×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه 16 خرداد 1402  .::.   برابر با : Tuesday 6 June 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21963 خبر
روسیه: تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران بجایی نمی‌رسد

به گزارش خمنوا به نقل از ایرنا، وی در واکنش به توطئه‌های اخیر آمریکا علیه ایران با هدف بازگرداندن تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران این مطلب را بیان کرد و اظهار داشت: آمریکا می‌خواهد مساله را به گونه‌ای وانمود کند که واشنگتن موقعیت شرکت کننده در برجام را با توجه به بند دهم قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت حفظ می‌کند، در این صورت آمریکا حق برای احیای تحریم‌های سازمان ملل را که در قطعنامه ۲۲۳۱ در شرایط خاص پیش‌بینی شده پیدا خواهد کرد.

 

اولیانوف تصریح کرد: ‌می‌توان پیش‌بینی کرد که آمریکا به عنوان بهانه به تعلیق بخشی از تعهدهای ایران در چارچوب برجام استناد می‌کند. هدف اصلی واشنگتن تا آنجا که می‌توان درک کرد این است که این طرح را تا ۱۸ ماه اکتبر ۲۰۲۰ که تحریم تسلیحاتی ایران به سر می‌رسد به اجرا درآورد.

 

وی ادامه داد: مقام‌های آمریکایی نابودی برجام را که منفور دولت آمریکا شده، هدف گرفته اند اگرچه این اقدامات کاملا پوچ و استهزاء عقل سالم بنظر می‌رسد. 

 

آمریکا نمی تواند مکانیسم ماشه را بکار اندازد

 

مقام روس در واکنش به این پرسش که آیا آمریکا می‌تواند مکانیسم ماشه را در حالی که از برجام خارج شده بکار بگیرد؟ گفت: همه می‌دانند که آمریکا روز هشتم ماه می سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و به هیچ وجه این کشور را نمی‌توان عضو برجام خواند. این به آن معنی است که واشنگتن نمی‌تواند ازنظر حقوقی، سیاسی و اخلاقی، ساز و کار برقراری مجدد تحریم‌های سازمان ملل را بکار اندازد اما  آنها برای این منظور تلاش خواهند کرد.

 

وی افزود: مکانیسم ماشه یا ساز و کار احیای تحریم‌های سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ بخش اصلی یک توافق شکننده و حساس بود که امکان پذیرفتن برجام را فراهم کرد.

 

اولیانوف افزود: در جریان مذاکرات، همه شرکت کنندگان برجام بطور داوطلبانه به گذشت‌هایی برای رسیدن به هدف مشترک تن دادند. این شامل روسیه، ایران و آمریکا می‌شود. 

 

مکانیسم ماشه، بخش نهایی از ساز وکار حل اختلاف ذیل برجام است که می‌تواند قطعنامه‌های پیشین سازمان ملل متحد را که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ تعلیق شده بودند، باز گرداند.

 

تلاش آمریکا برای ارتباط دادن برنامه موشکی ایران با برجام ناکام می‌ماند

 

وی در واکنش به سوال دیگر ایرنا که آیا آمریکا می‌تواند در تلاش برای ارتباط دادن برنامه موشکی ایران با برجام موفق شود، اظهار کرد: تلاش‌ها برای مرتبط کردن برجام با برنامه موشکی ایران پایه و اساس حقوقی ندارد و روسیه بارها این مورد را گوشزد کرده است و ما معتقدیم که تلاش آمریکا برای ارتباط دادن برنامه موشکی ایران به برجام ناکام خواهد ماند.

 

گفتنی است، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی بامداد یکشنبه در توئیتی افزود: پیکر کم جان برجام با دور زدن قطعنامه ۲۲۳۱ و تداوم غیرقانونی تحریم تسلیحاتی ایران به مرگ ابدی خواهد رفت.

او ادامه داد: ویروس تحریم، ابزار کاخ سفید برای بقای هژمونی رو به افول آمریکا است.

شمخانی تصریح کرد: اروپا کدام سو ایستاده؛ «حفظ آبرو و تقویت چندجانبه‌گرایی» یا «پذیرش مجدد تحقیر و کمک به یکجانبه‌گرایی»؟

به گزارش ایرنا، در روزهای گذشته وزیر امور خارجه آمریکا برخلاف اظهارات گذشته خود، برگرفته از توطئه‌پردازان اندیشکده تروریستی و صهیونیستی بنیاد دفاع از دموکراسی مدعی شد آمریکا مشارکت‌کننده قطعنامه ۲۲۳۱ است و بر اساس بند ۱۱ آن می‌تواند خواستار تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران شود.

روسیه، چین، برخی کشورهای اروپایی و ایران تاکید کرده‌اند این یک برداشت نادرست از قطعنامه است و آمریکا در هجدهم اردیبهشت سال ۱۳۹۸ به صراحت اعلام کرد به مشارکت خود در برجام خاتمه داده است.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم تاکید کرده که آمریکا دیگر به عنوان مشارکت‌کننده برجام به حساب نمی‌آید.

 

تماس‌ها درباره برجام جریان دارد

 

نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد تاریخ برگزاری کمیسیون مشترک برجام هم به ایرنا گفت: تاریخ برگزاری کمیسیون مشترک برجام هنوز معلوم نیست، در شرایط شیوع همه گیر کرونا برگزاری چنین نشستی مساله ساز است.

 

وی گفت: اما تماس‌های دیپلماتیک بین شرکت کنندگان برجام در سطوح مختلف در پایتخت‌های کشورهای عضو و وین جریان دارد.

 

 

برچسب ها : ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.