×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 30 اردیبهشت 1403  .::.   برابر با : Sunday 19 May 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25506 خبر
از اخبار صدا و سیما لذت ببریم!

همنوا/مهرداد خدیر: جمعه 19 فروردین 1401 خورشیدی حسب عادت یکی دو بخش خبری تلویزیون ایران را هم نگاه کردم تا به سبب مراجعۀ مکرر به کانال‌های تلگرامی و تارنماهای خبری عادت خبر شنیدن از صدا وسیما را ترک نکنیم و یاد مرحوم پدربزرگ هم تازه شود که موعد خبر شبانگاهی که می‌شد نیم رخ نزدیک تلویزیون می‌نشست و چشم نمی‌دوخت بلکه گوش خود را با صدای خبرخوان یا گوینده که غالبا هم یا مرحوم افشار بود یا آقای حیاتی تنظیم می‌کرد.

  باری، در یک بخش خبری و دربارۀ جنگ اوکراین دو خبر این گونه بود:

«ارتش روسیه 100 نفر از شهروندان عادی را که ملی گرایان افراطی اوکراینی از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می کردند، آزاد کرد».

   خبر دوم هم این که «موشک‌هایی که موجب کشتن شهروندان شده از نوعی است که روسیه ندارد و فقط اوکراین دارد».

کم مانده بود گوینده بگوید خدا را شکر که روسیه هست وگرنه خیلی برای دنیا بد می‌شد! یا چه خوب که آقای پوتین هوای شهروندان عادی اوکراین را دارد و چقدر بی‌تربیت‌اند ملی‌گرایان افراطی اوکراین که در کشور مانده اند و مردم را به کشتن می دهند. نظامیان‌شان هم. مثل تیمسار نخجوان شهریور 20 خودمان فی‌الفور باید تسلیم می‌شدند.

اخبار ضد و نقیض دربارۀ تعطیل بودن مدارس به خاطر گرد و غبار هم سبب شد پای اخبار ساعت 22 بنشینیم که نمی‌دانم کدام شبکه بود ولی با استاندار تهران گفت‌و‌گو کردند در پی جلسه ای در همین مورد.

پرسش خانم گوینده صریح و روشن بود: این که شنبه 20 فروردین به خاطر افزایش شاخص گرد و غبار ادارات و مدارس تعطیل است یا نه. استاندار محترم اما حسب عادت مقامات دیگر کلی مقدمه بی ربط و با ربط چید تا یک کلمه بگوید نه و ناگهان به این فکر افتادم که شاید چارۀ کار طرح سؤالات چند گزینه‌ای باشد.

خوش‌بختانه خانم گوینده منظور او را ترجمه می‌کرد تا بیننده متوجه شود وگرنه خود او هم انگار نمی‌دانست شاخص 500 است یا 400 یا دارد کم می‌شود و اگر گوینده می‌خواست شیطنت کند می‌توانست بپرسد این شاخص گرد و غبار را در دو جمله توضیح می دهید که اصلا 500 یعنی چه؟

البته چون این دولت را صدا و سیما خیلی‌خیلی دوست دارد، قرار نیست سر به سر هیچ یک از مقامات آن بگذارند ولو گفت‌و‌گو شونده استاندار تهران باشد که اگرچه طبعاً مقامی امنیتی است اما کم اختیارترین استاندار ایران است چون در قیاس با 30 همتای خود در سراسر کشور چون وقتی خود رییس‌جمهور و وزیر کشور در تهران مستقرند او نمایندۀ عالی دولت به حساب نمی‌آید.

با این حال تا گفت‌و‌گو تمام شد در خبرهای ورزشی اعلام شد مسابقۀ فوتبال جام حذفی دو تیم پرسپولیس و آلومینیوم اراک که قرار بود شنبه شب برگزار شود به خاطر شاخص نگران‌کنندۀ گرد و غبار لغو شده و در زیر‌نویس هم شاخص بالاتر از عدد اعلامیِ استاندار بود.

به بیان دیگر چون شاخص از نزدیک 500 به 200 درحال برگشت بود تغطیلی ادارات و مدارس منتفی شد اما چون شاخص بالاست مسابقۀ فوتبال در شنبه شب لغو شد!

با این اوصاف دریغ است از اخبار صدا وسیما لذت نبریم و کاش بخش خبری ساعت 19 هم حذف نمی‌شد ولو دیگر در بخش‌های خبری کاری به افزایش قیمت گوجه فرنگی در روزهای اخیر نداشته باشند و حتی در یک برنامۀ تلویزیونی کارشناسی توصیه کند "به جای گوجه، سیب بخورید" ولی روند کاهشی آن را مرتبا اعلام کنند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.