×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 14 خرداد 1402  .::.   برابر با : Sunday 4 June 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21952 خبر
ملت آذربایجان از آزاد شدن اراضی خود حمایت کرد

به گزارش هم‌نوا علی کریم لی، رییس حزب جبهه خلق جمهوری آذربایجان که همزمان با درگیری نظامی ارتش این کشور با ارمنستان ، انتقاد از الهام علی اف، رییس جمهوری و سایر ارکان حکومت را کاملا متوقف کرده بود، امضای توافق آتش بس حاصل شده در مسکو را مغایر با منافع ملی جمهوری آذربایجان دانست. 

علی کریم لی در صفحه فیسبوک خود نوشت : « توافق آتش بس به ابتکار روسیه، بدون در نظر گرفتن شروط و منافع جمهوری آذربایجان امضاء شده است. نارضایتی ملت‌مان از این توافق طبیعی است. پنج روز پیش از آتش بس، شروط زیر از طرف الهام علی اف برای آتش بس مطرح شده بود؛ نیروهای ارمنستان باید از آذربایجان خارج شوند،تمامیت ارضی آذربایجان به رسمیت شناخته شود، ارمنستان برای خارج کردن نیروهای خود از اراضی آذربایجان جدول زمانی مشخص کند، پاشینیان از آذربایجان عذرخواهی کند و...» 

علی کریم لی افزوده است : « در توافق امضاء شده در مسکو هیچ یک از این شروط در نظر گرفته نشده است. در روزهای جنگ، قاطعانه در کنار ارتش مان قرار گرفتیم.... هر روز حمایت سیاسی – معنوی کشور برادر ترکیه و حتی حمایت تسلیحاتی مدرن ترکیه را احساس کردیم.... تمامی این ها برای حصول پیروزی بود که برای آزادی اراضی و دستکم ارایه جدول زمانی آزادی اراضی مان از اشغال انجام می شدند. متاسفانه این ها محقق نشد.» 

علی کریم لی افزوده است : « توافق آتش بس در مسکو که با تاکید و فشار روسیه حاصل شد، موقعیت این کشور را در منطقه قوی تر کرد. روسیه، موقعیت متزلزل خود را در ارمنستان تحکیم بخشید و نفوذ خود در جمهوری آذربایجان را افزایش داد و به دنیا این پیام را آشکارا داد که حرف آخر در موضوع جنگ و صلح در قفقاز جنوبی، به روسیه تعلق دارد. برغم وعده جمهوری آذربایجان، ترکیه از روند صلح کنار باقی ماند. »

علی کریم لی افزوده است : « حاکمیت آذربایجان باید احساسات ملت را در نظر بگیرد و بفهمد که حمایت مردمی که طی 13 روز جنگ احساس کرد، یک حمایت مشروط بود. ملت مان نه از یک نیروی سیاسی خاص ، بلکه از آزاد شدن اراضی حمایت کرد. از سیاستی که منافع آذربایجان را در نظر نگیرد، برای تداوم اشغال اراضی کشور زمینه فراهم کند و وابستگی به دولت خارجی ایجاد کند، هیچ حمایتی نمی شود. »

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.