×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 31 خرداد 1403  .::.   برابر با : Thursday 20 June 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25632 خبر
تاکید بر حذف کاربری‌های اداری از خانه‌های تاریخی/ تبریز ۱۰۷۵ خانه تاریخی دارد

به گزارش همنوا، حجت الاسلام سید کاظم زعفرانچیلر در جلسه کمیسیون سرمایه‌گذاری، گردشگری و بهبود فضای کسب و کار اظهار کرد: دستور جلسه امروز بررسی اولویت های بودجه ای سازمان سرمایه گذاری شهرداری تبریز بود که طبق گفته مدیریت این مجموعه متاسفانه گزارششان آماده نشده و برای جلسه ای دیگر موکول خواهد شد.

رییس کمیسیون سرمایه گذاری، گردشگری و بهبود فضای کسب و کار شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه با اشاره به گزارشی که در خصوص آخرین وضعیت خانه های تاریخی تحت تملک شهرداری گردآوری شده، گفت: ما تمام اطلاعات خانه های تاریخی و وضعیت موجود آنها را به سختی یافته و جمع آوری کرده ایم، گزارش مصوری با تمام ویژگی ها را در جلسه علنی ارائه خواهم داد تا اطلاعات در دست همه اعضای شورا قرار گیرد.

حجت الاسلام زعفرانچیلر با بیان اینکه کارشناسان کمیسیون سرمایه گذاری، گردشگری و بهبود فضای کسب و کار شورای اسلامی شهر تبریز به دلیل عدم تجمیع و نبود اطلاعات کافی، در راستای گردآوری اطلاعات مربوط به خانه های تاریخی زحمات بسیاری را متحمل شدند، اذعان کرد: در یکی از اسناد دریافتیم که شهرداری در سال ۱۳۷۱ خانه شربت اوغلی را به بنیاد ایران شناسی تحویل داده، جالب است که متاسفانه این بنیاد در نگهداری این اثر تاریخی کوتاهی می‌کند.

رییس کمیسیون سرمایه گذاری، گردشگری و بهبود فضای کسب و کار شورای اسلامی شهر تبریزادامه داد: دقیقا خانه اردوبادی هم همچون خانه شربت اوغلی به اسناد ملی داده شده است که لازم است برخی امورات در خصوص گذشته و آینده این خانه ها شفاف سازی شود و موضوعاتی که مبهم است روشن شده و همچنین برای آینده نیز برنامه ای مطلوب تدوین شود.

رییس کمیسیون سرمایه گذاری، گردشگری و بهبود فضای کسب و کار شورای اسلامی شهر تبریز تاکید کرد: باید آیین‌نامه‌ای تدوین شود که موضوع کاربری و نگهداری از خانه های تاریخی مشخص شده و استفاده از اماکن تاریخی جهت کاربری های اداری ممنوع شود.

وی از شناسایی ۱۰۷۵ خانه تاریخی در تبریز خبر داد و وجود دارد، گفت: تبریز تاریخ بسیار غنی دارد که باید داشته‌های تاریخی خود مراقبت کرده و برای استفاده در حوزه گردشگری با برنامه‌تر حرکت کنیم تا خود مردم هم برای تبدیل این خانه‌ها به اماکن اقامتی و گردشگری رغبت داشته باشند.

وی خواستار تاسیس شرکت توسعه گردشگری و بهره برداری از اماکن تاریخی شهرداری تبریز شد و گفت: این شرکت می‌تواند با هدف نگهداری و توسعه مالی و گردشگری راه‌اندازی شود، ضمن اینکه معتقدم تهیه و تدوین آیین نامه بهره برداری از خانه های تاریخی در رابطه با مسائل نظارتی، نحوه واگذاری، چارچوب قرارداد و بحث مرمت و نگهداری از ضروریات گردشگری شهر تبریز است.

زعفرانچیلر در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: حتما با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان جلسه داشته باشیم چراکه انها اماکن متعددی دارند و در این راستا اقداماتی را عملیاتی کرده اند که از تجربیات آنها هم استفاده کنیم.

علی نوای باغبان، نائب رییس کمیسیون سرمایه گذاری، گردشگری و بهبود فضای کسب و کار شورای اسلامی شهر تبریز هم در این جلسه اظهار کرد: بهتر است ما شهرداری را ملزم کنیم تا ۶ ماه وضعیت خانه های تاریخی را تعیین تکلیف کند.

وی در ادامه سخنان خود ابراز کرد: برخی از خانه‌های تاریخی که در دست شهرداری بوده  برای مسائل هنری وتاریخی تعلق یافته مثلا خانه علی مسیو و ختایی که این خانه‌ها با کاربری صحیح استفاده می شود.

نائب رییس کمیسیون سرمایه گذاری، گردشگری و بهبود فضای کسب و کار شورای اسلامی شهر تبریز اذعان کرد: ولی برخی از خانه ها هم به عنوان کاربری اداری مورد استفاده قرار می گیرند که بهتر است این خانه ها به وضعیت قبلی خود باز گردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: لازم است شهرداری در تدوین بودجه سال آینده امورات مربوط به نگهداری خانه های تاریخی را مد نظر قرار دهد.

نوای باغبان در ادامه سخنان خود یادآور شد: استفاده از خانه‌های تاریخی به عنوان کاربری اداری استهلاک را در آن خانه بالا می برد، فلذا لازم است این خانه ها از دست ادارات گرفته شود.

نائب رییس کمیسیون سرمایه گذاری، گردشگری و بهبود فضای کسب و کار شورای اسلامی شهر تبریز در بخش دیگری از سخنانش مطرح کرد: یکی از خانه های تاریخی را می توان به خانه علما اختصاص داد که گنجینه‌های ویژه تبریز در این حوزه، سه علامه و شهدای محراب را به نسل‌های اخیر معرفی کنیم.

مقرر شد کمیته کارشناسی در خصوص تدوین آیین نامه بهره برداری از خانه های تاریخی و موضوع تاسیس شرکت توسعه و بهره برداری گردشگری تبریز اقدامات لازم را انجام داده و سپس موارد را به منظور بررسی بیشتر به کمیسیون سرمایه گذاری، گردشگری و بهبود فضای کسب و کار شورای اسلامی شهر تبریز ارجاع دهند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.