که مرکز ثقل سیاست خارجی آمریکا از خاورمیانه به شرق آسیا منتقل شود.

 • آمریکا در جهت تحقق استراتژی امنیتی خود در سال ٩٨ از خاورمیانه خارج می شود

آمریکا برای تحقق این استراتژی کاری هم انجام داده است ؟

ادیب : آمریکا در جهت تحقق استراتژی امنیتی خود در سال ٩٨ از خاورمیانه خارج می شود ( قبل از دور جدید انتخابات آمریکا ، این کشور پروسه خروج از خاورمیانه را تکمیل می کند ).

 • قبل از خروج امریکا از خاورمیانه ، طی کمتر از یکسال آینده ، آمریکا با ایران توافق می کند و تحریم ها را لغو می کند

برای خروج چه باید انجام می داد ؟

برای خروج 13 تغییر در سیاست خاورمیانه ای آمریکا باید رخ  می داد :

1-خروج ناوگان نظامی آمریکا از خلیج فارس

 آمریکا ناوگان دائمی در خلیج فارس داشت که با آمدن ترامپ ناوگان دائمی اش خلیج فارس را ترک کرد و اکنون ناوگان دریائی آمریکا فقط بازدید های سالیانه از خلیج فارس دارد . 2-واگذار کردن پایگاه دریایی آمریکا در بحرین به انگلیس

3- آمریکا در چند مرحله کمک های سخاوتمندانه خود به فلسطینی ها را قطع کرد .

4-پایان یافتن حضور سرزمینی داعش در عراق و سوریه

5-پایان دادن به حضور تروریست ها در استان ادلب در سال 98

6-خروج نیروهای نظامی امریکا از سوریه

7- مذاکزات بین امریکا و طالبان و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در سال ٩٨ 8-آتش بس در الحدیده یمن و پیش بینی آتش بس کامل در یمن در سال ٩٨

9- سرد شدن روابط عربستان با آمریکا با قتل خاشقچی

10-مجلس سنای آمریکا قطعنامه ممنوعیت حمایت ارتش آمریکا از عملیات نظامی در یمن را تصویب کرد.

11-- سنای آمریکا در قطعنامه ای ، ولیعهد عربستان را مسئول قتل خاشقجی دانست.

12- تشکیل دولت لبنان پس از سالها نداشتن دولت

13- قبل از خروج امریکا از خاورمیانه ، طی کمتر از یکسال آینده ، آمریکا با ایران توافق می کند و تحریم ها را لغو می کند .

 • خلاء ناشی از خروج آمریکا از خاورمیانه به وسیله دو قدرت منطقه ای یعنی ایران و عربستان پر می شود

خلا ناشی از خروج آمریکا از خاورمیانه چگونه پر می شود ؟

ادیب : سیاست موازنه محور است؛ هم سیاست خارجی و هم سیاست داخلی. خلا به وسیله دو قدرت منطقه ای ایران و عربستان پر می شود. غرب برای موازنه با اعراب  تندرو به ایران احتیاج دارد.

 • با خروج آمریکا از خلیج فارس، مأموریت ایران کنترل خلیج فارس خواهد شد

امنیت خلیج فارس چگونه تامین می شود ؟

ادیب -با خروج امریکا از خلیج فارس ، ماموریت ایران کنترل خلیج فارس و ماموریت عربستان ، برعهده گرفتن مسئولیت هر چیزی است که در شبه جزیره عربستان رخ می دهد. هیچ کس موافق کنترل خلیج فارس بوسیله عربستان نیست، بین آنچه که در خلیج فارس روی می دهد و آنچه که در شبه جزیره عربستان رخ می دهد باید تفاوت قائل شد .

 • دیپلماسی مثلثی روسیه و مانور در داخل مثلث تهران، ریاض و تل آویو

جایگاه روسیه را چگونه می بینید ؟

ادیب : روسیه سعی می کند به تهران ، ریاض و تل آویو ، نزدیک تر باشد تا این سه پایتخت به یکدیگر ، لذا روسیه دیپلماسی مثلثی را دنبال می کند ، روسیه به مانور در داخل مثلث ، ادامه می دهد.

