×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 8 آذر 1402  .::.   برابر با : Wednesday 29 November 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24852 خبر
۴۳ درصد مخازن سدهای کشور پر هستند

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا، در حال حاضر میزان ورودی آب به سدهای کشور تا هشتم مهرماه معادل ۰.۲۵ میلیارد  مترمکعب بوده که این عدد در مقایسه با سال گذشته که عددی معادل ۰.۲۲ میلیارد مترمکعب بوده ۱۴ درصد افزایش داشته است، همچنین میزان خروجی از مخازن سدهای کشور در این تاریخ معادل ۰.۶۴ میلیارد مترمکعب ثبت شده که این عدد در قیاس با سال گذشته که عددی معادل ۰.۵۹ میلیارد مترمکعب بوده بیانگر افزایش ۸ درصدی است.

در شرایط کنونی حجم آب موجود در مخازن ۲۱ میلیارد و ۳۱۰ میلیون مترمکعب ثبت شده که نسبت به سال گذشته که عددی معادل ۱۸ میلیارد و ۷۷۰ میلیون مترمکعب بوده، ۱۴ درصد افزایش داشته و درصد پرشدگی مخازن سدهای کشور به عدد ۴۳ درصد رسیده است.

وضعیت سدهای مهم (شرب  - کشاورزی) بیانگر این است که در ۱۸ سد، درصد پرشدگی بیش از ۵۰ درصد است؛ به طوری که سد زنجیره کارون ۶۵ درصد و سد دز ۵۲ درصد و سد چره و مارون  استان خوزستان به ترتیب ۵۶ و ۵۱ درصد آب دارند همچنین میزان آب در سد گلپایگان و کوچری ۵۶ درصد است. سد جگین استان هرمزگان ۹۶ درصد پر است.

سد تالوار استان زنجان ۹۰ درصد، سد بیجار استان گیلان ۵۸ درصد، سد رودبار  استان لرستان ۱۰۰ درصد، سد سلمان فارسی استان فارس ۵۹ درصد پرهستند. همچنین در استان سیستان و بلوچستان سد پیشین ۸۹ درصد و سد ریزدان ۷۷ درصد و سد خیرآباد ۵۵ درصد و سد ماشکید اولیا استان سیستان و بلوچستان ۵۸ درصد پر هستند.

همچنین ارتفاع کل ریزش‌های جوی کشور معادل ۰.۳ میلی‌متر بوده که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره مشابه درازمدت یک میلی‌متر ۶۷ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که عددی معادل ۰.۸ میلی‌متر بوده ۵۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.