×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 18 آذر 1402  .::.   برابر با : Saturday 9 December 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24882 خبر
نوبخت: مطالبات کادر درمان طی امروز و فردا تسویه می‌شود

به گزارش همنوا به نقل از تسنیم، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: بعد از ماه‌ها تأخیر و تعویق در پرداخت کارانه کادر محترم درمان، امیدوارم مبلغ 5500میلیارد تومان مطالبه کادر درمان و بهداشت ظرف امروز و فردا به حساب این عزیزان واریز شود.

وی درباره مطالبات بازنشستگان سال 98 نیز گفت: مطالبات فرهنگیان پرداخته شد و برای سایر کارکنان نیز 3هزار و 459میلیارد تومان پاداش بازنشستگی تمامی دستگاه‌ها در این هفته پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در فروردین امسال بخشی از فروش فرآورده‌های نفتی سال قبل به حساب خزانه واریز شد و حساب کرده بودیم این رقم را اسفندماه بگیریم، ولی بنابر دلایلی سال 99 واریز شد و ما نمی‌توانیم پول سال 99 را برای سال 98 هزینه کنیم؛ قرار شد این پول را برای طرح‌های سال 99 اختصاص دهیم و من موجودی این نقدینگی را امروز منتشر خواهد کرد.

نوبخت ادامه داد: برای طرح‌های گرمسیری آب‌های مرزی، خطوط ریلی و جاده‌سازی که انتظار به اتمام رسیدن آنها وجود دارد و بودجه ما نمی‌رسد، معطوف به این طرح‌های اساسی و زیربنایی است و برخی تلقی‌ها و برداشت‌ها به جهت ناکافی بودن اطلاعات غیردقیق بود. ما برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که از اول مهر اجرا شد، پاره‌ای از موارد را با توجه به اصلاح 2میلیون و 400هزار حکم، در حقوق آبان‌ماه جبران می‌کنیم.

وی درباره اصلاح ساختار بودجه سنواتی کشور، افزود: اخبار خوشی از مجلس شورای اسلامی و عزم نمایندگان در اجرای برنامه اصلاح ساختار بودجه، وجود دارد.  سازمان برنامه و بودجه دو سال است که در چند جلد به طور کامل برنامه اصلاح ساختار را تهیه کرده است؛ قرار بود این برنامه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی تصویب شود، اما به دلیل اینکه در این شورا اتفاق نظر درباره برنامه پیشنهادی وجود نداشت تصویب نشد. 

رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: ما از تصویب اصلاح ساختار بودجه در مجلس استقبال می‌کنیم و مجلس نیز نظر دارد که بخشی از این برنامه در لایحه بودجه 1400 گنجانده شود.حتی بیش از آنچه که مجلس شورای اسلامی بر اصلاح ساختار در لایحه بودجه سال آینده توجه دارد، ما انجام می‌دهیم. 

نوبخت در توضیح اصلاح ساختار بودجه گفت: اولین ویژگی اصلاح ساختار در ارتباط با موضوع منابع است، عمده منابعی که در اصلاح ساختار بودجه استفاده می شود مربوط به مالیات است.در حال حاضر نیز اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در دستور کار مجلس و دولت است و مجلس می‌تواند در فرآیند تصویب لایحه 1400 آن را تصویب کند. 

وی اضافه کرد: موضوع دیگر مربوط به هزینه‌هاست، بخشی از هزینه‌هایی که الان انجام می‌شود به دلیل تعدد و کارهای موازی دستگاه‌ها است اگر مجلس بتواند برای دستگاه‌هایی که کار واحد دارند این قانون را اجرایی کرده و مشکلات را رفع کند، دولت حمایت می‌کند.

نوبخت درباره منابع حاصل از فروش فرآورده‌های نفتی سال گذشته، گفت: بخشی از فروش فرآورده‌های نفتی سال قبل که قرار بود تا اسفندماه 98 به حساب خزانه واریز شد، به دلیل تحریم و مشکلات دیگر در سال 99 وصول شد.  

وی افزود: به دلیل اینکه نمی‌توانیم درآمد سال 99 را برای سال 98 هزینه کنیم، بنابراین مقرر شد برای طرح‌هایی استفاده شود که تا پایان سال به اتمام برسد. موجودی نقدینگی این درآمد که حدود چهار هزار میلیارد تومان بود که تاکنون سه هزار و 750 میلیارد تومان برای طرح‌های گرمسیری، آب‌های مرزی، خطوط ریلی و جاده‌ها و عمده طرح‌های اساسی تخصیص داده شد.   لیست تخصیصی‌ها منتشر می‌شود و تلقی‌های دیگر به جهت ناکافی بودن اطلاعات، دقیق نیست.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.