×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 13 خرداد 1402  .::.   برابر با : Saturday 3 June 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21952 خبر
روحانی: ارز به سمت تعادل می‌رود / آمریکایی‌ها به قانون برگردند؛ پاسخ ما مثبت خواهد بود

به گزارش همنوا به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت طی سخنانی اظهار داشت: اول بهمن‌ماه یادآور روزهایی است که مردم در زمستان سال 1357 رایحه بهاری را احساس و لمس می‌کردند و بعد از 16 سال مبارزه و استقامت، به پیروزی رسیدند.وی افزود: سالی که انقلاب به پیروزی رسید، سال 1399 هجری قمری بود و امروز هم سال 1399 هجری شمسی است ولی این تقارن وجود دارد و آن‌سال پیروزی در برابر استعمار و استبداد رخ داد و امسال هم ان‌شاءالله پیروزی در برابر فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی با ایستادگیِ مردم خواهد بود. باید شکرگزار خداوند باشیم که در سال 1399 قمری دوران یک ظالم و مستبد تمام و سرنگون شد و امروز هم در 1399 شمسی دوران یک مستبد دیگر سپری شده و امروز حکومت نحس او رو به پایان است؛ کسی که در تمام چهار سال جز ظلم، فساد و مشکلات برای مردم خود و مردم جهان ثمر دیگری نداشت.رئیس جمهور اظهار داشت: امروز دفتر سیاسی ترامپ برای همیشه بسته می‌شود و هر ظالمی که سرنگون شود، ما خدا را شکر می‌کنیم؛ البته ممکن است عده‌ای خوششان نیاید و این دستور اسلام است؛ آدمی که امروز حکومت منحوسش پایان می‌یابد، میراثی را که از خود در این 4 سال در جامعه آمریکا به‌جای گذاشت دوقطبی شدن جامعه آمریکا را می‌بینید. واشنگتن‌دی‌سی در روز تحلیف رئیس‌جمهور جدید به پادگان نظامی تبدیل شده است و نظامیان آمده‌اند تا امنیت شهر را برقرار کنند و این از ثمرات کارهای ناشیانه و یا مستبدانه ترامپ است.

روحانی گفت: انزوای سیاسی آمریکا از میراث ترامپ است و آمریکا در سیاسیت‌های خود تنها ماند و جایی که علیه فلسطین کار کرد تنها ماند و جایی که روبه‌روی برجام ایستاد تنها ماند و در سازمان‌های بین‌المللی تنها ماند و در سازمان ملل و شورای امنیت و در سالی که خودش ریاست شورای امنیت را در سال 1397 به‌عهده گرفت و سران شورا را دعوت کرد که برجام را محکوم کنند و تمام 14 عضو در حضور او علیه وی صحبت کردند و این فضاحت بزرگ در تاریخ آمریکا بود.

وی ادامه داد: در هر موردی هم که در برابر ایران و قطعنامه 2231 ایستاد باز هم شکست خورد و جایی که آمد جلوی تحریم تسلیحاتی را بگیرد شکست خورد و جایی که خواست «اسنپ‌بک» را اجرا کند و جایی که در مجمع عمومی خواست کاری کند که کمیته‌های تحریم باقی بماند هم شکست خورد و آمریکا در چند مورد به‌طور رسمی به میدان آمد پیشنهاد رسمی داد و دوره‌گردی کرد تا رأی بیاورد ولی شکست خورد.

رئیس‌جمهور با ابراز اینکه انزوای سیاسی جزو میراث ترامپ است و طول می‌کشد تا این میراث‌ را از بین ببرند، عنوان کرد: بی‌اعتمادی جهان نسبت به امضا و تعهد آمریکا از این میراث است؛ ما تابه‌حال ندیده بودیم که رئیس‌جمهوری در آمریکا اعتراف کند که یک فرمانده بزرگ نظامی یک کشور را در کشور دیگری که او مهمان بوده است ترور کند و رسماً هم اعلام کند، یک تروریست احمق در تاریخ دیدیم و تروریسم دولتی روی پیشانی کاخ سفید حک شد.

