×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 13 خرداد 1402  .::.   برابر با : Saturday 3 June 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21931 خبر
امید آمریکایی‌ها به مذاکره خیال باطلی است

به گزارش همنوا به نقل از مهر، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری صبح امروز (دوشنبه) خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه که به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: ابراز همدردی می‌کنم با همه خانواده‌ها و بازماندگان کسانی که در این ایام عزیزانشان را در سراسر دنیا از دست دادند و امیدواریم هرچه سریع‌تر شر این ویروس منحوس از سر بشریت کم شود.

 

وی افزود: به همه اعضای کادر درمانی کشور هم خسته نباشید می‌گویم که شبانه روز در خدمت هموطنان خود هستند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: به رغم تحولاتی که در زمینه پزشکی در دنیا رخ داده، دیپلماسی ادامه دارد و وزیر امور خارجه و شخص رئیس جمهور تماس‌های زیادی را با مقامات جهانی داشته اند و برخی برنامه‌ها نیز در حال انجام است که در آینده انجام می‌گیرد.

 

یمن در دستور کار دیپلماسی ماست

 

موسوی افزود: وزیر امور خارجه ۱۴ تماس تلفنی با مقامات سیاسی دنیا داشته اند و عمده مباحث درباره شرایط جاری دنیا، تروریسم و تحریم‌های آمریکا علیه کشورهای مستقل است. بحث افغانستان و یمن هم در دستور کار دیپلماسی ایران است؛ آقای ظریف امروز هم به سوریه می‌رود و دیدارهایی در مورد اوضاع این کشور خواهند داشت و اخبار آن به اطلاع خواهد رسید.

 

وی در پاسخ به سوالی در زمینه دیپلماسی ایران در موضوع افغانستان و برنامه وزارت خارجه برای میانجی گیری در موضوع این کشور، گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور همسایه افغانستان به دنبال کشوری امن و با ثبات بوده و همیشه سیاست ما بر این موضوع بوده است.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: بعد از انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان و مشکلاتی که پیش آمد، تماس‌هایی را آقای ظریف با چند مقام افغان داشت و دستیار ارشد آقای ظریف هم سفرهایی به افغانستان داشتند و هنوز در این کشور هستند و مشغول رایزنی با مقامات افغانستانی هستند.

 

موسوی اضافه کرد: همواره همسایگان جز اولویت‌های ما بوده اند و ما برای ثبات افغانستان تلاش کرده و می‌کنیم.

 

وی با بیان اینکه ما به آمریکا کاری نداریم و روش‌های مستقل خود را دارا هستیم و پیگیر ثبات و صلح در افغانستان بوده و هستیم، تاکید کرد: ما به عنوان کشوری همسایه تمامی تلاش خود را برای بازگشت ثبات به افغانستان می‌کنیم.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد سفر ظریف به سوریه، بیان کرد: طیف وسیعی از مسائل در سفر آقای ظریف به سوریه مطرح خواهد شد. لازم بود برای هماهنگی امور و به ویژه شرایط موجود میان تهران و دمشق این سفر انجام شود. این سفر به تازگی برنامه ریزی شد و قرار است در این سفر در مورد شرایط کنونی سوریه صحبت شود.

 

روند آستانه مختل نشده است

 

موسوی با بیان اینکه روند آستانه به عنوان بهترین راه حل برای حل بحران مناقشه بوده و هنوز در دستور کار است، اظهار داشت: قراربود نشست سران عضو روند آستانه را در تهران داشته باشیم که به دلیل ویروس کرونا این امر به تعویق افتاده اما این بدان معنا نیست که رایزنی‌ها و هماهنگی‌های ما در این زمینه مختل شود. این سفر لازمی بود که در این شرایط انجام شد و امیدوارم به نتایج خوبی منجر شود.

 

آمریکا مانع گشت‌زنی قانونی نیروهای ایران شده بودند

 

وی در پاسخ به سوالی در زمینه حضور تحریک آمیز آمریکا در خلیج فارس، تصریح کرد: ما اساساً حضور خارجی‌های و آمریکا را تحریک آمیز و نامشروع می‌دانیم. اینجا منطقه ما بوده و ما باید امنیت آن را باگشت زنی تامین کنیم.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه تا آنجا که می‌دانیم آمریکا مانع گشت زنی نیروهای ایرانی شده و پاسخ مقتضی را دریافت کرده است، افزود: ما مسئول حفاظت از آبراه مهم تنگه هرمز را به عهده داریم. دیگر نیروها باید به هشدارها توجه کرده و توصیه می‌کنیم زودتر این منطقه را ترک کنند تا امنیت و ثبات به آن بازگردد.

