×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 9 خرداد 1403  .::.   برابر با : Wednesday 29 May 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25548 خبر
بازی ۱۰ میلیون واکسن نزن با سلامت ۷۵ میلیون ایرانی

به گزارش همنوا، طبق تازه‌ترین گزارش وزارت بهداشت، هنوز 16 درصد از جمعیت بالای 12 سال کشور، دوز اول واکسن کرونا را تزریق نکرده‌اند و این یعنی حدود 10 میلیون نفر، جزو واکسن‌نزن‌هایی هستند که علاوه بر سلامت خود، امنیت جانی 75 میلیون نفر دیگر را هم تهدید می‌کنند.

84 درصد بالای 12 ساله‌ها دوز اول را زده‌اند
گزارش تفکیکی آمار واکسیناسیون تا تاریخ 5 آذرماه، که توسط مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت منتشر شده است، نشان می‌دهد که از مجموع 67 میلیون و 790 هزار و 848 نفر جمعیت بالای 12 سال، که امکان واکسیناسیون آن‌ها در کشور فراهم شده، 84 درصد معادل 57 میلیون نفر دوز اول را دریافت کرده‌اند. همچنین 69 درصد افراد بالای 12 سال واکسینه کامل شده‌اند که معادل 55 درصد کل جمعیت کشور است.

10 میلیون نفر فراری از واکسن؟
اما این خبر خوش، با این خبر نگران‌کننده نیز همراه است که 16 درصد جمعیت بالای 12 سال ما، یعنی حدود 10 میلیون نفر، با گذشت چندماه از سرعت گرفتن واکسیناسیون عمومی، هنوز حتی برای تزریق دوز اول هم اقدام نکرده‌اند. هرچند ممکن است بین این جمعیت 10 میلیونی، افرادی هم باشند که به هر دلیل، از جمله بیماری یا شرایط خاص، امکان تزریق واکسن را نداشته‌اند، اما قطعا تعداد آن‌ها بسیار کم است و اکثر این گروه جمعیت، افرادی هستند که به دلیل بی‌مبالاتی و باورهای غلط ضد واکسن، از تزریق آن خودداری کرده‌اند.

واکسن نزن ها در کدام استان ها بیشترند؟
بررسی آمار استانی هم نشان می‌دهد که در استان قم، هنوز حدود 342 هزار نفر (31 درصد جمعیت بالای 12 سال)، واکسن نزده‌اند و قمی‌ها، واکسن‌نزن‌ترین استان کشور هستند. رتبه‌های بعدی واکسن‌نزن‌ها هم به ترتیب مربوط به کردستان(27 درصد واکسن‌نزده)، سیستان و بلوچستان (24 درصد)، البرز(24 درصد)، بوشهر(23 درصد)، خوزستان(22 درصد) و کرمان (21 درصد) است.

استان هایی با بالاترین درصد واکسیناسیون 
اما باید به بهترین عملکردها در تزریق دوز اول واکسن هم اشاره کنیم: گیلان با 92 درصد صدرنشین این حوزه است و بعد از آن هم، خراسان شمالی(91 درصد) و استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، مازندران، مرکزی و هرمزگان با 89 درصد واکسیناسیون دوز اول قرار می‌گیرند. در بررسی آمار تزریق دوز دوم هم طبیعتا همین استان‌ها صدرنشین‌اند و همان استان‌ها، قعرنشین.

مطالبه 75 میلیون نفر: تشدید مجازات واکسن نزن ها
از راه رسیدن سویه جدید اُمیکرون دوباره زنگ خطر را برای جهان به صدا درآورده و ما هم که بعد از ماه‌های سخت و دلهره‌آور، توانسته‌ایم با واکسیناسیون گسترده، به روزهای نسبتا آرامی برسیم، هرگز دوست نداریم دوباره نقشه کشورمان قرمز شود. پس بدون شک مطالبه 75 میلیون نفر حامی واکسیناسیون عمومی، این است که سخت‌گیری‌ها برای 10 میلیون نفری که تاکنون دوز اول را نزده‌اند، بیشتر شود تا اجازه نداشته باشند سلامت دیگران را به خطر بیندازند.

سرپرست مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت: احتمالا بسیاری از مراجعه نکرده ها، واکسن نزن قطعی هستند 
  
اگرچه تاکنون گفته می‌شد با واکسینه‌شدن حدود 80 درصد جمعیت می‌توان به ایمنی جمعی رسید، اما سرپرست مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت معتقد است باید 100درصد جمعیت‌مان را واکسینه کنیم تا آرامش خاطر بیشتری داشته باشیم.

«علی شریفی زارچی» اظهار می‌کند: «تجربه کشوری مانند آلمان نشان داد که حتی با آمار بالای واکسیناسیون هم ممکن است دچار موج‌های جدید کرونا شویم و تاثیر سویه‌های جدید ویروس قابل پیش‌بینی نیست؛ بنابراین نظر شخصی من این است که برای کاهش آمار مبتلایان، بستری و فوتی، باید 100درصد جمعیت‌مان را واکسینه کنیم». او درباره مراجعه نکردن 16 درصد مردم برای تزریق دوز اول واکسن هم می‌گوید: «احتمالا بسیاری از این افراد واکسن‌نزن هستند، هرچند که ممکن است بخشی از آن‌ها هم هنوز فرصت نکرده باشند برای تزریق مراجعه کنند که امیدواریم هرچه زودتر این کار را انجام دهند».

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.