×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 9 خرداد 1403  .::.   برابر با : Wednesday 29 May 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25548 خبر
معلم: کانکس دو دور چرخید و به منبع آب خورد

با گذشت دو روز از حادثه ناگوار واژگونی کانکس مدرسه ای در روستای باغ یری شهرستان مراغه، ایرنا به جزئیات جدیدی از این حادثه پرداخته است.

به گزارش همنوا، بخشدار سراجوی مراغه با اشاره به حادثه واژگونی کانکس مدرسه ای در روستای باغ یری می‌گوید: این کانکس به زمین متصل نبود و صرفا روی یک سطح مسطح قرار داشت.

 

به گفته «علی تقوی» مدرسه ۱۵ روستای این بخش کانکسی است و برخی دیگر از کانکس‌ها هم مشابه روستای «باغ‌یری» به زمین نصب نیست؛ بر همین اساس ایمنی این کانکس‌ها باید در اسرع وقت بررسی شود.

وی در پاسخ به این سوال که «این حادثه در روستاهای دیگر این بخش امکان تکرار دارد؟» بیان کرد: بله در صورتی که گردباد در روز جاری تکرار شود، ممکن است این حادثه در برخی دیگر از روستاها هم تکرار شود.

هواشناسی: «گردباد» نبود؛ «تندباد» بود!

رییس اداره هواشناسی مراغه معتقد است که به کار بردن واژه «گردباد» برای حادثه «باغ‌یری» چندان صحیح نیست زیرا لازمه تشکیل گردباد صعود هواست و در این فصل از سال امکان وقوع گردباد وجود ندارد.

«رامین حاجی‌زاده» افزود: به کار بردن واژه تندباد برای حادثه صحیح‌تر است؛ ضمن توجه به اینکه اگر کانکس به زمین متصل باشد، امکان ندارد که یک کانکس با وجود حضور دانش‌آموزان و معلم در داخل آن، بر اثر تندباد واژگون شود.

آموزش‌و‌پررورش: کانکس‌های مدرسه‌ای نیاز به محکم‌کاری دارند

«حسین اکبریان» با بیان اینکه این کانکس حدود ۹ سال قبل جاگذاری شد، افزود: یکی از ساکنان مجاور مدرسه با این تصور که کانکس حدود یک متر در زمین متعلق به وی قرار دارد، از راننده جرثقیل خواهش کرده بود تا آن را جابه‌جا کند. راننده جرثقیل هم بدون اخذ مجوز از آموزش و پرورش نسبت به جابجایی این کانکس سه در چهار متر اقدام کرده بود و همین جابجایی از یک سو و کوچک بودن ابعاد کانکس از سوی دیگر موجب شد تا این حادثه اتفاق بیافتد.

«اکبریان» افزود: این شهرستان ۱۸ مدرسه کانکسی دارد که حدود ۱۴ مورد از آنها به محکم کاری و اتصال به زمین نیاز دارد و کنترل ایمنی آنها در روز جاری از نوسازی مدارس استان پیگیری شد.

معلم مدرسه: مشغول تدریس ریاضی بودم که...

معلم این مدرسه کانکسی هم درگفتگویی بیان کرد: کانکس نه تنها به زمین متصل نبود، بلکه روی بلندی قرار داشت و پس از ۲ دور چرخیدن اگر به منبع آب برخورد نکرده بود، امکان داشت تا جاده پایین‌دست سرازیر شود.

«مریم شجاعی» که با بیتوته در روستای «باغ‌یری» به دانش‌آموزان سه پایه اول، دوم و چهارم این روستا تدریس می‌کند، افزود: در حال تدریس ریاضی چهارم بودم که به ناگاه کانکس بر اثر تندباد واژگون شد و در آن لحظه فقط به فکر سلامت دانش‌آموزان بودم.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.