×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 31 خرداد 1403  .::.   برابر با : Thursday 20 June 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25632 خبر
جنگ ادامه یابد، مقاومت اقدام غافلگیرانه‌ دیگری را صورت خواهد داد

به گزارش همنوا به نقل از مشرق، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در رأس هیأتی و به منظور انجام دور جدید رایزنی‌های منطقه‌ای پس از دوحه به آنکارا سفر کرده، پیش از ظهر امروز با «هاکان فیدان» همتای ترکیه‌ای خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزرای خارجه دقایقی قبل و پس از رایزنی طولانی مدت، در جمع خبرنگاران حضور یافتند و به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداختند.

وزیر امور خارجه گفت: روز گذشته با همراهی هیأتی کامل از ایران در دوحه قطر با مقامات عالی کشور قطر و همچنین رهبران سیاسی حماس گفت‌وگو داشتیم و امروز با همان ترکیب هیأت کامل همراه در آنکارا با هاکان فیدان و اردوغان دیدار و گفت‌وگو داشته و خواهیم داشت.

وزیر خارجه فرارسیدن روز ملی ترکیه را به دولت و ملت عزیز ترکیه تبریک گفت و افزود: بهترین‌ها را برای همه مردم ترکیه، دولت و رئیس جمهور این کشور، آرزو دارم.

* استفاده رژیم صهیونیستی از سلاح‌های ممنوعه

وی افزود: هدف اصلی سفر ما تمرکز بر موضوع فلسطین است. ۲۶ روز است که رژیم صهیونیستی در حال ارتکاب نوع جرائم، نسل کشی، جنایات جنگی و کشتار زنان، کودکان و غیرنظامیان در غزه و کرانه باختری را انجام داده است. رژیم صهیونیستی در جنایات خود از همه نوع سلاح‌های ممنوعه استفاده می‌کند. اگر گزارشات بیمارستان‌های موجود در غزه را افکار عمومی و مردم جهان به دقت دنبال کنند، از آثار زخمی‌ها و شهدای غزه که ناشی از بمباران‌ها و استفاده از سلاح‌های ممنوعه است، به نوع و دامنه به کارگیری سلاح‌های ممنوعه و کشتار جمعی بیشتر واقف خواهند بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنان به تلاش‌های خود در رایزنی با متحدان و دوستان خود در منطقه برای جلوگیری از گسترش دامنه جنگ ادامه می‌دهد. آقای رئیسی در گفت‌وگو با برخی از سران منطقه و کشورهای اسلامی، ایده برگزاری نشستی با حضور سران کشورهای اسلامی و عربی را با هدف توقف فوری جنایات جنگی رژیم آپارتاید و کودک‌کش اسرائیل علیه غیرنظامیان فلسطین در غزه و کرانه باختری ارائه کرده است.

امیرعبداللهیان بیان کرد: در قطر و امروز در ترکیه این ایده را که مورد استقبال بسیاری از رهبران کشورهای اسلامی است، پیگیری می‌کنیم. پیش از این نیز، این ایده را با مقامات عربستان سعودی و مصر در میان گذاشته‌ایم.

وزیر خارجه بیان کرد: امیدوار هستم هر چه زودتر شاهد برگزاری نشست سران کشورهای اسلامی و عربی و توقف فوری جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و ارسال کمک‌های انساندوستانه به غزه باشیم.

وی با اشاره به دیدارش با مقامات حماس در دوحه اظهار داشت: در صورت عدم توقف نسل‌کشی و جنایات جنگی علیه غیرنظامیان، منطقه به اتخاذ تصمیمی بزرگ و تعیین کننده بسیار نزدیک شده است. بی شک در صورت عدم توقف فوری جنگ، مسؤولیت خارج شدن شرایط منطقه از کنترل همه طرف‌ها، گسترش دامنه و ابعاد جنگ به صورت مستقیم متوجه آمریکا و رژیم جعلی اسرائیل و طرفداران تداوم جنایات جنگی خواهد بود.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: آمریکا باید مسؤولیت حمایت تمام قد و گسترده خود در تداوم کشتار زنان، کودکان و غیرنظامیان در غزه و کرانه باختری را بپذیرد و آمادگی داشته باشد که تبعات و پیامدهای آن را تحمل کند. در صورت ادامه جنگ، وضعیت این گونه باقی نخواهد ماند و مقاومت اقدام غافلگیرانه دیگری را مورد تصمیم قرار خواهد داد و شرایط به گونه دیگری خواهد شد.

* کشته شدن حدود ۵۰ تن از اسرای موجود نزد مقاومت در بمباران‌های رژیم صهیونیستی

وزیر خارجه همچنین گفت: در گفت‌وگوهایم با مقامات قطر در جریان آخرین تلاش‌های سیاسی برای رسیدن به نوعی آتش بس و تبادل اسرا قرار گرفتم. مقامات سیاسی مقاومت حماس به ما اطلاع دادند که متاسفانه در بمباران‌های ۲۶ روز گذشته علیرغم اینکه برخی از اسرای موجود نزد حماس و مقاومت برای انتقال به مکان‌های امن در مناطق و اماکنی در بیمارستان‌های غزه مورد حفاظت و نگهداری قرار داشتند، ولی تاکنون با هدف قرار دادن بیمارستان‌ها و مراکز امنی که باید از بمباران‌ها مسثتنی می‌شد، ولی این رژیم بمباران بیمارستانه‌ها و این مناطق امن را ادامه داد، حدود ۵۰ تن از اسرای موجود نزد نیروهای مقاومت در بمباران‌های رژیم صهیونیستی کشته شده‌اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خواستار تحریم کالاهای رژیم صهیونیستی شد.

