×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 3 مهر 1402  .::.   برابر با : Monday 25 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 23898 خبر
وزیر دفاع: به پیشرفت‌های خوبی در حوزه ضدکروز دست یافته‌ایم

به گزارش همنوا به نقل از تسنیم، امیر سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران که برای بازدید از ششمین نمایشگاه بین‌المللی نظامی ــ فنی روسیه و به‌دعوت همتای روس خود در مسکو حضور دارد در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک توافقنامه همکاریهای نظامی ــ فنی بین دو کشور را دارای ظرفیتهای بسیاری برای همکاری دوجانبه دانست.

مشروح این مصاحبه به‌شرح زیر است:

 
اسپوتنیک: با توجه به شکست ایالات متحده در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، چه آینده‌ای برای همکاری و خرید تجهیزات نظامی میان ایران و روسیه متصور هستید؟
 امیر حاتمی: همکاریهای دفاعی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه مبتنی بر اعتماد متقابل هم‌افزایی در چارچوب ایجاد صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی که امروز اشغالگری و یک‌جانبه‌گرایی به‌عنوان تهدیدهای اصلی آن به‌شمار می‌روند و نهایتاً منافع مشترک و متقابل پایه‌گذاری شده و روند خوبی را در دهه‌های اخیر به‌خصوص در یک دهه گذشته طی کرده است.

همکاری در حوزه صنعت دفاعی یکی از ابعاد این همکاری بوده است که با تحمیل تحریم‌های ظالمانه شورای امنیت تا قبل از برجام و ادامه بخشی از محدودیتها به‌رغم توافق برجام محدودیتهایی را در این زمینه ایجاد کرد، البته که ما بیکار ننشسته‌ایم و برای تأمین نیازهای نیروهای مسلح خودمان کارهای تحقیقاتی را توسعه دادیم که نمونه آن در حوزه پدافند هوایی بود و پس از ایجاد موانعی در انتقال سامانه‌های اس300 به کشور توسعه سامانه‌های پدافند هوایی را در اولویت قرار دادیم و امروز در همه سطوح از عم از ارتفاع پایین، ارتفاع متوسط و ارتفاع و برد بلند دارای سامانه‌های قابل اعتمادی هستیم و به نقطه بسیار خوبی رسیده‌ایم و البته راه همچنان ادامه دارد.

توافقنامه همکاریهای نظامی ــ فنی بین دو کشور ظرفیتهای بسیاری برای همکاری دوجانبه ایجاد کرده که خرید تجهیزات یکی از آنها است و به‌دنبال فعال کردن همه محورهای توافق هستیم.

اسپوتنیک: ایران در زمینه موشکی در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیاری داشته است، آیا توان موشکی ایران امنیت این کشور را در برابر تهدیدها و شیطنت‌های آمریکا  و برخی کشورهای منطقه می‌تواند تضمین کند؟
امیر حاتمی: ما در چارچوب رویکرد بازدارندگی برنامه‌های دفاعی را تنظیم و هدایت کرده‌ایم که برنامه‌های تسلیحاتی از آن جمله بوده است. موشک از جمله تسلیحاتی است که در چارچوب این رویکرد و با در نظر گرفتن تمامی تهدیدهای ممکن و همچنین مبتنی بر رویکرد قابلیت محوری تعریف و پیگیری شده است. وقتی مقامات رژیم آمریکا تا سالهای اخیر مرتباً از روی میز بودن گزینه نظامی مقابل جمهوری اسلامی ایران صحبت می‌کردند و در شرایطی که یک رژیم اشغالگری در منطقه به‌نام اسرائیل به هیچ هنجار بین‌المللی پایبند نیست و تعرضات و تجاوزات مکرر را در کارنامه خود دارد بایستی از تمهیدات لازم برای واکنش بموقع به تعرضات احتمالی آنها برخوردار باشیم و برنامه موشکی ما بر همین مبنا طرح‌ریزی و هدایت شده است. در سالهای اخیر شاهد نمونه‌هایی از این تعرضات بودیم که به آنها بموقع پاسخ دادیم: تجاوز پهپاد آمریکایی به فضای جمهوری اسلامی ایران در منطقه تنگه هرمز که خیلی سریع با واکنش پدافند هوایی ما مواجه و سرنگون شد، تروریستهای داعش که به‌وسیله آمریکا در منطقه ایجاد و مدیریت می‌شدند، پس از اقدام تروریستی در اهواز با یک حمله موشکی دقیق به مقرشان در سوریه مواجه شدند و نهایتاً پاسخ موشکی علیه پایگاه تروریستی آمریکا در عین الاسد پس از ترور ناجوانمردانه فرمانده عزیز و قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه شهید سپهبد سلیمانی و شهید ابومهدی اجرا شد و قدرت موشکی جمهوری اسلامی ایران نشان داده شد که تنها غرش آنها دهها نفر از تروریستهای آمریکایی دچار آسیب مغزی شدند.

