×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : جمعه 4 خرداد 1403  .::.   برابر با : Friday 24 May 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25524 خبر
من همان اسوتچی هستم

محمدحسن اسوتچی باز هم به شورای شهر تبریز بازگشت. چهره‌ای متفاوت با روحیه‌ای مطالبه‌گر که همواره صدای متفاوت شورای شهر تبریز بود. خبرنگار هم‌نوا به همین بهانه با اسوتچی به گفتگو نشست.

اسوتچی امروز، با دوره سوم و چهارم شورا؛ با توجه به شناخت مردم از شما به عنوان نیروی انقلابی و مبارز، علیه فساد و رانت در شورا و شهرداری، چه تفاوت‌هایی کرده است؟

من همان اسوتچی هستم؛شاید از نظر روش‌ها و شیوه‌های عمل تفاوت‌هایی به وجود آید ولی همچنان با همان نیرو و حتی قوی تر علیه رانت و فساد در شهرداری مبارزه خواهم کرد.

با توجه به سابقه شما در ادوار گذشته شورا آیا به نظرتان با حضور شما در شورا اراده بیشتری برای مبارزه با رانت فراهم خواهد شد؟

بله؛ به همکارانی که در شورا علیه فساد و رانت مبارزه می کنند حتما کمک خواهم کرد و همکاری و هماهنگی‌های لازم را با آنها خواهم داشت. نظر من در رابطه با فساد و رانت این است که به تخلفات باید نگاه همه جانبه داشت، البته این نگاه همه جانبه باید با اولویت باشد. و این اولویت باید در برخورد و مبارزه با فسادها و تخلفات بزرگ باشد. زمانی که فردی یک تخلفی می کند، نفر دوم که شاهد تخلف بوده می‌گوید حتما آن کار تخلف نبوده‌است؛ در نتیجه تخلف‌های بعدی پشت سر هم اتفاق می افتند. شورای شهر بودن خیلی ادعای بزرگی است؛ سیاست گذاری و نظارت بر شهرداری از وظایف اصلی شورای شهر محسوب می شود، اگر شورا بتواند این دو وظیفه را به نحو مطلوب انجام دهد کار بزرگی کرده است.

با توجه به طیف‌های مختلف سیاسی در شورای شهر، برنامه‌ای برای هماهنگی در حوزه مبارزه با رانت، با آنها به ویژه آقای قلیزاده دارید؟

به نظر من طیف سیاسی نباید در مبارزه با فساد و رانت موثر باشند، این‌ها موارد عمده و عمومی هستند و هر کسی از هر جناحی وظیفه مبارزه با فساد و رانت را دارد. بحمدالله با انتصاب آقای رئیسی در قوه قضائیه ان‌شاءالله شاهد برخورد هر چه بهتر با جرائم و تخلفات در سطح کشور خواهیم بود. بعضی اصل‌هایی وجود دارند که زیربنایی‌تر از این موضوعات هستند؛ در انقلاب اسلامی، این تقسیم‌بندی‌ها خیلی روبنایی‌تر می باشد. اما تخلفات موجود از اصل‌های زیربنایی به شمار می آیند. اگر کسی به فلسفه و مبانی انقلاب اسلامی پی برده باشد حتما درباره تخلفات، علی الخصوص تخلفات عمده مخالف بوده و تا حد امکان با آنها مقابله کند. تفاوت با طیف سیاسی دیگر در مواردی است که آنها هم باید جداگانه بررسی شوند. باتوجه به اینکه من فقط در جلسات علنی شورا می‌توانستم حاضر شوم فقط از مسائل عمومی و مصوبه‌های بررسی شده در صحن شورا خبر دارم، ان‌شاءالله بعد از حضور در شورا و اطلاع دقیق از مسائل موجود تصمیماتی در این خصوص خواهم گرفت.

آیا تشکیل لابی‌هایی برای جلوگیری از ورود دوباره شما به شورا را تایید می کنید؟

حرف‌هایی بود ولی خاطر جمع نیستم. متاسفانه امروزه برای بعضی از افراد، دروغ ابزاری برای مدیریت محسوب می شود. در حالی که در دین اسلام توصیه‌های فراوانی در این خصوص صورت گرفته، از معصومین نقل است مسلمان هر اشتباهی ممکن است انجام دهد، اما به هیچ وجه ممکن نیست مسلمان دروغ بگوید. در انتخابات هیئت رئیسه هر عضو رای خود را در کاغذی نوشته و رای خود را مخفی اعلام می کردند. ولی من رای خودم را علنی اعلام می کردم تا نظرم مشخص باشد.بنابراین به این گونه نقل قول‌ها نمی توان به آنها استناد کرد.

عملکرد شهردار را چگونه ارزیابی می کنید و آینده سکان شهرداری را چگونه پیش بینی می کنید؟

از ریز ماجراها آگاه نیستم خبرهایی از مسائل به گوشم رسیده است ولی بعد از وارد شدن به شورا و اطلاع از ریز مسائل می توانم نظر منصفانه بدهم.

با توجه به اینکه تعداد اعضای شورا ۱۳ نفر است و برای رسمیت داشتن جلسه باید دو سوم اعضا حضور داشته باشند آیا جلسه یکشنبه گذشته شورا را که با حضور ۸ نفر از اعضا برگزار شد را قانونی می دانید؟

با تفسیراتی که گفته شد و تا جایی که من اطلاع دارم باید دو سوم ۱۳ نفر (۹نفر) در جلسه حضور می یافتند تا جلسه رسمیت پیدا می کرد. کسانی که به قانونی ورسمی بودن جلسه معتقد بودند حتما دلایلی داشتند که بهتر است آنها را ارائه کنند.

به عنوان سوال آخر، آیا با موتور سیکلت معروف خود به جلسات شورا خواهید آمد؟

بله با توجه به اینکه مسیر منزل تا محل جلسات نزدیک است و رفت وآمد با موتور راحت است، ترجیح می دهم با موتور رفت و آمد کنم؛ البته پرایدی هم دارم و در مواقع لزوم از آن استفاده می کنم.

علی آقائیان

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.