×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 9 مهر 1402  .::.   برابر با : Sunday 1 October 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24143 خبر
هشدار درباره تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی در آذربایجان‌شرقی

به گزارش همنوا، بابک محبوب علیلو در حاشیه همایش سنددار کردن اراضی کشاورزی در مجتمع شهید کسایی تبریز در گفتگو با خبرنگاران با تأکید بر سنددار کردن اراضی کشاورزی، اظهار کرد: تثبیت وضعیت موجود اراضی کشاورزی مطمئناً در کاهش بسیاری از جرایم و تخلفات نیز مؤثر است.

وی با بیان اینکه سنددار کردن اراضی کشاورزی از خرد شدن این اراضی جلوگیری خواهد کرد و در رسیدگی قضائی به پرونده‌های مرتبط به دستگاه قضائی کمک شایانی می‌کند صدور سند مالکیت اراضی کشاورزی به نفع مالکان است چرا که یک حدود قانونی را مشخص و باعث دوری از اختلاف و منازعه می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان در ارتباط با اختلافی که بعضاً بین اشخاص حقیقی یا حقوقی در مورد اراضی ملی ایجاد می‌شود و منجر به طرح پرونده‌های حقوقی در محاکم می‌شود، کمیسیونی به نام کمیسیون رفع تداخل در استان و شهرستان‌ها با مسئولیت جهادکشاورزی تشکیل شده است و این کمیسیون به طور منظم و مرتب باید جلسات خود را تشکیل و با در نظر گرفتن حقوق اشخاص حقیقی و یا بیت المال در دولت تصمیمی بگیرند که منجر بر رفع تداخل در حدود اراضی ملی و کشاورزی شود. در استان اقدامات خوبی در این ارتباط صورت گرفته و این کار باید به سرعت در شهرستان‌ها نیز اجرا شود که تا پایان سال جاری بتوانیم به نتایج مطلوب و قابل قبولی دست یابیم.

وی ادامه داد: یکی از موضوعات دیگری که باید به آن توجه اساسی شود ممنوعیت تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی است. اراضی زراعی و باغی از حیث تأمین امنیت غذایی برای کشور از اهمیت و حساسیت فوق العاده ای برخوردار است بر این اساس ما باید سعی کنیم از تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی به جد اجتناب بکنیم مگر در مواردی که ضرورت اقتضا می‌کند و این ضرورت را خود قانون گذار پیش بینی کرده است.

علیلو اضافه کرد: اگر در مواقعی نیاز به تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی از سوی مالک زمین بوده باشد، در این صورت باید تقاضای خود را به مدیریت جهادکشاورزی شهرستان‌ها و مدیریت امور اراضی استان ارائه بکنند تا در کمیسیون خاصی که برای تغییر کاربری اراضی در این خصوص دارای صلاحیت شناخته شده مطرح و تصمیم گیری شود.

وی ادامه داد: اگر از نظر قانونی این مراحل و ترتیب رعایت نشود مالک زمینی مبادرت به تغییر کاربری اراضی کند مجرم محسوب می‌شود و باید علاوه بر تحمل مجازاتی که از جنبه عمومی مد نظر است، ساخت و سازهایی که انجام داده تخریب و اراضی به حالت اولیه خود برگردد. لذا از مردم درخواست داریم زمانی که احساس نیاز می‌کنند خانه باغی احداث کنند قبل از اقدام به کار نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.