×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 1 مرداد 1403  .::.   برابر با : Monday 22 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25747 خبر
افراد مشهور به رانت التزام عملی به اسلام ندارند

عزیز جوان پور در جمع اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز اظهار داشت: مجموعه وظایف دبیر اجرایی به این صورت است که سازوکارهای انتخابات را فراهم می‌کند اعم از تعیین هیئت‌های نظارت، هیئت‌های نظارت بخش، بحث‌های اجرایی، امکانات، مسائل مالی، هماهنگی بین هیئت‌های نظارت، برگزاری دوره‌های آموزشی برای هیئت‌های نظارت، تعیین ناظرین صندوق‌ها، هماهنگی با هیئت‌های اجرایی و فرمانداری و بخشداری‌ها، انجام تمامی‌این موارد بعهده دبیر اجرایی است و همچنین دبیر اجرایی حق رای در هیئت نظارت را  ندارد و فقط سازو کارها را هماهنگ می‌کند.

به گزارش آناج، وی در خصوص طبقه بندی هیئت نظارت گفت: این طبقه بندی شامل هیئت نظارت مرکزی واقع در مجلس شورای اسلامی، هیئت نظارت استان متشکل از سه نماینده مجلس شورای اسلامی‌در استان، هیئت نظارت شهرستان شامل پنج نفر از افراد معتمد که به پیشنهاد سه نماینده مجلس انتخاب می‌شوند و هیئت نظارت بخش که متشکل از سه نفر است، می‌باشد.

دبیر اجرایی هیئت عالی نظارت بر انتخابات شورای شهر آذربایجان شرقی ادامه داد: افرادی که در هیئت نظارت شهرستان تایید شوند دیگر بصورت کامل تایید شده و پرونده‌شان به استان ارسال نمی‌شود و تنها پرونده افراد رد صلاحیت شده‌ به نظارت استان ارسال می‌شود، مگر اینکه گزارشی از مراجع  مبنی بر تخلف فرد تایید شده ارسال شود که در این صورت پرونده فرد در هیئت نظارت استان مجددا بررسی می‌شود.

وی در خصوص گزارش‌های مردمی‌درباره داوطلبین یادآور شد: اگر پرونده و گزارشی از طرف مردم برای اشخاص تایید شده فرستاده شود هیات نظارت استان بررسی و آن گزارشات را به مراجع ارسال می‌کند تا آنها بررسی کرده و درصورت درست بودن شخص تایید شده، رد صلاحیت می‌شود.

جوانپور با اشاره به اینکه قوانین رد یا تایید صلاحیت‌ها براساس مجموعه قوانین و مقررات انتخابات شوراهای اسلامی‌است، ابراز داشت: این قوانین معیاری برای تایید یا رد صلاحیت افراد است و علاوه بر این از مراجع چهارگانه نیز استعلام بعمل می‌آید.

وی در خصوص داوطلبینی که قبلا دستگیر شده و یا پرونده باز دارند، گفت: اشخاصی که در دوره‌های قبل براساس پرونده‌های مختلف دستگیر شده باشند اگر پرونده به نتیجه نرسیده باشد و همچنان مفتوح باشد چون هنوز حکمی‌صادر نشده نمی‌توان آن را دخیل کرد و براساس استعلامات انجام گرفته از مراجع و قاضی پرونده اقدام می‌شود و اگر موردی باشد باید از طرف قوه قضائیه اعلام گردد.

دبیر اجرایی هیئت عالی نظارت بر انتخابات شورای شهر استان گفت: البته هیئت نظارت استان اگر تشخیص دهد این شخص با این تعدد پرونده‌ها و موارد مختلف اگر دوباره برگردد بر مسند شورا، دچار چنین خطاهایی خواهد شد (هرچند پرونده‌ها منتهی به منع تعقیب یا برائت شوند) می‌تواند فرد را رد صلاحیت کند.

وی با بیان اینکه در بعضی موارد مراجع چهارگانه هیچ چیزی اعلام نمی‌کنند و شخص هیچ پرونده‌ای ندارد، یادآور شد: ولی فرد مشهور به فساد و رانت است و با این معروفیت می‌توان گفت این شخص الزام عملی به اسلام ندارد و هیئت نظارت می‌تواند فرد مورد نظر را رد صلاحیت کند.

جوانپور با اشاره به اینکه مجموعه قوانین انتخابات شورای شهر اشکالات زیادی دارد و به جایگاه و اهمیت شورای شهر دقت لازم نشده است، عنوان کرد: موج دستگیری‌های شورا و شهرداری‌ها در سطح کشور جای تلنگر دارد و این از نقص قوانین است.

وی در خصوص عملکرد شوراها در دوره‌های گذشته اظهار داشت: می‌توان گفت تا به امروز در این پنج دوره، شورای شهر تبریز در تراز انقلاب اسلامی‌نبوده و باید نگرش‌ها را تغییر دهیم؛ انتظار داریم مجلس انقلابی در جهت تغییر قوانین شورای شهر قدم‌هایی را بردارد.

جوانپور تاکید کرد: هیئت نظارت سعی دارد افرادی که معروف به لابی‌گری و فساد هستند تایید صلاحیت نشوند و در این امر متحمل فشارهایی است اما تلاش بر این است استقلال هیئت نظارت حفظ شود و براساس مستندات و مدارک اقدام شود و تحت تاثیر جریانات و جوهای سیاسی قرار نگیرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه شورای شهر تبریز نیازمند افرادی سالم، پاک دست، متخصص، دارای تفکر انقلابی، روحیه جهادی، توانمند، ابراز داشت: چرا تا به امروز بعد از گذشت بیست و دو سال مشکل حاشیه نشینی حل نشده با اینکه بیشترین سبد رای شورا از همین مناطق است؟ اگر نظام شورای شهر ما کارآمد بود در این بیست و دو سال باید مشکلات مختلف شهر از جمله حاشیه نشینی، ترافیک شهری، آلودگی شهری، معضل بافت فرسوده حل می‌شد پس یا افراد متخصص نبوده‌اند یا روحیه جهادی و تفکر انقلابی نداشته‌اند که به این امور نرسیده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه تنها با هیئت نظارت مشکل حل نمی‌شود، خاطرنشان کرد: باید مردم هم در انتخاب خود دقت کنند و از میان افراد، اصلح‌ها را انتخاب کنند.

جوانپور در خصوص نظارت بر صندوق‌های رای توضیح داد: در زمان انتخابات نظارت بر صندوق‌ها از طرف هیئت نظارت بوسیله ناظرین ثابت و غیر ثابت انجام می‌گیرد و از شورای نگهبان نیز کمک خواهیم گرفت و از تجربه‌شان استفاده خواهیم کرد.

وی در پایان با اشاره برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی تاکید کرد: امسال انتخابات شورای شهر در کلانشهر تبریز بصورت الکترونیکی خواهد بود و باید کد چهار رقمی‌کاندیداهای شورای شهر مدنظر باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.