×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه 4 مهر 1402  .::.   برابر با : Tuesday 26 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 23961 خبر
تعدیل قیمت مسکن با اخذ مالیات از خانه‌های خالی

به گزارش همنوا به نقل از ‌پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در سفر به استان قم و حضور در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه آزادراه قم - سلفچگان - راهجرد - اراک درباره بحث گرانی مسکن و اجاره در روزهای اخیر و اینکه آیا دولت و وزارت راه و شهرسازی در این زمینه برنامه ای دارد؟‌ اظهار داشت: اجاره مسکن و گرانی آن متاثر از خود بخش مسکن نیست و تاثیر اتفاقات بازار و بازارهای موازی در مسکن است. 

 

وی ادامه داد: زمانی که درخصوص نرخ تورم صحبت می‌کنید، همه خدمات و کالا خودش را انطباق می دهد تا شرایطی فراهم کند که جلوی ریزش ارزش پول را بگیرد و این مساله در سنوات گذشته هم بوده است. 

 

وی درخصوص راه حل در نظر گرفته شده برای عبور از این شرایط، گفت: راه حل مهمی که داشته و داریم و به آن پایبند هستیم، شناخت جامعه هدف برای صاحبخانه شدن است و برای این منظور طرح اقدام ملی مسکن را شروع کردیم؛ طرحی که به دنبال آن هستیم تا در سطح کشور به یک نهضت خانه سازی تبدیل شود که خوشبختانه در همه شهرهای کشور شروع شده است. 

 

وی ادامه داد: در این زمینه از مردم ثبت نام گسترده داشته ایم و نیمی از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفری که ثبت نام کردند یعنی ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط بوده و می‌توانند از پروژه های تعریف شده بهره‌مند شوند. 

 

وجود بیش از ۲ میلیون خانه خالی در کشور

 

وی افزود: در گام بعدی که شامل دو بخش است سامانه جامع املاک و اسکان آماده و در اختیار سازمان مالیاتی قرار گرفته که از واحدهای مسکونی خالی مالیات دریافت کنند، اخذ این مالیات هم از زمان تصویب قانون بوده و برای صاحبان این خانه ها برگه مالیات فرستاده می شود.

 

اسلامی افزود: این مساله تحریک کننده جانب عرضه برای عرضه خانه‌های بلااستفاده است تا این سرمایه های ملی حبس شده و خانه های خالی که بیش از ۲ میلیون واحد در سطح کشور هستند، به فروش رفته یا اجاره داده شوند تا از این طریق شاهد یک تعدیل در بازار باشیم. 

 

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به موازات این اتفاق شرایطی فراهم شده است تا کسانی که خانه آماده یا پروژه های نیمه تمام داشته یا زمین برای طرح اقدام ملی دارند، در سامانه ثبت نام کرده و به ازای آن زمین مرغوب به آن ها داده خواهد شد تا دوباره ساخت و ساز انجام دهند. به این شکل مولدسازی برای منابع مردم انجام شده و جریان ساخت مجددا شکل می گیرد. این دو، سه اقدام یک بسته به هم پیوسته بوده تا بتوانیم مردم فاقد مسکن را از این دغدغه ها رها کنیم. 

 

پرونده مسکن مهر استان قم بسته شد 

 

محمد اسلامی در جریان سفر یک روزه خود به استان قم با اشاره به آخرین وضعیت پروژه‌های مسکن مهر در این استان اظهار داشت: درخصوص تکمیل واحدهای مسکن مهر در استان قم امروز می توان اعلام کرد که پرونده این پروژه در این استان بسته شده و پایان آن را اعلام می کنیم.

 

وی افزود: در همین خصوص ۴۳ هزار واحد در طرح مسکن مهر در استان قم بود  که از این تعداد تنها یک مجتمع ۲۵۰ واحدی مانده که مشکل قضایی داشته و پیشرفت ۹۵ درصدی دارد، امیدواریم با پیگیری های استاندار و بقیه مسئولان این پرونده هم هرچه زودتر حل شود. 

