×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 3 مرداد 1403  .::.   برابر با : Wednesday 24 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25753 خبر
سفر جمعی از نمایندگان به شمال آذربایجان غربی /سایت دکل تلفن همراه در ۴۵ روستا ارتقاء می یابد

به گزارش پایگاه خبری همنوا،علی خضریان با اشاره به سفر هفته گذشته به شمال استان آذربایجان غربی به همراه علی نکیزاد، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، سید علی موسوی رئیس فراکسیون مناطق محروم و همراهی حسن همتی نماینده شاهین‌دژ و تکاب، انور حبیب زاده بوکانی نماینده بوکان و تکاب و مهدی عیسی‌زاده نماینده میاندواب از حوزه‌های انتخابیه «ماکو، شوط، پلدشت و چالدران»، «شاهین‌دژ و تکاب» و «میاندوآب» به منظور بررسی مشکلات این منطقه، افزود: با توجه به نیاز به اتخاذ تصمیم‌های کشوری و عدم حضور برخی از مدیران اجرایی وزارتخانه‌های مرتبط در این سفر و همچنین کمبود زمان جهت تصمیم‌گیری، جلسه نهایی برای رفع مشکلات مردم این منطقه بعدازظهر روز گذشته در مجلس برگزار گردید.

خضریان در توضیح تصمیمات اتخاذ شده بیان کرد: جهت توسعه بیمارستان شهید راثی شاهین‌دژ مقرر گردید، این بیمارستان حداکثر تا پایان شهریور توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تجهیزات کامل افتتاح شود و برای این بیمارستان، ژنراتور نیز تامین شود، همچنین جهت نوسازی ناوگان اورژانس دو شهرستان تکاپ و شاهین‌دژ، مبلغ ۳۰ میلیارد تومان توسط این وزارتخانه تخصیص داده می‌شود.

این نماینده مجلس افزود: درمانگاه بخش کشاورز در شهرستان شاهین‌دژ، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تجهیز می‌شود و دو مرکز فوریت پزشکی برای دو شهرستان شاهین‌دژ و تکاب تخصیص داده شود، حداکثر تا یک هفته آینده یک دستگاه سی تی اسکن به شهرستان تکاپ تحویل می‌گردد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس اظهار کرد: مشکلات مجموعه ۲۶۴ واحدی مسکن مهر شاهین‌دژ(آسانسور، محوطه‌سازی و...) و مشکلات فاضلاب مسکن مهر شهرستان تکاپ، حداکثر تا دو ماه آینده حل و فصل خواهد شد، همچنین روکش آسفالت جاده مواصلاتی پلدشت به مرگن‌لر به طول ۲۲ کیلومتر حداکثر تا پایان مهر انجام می‌شود و مشکل پیمانکار توسط مدیرکل راه و شهرسازی استان حل و فصل می‌شود و جهت آسفالت راه روستایی قوری شکاک- قره تپه، آماده‌سازی توسط منطقه آزاد انجام می‌شود. ۳ ملیارد تومان از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و ۳ میلیارد تومان از سوی استانداری پرداخت می‌شود.

خضریان اضافه کرد: جهت راه کشمش‌تپه- چالدران، ۱۷۰۰ تن قیر از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مشارکت می‌کند. منطقه آزاد ماکو متعهد می‌شود ۲۰ کیلومتر را روکش آسفالت نماید و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل، نامه‌ای به سازمان برنامه و بودجه جهت تکمیل مسافت ۵۷ کیلومتری باقیمانده از بزرگراه از ایواوغلی – بازرگان تنظیم نموده، اخذ موافقتنامه را پیگیری خواهد کرد.

وی در ادامه گفت: روکش جاده تکاب-شاهین‌دژ  به طول ۸۵ کیلومتر (یک لایه ۶ سانتی‌متری) حداکثر تا پایان شهریور انجام می‌شود. از این محور، بازدید مشترک انجام خواهد شد و اخذ مجوز ماده ۵۶ از بانک توسعه تعاون، سپه و ملت و رفاه جهت محور میاندوآب-سرچم پیگیری می‌شود. اعتبارات این محور به صورت صد در صد از سوی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل تخصیص داده می‌شود و با پیگیری شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل، پیمانکار کمربندی شمالی میاندوآب حداکثر تا ۱۵ روز آینده تعیین می‌شود و حداکثر تا یک ماه آینده فعالیت پروژه شروع می‌شود.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس گفت: مقرر شد حداکثر تا سه ماه آینده، ارتقاء سایت دکل تلفن همراه در ۴۵ روستا در شهرستان‌های تکاب و شاهین‌دژ، چالدران و ماکو، شهرستان باروق میاندوآب و شهرک صنعتی میاندوآب انجام شود.

