×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : جمعه 14 بهمن 1401  .::.   برابر با : Friday 3 February 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 20595 خبر
سلامت مردم در برگزاری مراسمات محرم خط قرمز ماست

به گزارش همنوا به نقل از مهر، نشست ستاد ملی پیگیری‌های ویژه محرم، صبح امروز در مجموعه فرهنگی هنری سرچشمه با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و مسئولان نهادهای فرهنگی سراسر کشور برگزار شد.

 

سلامت مردم خط قرمز ماست

 

در ابتدای جلسه حجت الاسلام مصطفی جلالی، معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی گفت: باید یاد بگیریم که با کرونا زندگی کنیم. همچنین در محرم امسال با حفظ دستورالعمل‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا با تأکید بر اینکه سلامت مردم خط قرمز ماست، تعظیم شعائر را انجام دهیم. روز گذشته جلسه‌ای با وزارت بهداشت داشتیم که در آن نکات خوبی راجع به برگزاری مراسم محرم امسال مطرح شد. با تدبیر دفتر مقام معظم رهبری قرار شد جلسه امروز تشکیل شود تا در آن دستورالعمل‌هایی برای برگزاری مراسم محرم امسال با رعایت حفظ سلامت مردم مشخص شود.

 

برگزاری عزاداری امام حسین (ع) مطالبه مردم است

 

حجت الاسلام قمی در این نشست گفت: عزاداری امام حسین (ع) رکن رکین زندگی ماست و این مطالبه مردم است که مراسم عزاداری برگزار شود و حاکمیت موظف است خواست مردم را برآورده کند. حتماً برای برگزاری چنین مراسمی باید مذاکراتی هم با تیم بهداشت و درمان صورت بگیرد. امیدواریم امسال با رعایت همه ضابطه‌ها محرمی به یادماندنی داشته باشیم. چه به جهت کمک به نیازمندان و چه از جهت تعظیم شعائر. این را هم باید در نظر داشته باشیم که در مراسم عزاداری اباعبدالله مردم حرف اول را می‌زنند و اصل عزا را مردم برگزار می‌کنند.

 

پس از سخنان حجت الاسلام قمی، جلسه به صورت رسمی آغاز شد.

 

حجت الاسلام جلالی که دبیری جلسه را برعهده داشت، گفت: در این نشست چهار دستور مورد بررسی قرار می‌گیرد. دستور اول بررسی پیشنویس سند سیاستی محرم است که در یک دفترچه آماده شده و در این جلسه در اختیار حاضرین قرار گرفته و حاضرین یک هفته فرصت دارند تا نظرات خود را اعلام و سپس نهایی کنند. دستور دوم تهیه گزارش مقدماتی است. به این ترتیب که هر دستگاهی باید مجموعه اقداماتی که پیش بینی کرده را در طول هفته آینده آماده کند و به دست ما برساند. دستور سوم تقسیم کار ملی است که باید مشخص شود هر نهاد چه نقش‌هایی ایفا می‌کند و دستور چهارم هم در مورد عید غدیر است.

 

وی در پایان تأکید کرد: این سند حتماً جای کار و بررسی دارد و قرار است به زودی تکمیل شود.

 

در ادامه این نشست نمایندگان نهادهای مختلف نظرات و پیش بینی‌های خود در خصوص اجرای برنامه‌های ماه محرم را ارائه دادند که به شرح زیر است:

 

برنامه‌ها در فضای باز برگزار شود

 

سلیمی نماینده آستان مقدس حضرت عبدالعظیم گفت: آستان حضرت عبدالعظیم کربلای ایران و قبله تهران نامیده شده است. متأسفانه ما امسال به خاطر شرایط ویروس کرونا امکان برگزاری مراسم مسلمیه که هر سال در آستان مقدس عبدالعظیم برگزار می‌شود را نداشتیم، اما امیدواریم با تمهیدات در نظر گرفته شده مراسم محرم را به خوبی و با شکوه انجام دهیم. با تأکیدات تولیت محترم این آستان از همان زمان ابتدای شیوع ویروس کرونا ستاد مدیریت بحران تشکیل شد و همه اقدامات لازم در مورد مسائل بهداشتی انجام شد. بنابراین ما از حدود ۵ ماه پیش برنامه ریزی در این باره کرده بودیم. امسال هم بدون افت و خیز برنامه‌های محرم برگزار می‌شود و فقط شکل و شمایل آن کمی تغییر می‌کند. تلاش ما این است که اغلب برنامه‌ها در فضای باز برگزار شود.