 

پیش بینی ۱۰ هزار واحد اقدام ملی مسکن در استان قم

 

وزیر راه و شهرسازی در ادامه حضور خود در شهر قم در جریان بازدید از پروژه اقدام ملی و ساخت واحدهای مربوط به این پروژه اظهار داشت: در این سفر همچنین این امکان فراهم شد تا بتوانیم در شهر مقدس قم بازدیدی از پروژه های اقدام ملی مسکن داشته باشیم و از نزدیک شاهد پیشرفت کار باشیم. در بحث اقدام ملی در استان قم ۱۰ هزار واحد پیش بینی شده که زمین های آن تعیین شده است. 

 

وی ادامه داد: در این پروژه ها که امروز از یکی از آن ها بازدید داشتیم آن بخشی که واجد شرایط هستند به این پروژه و دیگر پروژه ها متصل خواهند شد و خوشبختانه روند آماده سازی زمین و تجهیز کارگاه ها در این چند ماه پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است. 

 

وی افزود: به زودی با تشکیل پرونده این افراد به بانک معرفی شده تا با افتتاح حساب بتوانند منابع لازم را برای سرعت گرفتن پروژه ها تزریق کنند. در این مسیر مهمترین نکته تامین زمین در نقاط مرغوب بود که زندگی در آن ها جریان داشته و امکانات زیربنایی و روبنایی فراهم باشد.  

 

این مقام مسئول ادامه داد: در این خصوص در استان قم با همکاری استانداری، بنیاد مسکن و اداره کل راه و شهرسازی استان هماهنگی های لازم به وجود آمده و کار با تحرک مناسبی پیش می رود.

 

وی گفت: قطعا با اتمام مسکن مهر در استان قم در ادامه شاهد تحرک و سرعت بالا در طرح اقدام ملی هستمی، همه این موارد همان طور که گفته شد برنامه هایی برای پاسخ به نیاز مردم در مسیر ایجاد یک نهضت خانه سازی است که وعده آن به مردم داده شده بود. وعده ای که شکل گرفته و در جریان است و در سراسر کشور همه پروژه ها تعیین و در مراحل مختلف قرار دارند. 

 

دغدغه رئیس جمهور شرایط تورم حباب گونه در قیمت خانه است

 

‌‌اسلامی در ادامه درخصوص جلسه ‌خود به همراه وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بانک مرکزی با معاون اول رئیس جمهور در بحث مسکن در پاسخ به این سوال که آیا این جلسه به سرعت بخشی به پروژه اقدام ملی کمک خواهد کرد، گفت: امروز قبل از رفتن به مجلس در خدمت ‌رئیس جمهور بودیم و درخصوص وضعیت موجود یک گزارش به وی ارائه شد. 

 

وی افزود: این شرایط تورمی حباب گونه‌ای که در قیمت و اجاره خانه اتفاق افتاده دغدغه دولت و شخص آقای رئیس جمهور است و به همین خاطر رئیس‌جمهور از من، وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بانک مرکزی در حضور معاون خواستند تمهیداتی اتخاذ شود که این وضعیت کنترل شود تا برای این دغدغه سنگینی که برای جامعه به وجود آمده پاسخی داشته باشیم.

 

نقش مالیات بر خانه های خالی در تعدیل حباب و جریان روانی بازار مسکن

 

این عضو  کابینه دولت دوازدهم بیان داشت: در این جلسه یکی از پیشنهادهایی که وزارت راه و شهرسازی ارائه داد این بود که هرچه زودتر سازمان امور مالیاتی با استفاده از سامانه املاک و اسکان از خانه های خالی مالیات دریافت کند. این مساله در کنار طرح اقدام ملی کمک می کند این حباب شکل گرفته و این جریان روانی به موازات این دو طرح تعدیل شود.

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.