×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 1 مهر 1402  .::.   برابر با : Saturday 23 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 23873 خبر
اجرای طرح فهرست‌برداری نمونه پایه آمارگیری‌ خانواری سال‌جاری

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا از زنجان، ایرج امینی اظهار کرد: آمارگیری‌های خانواری به ‌خصوص آمارگیری نیروی کار و آمارگیری از هزینه و درآمد خانوار، از جمله مهم‌ترین آمارگیری‌های مرکز آمار ایران است و نتایج آن‌ در بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مسئول ادامه داد: با توجه به ماهیت آمارگیری‌های خانواری مستمر، در بسیاری از موارد لازم است از نمونه پایه استفاده شود. نمونه پایه، نمونه معرف بزرگی است که می‌توان از آن زیرنمونه‌هایی را به‌منظور تامین نیازهای اطلاعاتی چند آمارگیری یا چند دوره از یک آمارگیری انتخاب کرد.

وی افزود: در سال گذشته، چارچوب اولیه طراحی چهارمین نمونه پایه آمارگیری‌های خانواری با استفاده از اطلاعات حاصل از سرشماری عمومی نفوس و مسکن 95 ساخته شده است. چارچوب ثانویه نمونه پایه (فهرست همه خانوارهای ساکن در خوشه‌های نمونه پایه) در مناطق شهری طی عملیات فهرست‌برداری تهیه می‌شود. به این ترتیب که در هر خوشه، خانوارهای ساکن در یک محدوده جغرافیایی مشخص، فهرست می‌شوند.

امینی تصریح کرد: از این فهرست برای انتخاب خانوارهای نمونه طرح‌های آمارگیری از نیروی کار و هزینه و درآمد خانوار در مناطق شهری استفاده می‌شود. فهرست‌برداری به عملیاتی گفته می‌شود که در طی آن، ضمن مراجعه به محدوده مشخص شده، همه مکان‌ها و خانوارها در قالب فرم فهرست‌بردار، فهرست می‌شوند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: در اکثر آمارگیری‌های خانواری، اطلاعات فرم فهرست‌برداری، پایه و اساس انتخاب خانوارهای نمونه و کلید دسترسی به آن‌ها است و بی‌دقتی در انجام فهرست‌برداری تاثیر مستقیم در کیفیت این آمارگیری‌ها خواهد‌ داشت، بنابراین تلاش برای انجام دقیق فهرست‌برداری از اهمیت زیادی برخوردار است.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.