روحانی تصریح کرد: امروز پایان زندگی، دولت و حتی حیات سیاسی او خواهد بود که در 4 سال ظلم و زیرپا گذاشتن قانون و مقررات را انجام داد؛ امروز انتظار ما از آن‌هایی که قدرت را در کاخ سفید در دست می‌گیرند این است که به قانون و تعهدات بازگردند و تلاش کنند که اگر بتوانند در طول این 4 سال آینده تمام لکه‌های سیاه 4 سال قبل را پاک کنند و البته اگر پاک‌شدنی باشد و برخی لکه‌ها در تاریخ خواهد ماند و آن‌ها بار سنگینی را بر دوش خواهند داشت و باید به قانون، مقررات و قطعنامه 2231 بازگردند و اگر آن‌ها به قانون برگشتند، پاسخ ما مثبت خواهد بود و اگر صادقانه بیایند و در عمل صداقت خود را نشان دهند، در برابر قانون و قطعنامه‌ای که خودشان رأی دادند، ما هم به همه تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

وی یادآور شد: برای دنیا و ملت ما بیشتر روشن شد که سیاسی فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی نسبت به ایران 100 درصد شکست خورده است.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: امام راحل (ره) در طول مبارزه و در طول حکومت اسلامی همیشه بر توکل به خدا، اتکال به حق و اعتماد به مردم تکیه داشت و اسلام و اجرای احکام آن را با نظر اکثریت جامعه مسلمان ایران در کنار هم قرار داد وقتی اسلام و احکام اسلامی در جامعه ما می‌تواند حاکمیت کامل داشته باشد که بتوانیم اکثریت مردم را با اسلام آشنا کنیم تنها مشکل در این‌زمینه دعوت است یعنی باید دعوت‌کننده خوبی باشیم.

روحانی افزود: اسلام منطبق با فطرت و سرشت مردم، و فطرت الهی ایستادگی، پاکی، مبارزه با ظلم و غیره است؛ آن‌چه اسلام می‌گوید منطبق با فطرت الهی است و اگر جامعه روزی با اسلام فاصله بگیرد به‌خاطر ماست که نتوانستیم اسلام را درست تشریح کنیم امام بر مردم‌سالاری هم تدکید داشت و عبارت «میزان رأی ملت است» یک سخن حکیمانه و بنیادین برای جامعه اسلامی است که اصل ششم قانون اساسی براساس آن تدوین شده است.

وی گفت: امام راحل جمله‌ای خطاب به خبرگان قانون اساسی در مرداد 58 می‌گویند که اگر امروز در روزنامه‌ای مطرح شود، ممکن است احضارش کنند؛ این جمله نشان می‌دهد با تفکر امام (ره) فاصله گرفتیم امام (ره) می‌گویند که هرچه اکثریت گفتند، آرای آن‌ها معتبر است ولو به ضرر خودشان باشد، شما که ولیّ آن‌ها نیستید، شما فقط وکیل آنها هستید و مردم مصالح‌شان را می‌دانند سخن از اکثریت مردم معیار است، حتی اگر به ضرر آنها باشد.

رئیس‌جمهوریادآور شد: ما فقط وکیل مردم هستیم چون با آرای آن‌ها بر سرکار آمده‌ایم؛ این مهم است که جمهوری اسلامی ایران که ثمره 16 سال مبارزه امام (ره) و همه مجاهدین بود و به پیروزی رسید تا روزی می‌ماند که این دو اصل جمهوریت و اسلامیت را مدنظر قرار دهیم. در مسئله جمهوریت، مردم‌سالاری، آرای مردم و نظر اکثریت همیشه در نظامی که همه مقامات بر مبنای رأی مردم انتخاب می‌شوند مهم است.

روحانی با بیان اینکه امیدوارم از اسلام یک تفسیر درست و صحیح و بدون تحریف به جامعه ارائه کنیم؛ نه اسلام افراطی و نه اسلام خرافی، خاطر نشان کرد: عده‌ای اسلام افراطی را معرفی می‌کنند و عده‌ای هم اسلام خرافی را معرفی می‌کنند در حالی که اسلام دین عقلانی است که بر مبنای احکام خداست که آن احکام نیز منطبق بر فطرت انسانی است.

