×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 14 اسفند 1402  .::.   برابر با : Monday 4 March 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25174 خبر
مجوز قطع درختان بلوار 29 بهمن به دستمان نرسیده است

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا سعید نیکو خصلت در واکنش به قلع و قمع اخیر درختان در مناطق مختلف تبریز با اشاره به بازدید اخیر اعضای شورای شهر تبریز از باغ 29 بهمن تبریز، اظهار کرد: این باغ ملک شخصی بوده که محدوده‌ی آن از هر سمتی حصار کشی شده است و ما در بازدید نتوانستیم برای بررسی موضوع وارد باغ شویم و از فاصله‌ی چند متری درختان بریده شده را مشاهده کردیم و به ما گفته شد حدود ۱۰ درخت در این باغ قلع و قمع شده است.
وی افزود: مقرر شد با ورود قانونی به داخل باغ، وضعیت درختان قطع شده‌ی زنده و بدون مجوز این باغ به طور کامل بررسی و آمار دقیقی از درختان قطع شده جمع آوری شود.
وی با بیان این‌که کمیسیون گسترش فضای سبز نهادی قانونی و رسمی است، افزود: احتمال دارد از این نهاد مجوزی برای قلع و قمع درختان بیمار و خشک شده‌ی باغ ۲۹ بهمن مجوز صادر شود ولی مالک باغ تعداد زیادی از درختان را قطع کرده است که این خود جای بحث دارد.
رئیس کمیسیون محیط زیست و توسعه پایدار شورای شهر تبریز با بیان این‌که متاسفانه از ۵۰ سال پیش چنین اتفاقاتی در تبریز مرسوم شده و صاحبان باغات، با تغییر کاربری زمین و قلع و قمع درختان، آن را به فروش می‌رسانند، گفت: در برخی موارد مالکان باغ برای قلع و قمع چند درخت خشک و بیمار در باغ مجوز می‌گیرند ولی در کنار آن درختان دیگری را نیز بدون مجوز قطع می‌کنند، احتمال دارد که در این باغ نیز چنین اقدامی وجود داشته باشد.
وی با تاکید بر این‌که مدیران باید در ارائه‌ی مجوز برای قطع درختان خشک، سنجیده‌تر عمل کرده و این فرآیند را باید بیش از حد جدی بگیرند، افزود: از شهردار تبریز نیز خواستار توجه بیشتر نسبت به این موضوعات بوده و معتقدم باید با فردی که در این موضوع کوتاهی کرده، برخورد قانونی شود.
وی ادامه داد: اخیرا با شهردار تبریز، فرماندار و مدیر کل محیط زیست استان در این خصوص جلسه داشتیم و بررسی‌های دقیق در این زمینه همچنان ادامه دارد.
نیکوخصلت با اشاره به قطع درختان منطقه 5 کوی فرشته تبریز، افزود: متاسفانه برای قطع درختان در شهر، مجوزهای قانونی صادر می‌شود که این موضوع بسیار مغموم کننده است، هنوز ماجرای تلخ قلع و قمع درختان زعفرانیه را فراموش نکردیم، بعد از آن ما هنوز نتوانستیم مجوزی برای نهال کاری در این منطقه اخذ کنیم و اهالی نیز از این موضوع بسیار آزرده خاطر شدند.
وی ادامه داد: با توجه به این‌که از گذشته در کشور ما، ارائه‌ی سند زراعی و تفکیک اراضی به درستی انجام نشده است به همین دلیل چنین اتفاقات تلخی در تمامی شهرهای کشور رخ می‌دهد؛ به طوری‌که 15 میلیون پرونده دادگاهی برای چنین اتفاقاتی وجود دارد و این نشانگر مدیریت نادرست در این زمینه است.
وی با بیان این‌که اکنون در تبریز باغات زیادی مسکونی شده است، گفت: حدود 200 باغ شخصی در داخل تبریز وجود دارد که شهرداری باید بقای این باغات داخل شهری را در طولانی مدت تضمین و از خشک شدن آن جلوگیری کند.
وی با بیان این‌که کارگروهی از متخصصان تشکیل داده و به طور مصمم به درختکاری گسترده در سطح شهر می‌پردازیم، گفت: معتقدم باید به حفظ فضای سبز بیشتر از توسعه اهمیت دهیم، طی 40 روز از اسفند تا فروردین که مناسب‌ترین فصل برای درختکاری است، برنامه ریزی کرده و از مشارکت مردم نیز در این برنامه‎‌ی بزرگ استقبال می‌کنیم.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیمی سردسیر در تبریز از کاشت درختانی مانند کاج سیاه، سرو نقره ای و درختان کم آب خور مانند سنجد استفاده می‌کنیم.
رئیس کمیسیون محیط زیست و توسعه پایدار شورای شهر تبریز از سازمان‌های مردم نهاد خواستار نهال کاری متناسب با شرایط اقلیمی تبریز شد و گفت: اکنون در دانشگاه شهید مدنی چهار هزار درخت پالونیا آماده‌ی کاشت بوده و همچنین NGO در این دانشگاه برای توسعه‌ی نهال کاری، مستقر شده است.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.