×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 10 خرداد 1402  .::.   برابر با : Wednesday 31 May 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21892 خبر
واردات بی رویه، ضربه‌ی شدیدی به تولید داخلی وارد کرده‌است

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا  محمداسماعیل سعیدی با بیان این‌که رونق تولید ملی ارتباط مستقیمی با رشد تولید ناخالص ملی و توسعه‌ی اقتصادی دارد، اظهار کرد: مقام معظم رهبری به دلیل اهمیت زیاد این موضوع، شعار سال را رونق تولید ملی نام گذاری کردند، معتقدم رونق تولید ملی زمانی محقق می‌شود که موانع تولید در کشور رفع شود، در سال های ۹۷ و ۹۶، قوانینی در مجلس در قالب قوانین رفع موانع تولید مصوب شد که تاکنون بخشی از موانع تولید با اعمال این قوانین رفع شده اما بخش دیگر موانع تولید مربوط به سیستم اجرایی است.
 وی افزود: تولید ملی و رشد تولید ناخالص ملی از شاخص‌های توسعه‌ی اقتصادی است، معتقدم در چنین شرایطی فروش نفت به صورت خام، به باد دادن ثروت ملی است، در حالی که ما می‌توانیم ارزش افزوده را افزایش داده و نفت خام را از طریق صنایع تبدیلی به سایر اقلام و فرآورده‌ها تبدیل و صادر کنیم، این امر می‌تواند تاثیر مثبتی در رونق تولید ملی داشته باشد.
 وی با بیان این‌که تدوین آیین نامه‌ها برای قوانین نیز از عوامل کندی سیستم اجرایی کشور است‌، گفت: کندی دستگاه‌های اجرایی در تدوین به موقع آیین نامه‌ها باعث شده ما نتوانیم قوانین مصوب حمایت از تولید داخلی و رفع موانع تولید را عملیاتی کنیم، معتقدم برای رفع آن دولت باید از تمرکز گرایی خارج شده و بخشی از اختیارات را به استان‌ها واگذار کند.
 وی ادامه داد: وزارت خانه‌ها اختیارات معاونان، وزیر و زیر مجموعه‌ها را تعدیل کرده و به استان‌ها منتقل کنند؛ چرا که مسئولان استانی از توانایی خوبی برخوردارند.
 نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که نخبه‌ترین افراد در بدنه‌ی جامعه قرار دارند، گفت: برای رونق تولید داخلی باید از ظرفیت بدنه‌ی جامعه و نخبگان بهره‌ی کافی ببریم و این امر زمانی محقق می‌شود که شرایط را برای حضور مشاوران نخبه در جامعه فراهم کنیم.
 وی مبارزه با قاچاق را برای حمایت از تولید داخلی و رونق تولید با اهمیت برشمرد و گفت: مبارزه با قاچاق در کشور باید با جدیت بیشتری عملیاتی شود، اگر می‌خواهیم استعداد‌های درونی شکوفا و تولید داخلی حمایت شود، باید واردات بی رویه به کشور ممنوع شود‌.
 وی ادامه داد: واردات بی رویه باعث شده طی سالیان گذشته به ویژه سال‌های ۹۶ و ۹۵، واردات بی رویه به بهانه‌های مختلف از مناطق آزاد، ضربه‌ی شدیدی به تولید داخلی وارد کند.‌
 سعیدی با بیان این‌که برای رونق تولید باید به ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی داخل کشور توجه کنیم، گفت: ما در داخل استان از ظرفیت‌های قابل توجهی از قبیل صنعت کفش، کیف و چرم، فرش و غیره برخورداریم که می‌توان از آن‌ها برای رونق تولید ملی بهره برد، معتقدم باید به صورت ریشه‌ای برای تمامی ظرفیت‌های داخل کشور برنامه ریزی کرده و شاهد رونق بخش اقتصاد داخلی کشور شویم.
وی با اشاره به ترویج فرهنگ استفاده از تولید ملی و داخلی، افزود: فرهنگ استفاده از کالای ایرانی باید توسط مسئولان در تمامی سطوح جامعه نهادینه شود، رئیس جمهور، نمایندگان و وزیران برای ترویج فرهنگ، از تولیدات ملی استفاده کنند؛ چرا که فرهنگ سازی با این اقدامات محقق می‌شود.
 وی ادامه داد: دستگاه‌های فرهنگ ساز کشور اعم از صدا و سیما و آموزش و پرورش نیز تلاش کنند بستر فرهنگ استفاده از کالای ایرانی و تولید داخلی فراهم شود، تجربه نشان داده فرهنگ سازی همواره در سطوح بالا عملیاتی شده و آموزش در سطح پایین محقق می‌شود و با گذشت زمان، فرهنگ به نوعی رفتار تبدیل می‌شود.
 نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که برای ارتقای کیفیت تولید داخلی باید فضای رقابتی در داخل کشور ایجاد شود، گفت: متاسفانه بخشی از کارخانه‌ها از رانت استفاده می‌کنند که این عامل باعث شده اشخاص نتوانند در عرصه‌ی رقابت وارد شده و رقابت کنند فلذا سطح کیفیت محصولات را کاهش می‌دهند.
 وی تاکید کرد: معتقدم باید رانت خواری از بین برود و دولت از اقتصاد و بازار کنارگیری کرده و نقش ناظر و حمایت کننده از تولید داخلی را در جامعه ایفا کند و با نظارت بخش خصوصی، کیفیت تولیدات داخلی ارتقا یابد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.