وی گفت: مردم از ابتدای انقلاب همیشه در صحنه بوده‌اند و فداکاری و مقامت کرده‌اند و الّا ما تنها بودیم. ما در انقلاب تنها بودیم و هیچ قدرتی و ابرقدرتی در این 16 سال مبارزه و نهضت از  مبارزین و مجاهدین این سرزمین حمایت نکرد. هم‌چنین در 8 سال دفاع مقدس هم تنها بودیم و دیگران همه طرفِ متجاوز بودند و ملت ما مقاومت کرد و امروز هم در در مسئله تحریم که سال‌هاست در فشاریم و در سه‌سال اخیر که در جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی هستیم باز هم حضور مردم  کشور را به موفقیت رساند.

رئیس‌جمهور هم‌چنین بیان داشت: بازهم مردم ما در صحنه بودند و بازهم ترامپ جنایات جدیدتری مرتکب شد و در مقطع کرونا هم برای اینکه بتوانیم واکسن کرونا را بخریم، مانع شده و سنگ‌اندازی کردند. برای اینکه برای مردم دارو بخریم سنگ‌اندازی کرده و هر کجا هر اقدامی تواستند علیه ملت ایران کار کردند.

روحانی به صادرات نفتی و غیر نفتی اشاره کرد و گفت: امروز بعد از این همه فشار، مسیر صادرات غیر نفتی ما به‌سوی عادی شدن می‌رود و تقریبا مسیر عادی سال‌های گذشته را طی می‌کند؛ در صادرات نفتی ما نیز امروز شرایط ما از ماه‌های پیش به مراتب بهتر است و صادرات فراورده‌های نفتی ما در مسیر درست حرکت می‌کند و این به‌معنای شکست کامل این سیاست فشار حداکثری است.

وی خاطر نشان کرد: اگر واردین جدید در کاخ سفید از آن‌چه گذشته درس عبرت گرفته باشند و البته کسی که قبلا روی‌کار بود و امروز پرونده‌ی سیاهش بسته می‌شود، سیاست بلد نبود و برج‌ساز بود و به این‌فکر هم بود ولی این‌هایی که جدید آمده‌اند، در سیاست بوده‌اند و مسائل سیاسی را می‌فهمند و اگر آن‌ها نسبت به تعهدات قطعنامه 2231 امضایی کردند، در برابر آن در ایران هم یک امضا خواهند دید، نه بیشتر؛ اگر فرمانی صادر کردند، در برابر آن در ایران هم فرمانی خواهند دید، نه بیشتر؛ اگر اجرای موثر تعهدات خود را انجام دادند، این طرف هم اجرای موثرِ همه تعهدات رخ خواهد داد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز توپ در زمین آمریکا و واشنگتن است و اگر بازگشته و به تعهدات خود عمل کنند، ما هم به تعهدات خود عمل می‌کنیم؛ ترامپ مرد و زندگی سیاسی‌اش تمام شد و برجام زنده ماند تمام تلاش او این بود که برجام را از بین ببرد و تندهای آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان دنبال این بودند ولی برجام زنده بوده و سرحال‌تر از قبل است او(ترامپ) با پرونده سیاهش رفت و این(برجام) هم‌چنان مقاوم ماند و این بستگی به 5+1 و اگر به تعهدات خود عمل کردند، ما هم به تعهدات خود عمل می‌کنیم.

روحانی تصریح کرد: از دوستان، رسانه‌ها و کسانی که با دولت میانه‌ی خوبی ندارند می‌خواهیم که واقعیت و حقیقت را بگوییم و نمی‌توان این را پنهان کرد و آن‌چه بر سرِ ما در این سه‌سال آمد توطئه‌های ترامپ بود و اگر این توطنه‌ها را کنار بگذاریم، اگر مثل همیشه نفت می‌فروختیم و بانک، بیمه و کشتیرانی غیره مانند قبل فعالیت خود را داشت، شرایط متفاوتی داشتیم و شرایط جدیدی بود.