خضریان افزود: مدیرعامل معدن زره شوران، متعهد گردید اسناد مثبته و فیش پرداخت ۱۵ درصد از حقوق دولتیِ حق انتفاع معادن به مجاوران و جبران آسیب وارده به مردم بومی را در سال ۱۳۹۹، به نماینده محترم شهرستان تکاپ تحویل دهد تا علت عدم بازگشت این مبالغ به استان در مجلس شورای اسلامی پیگیری گردد، همچنین مدیرعامل معدن زره شوران با اظهار اینکه ۱۱۰۰ نفر پرسنل این معدن، فقط ۱۰۰ نفر غیر بومی هستند متعهد شد تا در آینده نیز صرفا از نیروی کار بومی در این مجموعه استفاده نمایند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان نمود: مشکل سرمایه‌گذاری(B.O.T) فاضلاب شاهین‌دژ حداکثر تا ۱۵ روز در جلسه مشترک استانداری، شرکت مهندسی آب و فاضلاب و سرمایه‌گذار حل و فصل می‌گردد و دستگاه‌های نظارتی استان نیز در این زمینه مساعدت لازم را انجام خواهند داد. همچنین با توجه به اخذ مجوز تسهیلات ۱۰۰ میلیارد تومانی ماده ۵۶ از سوی بانک صادرات برای فاضلاب ماکو، این پروژه تا پایان خرداد ۱۴۰۱ تکمیل می‌گردد و جهت حل مشکل آب شرب ۱۰۶ روستا در حوزه انتخابیه ماکو و شوط و پلدشت و چالدران، مبلغ ۱۵ میلیارد تومانی از سوی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و ۵ میلیارد تومان از سوی استانداری تامین می‌گردد.

خضریان گفت: از محل سد کرم‌آباد پلدشت، آب‌اندازی ۸۴۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی، حداکثر تا ۲۵ شهریور تحویل جهاد کشاورزی استان تامین خواهد شد و تامین آب ۹۰۰ هکتار از پایاب شبکه آق چای شهرستان پلدشت انجام می‌شود، همچنین قرارداد ۱۷۰۰ هکتار حداکثر تا مهرماه منعقد خواهد شد و بدین منظور نیز یک سال تنفس لحاظ خواهد شد و صرفا آب بها دریافت می‌شود.

وی با بیان اینکه کمسیون رفع تداخل استان برای رفع اشکال مرتبط با اراضی کشاورزی که ملی قلمداد شده است، تسریع خواهد کرد، گفت: منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ماکو نیز با اداره کل منابع طبیعی استان آذربایجان غربی در زمینه آبخیزداری و آبخوان‌داری مشارکت خواهند داشت.

خضریان در ادامه تشریح مصوبات این سفر گفت: مقرر گردید سازمان نوسازی و تجهیز مدارس و سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو، پروژه‌های دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۴۰ درصد حداکثر تا دهه فجر امسال به پایان برسانند و در این حوزه‌های انتخابیه، هر کدام دو پروژه جدیدالاحداث در تعامل یا نمایندگان این حوزه‌های انتخابیه در نقاط کمتر برخوردار و پرجمعیت شهر احداث می‌شود. استانداری آذربایجان غربی در شروع این پروژه‌ها (تا فندانسیون) مشارکت خواهد داشت. همچنین برای مدارس کانکسی بالای ۲۰ دانش‌آموز در کل استان بنا احداث خواهد شد و سازمان منطقه آزاد تجاری - صنعتی ماکو سهم ۳۰ درصد مشارکت خود در پروژه‌های نوسازی مدارس را پرداخت خواهد نمود تا مابقی پروژه‌ها توسط سازمان نوسازی مدارس تکمیل گردد و ۲۰ درصد مابقی سهم منطقه آزاد به تدریج پرداخت خواهد شد.

خضریان در پایان گفت: مقرر شد گازرسانی به روستاهای تکاب، در ۲۸ روستا حداکثر تا پایان شهریور و در ۲۰ روستا به شرط حل مشکل حریم راه روستایی از سوی استانداری آذربایجان غربی حداکثر تا دهه فجر انجام شود و گازرسانی به روستاهای شاهین‌دژ، در ۱۲ روستا حداکثر تا پایان شهریور انجام شود؛ همچنین مناقصه برای گازرسانی به ۳۰ روستا حتی‌المقدور تا پایان سال انجام خواهد شد. در خصوص گازرسانی به روستاهای چالدران نیز در ۱۵ روستا حداکثر تا پایان شهریور انجام خواهد شد و مناقصه برای گازرسانی به ۱۸ روستا حتی‌المقدور تا پایان سال انجام خواهد شد و همچنین مقرر شد برای گازرسانی به ۱۰ روستای بورالان شهرستان ماکو، مناقصه برگزار شده و عملیات اجرایی با فوریت آغاز شود.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.