×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : جمعه 12 خرداد 1402  .::.   برابر با : Friday 2 June 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21930 خبر
نمکی: راه برون‌رفت کشور از بحران‌‌ها درازکردن دست به‌سوی آمریکا و اروپا نیست

به گزارش همنوا به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر سعید نمکی در دوازدهمین آیین پویش ره سلامت که با رونمایی همزمان از 9 طرح پژوهشی حوزه سلامت در کشور همراه بود، اظهار کرد: اعتقاد دیرینه دارم که اگر قرار باشد پژوهش در کشور نهادینه شود، باید روحیه پژوهشگرانه، کاوشگرانه و جست‌وجوگرانه را در مدارس تقویت کنیم.

وی افزود: فرهنگ ما و برخی از کشورها، با گونه‌‌ای از تحجر و تعصباتی همراه است که مبنای اصلی فرهنگی ندارند، مانند اینکه بچه نباید کنجکاوی کند و تقویت این فرهنگ که بچه‌‌ها باید کاوشگرانه حرف بزنند و سؤال کنند، مبنای مهم تغییر نگرش ما در پژوهش و جست‌جوگری است.

باید روحیه جست‌وجوگر و مطالبه‌‌گر را از مدرسه دنبال و آغاز کنیم

وزیر بهداشت ادامه داد: باید روحیه جست‌وجوگر و مطالبه‌‌گر را از مدرسه دنبال و آغاز کنیم و این اولین تقاضای ما از همه بزرگان و سیاست‌گذاران کشور است که مدرسه را به‌عنوان اولین پایگاه جست‌وجوگری و کاوشگری و تقویت روح کاوش و جست‌وجو در بچه‌‌ها دنبال کنند.

نمکی خاطرنشان کرد: نقش پژوهش در توسعه کشورها، بسیار بی‌‌بدیل است. اگر کشورهایی مانند چین یا کشورهای جنوب شرق آسیا را بررسی کنید، می‌‌بینید که درست در روزهای بسیار سخت اقتصادی، بیشترین انرژی را برای تحقیقات و گسترش بخش‌‌های تحقیق و توسعه گذاشته‌‌اند و این باعث شده است که کشورهایی مانند چین و کره جنوبی، در قدم‌‌هایی جلوتر از کشورهای غربی دیده شوند، چراکه کشورهای غربی، در شرایط سخت اقتصادی و مضیقه‌‌ای که برایشان پیش آمده است، وقت کمتری در پژوهش صرف کرده‌‌اند، اما چین و کشورهای جنوب شرق آسیا در بدترین روزهای اقتصادی، بیشترین وزن را به امر تحقیقات و مراکز تحقیقاتی داده‌‌اند.

وی تصریح کرد: اولین گامی که در سیاست‌‌های کلان باید برداریم، دادنِ وزن مناسب به امر تحقیقات در برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی ملی است. از دانشگاه‌‌های علوم پزشکی و غیرعلوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی کشور انتظار می‌‌رود که تحقیقات را به این سمت ببریم که محصولی از تحقیقات بیرون بیاید که بتواند راهکاری برای حل مشکلات یک کشور در حال توسعه ارائه کند.

مقاله به‌تنهایی مشکل‌‌گشای یک کشور در حال توسعه نیست

وزیر بهداشت تأکید کرد: به عزیزانی که مقالاتی را در سراسر جهان منتشر می‌کنند و وزن جمهوری اسلامی را در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی بالا می‌‌برند، احترام می‌‌گزارم، اما هرگز مقاله به‌تنهایی، مشکل‌گشای یک کشور در حال توسعه نیست. مقاله باید یک محصول جانبی در رسیدن به یک محصول بسیار اساسی‌‌تر باشد که می‌تواند یک تشخیص زودرس، داروی جدید، راهکاری برای حل مشکلات کشور و همچنین حلقه‌‌ای برای پیوستن حلقه‌‌های آتی برای یک تولید بزرگ ملی و خودکفایی جدید برای کشور باشد.

نمکی گفت: از همه تقاضا می‌‌کنم که همت کنند تا با منابع محدود ملی که در اختیار داریم، تحقیقات را به سمت و سوی یک راهکار برای حل مشکلات کشور سوق دهیم. دانشگاه‌‌های علوم پزشکی علاوه بر نقش بی‌بدیلی که در پژوهش می‌‌تواند در عرصه خودکفایی و توسعه ملی داشته باشد، می‌‌تواند بر توسعه نظام سلامت داشته باشد.

وی اضافه کرد: یکی از ابزارهای توسعه کشورها، توسعه زیرساخت‌‌های بهداشت و نظام سلامت است. در دانشگاه‌‌های علوم پزشکی، مراکز تحقیقاتی نقش حساس‌تری برای توسعه ملی دارند، چون تحقیقات این حوزه به توسعه زیرساخت نظام سلامت کمک می‌‌کند و نظام سلامت در توسعه ملی، بسیار نقش‌‌آفرین است. اگر تحقیقات ما بتواند منتهی به کاهش مرگ‌ومیرها، ناتوانی‌‌ها، آسیب‌‌های اجتماعی، ازکارافتادگی نیروهای مولد و افزایش سطح تندرستی مردم شود، در ارتقا، تولید و درآمد ناخالص ملی، بسیار مؤثر خواهد بود.