 

نذورات را به سمت کمک مومنانه سوق دهیم

 

روستا آزاد نماینده دفتر تبلیغات اسلامی اظهار داشت: برنامه‌های امسال ما طبق سالهای گذشته برگزار می‌شود. همایش توجیه مبلغین به صورت مجازی با حضور وزیر بهداشت برگزار خواهد شد و ما نسبت به اعزام ۱۲ هزار مبلغ اقدام خواهیم کرد. در صورتی که نیاز باشد، آمادگی اعزام تعداد بیشتر نیز داریم.

 

وی افزود: سند پیش نویسی که امروز ارائه شد بیشتر ناظر به هیئت‌های بزرگ است. در حالی که بخش بزرگی از مراسم‌های محرم مربوط به نماز جماعت و روضه خوانی است. بنابراین بسیاری از مواردی که در این سند آمده، اعمال شدنی نیست.

 

روستا آزاد گفت: در ایامی که به خاطر کرونا مساجد تعطیل بودند، ما شاهد این بودیم که کارهای خدماتی در مساجد انجام می‌شد و فقط نماز جماعت برگزار نمی‌شد که به نظر تصمیم درستی نمی‌آمد. امیدواریم این مسئله امسال تکرار نشود. قرار است طی استفتایی توسط مراجع محترم تقلید تهیه شود و در آن بررسی شود که امسال استثنائاً کسانی که نذری دارند می‌توانند نذورات خود را به سمت کمک مومنانه سوق دهند. مورد دیگر اینکه می‌توانیم امسال از سخنران و مداحان به عنوان پیک بهداشت استفاده کنیم و در نهایت اینکه از ظرفیت غدیر هم غافل نشویم و آن را در نظر بگیریم.

 

تبلیغ مجازی با حضور ۴۰۰ مبلغ

 

حجت الاسلام تقوی نماینده نهاد دفتر رهبری در دانشگاه‌ها گفت: برای محرم امسال از سامانه آموزش مجازی که حدود دو میلیون مراجع فعال داشته است، استفاده خواهیم کرد و تبلیغ مجازی را هم با حضور ۴۰۰ مبلغ ادامه خواهیم داد. همچنین در سامانه آموزش مجازی هم محتواهای جدید و مناسب با محرم تولید خواهد شد.

 

وی افزود: بنا داریم که دستجات محدودی را هم در دانشگاه‌ها برگزار کنیم تا پرچم ماه محرم زمین نماند. همه تلاش ما این است که فضا سازی کنیم تا مثل هر سال فضای محرم در کشور حاکم شود و حس خاموشی چراغ محرم به مردم دست ندهد.

 

رعایت فاصله گذاری در نشست‌های مذهبی / مراسم را کوتاه و مختصر برگزار کنیم

 

نماینده وزارت بهداشت هم در این جلسه اظهار داشت: طبق اطلاعات کارشناسانه‌ای که تا این لحظه به دست ما رسیده، این ویروس تا دو سال آینده همراه ما خواهد بود. بنابراین لازم است ما یک برنامه ریزی در زندگی روزمره و کاری خودمان برای این دو سال داشته باشیم تا بتوانیم به آن غلبه کنیم.

 

وی افزود: مراسم عزاداری‌های ماه محرم و صفر امسال می‌تواند برگزار شود به شرط آنکه پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود. مثلاً استفاده از ماسک در جایی بیش از یک نفر اجرایی شود و خیرین کمک کنند در محل‌ها و اماکن شلوغ، مواد ضدعفونی و ماسک رایگان در اختیار مردم قرار گیرد. رعایت فاصله گذاری در نشست‌های مذهبی هم بسیار مهم است. از الان باید به فکر تهیه محلول ضدعفونی برای مساجد و حسینیه‌ها هم باشیم. ضمن اینکه تلاش کنیم مراسم به صورت خیلی کوتاه و مختصر برگزار شود.

 

در محیط‌های بسته از ۵۰ درصد ظرفیت استفاده شود

 

غلامی دیگر نماینده وزارت بهداشت در این جلسه اظهار داشت: پایه کنترل بیماری‌های واگیردار رعایت بهداشت فردی است. بنابراین شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون و ضدعفونی کردن آنها بسیار مهم است. علاوه بر این باید در همه جا به ویژه مکان‌های مسقف از ماسک استفاده شود. اگر قرار است در ماه محرم برنامه‌ای مهیا شود باید تهویه آن محل مطلوب باشد و بهترین تهویه، تهویه طبیعی است. بنابراین بهتر است که اگر مراسمی در جای بسته برگزار می‌شود، همه درها و پنجره‌ها باز شود تا گردش هوا جریان داشته باشد. ضمناً از هر محیط بسته‌ای فقط از ۵۰ درصد ظرفیت آن استفاده شود. در مناطق زرد و قرمز هم باید برگزاری مراسم در اماکن مسقف را کنار بگذاریم. ضمن اینکه از ظرفیت‌های برگزاری مراسم در فضای مجازی هم استفاده کنیم.

