×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403  .::.   برابر با : Thursday 25 April 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25395 خبر
مفهوم ۴۰۰۰

به گزارش همنوا، عدد یک برای سرخاب همراه است با خوشحالی از اینکه توانستیم هفت خوان رستم را سپری کنیم و روزنامه داشته باشیم. خوشحالیم از اینکه برای خودمان خواهیم نوشت و الگوی خود را تبلیغ خواهیم کرد. عدد صد این مفهوم را دارد که توانستیم صد شماره دوام بیاوریم و مثل اینکه راه را بلد شدیم و عددهزار این مفهوم را دارد که صاحب تجربه هستیم و حرفی برای گفتن داریم.

شوق جوانی و تجربه، اعداد دو هزار و سه هزار را نیز مفهوم‌دار می‌کند. ما می‌نویسیم و خوانندگان می‌خوانند. از اینکه خوانده می‌شویم خوشحالیم. از شماره سه هزار به بعد قاعده عوض می‌شود. البته از همان شماره اول به تعداد وزیر ارشاد قانون و برنامه برای مطبوعات وجود دارد. هر وزیری برای خود مجتهد است و از قانون مطبوعات استنباطی دارد که به شکل استبدادی استنباط خود را دیکته می‌کند. تازه مدیر کل هم برای خود استنباط دارد. معاون مطبوعات و مسئول مطبوعات و حتی کارمند اداره مطبوعات، تغییر اساسی از شماره سه هزار است.

شبکه‌های اجتماعی بی در و پیکر  وارد عرصه رقابت شده است. این رقیب نه ناظر دولتی دارد نه تابع اخلاقیات است و ما به اجبار مقید هستیم مواظب باشیم کلمه عشق را با فونت ضعیف بنویسم تا خدای ناکرده موجب انحراف اخلاقی جامعه نشویم.

شبکه اجتماعی می‌تازد و دولت هر روز طرح جدید ارائه می‌دهد بلکه مخاطب را از دست ندهیم. مشکل اینجاست که مردم برای خواندن تابع مقرارت دولت نیستند و ما مخاطب روزنامه را از دست می‌دهیم. ارز گران می‌شود کاغذ پر می‌کشد به آسمان و دست ما کوتاه‌تر می‌شود. زینک و چاپ برای خود داستان دیگری دارد. هر نسخه از روزنامه که زیر چاپ می‌رود نماز شکر به جا می‌آوریم که این هم تمام شد.

روزنامه‌ها کرونا گرفتند و زیر دستگاه اکسیژن به حیاط خود ادامه می‌دهند وضع طوری شده است که این دعا به گوش می‌رسد خدایا از دو در یکی را به رویمان باز کن. نگذار بیش از این عذاب بکشیم . وقتی در خیابان کسی نیست که فریاد بزند: ای روزنامه‌ای روزنامه و دکه مطبوعات تنقلات و سیگار می‌فروشد امیدت را از دست می‌دهی.

در این حال و روزگار رسیدی به شماره چهار هزار. بچه‌های روزنامه را نگاه می‌کنی انگار از بیابانی رد شده‌اند. بی‌آب و زیر آفتاب سوزان  و حیوانات درنده، با لباس‌های پاره پاره. رسیده‌اند به زیر تابلوی که رویش نوشته: روزنامه سرخاب- سال پانزدهم شماره ۴۰۰۰  و کبوتری که در حال خوردن آب از شیر است و زیر تصویر نوشته شده ما به آینده فرهنگی شهر امیدواریم، شما چطور؟

و شماره چهار هزار برای ما مفهوم دیگری دارد، تلاش و کوشش سختی و البته امید به فردای بهتر و شماره ۴۰۰۱

____________

سیدرضا علوی

مدیر مسؤول روزنامه سرخاب

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.