×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 8 مهر 1402  .::.   برابر با : Saturday 30 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24067 خبر
کمیته داوران نقش زیادی در اشتباهات داوری دارند

به گزارش همنوا به نقل ازایسنا درباره وضعیت تیم فوتبال سایپا در هفته‌های اخیر به صحبت پرداخت. او در این گفت‌وگو با بیان این که به دنبال تقویت تیمش در نقل و انتقالات نیم فصل برای حضور قدرتمند در لیگ قهرمانان آسیاست، گفت: مطمئنا باشگاه‌ هم نمی‌خواهد تیم ضعیفی را به لیگ قهرمانان آسیا بفرستد. البته سرمربی سایپا در این گفت‌وگو گریزی هم به مسائل و اشتباهات داوری در هفته‌های اخیر داشت و گفت: شاید جریانی بخواهد تیمی قهرمان اما آن جریان نمی‌تواند باعث قهرمانی یک تیم شود.

در ادامه گفت‌وگوی خبرنگار ایسنا را با علی دایی می‌خوانید:

* ۱۵ هفته از لیگ گذشته است، حال شرایط تیم‌تان را چطور ارزیابی می‌کنید. آیا قصد تقویت سایپا را برای حضور قدرتمند در آسیا ندارید؟

ما متاسفانه در نیم فصل اول به آن چیزی که مدنظرمان بود نرسیدیم. برخی مسائل در نتیجه نگرفتن ما دخیل بود اما خودمان هم نتوانستیم آن چیزی که می‌خواهیم را انجام بدهیم و نتیجه بگیریم. ما می‌توانستیم خیلی بهتر از این‌ها عمل کنیم و در سه چهار هفته آخر هم با بازیکنان مصدوم و محروم زیادی روبه‌رو بودیم که دست و بال ما را خالی کرده بود. ما می‌توانستیم شرایط بهتری را در جدول داشته باشیم اما متاسفانه با وجود همه مشکلاتی که داشتیم اشتباهات داوری هم کار ما را بسیار سخت کرده بود. در دو بازی ما مقابل صنعت نفت آبادان در لیگ و جام حذفی به اذعان خودشان دو و یا سه پنالتی ما را نگرفتند و بازیکن آن‌ها را هم اخراج نکردند. متاسفانه ما دیگر در این مساله عاجز هستیم. چرا که درباره اشتباهات داوری نه بازیکن، نه مربی و نه هیچ کس دیگر نمی‌تواند کاری انجام دهد. چون سوت دست یک نفر دیگر است که هر جوری که دلش می‌خواهد در زمین داوری می‌کند. متاسفانه در نیم فصل اول سوت‌های اشتباه زیادی زدند و بدترین نیم فصل را از نظر داوری شاهد بودیم و همین موضوع باعث شد نتایج زیادی جابه‌جا شود.

* فکر می‌کنید سایپا به آن چیزی که شما می‌خواستید در نیم فصل نخست رسیده است؟

ما در لیگ عملکرد چندان خوبی نداشتیم اما در جام حذفی خوب بودیم. انتظاراتی که از تیم خودمان داشتیم بیش‌تر بود اما واقعا می‌توانستیم بهتر از این عمل کنیم. باید در نیم فصل هم برای لیگ قهرمانان آسیا و هم برای نیم فصل دوم فوتبال ایران تیم‌مان را تقویت کنیم. مطمئنا در بحث بازیکن دست به تغییراتی خواهیم زد و تمام این مسائل را بررسی کرده‌ایم و با باشگاه در میان گذاشته‌ایم. فردا هم جلسه‌ای با باشگاه خواهیم داشت تا برای تقویت تیم بیش‌تر صحبت کنیم. متاسفانه به خاطر مشکلات ارزی روی جذب بازیکنان خارجی حساب نمی‌کنیم اما بازیکنانی که دوست دارند از تیم‌شان جدا شوند و شرایط خوبی در تیم‌شان نداشتند را بررسی می‌کنیم تا بهترین‌ آن‌ها را به سایپا بیاوریم.

* شما به اشتباهات داوری اشاره کردید، نظر شما مشکل دقیقا کجاست و چه کسی در این اشتباهات داوری بیش‌ترین سهم را دارد؟

 کمیته داوران و دپارتمان داوری نقش زیادی در این اشتباهات دارند. فدراسیون فوتبال هم باید به این مساله ورود کند تا مشکلات داوری حل شود. ما داوران خیلی خوبی داریم که کار می‌کنند و در دنیا هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارند اما متاسفم که در لیگ خودمان این‌قدر با اشتباه سوت می‌زنند. برای خود من این همه اشتباه داوری جای تعجب دارد؛ مگر می‌شود یک داور اینقدر اشتباهات واضحی را مرتکب شود؟ گاهی داور در صحنه‌های ۵۰-۵۰ اشتباه می‌کند که می‌گوییم شاید در صحنه بد قرار داشته و خوب ندیده است اما گاهی پنالتی ۱۰۰ درصد را نمی‌گیرند. شما ببینید در تیم ما برابر صنعت نفت بازیکن حریف با آرنج به صورت بازیکن ما می‌کوبد و باعث مصدومیت بازیکن ما می‌شود و داور حتی کارت زرد نشان نمی‌دهد. بعد از آن هم می‌بینیم داور یک پنالتی واضح را که مقابل چشمانش رخ داده نمی‌گیرد. واقعا نمی‌دانم این مسائل را به چه حسابی بگذارم؟ این اشتباهات فقط در بازی‌های ما نیست بلکه در بازی‌های دیگری هم رخ می‌دهد. در بازی‌ها می‌بینیم داوران پنالتی که در اصل پنالتی نیست را پنالتی اعلام می‌کند و در صحنه‌ای که به وضوح خطا رخ داده اعلام پنالتی نمی‌شود. گاهی داوران صحنه‌ای که ۱۰۰۰ درصد پنالتی است را نمی‌بینند و پنالتی نمی‌گیرند. واقعا من از این اتفاقات تعجب می‌کنم چون داوران ما آن توانایی را دارند که بهترین عملکرد را داشته باشند. ما داوران خیلی خوبی داریم اما چگونه این داوران خوب این‌طور اشتباه می‌کنند من دلیلش را نمی‌دانم.

