×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 7 خرداد 1402  .::.   برابر با : Sunday 28 May 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21816 خبر
10 میلیون متر مکعب آب از سد قلعه چای عجبشیر به دریاچه ارومیه وارد شد

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا یوسف غفارزاده با بیان این‌که رها سازی آب سد قلعه چای عجب شیر از پنجم فروردین ماه سال 98 به پیکره‌ی دریاچه ارومیه آغاز شده است، گفت: تاکنون 10 میلیون متر مکعب آب از این سد به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده و با توجه به وضعیت مطلوب ورودی آب سد، برنامه رهاسازی از سد قلعه چای به دریاچه ارومیه همچنان ادامه دارد.
وی افزود: میزان حجم مخزن سد قلعه چای عجب شیر بیش از 36 میلیون متر مکعب بوده که 91 درصد آن پراز آب شده است.
وی ادامه داد: برنامه رهاسازی دو سد سهند در شهرستان هشترود و آیدوغموش در میانه نیز در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با اشاره به میزان حجم مخازن سدهای سهند و آیدوغموش، یادآور شد: براساس آمار در حال حاضر حجم مخزن سد سهند بیش از 108 میلیون متر مکعب بوده و 66 درصد سد پر شده است و 75 درصد سد آیدوغموش نیز با حجم بیش از 108 میلیون متر مکعب پر از آب شده است.
وی با بیان این‌که مقدار رهاسازی آب از سد سهند 25 میلیون متر مکعب بوده است، گفت: مقرر شده 15 میلیون متر مکعب آب نیز از سد آی دوغموش رها سازی شود، البته ممکن است این تصور در افکار عمومی ایجاد شود که آب سه سد به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود، در حالی که تنها آب سد قلعه چای به سمت دریاچه رها سازی می شود، سد سهند و آیدوغموش در حوضه‌ی آبریز دریاچه ارومیه قرار ندارند و آب این سدها بستگی به ورودی آب، بیشتر به دلایل زیست محیطی رهاسازی می‌شود.
غفارزاده با اشاره به سه سد مهم علویان، ستارخان و نهند که آب شرب شهرستان‌های مراغه، اهر و تبریز را تامین می‌کنند، گفت: با توجه به بارندگی‌های اخیر 57 درصد ظرفیت مخازن سدهای استان پر شده است ولی میزان پر شدگی سه سد نهند، علویان و ستارخان اهر مطلوب نبوده است، به طوری‌که سد علویان با 52 درصد، نهند 43 درصد و ستارخان اهر نیز 28 درصد پر شده است که با توجه به پیش بینی‌های هواشناسی، امیدواریم وضعیت آبی این سدها در ماه‌های آتی بر اثر بارندگی‌ها بهبود یابد.

تراز آبی دریاچه ارومیه 46 سانتی متر افزایش یافته است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی در ادامه با بیان این‌که حجم آب دریاچه ارومیه در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از یک میلیارد و 140 میلیون مترمکعب افزایش یافته است، گفت: اکنون سه میلیارد و 130 میلیون مترمکعب آب در دریاچه ارومیه وجود دارد، در حالی که سال گذشته در همین زمان، مجموع آب دریاچه معادل یک میلیارد و 990 میلیون مترمکعب بود.
وی با بیان این‌که تراز آبی دریاچه ارومیه 46 سانتی متر افزایش یافته است، گفت: تراز آبی دریاچه سال گذشته 1270.74 متر بود که امسال به 1271متر و 20 سانتی متر در 15 فروردین رسید.
وی ادامه داد: براساس پیش بینی‌های سازمان هواشناسی، بارش‌ها در شمال غرب کشور در اردیبهشت ماه امسال بیشتر از حد نرمال خواهد بود که به طور طبیعی تاثیر مثبتی در افزایش حجم آب دریاچه ارومیه و ذخایر سدهای آذربایجان شرقی خواهد داشت.
غفارزاده خاطرنشان کرد: میزان بارش‌ها تا 17 فروردین امسال نسبت به متوسط دراز مدت 43 درصد و نسبت به پارسال 20 درصد افزایش یافته است.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.