×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 2 فروردین 1402  .::.   برابر با : Wednesday 22 March 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 20972 خبر
خاطره دکتر شعردوست از ایام رحلت امام خمینی(ره)

هم‌نوا_دکتر علی اصغر شعردوست

در آن روزها راديو تنها رسانه بيست و چهار ساعته اي بود كه مردم با آن در ارتباط بودند؛ در پايان برنامه هاي آن شب شبكه اول تلويزيون مجري اعلام كرد كه در روند معالجات امام اختلالي پيش آمده است و از مردم براي سلامت امام درخواست دعا كرد.

در خانه ميهماني داشتم كه شاعر و اديب بود، همزمان رئيس وقت سازمان جناب آقاي محمد هاشمي طي تماسي به اينجانب گفت براي هرگونه حادثه اي آمادگي داشته باشيد؛ بلافاصله به پخش راديو رفتم، در حالیکه برنامه هاي عادي راديو پخش مي شد.

در شب چهاردهم خرداد سيل تلفنهاي مردم كه خواهان آخرين اخبار از وضعيت سلامتي حضرت امام بودند، همه بخشهاي پخش راديو را تحت تاثير قرار داده بود، در آن زمان سيستم تلفن همراه نبود و تنها وسيله ارتباط پيج هاي يك طرفه اي بود كه مسئولان صدا وسيما دراختيار داشتند و من هرچه با رئيس وقت سازمان تماس مي گرفتم پاسخي نمي گرفتم تا اينكه بعد از اذان صبح پخش قرآن را از شبكه سراسري راديو آغاز كردم.

ساعت هفت برنامه زنده سلام صبح به خير راديو شروع شد؛ باز سيل تلفن ها براي كسب آخرين وضعيت حال امام به راديو سرازير بود، ساعت حدود ٧:٤٥ بود كه آن خبر مهم غير قابل باور مبني بر ارتحال جانگداز امام طي بيانيه سران سه قوه به راديو رسيد ولی مجري برنامه سلام صبح به خير براي خواندن آن آمادگي نداشت.

همه در پخش راديو غرق ماتم و اندوه بودند، ثانيه ها به سختي مي گذشت تا اينكه عقربه هاي ساعت ٨ صبح را نشان داد و آرم خبر زده شد و مجري خبر در حاليكه بغض راه گلويش را بسته بود با صدايي لرزان خبر جانگداز ارتحال امام را اعلام كرد.

پس از آن تا ساعت ٩ بامداد خود اينجانب تهيه كنندگي برنامه راديو را برعهده داشتم و در لابه لاي قطعات سوگوارانه دوست شاعرم مرحوم زنده ياد اصغر فردى كه شب قبل ميهمان من بود مرثيه گونه هايي از شاعران متقدم و متاخر به زبانهاي فارسي و تركي اجرا مي كرد كه آن مجموعه بعدها به صورت نواري با عنوان مرثيه آفتاب در مؤسسهٰ انتشارات سروش كه مديرعامل آن بودم منتشر كرديم.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.