 

موسوی در پاسخ به سوالی در خصوص برخی ادعاها در مورد توقیف کشتی «هنگ کنگی» در خلیج فارس، گفت: من در این مورد خبری نشنیده ام اما نیروهای ایرانی همیشه گشت زنی‌هایی دارند و هشدار لازم را می‌دهند. اگر چنین موضوعی رخ داده، احتمالاً سو تفاهمی بوده وحل شده است.

 

وی در مورد اولین تبادل مالی «اینستکس» و بحث تهدید آمریکا برای عدم انجام معامله در این قالب، اضافه کرد: «اینستکس» مقدمه‌ای برای انجام تعهدات اروپا در قبال خروج آمریکا از برجام است و آنها اعلام کرده بودند که برای انجام تعهدات خود نیازمند ایجاد یک کانال مالی هستند.

 

اروپا باید به تعهدات خود عمل کند

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: ما ضمن استقبال از این ابتکار گفته بودیم که این کافی نیست و اروپا باید به تعهدات ۱۱ گانه خود عمل کنند؛ من نشنیده ام که آنها عقب نشینی کرده باشند.

 

موسوی بیان کرد: ما منتظر اروپا نبوده و نیستیم اما اروپا باید به تعهدات خود عمل کرده و به حقوق ما در برجام باید عمل شود. ایران منتظر اروپا نخواهد ماند.

 

وی گفت: اروپایی‌ها موقعی که «اینستکس» را ایجاد کردند اعلام کردند که آمادگی دارند کشورهای دیگر به این ساز و کار بپیوندند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد گزارش گزارشگر ویژه حقوق بشر درباره زندانیان در ایران، افزود: این گزارش‌ها را رد می‌کنم. بر اساس نگاه انسانی که ایران داشته، تا اواسط فروردین ۹۵ هزار زندانی داخل ایران با بررسی پرونده و تشخیص قاضی به مرخصی رفته و مرخصی بسیاری نیز تمدید شده‌است.

 

موسوی ادامه داد: هیچ گونه تبعیضی نشده و هر کسی شرایط آن را داشت، شامل این مرخصی شده و تبعیضی برای ایرانیان و خارجی‌ها نبوده است. قوه قضائیه مجدداً در حال بررسی پرونده‌های دیگری است که اگر کسانی شامل شوند، مرخصی داده خواهد شد. این گزارش‌ها را ما رد می‌کنیم.

 

وی در پاسخ به سوالی در مورد طرح ایران برای همکاری منطقه‌ای بین ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در شرایط کنونی اظهار داشت: از جمله اتفاقات خوب که فرصتی برای دنیا در دوران کرونا است، تغییر اولویت‌ها و جهت گیری ها و نزدیکی کشورها در بعضی از موضوعات است.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما همیشه آماده تعامل و همکاری با همسایگان در منطقه بوده ایم و گفته بودیم که بدون پیش شرط برای رفع سو تفاهمات حاضر هستیم گفتگو کنیم. دیپلماسی و همکاری اولویت دارد از این رو اگر کشورهای حاشیه خلیج فارس و دو سه کشور که اختلافاتی دارند، آماده باشند، حاضر به گفتگو هستیم.

 

موسوی در مورد پاسخ‌های کشورهای منطقه در مورد طرح امید برای صلح در خلیج فارس، گفت: در برخی صحبت‌ها و رفت و آمدها با کشورهای منطقه، اعلام شد که این طرح در حال بررسی است. ما آمادگی داریم تا تک تک یا با تمامی کشورها در مورد این طرح صحبت کنیم.

 

وی در مورد پایان یافتن تحریم‌های تسلیحاتی ایران در ۶ ماه آینده و تلاش آمریکا علیه قطعنامه ۲۲۳۱ و تمدید تحریم ایران، اضافه کرد: این از عجایب روزگار است که دولت قانون شکنی که از برجام خارج شده و قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده، پیگیر مفاد آن بوده و دیگران را وادار می‌کند تا این قطعنامه را مانند خود نقض کنند.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: آنچه آمریکا انجام می‌دهد، تلاش برای انحراف افکار عمومی جهان از تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران است و یا با تکرار این اتهامات می‌خواهند برخی جنگ افروزی‌های خود را دنبال کنند. دلیلی ندارد شورای امنیت و سازمان ملل به نقض قطعنامه خود رای دهد. این درخواست آمریکا ادعای گزافی است.

 

موسوی بیان کرد: آمریکا نباید زیاد نگران باشد و اگر آنها نگران موضوع جنگ تسلیحاتی در خاورمیانه هستند، فروش دیوانه وار سلاح به برخی کشورها که موجب برادر کشی شده‌است را پایان دهند.

