×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 30 تیر 1403  .::.   برابر با : Saturday 20 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25737 خبر
شناسایی 3 مورد ویروس آفریقای جنوبی کرونا

دکتر سعید نمکی، در حاشیه برگزاری ویدئوکنفرانس مراسم آغاز فاز دوم واکسیناسیون عمومی علیه بیماری کرونا، گفت: با موج فراگیر ویروس موتاسیون یافته انگلیسی به عنوان موج چهارم در سراسر کشور، همکاران ما با شرایط بسیار ویژه ‌ای مواجه شدند. متاسفانه مرگ‌ های ناشی از بستری‌ های زیادی که در این روزها داشتیم، رو به افزایش خواهد بود و چند روز آینده روزهای سخت‌ تری را از نظر دریافت تعداد مرگ‌ های ناشی از بستری‌ های انبوه این روزها خواهیم داشت.

 

گسترش مراکز بستری موقت

دکتر نمکی ادامه داد: کاری که همکاران ما با تدبیر در مدیریت این موج انجام دادند، این بود که اولا ما  مراکز ۱۶ ساعته سرپایی را افزایش دادیم، درمان سرپایی با داروهای ضدویروس و بستری موقت را گسترش دادیم و توانستیم بار انبوهی را که سرریزش به بیمارستان‌ ها می‌ رفت، کم کنیم. کاهش بار بیمارستان‌ ها باعث شد که مراقبت بیمارستانی ما افزایش یابد و در روزهای آینده با ورودی کمتر بیمارستان‌ ها و گذشت از این موج سهمگین و سنگین در روزهای آینده، امیدواریم که میزان مرگ و میرها که معمولا با تاخیر نسبت به میزان بستری و سرپایی کاهش می‌یابد را شاهد باشیم.

 

ویروس ‌ها پاسپورت نمی ‌خواهند!

وزیر بهداشت اظهار کرد: خبر ناخوشی که باید به مردم بگویم این است که ما لحظه به لحظه ورود ویروس‌ های موتاسیون‌ یافته دیگر را به کشور رصد می‌ کردیم. قبلا اعلام کرده بودم که ویروس ‌ها پاسپورت نمی ‌خواهند. همانطور که ویروس ووهان توانست خودش را به قطب برساند. صدای پای ویروس ‌های آفریقای جنوبی و برزیلی را هم در پشت در مرزهایمان می‌ شنیدیم و همچنین، ویروس هندی را که از مرزهای شرقی و جنوب شرقی همواره ورودش ما را تهدید می ‌کند.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه علم به حضور و شیوع ویروس آفریقای جنوبی و برزیلی در کشورهای همسایه داشتم، مکاتباتی برای منع ورود و خروج موارد از برخی کشورهای همسایه کرده بودم که به هر دلیل، مسائل دنبال نشد و متاسفانه دیشب گزارش پیدا کردیم که در یکی از استان ‌های جنوبی برای اولین بار سه مورد ویروس آفریقای جنوبی را در یک مجموعه پیدا کردیم.

دکتر نمکی گفت: داریم دنبال و رصد می کنیم با شیوه‌ های مجدد آزمایش که بتوانیم با چک مجدد برایمان قطعی شود و به مردم اطلاع می دهیم.

 

صدای پای کرونای هندی نزدیک است

وزیر بهداشت ادامه داد: در زمینه ویروس هندی هم صدای پایش را نزدیک تر کنار خودمان می شنویم. تمام تبعه هندی و پاکستانی که وارد شدند را بررسی می‌ کنیم. دیروز در یکی از شهرستان هایمان مواردی را از هندی‌هایی که مبتلا به کرونا بودند را داریم ارزیابی می کنیم و امیدواریم از نوع موتاسیون یافته هندی نباشند.

 

پروتکل‌ ها را رعایت کنید

وی گفت: این زنگ خطر به ما می ‌گوید که باز هم باید فاصله‌ ها را بیشتر کنیم، پروتکل‌ها را بیشتر مراعات کنیم و اجازه ندهیم که همکارانمان در مجموعه های درمانی به دام جمع کردن موج جدید با ویروس ‌های جهش یافته جدید شوند. واقعا نظام سلامت در اوج گرفتاری است و همکاران من در سنگین ترین بار ممکن تاریخی که دارند می کشند کار را پیش می برند.

 

تاثیر ناچیز واکسن ها بر ویروس آفریقایی

وزیر بهداشت گفت: امیدوارم بتوانیم در این مرحله چوب سنگین بر گرده نظام سلامت با عدم رعایت فاصله گذاری و عدم رعایت پروتکل ها وارد نکنیم تا خدایی نکرده بعد از ویروس انگلیسی به دام شیوع گسترده ویروس آفریقای جنوبی نیفتیم که از همه اینها سرسخت‌ تر بوده و بسیاری از واکسن ها رویش جواب نداده و اگر هم جواب دهد، مختصر خواهد بود. 

دکتر نمکی همچنین بیان کرد: نگذاریم که جمعیت بیشتری مبتلا شوند آن هم با ویروسی که واکسن‌ ها روی آن اثر قابل توجهی نداشته باشند. از اصحاب رسانه تشکر دارم و می خواهم که در کنار ما این اطلاع رسانی گسترده را در کشور انجام دهند و کمک کنند تا بتوانیم این موج ها را پشت سر بگذاریم.

 

آغاز واکسیناسیون سنین ۸۰ سال به بالا

وی در بخش دیگری از سخنانش در جمع رسانه ها، گفت: خبری خوش از واکسیناسیون گروه ۸۰ سال به بالا در کشور داشتیم که امروز آغاز شد و امیدواریم بعد از آن بتوانیم گروه‌های دیگری را از جمعیت هدف و آسیب ‌پذیر آغاز کرده و بتوانیم طبق برنامه زمان ‌بندی شده، تا خرداد ماه گروه‌ های هدف را که در برنامه به عنوان گروه‌ های پرریسک قلمداد شدند را تمام کنیم.

 

دو واکسن ایرانی کرونا در فاز سوم تست انسانی

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: در عین حال تولید واکسن داخلی ‌مان به خوبی پیش می ‌رود. دیروز در اصفهان فاز سوم آزمایش بالینی واکسن پاستور را آغاز کردیم. فاز سوم واکسن برکت روز قبلش آغاز شد و بقیه واکسن ها هم با قدرت پیش می ‌روند. در آینده بسیار نزدیک مجموعه واکسن ‌های داخلی ‌مان به واکسیناسیون کشور خواهد پیوست

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.