×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 9 خرداد 1403  .::.   برابر با : Wednesday 29 May 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25544 خبر
بهار و فهم نفهمی!

ساقیا سایه ابر است و بهار و لب جوی/ من نگویم چه کن ار اهل دلی خود تو بگوی

ما نیازمند یک بازگشت به خود هستیم. موضوع آنقدر مهم است که بی مقدمه اصل ماجرا را را باید گفت آنهم بی هیچ تعارف! این خود می تواند ضمیر اجتماعی جمعی مان باشد یا واکاوی درونی که آهن وجودمان را زنگ زده و پوسانده است.

این عادت اجتماعی و فردی را بخواهم توضیحی واضح و روشن بدهم.باید بگویم چیزی است در حد کارکرد کرونا ویروس که در قسمت تاج خود چیزی را حمل می کند بنام جهل مرکب. این ویروس زشت و منحوس عادت بدون اینکه ما بدانیم تمام رفتارهای ما را تحت کنترل خود می گیرد بدون این که ما بفهمیم مشکلی به وجود امده است .کنترل ذهن ما برایش عین آب خوردن است و متوجه کردن کسی که نمی داند بیماری مهلکی سراغش آمده و علائم اش قابل فهم او نیست کاری مشکل و حتی ناممکن است.

عادت پاندول در دست گرفته و قصد هیپنوتیزم و خواب کردنمان را دارد.او ویروس عجیبی است که عین همین ویروس کرونا تنها با شستن و صابون زدن ذهن از بین می رود و الا خواندن بزرگترین کتابها و مدیتیشن کردن و ریست نمودن اندرون کارساز نیست که نیست!

ویروس عادت ابزار را به هدف تبدیل می کند و هدف را از خاطره ها پاک می کند من شاهد بوده ام قوی ترین ویروس کش ها هم بخاطر نداشتن برخی صفات بیماری زایی ویروس عادت از تشخیص آن عاجز بوده اند.

گوگل همه کار است شواهد نشان داده برخی ها حتی وقتی حالشان بد می شود بجای رفتن به دکتر از او می پرسند که حال می چظور است و این دستگاه هوش مصنوعی با تقلید از عادتهای درونی ما که قبلا آن را رصد کرده است، دارویی چیزی سر هم می کند و تحویلشان می دهد که شاید حال این بشر وابسته به عادت را تسکین دهد.

ما چنان در کنش های فردی و اجتماعی دچار عادت شده ایم که با به وجود آمدن یک بحران هزار و یک عدد بحران فردی و اجتماعی متنوع دیگر از خود بروز می دهیم! این ها کار چه کسی است به غیر این ویروس عادت ؟جالب این که مسخ شدگی ما آدمیان با این ویروس عادت جهانی هم هست. همین درگیری ما با ویروس کرونا ما را باید متوجه ویروس مهلکتر و خطرناکتر عادت می کرد.کرونا باعث شده است ویروس عادت خود را نشان دهد. تا اینجای کار ما رفتارهای عجیب و غریبی شاهد بوده ایم.حمله اروپایی ها برای تصاحب کاغذ توالت تا لیسیدن یک فلز بخاطر اعتقادات! رفتار عجیب سیاستمداران را بگیرید تا افراد معمولی جامعه به طرز غیر قابل باوری عجیب تر شده است!

ویروس کرونا ، همه چیز را حتی مواجه با مرگ را برای ما عریان و شفاف تر کرده است. راستش را بخواهید گویا رستاخیزی به پا شده است فرزند را از والد گریزان کرده و معیارها را جابجا... به گفته متخصصان دینی این ویروس یادآور توحید هم شده است و آنچنان بد بد هم نیست تا جایی که در یک اقدام عجیب باعث تعطیلی خانه خدا شده و توجه به خود خدا را در جایگاه اصلی آن که همان قلب است، متذکر شده است.کرونا اعلایم ویروس عادت به زندگی نحس را بیرون داده است و این خدمت بزرگی است برای بشریت!

اگر چند درصد ناچیز از آدمیزاد را کرونا به کام مرگ می کشاند، ویروس عادت زندگی مردمان را چنان به کام مرگ می برد که خودشان هم بی خبرند!

درمان این درد آدمکش را علاجی است که باید جست واکسن آن را پیدا کرد و از شیوع نفهمی جلوگیری کرد تا از عادت گریخت.قرنظینه هم در این رابطه کارساز نیست باید نفهمی را فهمید و با این همه عادت تب کرد. شاید بهار را فهمیدن ویروس کش باشد!

حافظ می فرماید:

دو نصیحت کنمت بشنو و صد گنج ببر

از در عیش درآ و به ره عیب مپوی

روی جانان طلبی آینه را قابل ساز

ور نه هرگز گل و نسرین ندمد ز آهن و روی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.