×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 10 مهر 1402  .::.   برابر با : Monday 2 October 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24143 خبر
روند بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها بازنگری شود/ هنوز به ایمنی جمعی نرسیدیم

به گزارش همنوا، دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری مقابله با کارونا، درباره نظر کمیته علمی در زمینه بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها که از روز گذشته در کشور انجام شده است، گفت: در یکسری کشور‌های اروپایی مانند آلمان و هلند نشان داده شد که مجددا با موج بیماری کرونا مواجه بودند. اگرچه میزان واکسیناسیون آن‌ها شاید از نظر درصدی، نسبت به ما خیلی بالاتر و از نظر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و قوانین نسبت به ما بیشتر بود، اما نکته‌ای که وجود داشت، این بود که آن‌ها بحث واکسیناسیون زیر ۱۸ سال را به طور جدی مورد پیگیری قرار نداده بودند و یکی از عواملی که باعث ایجاد این پیک‌ها بود، در حقیقت افراد زیر ۱۸ سال، یعنی افراد جوان و کودکان بودند.

وی افزود: دومین نکته، بازگشایی‌های بسیار بی محابایی بود که در مدارس، دانشگاه‌ها، مجامع و رستوران‌ها و... انجام شده بود و همین موضوع منجر به ایجاد پیک بیماری در این کشور‌ها شد.

چرایی لزوم بازبینی در بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها

جماعتی تاکید کرد: به همین دلیل توصیه کمیته علمی این است که درباره بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و مجامع باتوجه به اینکه شیوع روند کرونا در کشورمان نزولی شده، حتما دقت شود و بازبینی مجدد شود. زیرا باتوجه به اینکه افراد زیر ۱۸ سال ما هنوز به طور کامل واکسینه نشدند و بچه‌های زیر ۱۲ سال ما که در برخی کشور‌ها مانند چین (سه سال به بالا) و آمریکا (بالای ۵ سال) واکسیناسیون‌شان را شروع کردند، اما ما هنوز پروتکل را در این سنین نداریم.

هنوز به ایمنی جمعی نرسیدیم

وی گفت: بنابراین بازگشایی‌های بی محابا در مدارس، دانشگاه‌ها و مجامع، رستوران‌ها، سینما‌ها و... باتوجه اینکه هنوز هم به ایمنی جمعی نرسیدیم و با توجه به اینکه کودکان ما از واکسیناسیون کافی برخوردار نیستند، خودش می‌تواند باعث ایجاد پیک ششم کرونا در کشور باشد و باید این را مورد نظر قرار داد.

شروط کمیته علمی مقابله با کرونا برای بازگشایی مدارس

وی در پاسخ به ایسنا مبنی بر اینکه آیا کمیته علمی با بازگشایی‌هایی که انجام شده، مخالف است، گفت: ما بار‌ها از یک ماه قبل اعلام کردیم که در صورتی با بازگشایی‌های مدارس و دانشگاه‌ها و... موافقیم که به ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون کافی در کشور رسیده باشیم و به علاوه پروتکل‌های بهداشتی را در مدارس به طور کامل رعایت کنیم. باتوجه با شرایطی که وجود دارد، هنوز به ایمنی جمعی نرسیدیم، هنوز واکسیناسیون زیر ۱۸ ساله‌ها کافی نیست، بنابراین بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و مجامع می‌تواند خطرناک بوده و منجر به بروز پیک بعدی برای ما باشد.

اعلام نظر کمیته علمی به ستاد ملی کرونا؛ فردا

جماعتی گفت: نظر جمعی کمیته علمی در این باره تا فردا به ستاد ملی کرونا اعلام می‌شود. به نظر می‌رسد که رعایت پروتکل‌ها برای پیشگیری از تشدید پاندمی در کشور هنوز مناسب نیست.

وی تاکید کرد: اگر پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشود و به ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون نرسیم، بازگشایی مدارس کار درستی نیست.

واکسیناسیون و رعایت پروتکلها؛ تنها راه کنترل بیماری در شهر‌های قرمز

وی درباره وضعیت افزایشی بیماری در برخی مناطق کشور، گفت: نظر کمیته علمی این است که میزان واکسیناسیون را به ویژه در جا‌هایی که به نظر می‌رسد درصد گرفتاری بالا است، افزایش دهیم و تا حد امکان از اینکه پاندمی از این مناطق به مناطق دیگر توسعه یابد، جلوگیری کنیم. یکسری شهر‌ها وجود دارند که از نظر ما در حد قرمز هستند، اما خوشبختانه تعدادشان کم است. تنها راه هم افزایش واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.