×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 10 بهمن 1401  .::.   برابر با : Monday 30 January 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 20553 خبر
پوستر جشنواره منطقه‌ای رسانه‌های شمالغرب در تبریز رونمایی شد

به گزارش همنوا، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ضمن قدردانی از حضور استان های همجوار در این جشنواره عنوان کرد: رسانه های رسمی به شدت در تولید محتوا و اقنا مخاطب عقب مانده اند، باید در کنار برگزاری جشنواره ها مهارت افزایی اهالی رسانه کمک کنیم . 

سیدقاسم ناظمی افزود: علم و سواد نظری مهم است ولی سواد نظری مهارت افزایی نمیکند . 

وی گفت: بعد از تعطیلی هایی که کرونا باعث شده بود امیدواریم در حال حاضر این رویدادها و اتفاقات زیاد شده و شاهد برنامه های مشترک در منطقه و استانمان باشیم . 

وی با اشاره به اهمیت رسانه برای مدیران اظهار کرد : اگر زمانی اهمیت رسانه برای مدیران ملی و استانی با این شدت روشن نبود، در حال حاضر اهمیت رسانه فعال و حرفه ای را فهمیده اند امیدوارم این فهم علمی مقدمه ای باشد بر فعال بودن رسانه ها توجه کنیم.

وی با بیان اینکه توجه به کثرت و توجه به تنوع رسانه ای با توجه به اینکه امر مقبول است، افزود: اگر کیفیت مغفول بماند و تمامی نمود ها را در سبد کمیت قرار دهیم مرجعیت رسانه های رسمی عملا توسط رسانه های غیر حرفه ای و مردم محور از بین رفته و در این شلوغی ها مخاطب ایرانی سردرگم می ماند که خبر صحیح و مستند را از کدام منبع پیدا کرده و استفاده نماید. 

ناظمی در خصوص نهاد های ناظر بر رسانه ها تصریح کرد: با برگزاری رویداد های رقابت محور، نهاد های بالادستی و ناظر بدانند که کدام رسانه ارزش حمایت دارد و کدام رسانه محتوا محور است و جامه عمل به نیاز های مخاطب می پوشاند.  

وی با بیان اینکه این جشنواره با لحاظ کردن قواعد رقابت برگزار میشود، اظهار کرد: برخی جشنواره ها در دوره های مختلف برگزار و داوری شده و جوایز به صورتی اهدا شده است که کسی ناراحت نشود دیگر این جشنواره نیست.

ناظمی با اشاره به اینکه امروزه با فقر تولید محتوا در رسانه ها مواجه هستیم، افزود: همگی مدعی سواد رسانه ای هستیم ولی در میدان عمل در ارزیابی هایی که انجام میشود در تولید محتوا و هم در اشراف به مخاطب ضعف داریم . 

وی ادامه داد: نهادی مثل خانه مطبوعات و انجمن های تخصصی که فعالیت دارند، وظایف اصلی شان این است که این معادله را برعکس کنند. 

ناظمی یکی از دلایل فقر محتوایی در رسانه ها را بیش از اندازه محتاط و محافظه گری دانست و گفت: دوره ای که دوره آرامش و مناسب طرح موضوعات است نهاد‌های صنفی ورود کننند و به حوزه رسانه وسعت دهیم . 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان افزود: فضای رسانه ای باید فضای جدی و تعاملی باشد.

وی ادامه داد: از جمله زمان های مناسب برای طرح برخی مطالب فرهنگی امروز است زیرا که نقش رسانه چه به صورت منفی و مثبت برای مردم واضح و روشن است. 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان با بیان اینکه جشنواره با همت شهرستان های مختلف برگزار میشود و فضا به سمت برگزاری برخی کارگاه ها با اساتید عملی برگزار شود، اظهار کرد: فضای جشنواره را رقابت پذیر کنیم و برای رضایت رسانه برنده انتخاب نکنیم.

وی با اشاره به اینکه باید به سمت نقاط مشترک با استان های همجوار حرکت کنیم، افزود: خانه مطبوعات نقشه راهی برای هم افزایی با خانه مطبوعات استان های همجوار آماده کند.

 ناظمی ادامه داد: شاید این جشنواره قدم اول باشد تا سال بعد در زنجان و سال بعد در اردبیل باشیم.

 رییس خانه مطبوعات آذربایجان شرقی در آیین رونمایی از پوستر جشنواره منطقه ای مطبوعات، خبرگزاری و پایگاه های خبری شمال غرب با بیان اینکه جشنواره منطقه ای مطبوعات و پوستر از سال ۱۳۷۷ اتفاق نیفتاده بود، افزود: امسال شاهد جشنواره مطبوعاتی از استانی به منطقه ای هستیم . 

اسد بابایی ادامه داد : منطقه ی شمالغرب مهد رسانه ها بوده و فعالان رسانه خوش درخشیده اند . 

وی اظهار کرد: میزبان جشنواره ای هستیم که اختتامیه آن در بهمن ماه هست، ما مدیون همکاران عزیزمان در زنجان، اردبیل و ارومیه هستیم . 

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه با برگزاری جشنواره به صورت منطقه ای، منطقه شمالغرب مخصوصا تبریز محل توجه کشور های منطقه و قفقاز می شود، افزود: تبریز می تواند نقطه ثقل رسانه‌ای منطقه در ابعاد داخلی و فرامرزی شود.

حسن گلی ادامه داد: آرزوی برگزاری هر چه بهتر این جشنواره هستیم. 

مدیر علمی جشنواره گفت : این جشنواره گرد همایی فعالان رسانه ای شمالغرب و مدیران فرهنگی و رسانه ای منطقه است. 

محمد عزیزی راد ضمن اشاره به تجربه برگزاری ۵ جشنواره استانی در تبریز گفت: آذربایجان شرقی ، در حوزه برگزاری جشنواره های مطبوعاتی استانی و یکبار منطقه ای دارای تجربه های خوبی می باشد. 

وی با اشاره به اختیارات ۱۶ گانه خانه مطبوعات تبریز ، گفت : این جشنواره در ۴ محور اصلی و ۲ محور برای جشنواره ۹ قالب طراحی شده است. 

عزیزی راد گفت: برگزاری این جشنواره به تنهایی دستاوردی نخواهد داشت حضور فعالان رسانه ای شمالغرب به آن معنا می بخشند همچنین لازم به ذکر است در این جشنواره ۲۰۰ نفر برنده خواهیم داشت . 

مدیر علمی جشنواره تاکید کرد: برگزاری کارگاه های اموزشی و بازدید نفرات برگزیده از ظرفیت های استان از جمله مس سونگون، منطقه ازاد ارس انجام خواهد شد. 

وی خاطر نشان شد: این جشنواره تنها جشنواره ای است که به صورت سامانه برگزار میشود و هیچگونه امکان دخل و تصرف در این سامانه نیست و داوری در دو مرحله انجام خواهد شد .

معاون فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: نقش ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی با وجود تشکل های صنفی تقریبا نقش تسهیل گری و سیاست گذاری باشد و نقش تشکل ها در بحث مطالبات پر رنگ باشد. 

ایرانه حیدری تاکید کرد: باید در راستای اهداف نظام جمهوری اسلامی است قدم برداریم . 

نصیری معاون فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل گفت: خیلی خرسندم چون من اهل فرهنگ و رسانه هستم و در این خانواده بزرگ شده ام دلم میخواهد جشنواره بعدی در اردبیل برگزار شود.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.