×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 31 تیر 1403  .::.   برابر با : Sunday 21 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25742 خبر
اقدامات انجام شده در بهبود وضعیت حاشیه نشینی، هماهنگ و متوالی نبوده است

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا نماینده وزارت کشور در اجرای طرح ایجاد دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی با بیان این‌که آذربایجان شرقی هفتمین استان کشور از نظر جمعیت سکونت‌های غیررسمی است، گفت: وزارت کشور سال گذشته 10 استان را به عنوان پایلوت انتخاب و  69 دفتر تسهیل گری و توسعه محلی در آن‌ها راه اندازی کرده که طبق گزارش‌ها، این اقدامات برای مقابله با حاشیه نشینی اثر گذار و مثبت بوده است.
نواب میرزایی در جلسه مشترک کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده استان و کارگروه ارتقای وضعیت اجتماعی، فرهنگی و سلامت ستاد بازآفرینی شهری، با بیان این‌که طبق تحقیقات دانشگاه تهران در ابتدای دهه‌ی 50، حدود 500 هزار نفر حاشین نشین در سکونت‌گاه‌های غیر رسمی ساکن بودند، اظهار کرد: طبق آمار دستگاه‌های اجرایی، امروزه حدود 9 تا 11 میلیون نفر در سکونت‌گاه‌های غیر رسمی کشور ساکن هستند.
وی افزود: این آمار نشان می‌دهد سیاست توسعه‌ی شهری خیلی موفق نبوده؛ چرا که طی 50 سال گذشته باعث افزایش حاشینه نشینی و سکونت‌گاه‌های غیررسمی در کشور شده است.
میرزایی با بیان این‌که در گذشته زاغه نشینی جزو 20 آسیب اول کشور محسوب می‌شد ولی طی دهه‌ی 70 و 80 زاغه نشینی و سکونت غیر رسمی به عنوان پنج آسیب رسمی کشور مطرح شده است، گفت: تمامی مدیران و مسئولان نظام برای حل موضوع حاشیه نشینی تاکید کرده و راهکارهای متنوعی برای حل این معضل و آسیب اجتماعی ارائه کرده‌اند، تشکیل دفاتر تسهیل گری و توسعه‌ی محلی در این محلات از جمله اقداماتی بوده که براساس آن منابع توسط دستگاه‌های دولتی به صورت نظام مند هزینه‌ می‌شود.
وی با بیان این‌که اقدامات متنوع توسط دستگاه‌های اجرایی مختلف در سکونت‌گاه‌های غیررسمی انجام شده ولی این اقدامات تاثیر آنچنانی در بهبود وضعیت این محلات و خروج آن از وضعیت بحرانی نداشته است، گفت: معتقدم تاکنون اقدامات انجام شده در راستای بهبود وضعیت حاشیه نشینی، هماهنگ و متوالی نبوده است ، در حالی که تمامی این اقدامات باید در یک بازه‌ی زمانی مشخص به طور دقیق و هماهنگ انجام شوند.
نماینده وزارت کشور در اجرای طرح ایجاد دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی با اشاره به افزایش راه اندازی دفاتر تسهیل گری و توسعه محلی در کشور به 22 استان، گفت: بیشترین دفاتر تسهیل گری و توسعه‌ی محلی در استان خوزستان و سیستان بلوچستان راه اندازی شده است؛ چرا که این محلات با مسکن نامطلوب و کمبود خدمات مواجه هستند.
وی خاطرنشان کرد: دفاتر تسهیل گری و توسعه محلی چهار نهاد مهم از جمله مردم و ساکنین محله، سازمان‌های مردم نهاد، شهرداری و شورای شهر و دستگاه‌های اجرایی را هماهنگ می‌کند که با هماهنگی اقدامات، وضعیت محلات حاشیه نشین بهبود می‌یابد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.