اسپوتنیک: چندی پیش شما از آمادگی ایران برای صادرات سلاح پس از رفع تحریم‌ها صحبت کردید؛ کدام کشورها به‌صورت بالقوه خریدار تسلیحات ایرانی هستند و اصولاً صحبت از چه نوع سلاحی در میان است؟
امیر حاتمی: همان‌طوری که اشاره کردم صنعت دفاعی ما تولید و تأمین تجهیزات مورد نیاز نیروهای مسلح در همه حوزه‌های رزم را دنبال می‌کند که بخشی از آنها شامل تعریفی است که از تسلیحات وجود دارد و بر مبنای قطعنامه 2231 برای مدت 5 سال برای صادرات آنها محدودیت وجود داشت یعنی برای صادرات باید مجوز شورای امنیت اخذ می‌شد و چون از موضع خصمانه رژیم آمریکا مطلع بودیم در این مدت به شورای امنیت نه برای خرید و نه صادرات سلاح مراجعه نکردیم اما سایر محصولات را به بازارهای مختلف صادر کرده‌ایم. با پایان محدودیتهای شورای امنیت اتفاقی که می‌افتد بخشی از تسلیحات نیز در سبد صادراتی سازمانهای صنایع دفاعی ما قرار می‌گیرد. تسلیحاتی که ما تولید می‌کنیم همه شامل تسلیحات متعارف هستند ولی با این حال همه آنها در سبد صادراتی قرار نمی‌گیرند. محصولات صادراتی ما از گذشته بازارهایی در قاره‌های آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکا داشته است و قطعاً با رفع محدودیتها بازارها توسعه خواهند یافت.
 
اسپوتنیک: ایران چه برنامه‌ای برای خرید تسلیحات جهت حفاظت از خود در برابر تهدیدهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، با توجه به تنش‌های ایجادشده از سوی امارات و ایالات متحده دارد؟ آیا ایران برنامه‌ای برای خرید سلاح از فدراسیون روسیه دارد؟
امیر حاتمی: سیاست تسلیحاتی نیروهای مسلح ما مبتنی بر خوداتکایی و بومی‌سازی است ولی این به‌معنای تأمین صددرصدی نیازها به‌روش بومی نیست ولی به‌خلاف بسیاری از کشورهای منطقه معتقد به تبدیل به زرادخانه تسلیحاتی نیستیم و از آنجا که همه تصمیمات در داخل کشور بدون فشار خارجی اتخاذ می‌شود برنامه تسلیحاتی کاملاً منطقی و مبتنی بر نیاز و صرفه با حداقل هزینه را با هدف تأمین و حفظ دفاع اطمینان‌بخش تدوین و پیگیری می‌کنیم. رژیم آمریکا و عامل منطقه‌ای آن یعنی رژیم صهیونیستی از بدو پیروزی انقلاب اسلامی مقابل ملت ایران قرار گرفته‌اند و دشمن آن محسوب می‌شوند و برای بازدارندگی مقابل آنها نیز برنامه‌های مؤثری اجرا کرده‌ایم و امروز یک بازدارندگی تثبیت‌شده و فعالی را مقابل آنها به نمایش گذاشته‌ایم. تنش‌هایی که آنها ایجاد می‌کنند جدید نیست. از امارات نام بردید، مردم مسلمان امارات مانند سایر کشورها برادران ما هستند ولی حاکمان آنها دچار اشتباهات و لغزشهایی شده‌اند که آخرین مورد نیز کشاندن پای رژیم صهیونیستی به منطقه حساس خلیج فارس است و قطعاً رژیمی که بی‌ثباتی در منطقه پیرامونی را برای خود سازنده تلقی می‌کند هر جا حضور پیدا کند منشأ فساد و ناامنی خواهد بود.
ما از گذشته در حوزه دفاعی ــ فنی همکاریهای خوبی با فدراسیون روسیه داشته‌ایم و این همکاریها ادامه دارد که بخشی از آنها نیز مربوط به تأمین تسلیحات و تجهیزات است.
 