وزیر بهداشت یادآور شد: تحقیقات ما در دانشگاه‌‌های علوم پزشکی اگرچه مانند تحقیقات در سایر بخش‌‌ها می‌تواند به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در توسعه ملی نقش‌آفرینی کند، اما به‌دلیل نقش لاینفک و ارتباط تجزیه‌ناپذیرش از توسعه بهداشت و سلامت، می‌‌تواند به‌شکل مضاعف در ارتقای ملی، افزایش درآمد ناخالص ملی، سطح تندرستی و طول عمر و امید به زندگی و همچنین کاهش هزینه‌‌های سنگین و کمرشکن بر نظام سلامت، نقش‌آفرینی کند.

نمکی بیان کرد: همواره از همکارانم تقاضایی داشته‌‌ام که در احکامی که برای معاونین تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت صادر کرده‌‌ام نیز تأکید شده است که در تحقیقات، علاوه بر مسئله‌محوری و ارائه راهکار برای حل مشکلات نظام ارائه خدمت، باید از رفتارهای جزیره‌‌ای بپرهیزیم، باید بتوانیم همدیگر را تکمیل کنیم و به‌شکل یک شبکه به یکدیگر بپیوندیم و مشکلات تجزیه‌شده کشور را با هم تقسیم کنیم تا مراکز تحقیقاتی ما، پویاتر شوند.

وی افزود: در راستای ارتقای کشور و پیوستن به دانشگاه‌‌های نسل‌های جدید که دانشگاه‌‌هایی هستند که مشکلات منطقه و کشور و جهان را حل می‌‌کنند، تقویت دانش‌بنیان یکی از رویکردهای بسیار تأثیرگذار بود. در دولت دکتر روحانی توانستیم بیش از 5000 شرکت دانش‌بنیان را مستقر کنیم که بیش از یک‌هزار و 500 شرکت در مجموعه دانشگاه‌‌های علوم پزشکی بودند و این افتخار را دارم که چون متولی تقسیم منابع در سازمان برنامه و بودجه بودم، بودجه شرکت‌‌های دانش‌بنیان را به‌شکل قابل توجه در طول سال‌‌هایی که این مسئولیت را در اختیار داشتم، افزایش دهم.

وزیر بهداشت تأکید کرد: اعتقاد دارم که راه برون‌رفت کشور از بحران‌‌ها، دراز کردن دست به‌سوی آمریکا و اروپا نیست، از بیرون مرزها پیام دلخوش‌کننده در شرایط سخت، دریافت نخواهیم کرد، این بزرگترین نقطه قوت ماست که بر داشته‌‌های خودمان تکیه کنیم. اگر بر دانش داخلی و دانشمندان ایرانی تکیه و این توانمندی‌‌ها را درون کشور باور کردیم، از این شرایط سخت، عبور خواهیم کرد و اگر به‌سمت بیگانگان دست دراز کنیم، هرگز این کشور از این شرایط سخت به‌سمت سرافرازی پیش نخواهد رفت.

نمکی خاطرنشان کرد: از روزهای نخست پیدایش کرونا در چین، ذهن و روح و تمام وجودم درگیر طوفانی بود که از راه می‌‌رسید. قبل از اینکه تست PCR به‌شکل محدود و بعد از مدت‌‌ها گرفتاری از قم به ما برسد، با تکیه بر دانش داخلی، PCR را قبل از ورود بیماری به کشور در دو مرکز یعنی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و انستیتو پاستور ایران راه‌اندازی کردیم.

وی گفت: روزهای نخست برای تأمین ماسک، لباس‌های محافظ و شوینده‌‌ها و ضدعفونی‌کننده‌‌ها به‌شدت دچار مشکل بودیم، اما در کمتر از 50 روز، شرکت‌‌های دانش‌بنیان و صنایع، هم این محصولات را ساختند و هم قدرت صادرات به خارج از کشور را پیدا کردند و این افتخار بسیار بزرگی است. به‌محض اینکه فهمیدیم دارویی در بیرون از این مرزها، ممکن است به‌روی ویروس مؤثر باشد، همکاران ما در شرکت‌‌های دانش‌بنیان و بخش‌‌های تحقیق و توسعه شرکت‌‌های داروسازی، ساخت آنها را آغاز کردند آن هم با قیمتی کمتر از یک‌صدم آنچه از بیرون با منت به ما می‌‌فروختند که یا این داروها را می‌‌دادند یا نمی‌‌دادند.

