×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه 7 آذر 1402  .::.   برابر با : Tuesday 28 November 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24852 خبر
آمار نقطه به نقطه فاصله گذاری اجتماعی

سیدرضا علوی_هم‌نوا

ایرانی جماعت در همه موارد مدعی است که شروع کننده ، مخترع و کاشف اولیه همه چیز است. از مراسم ولنتاین بگیر تا اختراع لامپ و کشف قاره آمریکا و جشن مردگان و همه چیز و همه چیز. اما در حقیقت مخترع و کاشف فاصله‌گذاری اجتماعی که این روزها و بعد از کرونا سر زبان‌ها افتاده، هم ایرانی‌ها هستند.

در ایران دو نوع فامیل اساسی داریم؛ فامیل پدری و فامیل مادری، که فامیل همسر هم مشتق از نوع فامیل مادری است! ایرانی جماعت بنا به توصیه اکید مادر و همسر از دوران قبل از تاریخ و بنا به قانون نانوشته، فاصله‌گذاری اجتماعی را با فامیل پدری که شامل عمو ،عمّه و فرزندان ایشان است، حفظ می‌کنند و نباید باآنها گرم بگیرد واحیانا صمیمی شود. بر عکس فامیل مادری که شامل دایی و خاله و فرزندان ایشان است، هیچ منعی برای صمیمیت ندارند و حتی اگر آنها نشانه‌های کرونا هم داشته باشند، نباید دل آنها را شکست و با آنها روبوسی نکرد. 

اگر ما اثبات کنیم که کویید 19 از خانواده ویروسی سرما خوردگی نبوده و بلکه از نوع خانواده پدر یا شوهر است، همه مشکلات عدم رعایت فاصله‌گذاری خود به خود حل خواهد شد. قطعا بر اساس دستورات مادرانه و همسرانه چون کویید 19 از جنس خانواده نرینه است لذا محکوم به ایجاد فاصله‌گذاری اجتماعی خواهد شد . ملاقات سالی یک بار آن هم عید نوروز، رفت و آمد مطلق ممنوع (مگر در مراسم عزا و عروسی)، و اگر اثبات کنیم که مایع دستشویی و صابون از جنس دایی و خاله است، استفاده از آنها در هر وعده از اوجب واجبات است! مانند تمام مراسمات از قبیل جشن تولد جشن، دیپلم، جشن اخذ گواهینامه رانندگی و غیره که مجلس گردان اول و آخر خاله جون و دایی جون هستند. این یک راه برای ایجاد فاصله‌گذاری اجتماعی است. 

راه دوم برای مبارزه با ویروس کرونا این است که تیم بهداشتی را از زمین بیرون بکشیم، تیم اقتصادی جناب رییس جمهور را بفرستیم داخل زمین! آقا این تیم اقتصادی چه می‌کند! هم ایجاد تورم می کند و هم رکود! چنان ویروس را زمین گیر می‌‎کند که همه انگشت به دهان بمانیم! مگر نه این است که همه مشکلات افزایش ابتلا به ویروس به خاطر افزایش تعداد آزمایش است ؟!

سخنگوی قبلی که رفت و ما عاشق ابروانش بودیم، بلد نبود دروغ بگوید! سخنگوی فعلی هم که هنوز راه نیافتاده و در حال تُپُق زدن است و قطعا بلد نیست آمار دروغ ارایه نماید، چون با تُپُق سازگار نیست. نتیجه این‌که کار، کار این‌ها نیست. تیم اقتصادی نه این‌که دروغگو باشند، نه! بلکه بلد هستند طوری آمار بدهند که آدم احساس آرامش کند همین جناب همتی می فرماید:"دلار هفده تومانی را می‌آرم پایین!" این افزایش به خاطره افزایش تولید است که ارزبری دارد! در همین حال برخی جلو استانداری‌ها جمع می‌شوند که کارخانه تعطیل شده و ما بیکاریم. لپه کیلویی پانزده تومان افزایش قیمت دارد، چون لپه است به چشم نمی آید! افزایش قیمت لپه از پراید بیشتر بوده! اما در آمار تیم اقتصادی و طبق تورم نقطه به نقطه که خدا بگم چکار کند این مخترع تورم نقطه به نقطه را لپه کشیده پایین و ما حس نمی‌کنیم! اگر دقت کنیم کشیده پایین. باید تیم اقتصادی که بلد کار است، بیاید از آمار نقطه به نقطه کویید19 بگوید و ما را به این نتیجه برساند که نه تنها ویروس کرونا، بلکه تمام خانواده ویروس‌ها در ایران ریشه‌کن شده و تنها مشکل باقیمانده جهان در ایالت متحده است که طبق آمار صدا و سیمای ما از هر آمریکایی دو نفر دچار ویروس کویید20 هستند. حالا چرا 20 برای اینکه اوضاع آنجا بدتر نشان داده شود. بلکه هم 30! به نظر من بهتر است تیم اقتصاد که در آمار گیری و آمار دهی و آمار سازی دست بزنی دارند وارد گود شوند و مشکل ویروس را حداقل از نظر آماری حل کنند تا آرامش به جامعه برگردد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.