اسپوتنیک: آیا ایران برنامه‌ای برای پاسخگویی به ماجرای حادث‌شده برای هواپیمایی ماهان در سوریه دارد؟ پاسخ ایران چگونه خواهد بود؟
امیر حاتمی: هیچ اقدام سوء تروریستهای آمریکایی علیه منافع ایران تاکنون نه‌تنها بی‌پاسخ نمانده بلکه با پاسخ‌های چندگانه‌ای نیز مواجه شده است که در موارد متعدد خود آنها هم ترجیح داده‌اند در مورد آنها سکوت کنند. آنچه مسلم است پاسخ ما به این تروریستها مشابه کار بزدلانه‌ای که آنها علیه مسافران غیرنظامی و بی‌دفاع یک خط هوایی مسافری انجام دادند نخواهد بود.
 
اسپوتنیک: طی سال گذشته ایران در حوزه نظامی چه دستاوردهایی داشته است؟
امیر حاتمی: صنعت دفاعی ما یک صنعت بومی و پویاست و در همه حوزه‌ها روند پیشرفت مناسب و مستمری را دارد لیکن اولویتهایی که داریم روی میزان پیشرفت در حوزه‌های مختلف در مقاطع زمانی متفاوت است. در برنامه چهارساله وزارت دفاع که در سال پایانی آن هستیم اولویت بر ارتقای قابلیت‌های دفاع راهبردی قرار داده شده است نه به این معنی که حوزه‌های غیرراهبردی کنار گذاشته شوند.

سال گذشته دستاوردهای ارزشمندی در حوزه موشکی داشتیم که چند روز پیش رونمایی شدند هم در موشکهای بالستیک سوخت جامد که قدرت تاکتیکی بالایی دارند و هم در موشکهای کروز دریایی با برد بیش از 1000 کیلومتر که به‌یادبود دو شهید عزیزمان یعنی شهید سپهبد سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس نام این دو قهرمان ملی ایران و عراق بر آنها گذاشته شد. بلاتردید این قدرت تاکتیکی در افزایش قابلیتهای راهبردی ما مؤثر خواهد بود.

در صنعت پدافند هوایی روند توسعه همچنان ادامه دارد و به پیشرفتهای خوبی در سامانه‌های پدافندی ضدکروز و سامانه‌های چابک پدافند هوایی دست یافته‌ایم و محصولات جدیدی در زمینه پدافند هوایی شناورها معرفی خواهیم کرد.

در موشکهای ضدزره به تنوع و قابلیتهای بسیار خوبی دست یافته‌ایم. هوشمندسازی مهمات از دیگر رویکردهایی بوده که موفقیتهای خوبی هم داشته است. انواع خودروها و تجهیزات زرهی در داخل تولید می‌شود که شامل تانک، نفربر و خودروهای تخصصی و تاکتیکی می‌شود.

در صنعت هوایی با معرفی جت آموزشی یاسین و با رسیدن آن به مرحله تولید، چرخه کامل هواپیماهای آموزشی خلبانی را بومی می‌کنیم، در این صنعت هم‌اکنون هم جنگنده سبک و هم بالگرد بومی داریم و در رابطه با موتور هواپیما نیز گام‌های خوبی برداشته‌ایم و خط تولید اولین موتور توربوجت ملی راه‌اندازی شد و اولین موتور توربوفن سبک نیز بومی‌سازی شد، در این صنعت در زمینه پهپاد پیشرفتهای بسیار خوبی داریم و در رده قدرتهای اول جهان قرار گرفته‌ایم.

در صنعت دریایی انواع شناورهای سطحی و زیرسطحی را طراحی و تولید کرده‌ایم و به‌ویژه در زمینه تسلیح شناورها به انواع تسلیحات پیشرفته گام‌های محکمی برداشته‌ایم که نمونه آن موشک کروز دریایی ابومهدی با برد بیش از هزار کیلومتر است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.