 

حجت الاسلام محمد حسنی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش گفت: امام حسین یکی یک دانه خداست. بنابراین برگزاری مراسم آن هم تک است. به دلیل همین تفاوت ما باید تمام تلاشمان را برای برگزاری هر چه بهتر مراسم ایشان بکنیم. یکی از مهمترین کارهایی که می‌توان انجام داد اینکه از ظرفیت رسانه، روحانیون و مداحان برای برگزاری هر چه بهتر و سلامت برنامه‌های محرم استفاده کنیم.

 

هیئت‌ها در صورت فراهم کردن امکانات بهداشتی مجوز برگزاری مراسم داشته باشند

 

یزدی نماینده شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هم در این جلسه اظهار داشت: با تأکید مقام معظم رهبری محرم و صفر تعطیلی بردار نیست، پس باید به صورت هر چه شایسته‌تر برگزار شود. نکته‌ای که در رابطه با این سند پیش نویس باید بگویم این است که در آن نکاتی ذکر شده که هیئت‌ها آن را در دسترس ندارند و باید اقلام آن در اختیارشان قرار بگیرد. علاوه بر این سازمان تبلیغات اسلامی باید فقط به هیئت‌هایی مجوز برگزاری مراسم بدهد که امکانات بهداشتی را فراهم کرده باشند.

 

حجت الاسلام امرودی و علیرضا فاطمیان پور به عنوان نماینده سازمان فرهنگی هنری شهرداری در این جلسه حاضر بودند.

 

شهرداری مراکز دارای فضای باز را در اختیار مردم قرار می‌دهد

 

فاطمیان پور گفت: برنامه ریزی سازمان فرهنگی هنری شهرداری درچهار بخش جلسات، دسته جات، تبلیغات و تبرئات مضامین انجام شده است. پیش از هر چیزی اینکه شهرداری تهران تلاش کرده که مراکزی که امکان فضای باز دارند را در اختیار مردم قرار دهد. مثلاً بسیاری از فرهنگ سراهای ما حیاط دارند که امکان برگزاری مراسم در آنجا مهیا است. نکته دیگر اینکه پیشنهاد دادیم پایگاه‌های بزرگی برای پخت و پز و توزیع غذا آماده شود که در آنها یک نماینده و ناظر وزارت بهداشت حضور داشته باشد و مردم بتوانند نذری‌های خود را در آنجا بپزند. برنامه‌های مفصل دیگری هم در نظر گرفتیم که در دفترچه‌ای که به این منظور آماده کرده‌ایم، آمده و در اختیار سازمان قرار می‌دهیم.

 

شیخ اکبری نماینده معارف سیما گفت: یکی از نکات که باید ذکر شود این است که شعار یا پویش واحد داشته باشیم و خط مشی‌های نهادهای مختلف منسجم شود و کارهای پراکنده یک جا و همگرایی ایجاد شود. مورد دیگر اینکه ما پیشنهادهای اجرایی داریم مبنی بر اینکه بیش از هر چیزی باید چهره کشور، چهره محرمی شود. در کنار برگزاری مراسم عزاداری و توجه به مناسبت‌ها لازم است که نگاه تمدنی هم به محرم امسال داشته باشیم.

 

در ادامه این نشست نوری، نماینده شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: یکی از مواردی که در سند باید لحاظ شود این است که مقوله مسجد در این سند نیامده و فقط به هیأت‌ها پرداخته شده است. نکته دیگر اینکه باید جامعیت استان‌ها و بومی بودن آنها را هم در نظر بگیریم؛ به عنوان مثال استانی مثل زنجان که حسینیه اعظم و مراسم خاصی دارد باید متناسب با شرایطش در نظر گرفته شود. مورد دیگر اینکه همه نهادها به یک نسخه مردمی از این سند هم احتیاج دارند. بنابراین باید ساده نویسی شود. بحث برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی هم در این سند نیامده که لازم است در نظر گرفته شود. ضمناً بیشتر نکاتی که در این سند آمده در خصوص برنامه‌های مربوط به ماه محرم است و ماه صفر در نظر گرفته نشده است، در حالی که در این ماه هم ما برنامه‌های مختلفی داریم. از جهت فرآهم آمدن امکانات هم باید حواسمان باشد. به عنوان مثال اگر قرار است برنامه‌ای در فضای باز برگزار شود، باید امکانات صوتی یا زیرانداز مناسب یا صندلی برای نشستن فراهم شود. بحث مهندسی پیام و محتوا را هم باید جدی بگیریم.

