×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 29 اسفند 1401  .::.   برابر با : Monday 20 March 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 20961 خبر
آزمایش‌های انسانی واکسن کرونای ایرانی از اواسط آبان آغاز می‌شود

به گزارش همنوا به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، دکتر سعید نمکی در حاشیه نشست ستاد استانی پیشگیری و مدیریت بیماری کووید19 استان آذربایجان غربی، اظهار کرد: خوشبختانه آزمایش‌ها و مدل‌های حیوانی ساخت واکسن در ایران طی شده و از اواسط آبان قرار است مراحل آزمایش‌های بالینی و انسانی واکسن آغاز شود. فکر می‌کنم که اگر بیماری و واکسن آن دچار تغییرات بنیادین علمی به دلیل دگرگونی نوع ویروس و مشکلات ناشی از این دگرگونی نشود، در مورد ساخت واکسن، شیوه های خیلی درستی را رفته‌ایم و به سازمان جهانی بهداشت نیز اخیرا اعلام کرده‌ایم و امیدوارم که در آینده نزدیک خبرهای خوش‌تری برای ملت ایران داشته باشیم. 

در کشور مشکل کمبود انسولین نداریم

وی در خصوص مشکلات تامین انسولین قلمی در کشور، گفت: به آن شکلی که دامن زده می‌شود، در کشور مشکل کمبود انسولین نداریم و بیش از سال قبل هم واردات داشته‌ایم. انسولین ویالی به اندازه کافی برای تمام بیماران کشور موجود است که در داخل هم تولید می‌شود و نوعی انسولین هم قلمی است که در برخی شرایط به خاطر دیرکرد تخصیص ارز و یا فشارهای آمریکا برای دارو و دشوار بودن نقل و انتقال پول و همچنین حمل و نقل دارو با مشکلاتی روبرو شده‌ایم. 

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سال گذشته با وجود سیلاب‌های سنگین بهاره، ارائه خدمات به سه و نیم میلیون زائر اربعین حسینی، شیوع آنفلوآنزای H1N1 و کرونا، حتی یک مورد نسخه دارویی در دست مردم نماند و یکی از سال‌های طلایی ما بود. امسال هم با گرفتاری کرونا روبرو هستیم که این بیماری فقط به داروی ضد ویروس نیاز ندارد، بلکه بیمارانی که در وضعیت نامناسب قرار دارند، باید ده ها داروی ضد ویروس دیگر هم به آنها داده شود. 

در استان آذربایجان غربی هم کمبود دارویی نداریم

 نمکی افزود: دو داروی رمدسیویر و فاویپراویر اگرچه برخی مقالات اشاره کردند که در درمان کرونا موثر نیست، اما روزی که در دنیا اعلام شد موثر است، ساخت آن را آغاز کردیم و در استان آذربایجان غربی هم کمبود دارویی نداریم. در مورد انسولین نیز به اندازه کافی وارد کرده‌ایم و در روزهای آینده با شرایط ویژه که مورد سوء استفاده قرار نگیرد و بیماران دیابتی با کارت ملی، می‌توانند انسولین را از داروخانه های منتخب تحویل بگیرند و نگرانی برای ورود، توزیع و تحویل داروی بیماران دیابتی نداریم. 

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: یکی از موفق‌ترین، همدل‌ترین و خردمندانه ترین شیوه‌ها در بین ستادهای استانی، در اذربایجان غربی انجام شده است. بنده گزارش‌های همه استانها را رصد می کنم اما متاسفانه علیرغم تلاش‌های بی وقفه در این استان، با آمارهای نسبتا نگران کننده‌ای در آذربایجان غربی روبرو شدیم که دیروز ناگهانی تصمیم گرفتم با آخرین پرواز خودم را به این استان برسانم.

وی افزود: از امروز صبح وضعیت استان آذربایجان غربی را به همراه معاون درمان، رییس مرکز بیماری‌های واگیر و تعدادی از کارشناسان وزارت بهداشت بررسی می‌کنیم. 

وزیر بهداشت تاکید کرد: نه به عنوان وزیر بهداشت بلکه به عنوان یک خدمتگزار کوچک مردم این سرزمین که از عملکرد مدافعان سلامتی که تعداد زیادی از آنها بیمار، ناتوان و شهید شدند، باید دفاع کنم و در بین شهدای مدافع سلامت، تعدادی ژنرال و پزشک حاذق که در منطقه کم نظیر بودند را برای دفاع از سلامت مردم، تقدیم کردیم.

 نمکی یادآور شد: در شرایط کنونی در وزارت بهداشت، کاستی و نقصانی نمی‌بینم. هیچ بیماری در هیچ استانی به دلیل کمبود تخت، پشت در هیچ بیمارستانی نماند. هیچ قومی را به دلیل قومیت خاص از هیچ خدمتی محروم نکردیم، هیچ سنی را به دلیل نبود تخت و ونتیلاتور از دستگاه جدا نکردیم و در کردستان، پیرزن 103 را درمان کردیم. پس وقتی کاستی ها را در نظام سلامت مرور می کنم و آنچه که همکاران ما با دست خالی در شرایط بسیار سخت تحریم به مردم این سرزمین عرضه کردند، شرمنده می‌شوم که بگویم اینها کاستی‌هایی هم داشتند که ممکن است ما به دلیل محدودیت منابع شاید نتوانسته‌ایم آنگونه که می خواهیم، در بخش سلامت عمل کنیم که خوشبختانه با تزریق منابع جدید، شیوه ها را با طرحی نوین دنبال می کنیم که منطبق بر اصول بسیار پیشرفته علمی است.

وی تصریح کرد: آنچه که ما را گرفتار این امواج کرده اگر بخواهیم به آنها وزن دهیم، بیشترین وزن را باید به عدم رعایت دستورالعمل‌ها، فاصله گذاری، استفاده از ماسک و عدم برخورد قاطعانه با پروتکل شکن‌ها باید بدهیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: هیچ کجای دنیا در تاریخ اپیدمی‌ها، با خواهش و تمنا با درصد قلیل قانون شکنان، برخورد نمی کند. این ضعف بزرگ ما در مدیریت کرونا در کشور است. در اتوبوس ها، هواپیماها، ایستگاه‌ها اتوبوس، داخل و بیرون از شهر باید با تخلفات برخورد محکم کنیم.

 نمکی یادآور شد: ما مامور اجرای حکم نداریم و فقط موارد تخلف را اعلام میکنیم، اما اجرای حکم، دست ما نیست. اگر در تشخیص، ایزوله کردن زودرس و اجبار به ماندن 14 روزه در قرنطینه از ما حمایت شود، در یکی دو ماه آینده می توانیم دستاوردهای بسیار خوبی در مدیریت کووید19 داشته باشیم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.