×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 14 اسفند 1402  .::.   برابر با : Monday 4 March 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25173 خبر
آزمایشگاه مرجع تشخیص بیماری‌های دامی در آذربایجان‌شرقی افتتاح شد

به گزارش همنوا،این مجتمع آزمایشگاهی که مجهز به بخش تشخیص مولکولی(PCR)  آزمایشگاه های انگل شناسی، سرولوژی دام، سرولوژی طیور، آزمایشگاه میکروبی مرضی، آزمایشگاه میکروبی غذایی، آنالیز شیمی، آزمایشگاه ملی تشخیص هاری  و بخش دستگاه‌های حساس  (High tech) است.

این مجتمع آزمایشگاهی برای پیشگیری و مدیریت بیماری‌های مشترک انسان ودام به عنوان آزمایشگاه مرجع و همچنین جهت انجام آزمایشات لازم برای صادرات و واردات دام و فرآورده‌های خام دامی احداث شده است.

دکتر علی‌صفر ماکنعلی رییس سازمان دامپزشکی کشور روز پنج شنبه در مراسم افتتاح مجتمع آزمایشگاهی اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی با بیان اینکه محور عملیاتی این سازمان کنترل، پیشگیری و ریشه کنی بیماری ها و تضمین سلامت مواد غذایی با منشاء دامی است، افزود: در رابطه با کنترل، پیشگیری و ریشه کنی بیماری ها این سازمان برنامه ای با پنج رکن در کشور اجرا می کند که رکن اول رصد و پایش بیماری ها است به طوری که در سه نقطه کشور با تهاجم «اچ آی ان وان» برای اولین بار در ایران مواجه بودیم که در کوتاهترین زمان رصد، شناسایی و کنترل شد.

وی ادامه داد: رکن دوم کنترل این بیماری های بسیار خطرناک، راه اندازی شبکه تشخیص است که اکنون ما در کشور ۲۲ شبکه تشخیص مولکولی با توان یک هزار نمونه در روز داریم و آزمایشگاهی که در آذربایجان شرقی افتتاح می شود قسمتی از رکن دوم شبکه تشخیص است.

ماکنعلی با اشاره به اینکه رکن سوم، تهیه برنامه های اقدام متعاقب رخداد است، گفت: در سال ۱۳۹۶ شمسی ۲۶ میلیون و ۲۰۰ هزار مرغ تخم گذار و یک میلیون و ۳۰۰ هزار مرغ مادر به دلیل بیماری آنفلوآنزا در کشور معدوم شد.

وی ادامه داد: بیش از ۸۸ میلیون مرغ تخم گذار در کشور بدون هیچ بیماری وجود دارد که مدیون اجرای همین برنامه است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور اظهار کرد: ترویج و آموزش رکن چهارم است که سال گذشته بیش از یکهزار خانوار عشایر به صورت چهره به چهره آموزش دیدند و  رکن پنجم نیز ، ارزیابی این چهار رکن است.

وی با اشاره به اینکه تضمین سلامت مواد غذایی از جمله محورهای فعالیتی سازمان دامپزشکی است، گفت: تولید سالانه گوشت مرغ در کشور ۲ میلیون تن است و برای اینکه بررسی شود برای مصرف انسان مناسب و مطابق با استانداردهای بین المللی است حدود ۱۰ هزار نمونه در سال گرفته می شود.

ماکنعلی اضافه کرد: دامپزشکی جزء اساسی حاکمیتی برقراری سیستم سلامت در کشور است که امیدوارم با راه اندازی این آزمایشگاه منطقه ای و فرامنطقه ای در آذربایجان شرقی با برنامه های بین المللی کنترل بیماری فرامرزی و مدیریت برنامه هاری یک نقش بهتر و بیشتر در دنیا داشته باشیم.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: در حوزه تولید، تامین و توزیع نیازمندهای مردم بعد از غلات مهم ترین بحث گوشت و فرآورده های دامی است که در وضعیت خوبی قرار داریم.

عابدین خرم افزود: در بحث تامین گوشت سفید گاه با مشکلاتی مواجه بودیم که با تلاش و همکاری جهادکشارزی و دامپزشکی استان زنجیره تامین و توزیع احصا شده است.

وی گفت: در کنار کمیت فراورده های دامی، کیفیت و سلامت دام و طیور نیز بسیار مهم است چرا که با جان انسان ها ارتباط دارد و عدم توجه به این مساله می تواند جامعه را با مشکل مواجه کند.

خرم اظهار کرد: راه اندازی یک مجموعه تشخیصی که بتواند به موقع و با دقت بالا بیماری های مختلف مشترک بین انسان و دام را تشخیص دهد در استان بسیار ضروری بود.

وی افزود: استان آذربایجان شرقی از استان های مهم و محوری کشور بوده و نقش اساسی در شمالغرب کشور ایفا می کند که امیدواریم با بهره برداری از این مرکز بتوانیم در تامین فراورده های دامی، نیاز کشور را برآورده کنیم.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: این مجتمع به عنوان آزمایشگاه مرجع در جهت پیشگیری و مدیریت بیماری های دامی و بیماری های مشترک بین انسان و دام احداث شده است.

امیرحسین بهداد افزود: آزمایش های لازم برای صادرات و واردات دام و فرآورده های خام دامی نیز در این مرکز انجام خواهد شد.

وی اعلام کرد: برای احدث این آزمایشگاه ۵۱ میلیارد تومان هزینه شده و برای توسعه تجهیزات آن ۲۵ میلیارد تومان نیاز است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.