 

برنامه کاروان‌های سرود در اعیاد شعبانیه مورد استقبال قرار گرفت

 

زیبایی نژاد، نماینده بسیج و سپاه در این نشست گفت: بسیج مداحان طرح مکتوبی را آماده کرده است که به زودی در اختیار سازمان قرار می‌دهیم. در اعیاد شعبان و رمضان برنامه کاروان‌های سرود اجرا شد که خیلی مورد استقبال قرار گرفت. امسال هم این کاروان در عید غدیر و ماه محرم برنامه‌هایی را اجرا می‌کند. همچنین در هفته امامت و ولایت، دهه محرم، دهه اربعین هم نهضت کمک مومنانه اجرا می‌شود. همچنین بنا داریم پویشی راه اندازی کنیم که پروتکل‌های بهداشتی از سوی مداحان و هیأت‌ها اجرا شود. یعنی خود هیأت‌ها و مردم دست به کار و در این زمینه پیشگام شوند.

 

بوستان‌های بانوان کشور برای روضه‌های زنانه در اختیار بانوان قرار بگیرد

 

ظهیری نماینده حوزه علمیه خواهران در این مراسم گفت: امسال هم طبق سال‌های گذشته اعزام مبلغان را در شهرستان‌ها خواهیم داشت. درخواست ما این است که بوستان‌های بانوان کشور در اختیار بانوان قرار بگیرد تا هیئات و روضه خوانی‌های زنانه را در فضای باز انجام شود. همچنین حسینیه‌ها باید موظف شوند تا یک زمانی از حسینیه را در صبح یا عصر در اختیار خواهران بگذارند تا روضه‌های خانگی در آن برگزار شود. ورزشگاه‌های بانوان هم فضای مناسبی است برای آنکه در اختیار بانوان برای برگزاری مراسم محرم و صفر قرار بگیرد. برنامه‌هایی هم در فضای مجازی داریم که به تفصیل در اختیار سازمان قرار می‌دهیم. همچنین ما در آینده نزدیک روزخانواده را داریم که خواهش می‌کنم حاضرین به این مناسبت هم توجه داشته باشند. کمک مومنانه و مواسات از عید قربان تا ۲۵ ذی الحجه که روز خانواده است و از ابتدای محرم تا پایان صفر صورت می‌گیرد.

 

حجت الاسلام رستمی، نماینده دانشگاه آزاد هم گفت: در این سند الزامات و بایدهای بسیاری آمده که خیلی خوب است ولی باید ببینیم امکان انجام آن وجود دارد یا خیر. اجرای بسیاری از این الزامات در شهرستان‌ها و روستاهای دوردست شدنی نیست.

 

سالاری نماینده آستان قدس رضوی هم در پایان گفت: تجربه این ایام نشان داد با وجود کرونا هم می‌توان برنامه‌های مذهبی را برگزار کرد. یکی از درخواست‌های ما از برگزارکنندگان جلسه این است که مصوبات این جلسه به ستاد ساماندهی استان‌ها ارسال شود تا از آنها استفاده کنیم. ضمن اینکه تقسیم وظایف هم باید شفاف‌تر باشد. همچنین در سند پیش نویسی که ارائه شد شعار یا پیام واحد محتوایی نیامده و از آن غفلت شده است. در پایان اینکه به جز دهه اول محرم و دهه آخر صفر که مشهد حال و هوا و شرایط ویژه ای دارد ما در آن ۴۰ روز بین این ایام می‌توانیم میزبان هیأت‌های مذهبی در صحن و آستان باز حرم مطهر امام رضا (ع) باشیم.

 

حجت الاسلام جلالی، معاون امور فرهنگی و سازمان تبلیغات اسلامی پس از اتمام سخنرانی نمایندگان نهادهای مختلف گفت: خواهش ما از حاضرین در جلسه این است که نکات و مطالب خود را آماده کنند و هر چه سریع‌تر به دست ما برسانند، چون این سند فقط در حد پیشنویس است و باید کامل شود. جلسه بعدی در دفتر مقام معظم رهبری با حضور رؤسا و معاونین نهادها برگزار و سند نهایی محضر رهبری اهدا می‌شود.

 

حجت الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات هم در پایان این مراسم ضمن تشکر از حضور نمایندگان نهادهای مختلف گفت: خواهش می‌کنیم تکمله این سند هر چه زودتر در اختیار ما قرار بگیرد تا تمهیدات مراسم محرم هر چه زودتر فراهم شود، چون مراسم محرم مقدمات و موخرات خود را دارد که باید حواسمان به آنها هم باشد. در اجرای این پروتکل‌ها ستاد ساماندهی شئون مذهبی با حضور نهادهای مختلف هم به کمک ما خواهند آمد. همه اینها مقدمه‌ای برای توفیق برگزاری مراسم سیدالشهدا است. به امید خدا قرار است به موازات این جلسه، جلسات مردمی و جلسه دیگری هم در جهت هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن محرم امسال برپا خواهد شد.

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.