 

تلاش ایران برای تشکیل دولت قدتمند در افغانستان

 

وی در مورد دیپلماسی ایران در موضوع افغانستان نیز، گفت: تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در اشکال مختلف ادامه داشته و دارد. تماس آقای ظریف با شخصیت‌های مختلف افغان و همچنین سفر آقای طاهری برای رایزنی در این راستا صورت گرفت تا دیدگاه‌های مختلف در افغانستان را به هم نزدیک کرده و امیدواریم این تلاش به تشکیل دولت ملی، قدرتمند و فراگیر منجر شود.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: وظیفه جمهوری اسلامی است تا از توان و روابط دوستانه خود با طرف‌های افغان استفاده کند تا به مشکلات سیاسی پایان داده و یک دولت فراگیر تشکیل شود تا یک مذاکرات بین الافغانی شروع شود.

 

موسوی تاکید کرد: اولویت اصلی ما در حال حاضر حل مشکل سیاسی در افغانستان است و اگر دولت ملی با فراگیری ملی شکل گیرد و اختلافات سیاسی حل شود، این موضوع مقدمه‌ای خواهد شد تا گفتگوهای صلح شکل گیرد که همه گروه‌ها را شامل می‌شود و طالبان نیز می‌تواند به این گفتگوها پیوسته و آینده با ثباتی را برای افغانستان ایجاد کنند.

 

وی همچنین در مورد بازگشت دانشجویان از اروپا، اظهار داشت: با توجه به تحولات خوبی که در مورد کنترل و درمان کرونا در ایران انجام شده و متعاقب آن، اتفاقات بدی که در اروپا شکل می‌گیرد، برخی دانشجویان و اتباع ایرانی تصمیم گرفته اند که به ایران بازگشته و یا اگر بیمار هستند، در ایران درمان شوند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما اقدام کردیم و با وجود سختی دریافت مجوز پرواز، همکاران ما در وزارت خارجه مجوز را برای انتقال ایرانیان از کشورهای مختلف گرفتند.

 

موسوی با بیان اینکه وزارت بهداشت پروتکل‌هایی دارد که قبل از پرواز و رسیدن به کشور تست شده و در حالتی مانند قرنطینه حاضر شوند، اظهار داشت: متاسفانه برخی از هموطنان تمکین نکردند. این عدم تمکین باعث شد تا وزارت بهداشت به عنوان فرمانده مقابله با کرونا در کشور این ریسک را نپذیرفت تا این افراد بدون رعایت پروتکل‌ها به جامعه بازگردند. اگر دوستان بخواهند پروتکل‌ها را رعایت کنند، مشکلی پیش نخواهد آمد.

 

وی اضافه کرد: آماری در مورد فوت ایرانیان در خارج از کشور بر اثر کرونا نداریم اما سفارتخانه‌های ما مامور هستند تا رسیدگی‌های لازم را انجام داده و آمار را اعلام کنند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد تلاش آمریکا برای اعلام منشأ کرونا از آزمایشگاهی در «ووهان»، بیان کرد: ایران هر اقدامی که در جهت سیاسی کردن کرونا در جهان است را تقبیح می‌کند.

 

آمریکا از سیاسی کاری در موضوع «کرونا» پرهیز کند

 

موسوی با بیان اینکه متاسفانه رژیم آمریکا در رأس سیاسی کاری این موضوع است، اظهار داشت: این اتفاق در حالی است که خود این رژیم در این موضوع متهم است. ما فکر می‌کنیم مقامات آمریکایی به جای کمک به حل این اپیدمی مشغول سیاسی کاری هستند تا تبلیغاتی برای انتخابات انجام داده و یا اینکه ذهن افکار عمومی را از بی تدبیری دولت خود منحرف کنند.

 

وی افزود: ما همچنین کار آمریکا در قطع کمک مالی به سازمان جهانی بهداشت را تقبیح می‌کنیم. آمریکا بهتراست به جای سیاسی کاری به دانشمندان اجازه دهد تا در این مورد قضاوت کنند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد ادعای ترامپ جهت علاقه ایران برای توافق با آمریکا و مشاوره غلط برخی مقامات آمریکایی به ایرانی‌ها گفت: ترامپ گاهاً ادعاهایی مطرح می‌کند که دروغ است. به تازگی نیز وی از دریافت نامه‌ای از رهبر کره شمالی خبر داده بود که «پیونگ یانگ» آن را بلافاصله تکذیب کرد.