* موضوعی که مطرح می‌شود این است که شایعه شده مثلا جریانی می‌خواهد یک تیم به قهرمانی نرسد و یا می‌خواهند جلوی موفقیت یک تیم را بگیرند. شما فکر می‌کنید واقعا چنین جریانی در فوتبال ایران وجود دارد؟

من به این مسائل فکر نمی‌کنم و فکر نمی‌کنم اینقدر واضح جریانی وجود داشته باشد. البته شاید هم جریانی بخواهد تیمی قهرمان شود اما من مطمئنم آن جریان نمی‌تواند تیمی را قهرمان کند. مطمئنم روی نتایجی که مثلا سایپا کسب کرده من هم مقصر هستم و اشتباهاتی داشتم. هیچ کس نمی‌تواند نتایج تیمش را فقط به گردن داور بیندازد. اول از همه من و بازیکنانم مقصر هستیم اما اینکه آیا جریانی وجود دارد یا خیر؟ الله و اعلم؛ خدا از آن خبر دارد. شاید هم واقعا وجود داشته باشد اما من می‌گویم آن جریان نمی‌تواند ۱۰۰ درصد تاثیرگذار باشد.

* شما به لیگ قهرمانان آسیا و تقویت تیم‌تان اشاره کردید، آیا فکر می‌کنید باشگاه سایپا حمایت لازم را از نقطه نظرات شما برای تقویت تیم داشته باشد؟

باشگاه هم می‌خواهد از ما حمایت کند. مطمئنا کسی دلش نمی‌خواهد تیمش به مسابقاتی برود و نتیجه نگیرد. ما حتما می‌خواهیم دو بازی پلی آف را ببریم و به لیگ قهرمانان آسیا صعود کنیم. به خاطر این باشگاه تمام تلاشش را می‌کند تا ما بتوانیم تیم قدرتمندی را برای آسیا ببندیم. قطعا کسی اجازه نمی‌دهد این فرصت بزرگ از دست سایپا خارج شود.

* جام ملت‌های آسیا در پیش است. تیم ملی ایران با وجود همه مشکلات به قطر سفر کرد تا از آن‌جا راهی امارات شود. نکته‌ای که شاید باعث ناراحتی کادر فنی تیم ملی و بازیکنان شد، بد بدرقه شدن تیم ملی بود. نظر شما درباره این مسائل چیست؟

هر اتفاقی رخ دهد مطمئنا مردم ایران از تیم ملی‌شان حمایت می‌کنند. همه می‌خواهند تیم ملی ایران موفق باشد. مطمئن باشید این تیم ملی می‌تواند قهرمان آسیا شود و همه برای موفقیت آن دعا می‌کنند. حال این که مسوولی بیاید یا نیاید ما به این مسائل عادت کرده‌ایم و این‌گونه اتفاقات برای‌مان جا افتاده است اما زمانی که ما هم بازی می‌کردیم این مسائل بود. باز خدا را شاکریم که تیم ملی توانسته در قطر اردویی برگزار کند و دو بازی دوستانه هم قرار است برگزار کند. زمان ما که اصلا این اردوها نبود. باز خدا را شکر که این اتفاقات رخ داده است اما قطعا شأن تیم ملی ما خیلی بیش‌تر از این‌هاست. ما باید تمام سعی‌مان را بکنیم تیم ملی‌مان موفق باشد. مطمئن باشید بازیکنان با غیرتی داریم و تیم ملی ما هم فوتبال خوبی را ارائه می‌دهد و بازیکنان خوبی هم در اختیار دارد و می‌توانند در آسیا موفق باشند.

* شما قبل از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در اردوی ترکیه در تمرینات تیم ملی حاضر شدید. آیا باز هم برای حمایت از تیم ملی به امارات خواهید رفت؟

من برای بازی افتتاحیه دعوت هستم و به امارات خواهم رفت. اگر در تمرینات تیم ملی هم بشود و اجازه بدهند مطمئنا سعی می‌کنم در یکی از تمرینات شرکت کنم تا با بازیکنان و کادر فنی دیداری داشته باشم.

* فکر می‌کنید تیم ملی فوتبال ایران چه نقاط قوتی در جام ملت‌های آسیا دارد؟

مطمئنا کار دفاعی ما نقطه قوت تیم ملی خواهد بود. ما با این روند می‌توانیم عملکرد خیلی خوبی داشته باشیم. من در بازی‌های آخر دیده‌ام که تیم ملی روی کارهای هجومی هم عملکرد خوبی داشته است. ان‌شاءالله تیم ملی با یک بالانس خوب یعنی هم دفاع و هم حمله خوب در بازی‌ها حاضر باشد و عملکرد خوبی از خود نشان بدهد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.