وی خاطر نشان کرد: آن‌ها می‌خواستند نظام را از بین ببرند و مردم را به خیابان بیاورند و شکست خوردند ولی برای مردم رنج و مشکل درست کردند آمادگی داریم اگر طرف مقابل با صداقت به میدان بیاید، این مسائل حل می‌شود و خیلی سریع هم می‌تواند حل شود و پیچیدگی حقوقی هم ندارد و بگویند به تعهدات خود عمل می‌کنیم و شروع کنند به عمل و ما هم ساعت بعد عمل می‌کنیم؛ اگر اراده‌ی آن باشد و اگر اراده نباشد که ما کار خود را انجام می‌دهیم.

رئیس‌جمهور با بیان انکه مردم بدانند که شرایط سه سالِ گذشته تکرار نخواهد شد، تصریح کرد: آن‌چه مردم در 3 سال رنج کشیدند تکرار نمی‌شود و همه امار و ارقام این را می‌گوید که ارز ما به سمت تعادل می‌رود و انتظارات مردم این علامات‌ها را می‌گوید و تا امروز 73 هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی تخصیص داده‌ایم و حدود 66 هزار میلیارد تومان برای آن پرداخت کرده‌ایم و این میزان نسبت به سال گذشته 69 درصد افزایش دارد نسبت به مردم و معیشت آن‌ها هر چه در توان داشتیم انجام داده و اقداماتی کردیم و برای سال آینده نیز پیش‌بینی‌هایی داریم.

روحانی گفت: آمریکا فشار حداکثری را انتخاب کرد و توقع ما این بود که همه‌ی دوستان سیاسی ما هم حمایت حداکثری از دولت را انتخاب می‌کردند؛ بعضی این‌کار را کردند و بعضی نکردند و این در تاریخ زندگی‌شان خواهد ماند که در روزهایی که در میدان جنگ در برابر یک آدمِ کثیف و مستبد ایستادگی کردیم؛ به‌جای ما را یاری کنند، زبانِ دیگری را انتخاب کردند و ما امروز یک کشور، یک قانون، یک رهبر، یک منافع ملی و یک هدف داریم.

هادی, [20.01.21 12:05]
وی با تأکید بر اینکه انتخابات 1400 هم جزو انتخابات‌هاست و نباید این‌همه دولت را به‌خاطر انتخابات اذیت کنیم، خاطر نشان کرد: درباره انتخابات آن‌چه برای ما مهم است، همان چیزی است که امام راحل(ره) درباره حضور اکثریت قاطع مردم تأکید داشتند و همیشه در جلسات عمومی و خصوصی از مقام معظم رهبری شنیده‌‌ام که بر ضحور اکثریت مردم تأکید داشته‌اند.

رئیس‌جمهور گفت: اگر اکثریت مردم پای صندوق رأی آمدند، ما پیروز هستیم و اگر اکثریت نیامدند ما شکست خوردیم، هر کسی می‌خواهد در انتخابات رأی آورده باشد. دولت و وزارت کشور همه‌ی توان خود را می‌گذارد؛ از همه سیاسیون و احزاب می‌خواهم که اولین هدف ما این باشد که مردم حضور حداکثری پای صندوق‌ها پیدا کنند و به هر که می‌خواهند رأی بدهند و هرکسی رأی آورد قدمش برای کشور مبارک است و همه مردم  از او حمایت می‌کنند.

روحانی درباره لایحه بودجه سال 1400 که هم‌اکنون در مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد، خاطر نشان کرد: لایحه بودجه برای زندگی مردم، اقتصاد و تولید کشور برای صادرات و واردات کشور برای معیشت مردم خیلی مهم است و  برنامه‌ای است که زندگی یک‌ساله دولت و فعالان اقتصادی را تنظیم می‌کند. در لایحه بودجه جای ادبیات غیرکارشناسی و اتهامات نیست. من 27 سال است که در بودجه هستم و برای اولین‌بار امسال من ادبیاتی را می‌بینم که ناپسند است. 20 سال نماینده مجلس بودم؛ 7 سال گذشته در دولت یازدهم و دوازدهم هم ما به مجالس گذشته لایحه دادیم اما سال بیست و هشتم این تجربه ما امسال با همیشه متفاوت است چرا اینگونه است.