 

امید آمریکایی‌ها به مذاکره خیال باطلی است

 

موسوی با بیان اینکه ترامپ بیشتر به دنبال جلب نظر است، تاکید کرد: جمهوری اسلامی به دلیل اقدام آمریکا در مورد خروج غیرقانونی از برجام و فشار و تحریم، تمایلی به مذاکره با آمریکا ندارد. کارنامه عهدشکنی آمریکا مشخص است و آنها فکر می‌کنند با سو استفاده از شرایط موجود، می‌توانند مذاکره کرده و به توافق جدیدی دست یابند. الان هم جلوی بسیاری از اقدامات مثبت ما و سایر کشورها را می‌گیرند، امید دارند که ایران تن به مذاکره به آنها بدهد، که طبیعتاً خیال باطلی است.

 

وی افزود: متاسفانه ادبیات آنها نازل است و در حالی که خود آمریکا محتاج لوازم پزشکی است، ادعا می‌کنند که حاضر هستند به شرط مذاکره، دستگاه «ونتیلاتور» به ایران ارسال کنند.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به توییت روز گذشته ظریف در مورد توان صادراتی ایران برای «ونتیلاتور» عنوان کرد: ما اگر در مورد برخی اقلام دیگر نیازمندی‌های داخلی نداشته باشیم، حاضریم به مردم آمریکا کمک کنیم. فشارهای آمریکا ما را مجبور به مذاکره نخواهد کرد.

 

نهادهای بین المللی و کشورها تسلیم قلدری آمریکا نشوند

 

موسوی در مورد درخواست ایران برای دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول، اظهار داشت: اطلاعات لازم در این زمینه را دوستان ما در بانک مرکزی به اطلاع عموم می‌رسانند.

 

وی افزود: ما به عنوان عضو قدیمی صندوق که حق عضویت خود را می‌پردازیم، در خواست وام داده ایم و استحقاق دریافت آن را داریم. متاسفانه این درخواست با سنگ اندازی آمریکا مواجه شده که در راستای فشار واشنگتن علیه ایران است و ما تقاضا داریم دیگر کشورها و نهادهای بین المللی تسلیم قلدری آمریکا نشوند.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: مسئولان ایرانی در وزارت خارجه، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد تلاش و رایزنی‌های خود را انجام می‌دهند و امیدواریم مسئولان صندوق با نیت خوب این درخواست را عملی کنند.

 

موسوی همچنین در مورد گفتگوهای ظریف با همتای روس خود در مورد یمن، گفت: ما همیشه بر این اعتقاد بودیم که راه حل بحران یمن سیاسی بوده و نظامی نیست. روس‌ها نیز همین نظر را داشته و دو کشور معتقدیم که با گفتگو و حسن نیت می‌توان این بحران را حل کرد.

 

استقبال ایران از حل بحران یمن

 

وی اضافه کرد: متاسفانه هنوز حسن نیتی از گروه مقابل یمنی که ائتلاف متجاوز به این کشور هستند ندیده ایم، به طوری که آنها حتی به آتش بس یک طرفه خود نیز پایبند نبوده اند. ما از هر راه حلی که منجر به آتش بس و حل بحران یمن شود، استقبال می کنیم و تلاش خود را در این راستا انجام می‌دهیم.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد وضعیت سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور، گفت: سفارتخانه‌های ما کار خود را انجام می‌دهند. تعدادی از کارمندان سفارت‌های ما که به کرونا مبتلا شده اند، کم بوده و برخی که مبتلا شده بودند یا درمان شده و یا در حال درمان هستند. همچنین بخش کنسولی سفارت‌های ما در حال پیگیری وضعیت ایرانیان بوده و اگر مشکلی پیش آید به آنها کمک خواهند کرد.

 

موسوی بیان کرد: ما به پروتکل‌های اعلامی سازمان جهانی بهداشت، وزارت بهداشت خود و پروتکل‌های کشورهای میزبان عمل می‌کنیم، تا سفارت‌های ما ماموریت‌های خود را ادامه دهند.

 

دولت و ملت عراق سرنوشت خود را تعیین می‌کنند

 

وی در مورد وضعیت سیاسی در عراق و بحث همفکری ایران با عراق در مورد انتخاب کابینه، گفت: موضوع تعیین کابینه عراق، داخلی است و خود دولت و ملت این کشور به عنوان دولت و ملتی رشید برای آن تصمیم می‌گیرند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ایران با توجه به دوستانی که در عراق دارد و با نیت کمک، اگر بتواند مشورتی دهد در این راستا کمک خواهد کرد. تاکنون در مورد انتخاب نخست وزیر و کابینه، ما ورود نداشته ایم و معتقدیم خود دولت و ملت عراق این کار را انجام خواهند داد.

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.