امیرعبداللهیان گفت: با استفاده از این فرصت درباره برخی موضوعات از جمله موضوعات مربوط به مناسبات دوجانبه گفت‌وگو کردیم و در آینده نزدیک سفر آیت‌الله رئیسی به دعوت رسمی آقای اردوغان به آنکارا انجام خواهد شد و کمیسیون عالی مشترک همکاری‌های دو کشور را در آینده نزدیک برگزار خواهیم کرد.

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی تأکید کرد: برای تمرکز بیشتر بر امنیت مرزهای دو کشور اتفاق نظر داریم که نسبت به پیگیری گشایش بازارچه‌های مرزی جدید، گذرگاه‌های جدید و ایجاد مناطق آزاد تجاری در مرز مشترک دو کشور، اقدامات موثرتری را به عمل بیاوریم.

* توصیه به آمریکا و رژیم صهیونیستی/ در تامین امنیت منطقه و خانه با هیچ طرفی تعارف نداریم

وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی درباره برقراری آتش بس در غزه و اوضاع کنونی در فلسطین نیز بیان کرد: امیدواریم فورا آتش بس و توقف نسل کشی و جنایات جنگی آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ساکنان غزه و کرانه باختری در فلسطین را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه آمریکا و رژیم جعلی اسرائیل از میان برداشتن حماس را به عنوان هدف خود در این نسل کشی اعلام کردند، تصریح کرد: حماس یک جنبش آزادی بخش فلسطینی در مقابل اشغالگران صهیونیسم است. پیش از این نیز رژیم اسرائیل بارها سخن از نابودی حزب‌الله در لبنان به میان آورده بود، ولی نتیجه آن شد که امروز حزب‌الله لبنان یکی از قوی‌ترین جریان‌های مقاومت در مقابل پدیده شوم اشغالگری و صهیونیسم در منطقه ماست.

امیرعبداللهیان گفت: امروز مقامات رژیم جعلی اسرائیل حتی با شنیدن نام حزب‌الله به وحشت می‌افتند. توصیه می‌کنم مسیری که قبلا آزمودید، دوباره به سمت آزمودن آن حرکت نکنید. در صورت عدم توقف فوری جنگ و استمرار حملات مشترک آمریکا و اسرائیل علیه غیرنظامیان،‌ زنان و کودکان غزه پیامدهای آن سخت خواهد بود و بی تردید جنگ افروزان قادر به تحمل تبعات آن نخواهند بود.

وی گفت: من در نیویورک و در مجمع عمومی سازمان ملل هم با صدای بلند اعلام کردم که اینجا منطقه و خانه ماست و در تامین امنیت منطقه و خانه با هیچ طرفی تعارف نداریم.

* از هر ابتکاری سیاسی برای ممانعت از گسترش جنگ حمایت می‌کنیم

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: از مواضع قوی و دقیق اخیر اردوغان و از احساسات ارزشمند و پرشور مردم کشور دوست و برادر ترکیه در حمایت از مردم مظلوم و مقتدر فلسطین تشکر می‌کنیم. پیش از این با آقای هاکان فیدان وزیر امور خارجه در خصوص ابتکار کشورهای ضامن گفت‌وگو کرده‌ایم. ما از هر ابتکار سیاسی که مانع گسترش جنگ و تضمین کننده حقوق واقعی ملت فلسطین باشد، حمایت می‌کنیم.

* در قطع روابط سیاسی و دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی تردید نکنید

وی تأکید کرد: اولا اکنون که کشورهای اسلامی و عربی و کشورهای جهان شاهد تداوم جنایات و نسل‌کشی در غزه و کرانه باختری هستند، آنها به اقدام عملی در عالی‌ترین سطح جنگ آن هم با مدیریت و فرماندهی نظامیان آمریکایی دست زدند. امروز فرمانده سنتکام و فرمانده نیروی زمینی ارتش آمریکا در اتاق عملیات مشترک جنگ در کنار نظامیان شکست خورده و فروپاشیده اسرائیلی قرار دارند.

وزیر خارجه بیان کرد: در این شرایط وظیفه اول ما کشورهای اسلامی و عربی آن است که کالاهای اسرائیلی را تحریم کنیم و نسبت به ارسال سوخت و کالا به داخل اسرائیل حساسیت نشان داده و آن را متوقف کنیم و در قطع روابط سیاسی و دیپلماتیک با این رژیم جنایتکار ذره‌ای تردید نکنیم. دومین وظیفه حقوقدانان کشورهای اسلامی این است که همه مقدمات را برای تشکیل دادگاه جنایتکاران جنگی اسرائیلی، آن کسانی که فرماندهی نسل کشی مردم فلسطین را در دست گرفتند، خلبانانی که زنان و کودکان را به قتل می‌رسانند، فراهم کنیم و در پایان این جنگ که قطعا پیروزی از آن فلسطینی‌ها خواهد بود، تشکیل دادگاه بزرگ جنایتکاران جنگی برای محاکمه جنگ افروزان در راستای تضمین ثبات، صلح و امنیت منطقه و جهان باید در دستورکار جدی همه ما قرار بگیرد.

 

 

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.