وی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: مردم از ما همکاری می‌خواهند و ما هر دو نماینده مردم هستیم؛ من نماینده و وکیل مردم هستم و شما هم وکیل مردم هستید. من رأی مردم را دارم و شما هم رأی مردم را دارید و باید باهم همکاری کنیم و در کنار یکدیگر باشیم. جای ادبیات سیاسی در بودجه نیست؛ بودجه جای اعداد و ارقام و محاسبه و قانون‌گذاری برنامه سال آینده و حساب و کتاب است. جای شعار نیست که من شعار بدهم یا آنها شعار بدهند چه فایده دارد. من بلدم همه شعارها را جواب بدهم ولی مردم این‌ها را از من نمی‌خواهند که آنها شعار بدهند و من جواب بدهم؛ مردم بودجه خوب و زندگی بهتر و معیشت می‌خواهند.

رئیس‌جمهور بیان داشت: در بودجه برای نفت فروش 2.3 میلیون بشکه را گذاشتیم و خواستیم اعلام کنیم که فشار حداکثری و تحریم شکست خورد اما برخی توجه نکردند که معنی آن چیست و گفتند آیا می‌توانید دو میلیون و 300 هزار بشکه را بفروشید؟ ما به دنیا پیام می‌دهیم و می‌گوییم که ترامپ، فشار حداکثری، تروریسم اقتصادی شکست خورد و می‌گوییم ما نفت را 2.3 میلیون بشکه نفت می‌فروشیم؛ شما می‌گویید سهم نفت در بودجه کمتر باشد و آیا شما سهم نفت را کمتر کردید. شما می‌گویید ارزش پول ملی بیشتر باشد آیا ارزش پول ملی را بیشتر کردید؟ مردم باید قضاوت کنند.

 روحانی ادامه داد: ما گفتیم سال ‌آینده 2.3 میلیون بشکه نفت می‌فروشیم و ماحصل آن 199 هزار میلیارد تومان بوده است؛ آقایان آمدند 2.3 میلیون بشکه را کردند 1.5 میلون بشکه کردند و به‌جای 199 هزار میلیارد تومان، 230 هزار میلیارد تومان را آوردند؛ چشم‌بندی عجیبی شد، نفت کم شد ولی پول آن بالا رفت. این چهچشم‌بندی بود که انجام گرفت؟ ما 199 هزار میلیارد تومان گذاشتیم و آن‌ها در کمیسیون تلفیق 230 هزار میلیارد تومان تعیین کردند و میزان وابستگی بودجه به نفت را  31 هزار میلیارد تومان اضافه کردند. هرکس چهار عمل اصلی را بلد باشد و کلاس دوم دبستان باشد می‌تواند محاسبه کند که شما چه کردید. شما قیمت دلار را 17500 تومان حساب کردید و کاهش ارزش پول ملی که خیلی ساده است. شما ارزش پول ملی را 6000 تومان کم کردید تا حساب و کتاب تان جور باشد و بعد می‌گویید ما نگفتیم قیمت دلار 17500 باشد؛ پس این دم خروس است و این حرف‌ها با قسم حضرت عباس جور در نمی‌آید.

وی بیان داشت: ما گفتیم باید کالاهای اساسی 4200 تومان باشد و اگر خواستید تغییر بدهید نیز باید در اختیار دولت باشد؛ نمی‌توانید تغییر بدهید و امروز می‌خواهید تغییر بدهید تا 4 ماه بعد اجرا شود. در این‌مدت زندگی مردم، سوء استفاده‌ها و رانت چه می‌شود؟ از کمیسیون تلفیق و رئیس محترم مجلس و نمایندگان می‌خواهم که دست‌به‌دست یکدیگر بدهیم؛ مسئله‌ی زندگی و آینده مردم است و باید با کمک یکدیگر بتوانیم بودجه‌ای را نهایی کنیم که هم نظرات دولت و هم نظرات شما مراعات شود و اصل نیز منافع مردم است.

