×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : جمعه 4 خرداد 1403  .::.   برابر با : Friday 24 May 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25524 خبر
نقشه «زرد و آبی» و مردمی که «ماسک» را کنار گذاشتند!

به گزارش همنوا، طبق آخرین نقشه رنگ‌بندی کرونایی که از سوی وزارت بهداشت منتشر شد، با عبور کامل کشور از خیز پنجم کرونا، هیچ شهر قرمز و نارنجی در کشور وجود ندارد و تنها ۵۳ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۹۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

همچنین بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور در هفته منتهی به ۲۴ آذر ماه، ۴۸.۸۲ درصد است.

روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی را از ۱۷ تا ۲۴  آذر ماه ۱۴۰۰ می‌توانید در نمودار زیر مشاهده کنید:

همچنین وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی به تفکیک استان‌های کشور از تاریخ ۱۷ تا ۲۴  آذر ماه ۱۴۰۰ در نقشه زیر قابل مشاهده است و همانطور که می‌بینید بالاترین میزان رعایت پروتکل‌ها در استان‌های  آذربایجان غربی، زنجان، گیلان، همدان، مرکزی، لرستان و هرمزگان با میزان رعایت ۵۴ تا ۶۴ درصدی بوده است. کمترین میزان رعایت پروتکل‌ها نیز در ۱۴ استان با میزان رعایت ۳۹ تا  ۴۴ درصدی بوده است.

در عین حال بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۱۷ تا ۲۴ آذر ماه ۱۴۰۰، ۴۸.۸۲ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی را با ۶۳.۵۹ درصد در  همدان و کمترین میزان آن را با ۳۹.۳۹ درصد در البرز مشاهده می‌کنیم.

میانگین میزان رعایت بهداشت فردی مناسب در اماکن عمومی استان‌های کشور در بازه زمانی ۱۷ تا ۲۴ آذر ماه، ۵۳.۹۰ درصد بوده است. در این شاخص نیز بیشترین میزان رعایت مربوط به استان لرستان با ۸۳.۹۴  درصد رعایت است و کمترین میزان رعایت هم مربوط به استان تهران ۴۳.۶۷ درصد است.

همچنین میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۱۷ تا ۲۴ آذر ماه ۱۴۰۰، ۵۲.۱۰ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت در این شاخص مربوط به استان لرستان با ۷۲.۹۳ درصد بوده و کمترین میزان رعایت نیز مربوط به استان البرز با ۴۱.۴۰ درصد رعایت بوده است.

میانگین استفاده از ماسک در اماکن عمومی استان‌های کشور نیز در این مدت، ۴۹.۹۴ درصد بوده است که بیشترین میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی با ۸۰.۶۸ درصد مربوط به استان هرمزگان و کمترین میزان استفاده از ماسک مربوط به استان کردستان با ۳۹.۴۹ درصد است.

میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۱۷ تا ۲۴ آذر ماه، ۴۸.۸۲ درصد بوده است که استان گیلان ۶۴.۴۹ درصد بیشترین میزان رعایت و البرز با ۳۹.۳۹ درصد کمترین میزان رعایت را داشته‌اند.

در عین حال طبق اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، بر اساس اقدامات ناشی از تشدید بازرسی‌ها از تاریخ ۱۷ تا ۲۴ آذر ماه ۱۴۰۰، از تعداد ۳۵۷۷۸۰۷ مراکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش، بالغ بر ۲۳۹۸۴۸ مورد بازرسی انجام شده است.

همچنین طی این مدت تعداد ۳۵۳۸۶ مرکز از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی اخطار گرفته و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند و ۱۳۴۲ مورد از این مراکز نیز پلمب شده‌اند.

باید توجه کرد که به ترتیب سوپرمارکت‌ها و خواروبارفروشی‌ها، نانوایی‌ها و رستوران‌ها رتبه‌های اول تا سوم دریافت اخطار و معرفی به مراجع قضایی را در میان اماکن عمومی از تاریخ ۱۷ تا ۲۴ آذر ماه به خود اختصاص داده‌اند.

بعد از آن فروشگاه‌های زنجیره‌ای، ادارات و سازمان‌ها، بانک‌ها، اماکن متبرکه، مساجد، مطب‌ها، ‌پیشخوان و پلیس+۱۰، مراکز ورزشی، تالارهای پذیرایی، داروخانه‌ها، پاساژها، آرامستان‌ها و مهدهای کودک  قرار دارند.

در حوزه صنایع نیز به ترتیب کارگاه‌ها و صنایع کوچک، کشاورزی، دامپروری و معادن، صنایع تولید، نفت، گاز و انرژی و سایر، صنایع ساخت و ساز و مراکز شماره‌گذاری و معاینه فنی بیشترین اخطار و معرفی به مراجع قضایی را طی مدت  ۱۷ تا ۲۴ آذر ماه ۱۴۰۰ دریافت کرده‌اند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.