جایگاه انگلیس را چگونه ارزیابی می کنید ؟

ادیب : انگلیس نیز دیپلماسی مثلثی را دنبال می کند ، انگلیس تلاش می کند به تهران ، ریاض و تل آویو نزدیک تر باشد تا این سه به هم ، البته انگلیس شاخه سیاسی حزب الله را تحریم کرد که فاصله گرفتن از دیپلماسی مثلثی است و قابل تامل است. جایگاه ترکیه ؟

ادیب : ترکیه مثل محمود عباس رئیس سازمان آزادی بخش فلسطین است هیچ کس به حرفش گوش نمی کند ، این خلأ بوسیله ترکیه پر نمی شود.

و در سوریه ؟

ادیب : در سوریه با خروج امریکا از آن ، قدرت برون منطقه ای که حرف اول را می زند ، روسیه است.

 • ایران در جایگاه رهبری تحولات آینده خلیج فارس ، عربستان در جایگاه رهبری تحولات آینده شبه جزیره عربستان و روسیه در جایگاه رهبری تحولات آینده سوریه ، خواهند نشست

جایگاه رهبری تحولات آینده در خاورمیانه را چگونه می بینید ؟

ادیب : در شبه جزیره عربستان و خلیج فارس ، قدرت برون منطقه ای که حرف اول را خواهد زد پس از خروج امریکا از خاورمیانه ، انگلیس است و نه روسیه.  ایران در جایگاه رهبری تحولات آینده خلیج فارس ، عربستان در جایگاه رهبری تحولات آینده شبه جزیره عربستان و روسیه در جایگاه رهبری تحولات آینده سوریه ، خواهند نشست.

استراتژی آمریکا ، در بن بست نگهداشتن نظام بانکی ایران است

استراتژی آمریکا در مقابل ایران  را چگونه تئوریزه می کنید ؟ ادیب : استراتژی آمریکا به بن بست رساندن نظام بانکی ایران است تا از طریق آن ، اقتصاد ایران را فلج کند و از آن به عنوان اهرمی برای فشار به ایران بر سر منازعات منطقه ای استفاده کند ، و هر بار که ایران برای از بن بست خارج کردن نظام بانکی اقدامی می کند با تشدید تحریم ، مانع تحقق اقدامات اصلاحی میشود،استراتژی امریکا ، در بن بست نگهداشتن نظام بانکی ایران است.

عراق را چگونه می بینید ؟

دو چیز قابل تامل است :

الف- در عراق لحن آمریکا با عملش مغایرت دارد و عمل آمریکا باید مبنا باشد و نه لحن امریکا. ب- سفیر ایران در بغداد اعلام کرد مستشاران نظامی ایران از عراق خارج شده اند .

سیاست ایران در برابر اروپا را چطور ارزیابی می کنید؟

ادیب : شمخانی اعلام کرد ایران موشک بیش از ٢ هزار کیلومتر تولید نمی کند یعنی قدرت موشکی ایران تهدیدی علیه اروپا نیست.

 • آمریکا قبل از آغاز فصل انتخابات در آمریکا با ایران توافق خواهد کرد

جدول زمان بندی تحولات آینده در خاورمیانه را چگونه می بینید ؟

ادیب : آمریکا انگیزه دارد  تا پس از خروج از افغانستان و سوریه و آتش بس در یمن و ایجاد تعدیل های لازم در سیاست خارجی اش نسبت به عربستان( فاصله گرفتن از عربستان )  و قبل از آغاز فصل انتخابات در آمریکا با ایران توافق کند .

 • تلاش برای کاهش 20 درصد دیگر از صادرات نفت ایران

در نقطه فعلی اسراتژی آمریکا چیست ؟

در نقطه فعلی راهبرد آمریکا کاهش 20 درصد دیگر از صادرات نفت ایران است یعنی کاهش صادرات از 1.25 میلیون بشکه در روز به یک میلیون بشکه و در مرحله بعد توافق و لغو تحریم ها  و خداحافظی با آبرو از خاورمیانه ، آمریکا می خواهد با آبرو و اقتدار خاورمیانه را ترک کند .

گفت وگو از: مریم سلیمی

برچسب ها :

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.