وزیر بهداشت اظهار کرد: آمریکایی‌‌ها به‌خلاف ادعایشان مبنی بر اینکه دارو و تجهیزات پزشکی از دایره تحریم‌‌ها خارج است و با این دروغ بزرگ، دنیا را فریب می‌‌دادند، بزرگترین ظلم تاریخ را به مردم ما در همین ایام پربلای کرونا اعمال کردند و اگر این نسیم فرح‌بخش از سوی شرکت‌‌های دانش‌بنیان و غیرت ملی، بر مردم ما نمی‌‌وزید، ما روزهای بسیار سخت‌‌تری را پیشِ‌رو داشتیم.

نمکی یادآور شد: شرکت‌‌های دانش‌بنیان امروز عرصه اقتصاد دنیا را دگرگون کرده‌‌اند. اگر در گذشته، کارخانه‌داری سرمایه‌ای می‌‌آورد و کارگری را جذب می‌‌کرد، امروز دیگر آن معادله در دنیا به‌هم خورده است. امروز در شرکت‌‌های دانش‌بنیان، دانش بزرگترین سرمایه است و در آینده خواهید دید که قانون ارث و میراث را به‌هم خواهد زد، یعنی سهام‌دار یک کارخانه بزرگ، از اسکلت و کالبد کارخانه، سهمی به وراثش نمی‌رسد، بلکه دانشی است که دانشمندان آن مجموعه به نسل‌‌های آینده منتقل می‌کنند و این یک تغییر بسیار بزرگ در معادلات اقتصادی جهان است که در آینده جهان، سرمایه‌‌ها مربوط به دانش‌بنیان‌‌ها و دانشمندان است.

وی تصریح کرد: می‌گویند سیاسیون مهمانان تاریخ و دانشمندان صاحبان اصلی تاریخ هستند و امیدوارم که با تکیه بر دانش داخلی، پژوهش‌‌های کارآمد و گره‌گشا و همت جوانان و دانشمندان ایرانی، روزهای طلایی و مؤثرتری را برای کشور، رقم بزنیم.

وزیر بهداشت گفت: یکی از دغدغه‌‌های بنده قبل از ورود ویروس کرونا به کشور، تهیه مایحتاج تجهیزات، مواد ضدعفونی‌کننده، شوینده‌‌ها و داروهایی بود که مورد نیاز مردم بود. خوشبختانه شرکت‌‌های دانش‌بنیان و تولیدکنندگان داخلی، توانستند به‌خوبی به ما کمک کنند.

نمکی اضافه کرد: یکی از این داروها، داروهای ضدویروس مانند فاویپیراویر و رمدسیویر بود که گرچه هنوز داروی قطعی و صددرصد کرونا تأیید نشده و آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت نیز حاکی از این است که تأثیرات این داروها بسیار کم است، اما بنده معتقدم که حتی اگر بسیار هم کم‌تأثیر باشند، مردم ما نباید تصور کنند که دارویی در کشور دیگری و خارج از تحریم‌‌ها با امکانات اقتصادی بیشتر برای مردمشان استفاده می‌شود اما مردم ایران از آن محروم هستند.

وی ادامه داد: بزرگترین دغدغه بنده این بود که مردم این سرزمین هرگز احساس کمبودی نسبت به کشورهای مرفه در مورد مدیریت کرونا نکنند و خوشبختانه اجازه ندادیم که چنین احساسی در کشور به‌وجود بیاید و حتی برای واکسن هم با همین دیدگاه، پیش می‌‌رویم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین گزارش‌ها، 8 شرکت دارویی در کشور، پروانه تولید داروی رمدسیویر را می‌‌گیرند. امروز می‌‌توانیم بگوییم یکی از کشورهایی هستیم که هرگز مشکلی برای تأمین و تولید داخلی داروهای آنتی‌وایرال نداریم.

نمکی تصریح کرد: بنده اولین وزیری هستم که روز نخست مسئولیتم، دستور دادم که اگر دارویی مشابه تولید داخل دارد، واردات آن ممنوع شود و روی این حرفم ایستادم. قبل از بنده هم هرگز این کار به این شدت انجام نشده بود، اگرچه برای ایستادگی بر این موضع، ترکش‌هایی را تحمل کردم، اما با اتکال به خداوند، ایستادم و روز به روز هم مصمم‌‌تر هستم که اگر دارو و تجهیزات پزشکی، تولیدکننده داخلی دارد و مردم از کیفیت آن راضی هستند، هرگز کسی اجازه واردات آن را نخواهد داشت. در مورد سایر مسائل مانند قیمت و پوشش بیمه‌‌ای هم تلاش خواهم کرد.

وی با اشاره به فرا رسیدن روز و هفته پژوهش، عنوان کرد: این روز و هفته را به تمام محققان، پژوهشگران و عزیزانی که دلشان برای ارتقای کشور می‌‌تپد و در راستای خودکفایی ملی زحمت می‌‌کشند، تبریک می‌‌گویم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.