رئیس جمهور به افتتاح‌های روهای پنج‌شنبه پرداخت و گفت: فردا افتتاح مهمی داریم و نشان می‌دهد که چه بلایی بر سر تحریم حداکثری آمده است؛ فردا طرح پالایشگاه گاز بیدبلند2 افتتاح می‌شود که 3 میلیارد دلار برای آن هزینه شده و مهم‌تر اینکه همه فلرها و گازهایی که در فضا می‌سوخت، جمع می‌شود، فضایی که محیط‌زیست را درست می‌کند و جلوی اتلاف منابع رامی‌گیرد. به یاد دارم که همان هفته‌های اولی که در دولت یازدهم انتخاب شده بودم یکی از نکاتی که رهبر انقلاب به من فرمودند این بود که برای این گازها و فلرهایی که می‌سوزد فکری کنید و به ایشان گفتم که ما طرحی را داریم که آن را دنبال می‌کنیم و به نتیجه می‌رسانیم. طرحی که فردا افتتاح می‌شود البته قبل از دولت ما آغاز شده بود و در ابتدای دولت این طرح 18 درصد اجرا شده بود و بقیه این طرح یعنی 82 درصد آن در این دولت نهایی شده است.

روحانی یادآور شد: این فقط یک پالایشگاه نیست و بلکه شهر بزرگی است و فردا این افتخار بزرگ به مردم نشان داده خواهد شد؛ فردا یکی از پنجشنبه‌های بسیار درخشان ماست که این طرح بسیار مهم افتتاح می‌شود از همه کسانی که در نفت، گاز و وزارت نفت در این‌مدت تلاش کردند، قدردانی می‌کنم مردم ما بدانند که از در زمان رژیم گذشته تا سال 92،  14000 روستا گاز داشتند و امروز بیش از 32000 روستا گاز دارند و تا آخر این دولت، حدود 35000 روستا گاز خواهند داشت و 95 درصد مردم ما از شهر و روستا از گاز استفاده می‌کنند؛ ما در این دولت تلاش کردیم گاز را به سیستان و بلوچستان رساندیم.

وی گفت: تولید گاز ما در پارس جنوبی نسبت به سال 1392 حدود 2.5 برابر شده که کار عظیم و بزرگی است. مدام گفته می‌شود که برجام چه کاری کرده و یکی از کارهای برجام همین است. اینکه شما می‌بینید که ما در پارس جنوبی توانستیم 17 فاز را به نتیجه برسانیم و بعد از این بود که برجام اجرا شد توانستیم کمپرسورهایی که همه مانده بود را بیاورد و قطعات را بگیریم و در کشور نصب کنیم؛ این‌ها آثار برجام است. ما امروز در بنزین و گازوئیل روی پای خودمان ایستاده‌ایم؛ قبل از 92 واردکننده بنزین و گازوئیل بودیم و میلیاردها دلار پول می‌دادیم و بنزین وارد می‌کردیم و تازه هم به ما نمی‌فروختند و ناچار بودیم به پتروشیمی برویم و آن اثرات سوء و زیان‌بار را داشت. ما امروز صادرکننده هستیم و میلیاردها دلار صادر می‌کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اکنون روزانه 110 میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم و بیش از 75 درصد بنزین ما یورو4 و یورو5 است، خاطر گفت: از لحاظ محیط زیستی کار بزرگ و عظیمی انجام گرفته است هم‌چنین پتروشیمی کار بزرگی صورت گرفته و امسال 17 پتروشیمی را افتتاح می‌کنیم و تاکنون 8-9 پتروشیمی را افتتاح کردیم. کار عظیم و بزرگی در این دولت و در شرایط تحریم و فشار حداکثری انجام گرفته و باید به ملت ایران که در نفت و گاز، آب و برق، کشاورزی و دفاع و همه زمینه‌ ایستادگی، صبوری و فعالیت کردند تبریک بگوییم، چراکه امروز آثار آن را مشاهده می‌شود. دولت با سیاست درست اقتصادی و سیاست خارجی توانست این راهبرد را پیش ببرد و امروز می‌توانیم به نتایجی برسیم که کاملا قابل مقایسه با سال‌های گذشته است.

روحانی در پایان و در ادامه اظهار داشت: امروز می‌توانیم نشان بدهیم که با ایستادگی، مقاومت و تلاش ملت در تولید خصوصا در سال جهش تولید شاهد ثمرات خوبی برای مردم عزیزمان هستیم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.