×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 4 مرداد 1403  .::.   برابر با : Thursday 25 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25763 خبر
رئیس‌جمهور نهم و سرنوشت ایران

به گزارش همنوا، جنبه‌های شاخص انتخابات و چرایی مشارکت در این آوردگاه  سیاسی، گاه در میان تبلیغات و تشویق‌های هیجانی رسانه‌ها، رنگ می‌بازد. جنبه‌هایی که در صورت تبیین اصولی، می‌تواند هر ایرانی را –هر قدر هم معترض و ناراضی- به شرکت در انتخابات سوق دهد:

1)  خواه طرفدار دولت شهید رئیسی باشید، خواه معترض به این دولت، انتخابات پیش‌رو برای شما تنها کارزاری است که می‌توانید موضع خود را ثابت کنید. تکلیف طرفداران شهید رئیسی که مشخص است؛ آن‌ها قطعاً در انتخابات شرکت می‌کنند، اما منتقدان دولت سیزدهم، اگر شرکت نکنند، باید برای هشت سال، از کابینه قالیباف یا جلیلی، تمکین کنند. برعکس، مشارکت منتقدان دولت سیزدهم، می‌تواند فضای سیاسی کشور را مدت هشت‌سال، برای این طیف، فراهم بیاورد.

‌2)  این انتخابات برای تبریز و آذربایجان، ویژگی متفاوت دیگری دارد و آن این‌که پس از هشت رئیس‌جمهور در تاریخ جمهوری اسلامی، برای نخستین بار، سیاستمداری از تبریز، در میان نامزدها حضور دارد. در میان دردِ دل‌های توده مردم آذربایجان، سال‌هاست که فقدان مسئول درجه یک آذربایجانی، محل گله و نارضایتی است. شماری از این افراد، گرایش‌های قومی دارند و معتقدند حق آذربایجان در طول سال‌ها، پایمال شده‌است. از قضا یکی از این نامزدها نیز به گرایش‌های قومی اشتهار دارد و در روزهای اخیر در مورد موضوعاتی نظیر زبان مادری و مس سونگون، حرف‌های دلچسبی زده‌است. حضور مردم تبریز و آذربایجان در انتخابات پیش رو، تکلیف گلایه‌های این قشر را می‌تواند برای همیشه روشن کند.

3)  انتخابات پیش رو، پایان نسل‌ فعلی سیاستمداران جمهوری اسلامی است. بسیار بعید به نظر می‌رسد، در ادوار بعدی، همین نامزدها باز هم پای کار باشند و اعلام نامزدی کنند. نسل آتی فعالان سیاسی و اجتماعی و فرهنگی، از رهگذر این انتخابات، تعیین می‌شود. دهه‌شصتی‌ها و دهه‌هفتادی‌هایی که فضای مدیریتی ایران را دست‌کم برای 20 سال آینده در اختیار خواهند داشت، توسط کابینه رئیس‌جمهورِ نهم ایران، منصوب خواهند شد. 

4)  انتخابات هفتم اسفند، حتی برای بخش قابل‌توجهی از ناراضیان سیاسی که از ماجراهای پاییز 1401 دلخور هستند و چه بسا، گوشه‌چشمی نیز به اپوزیسیون دارند، فرصت مغتنی است. به خاطر داریم که از میان نامزدهای ریاست‌جمهوری، یکی از نامزدها، صریح و بی‌پرده، در مورد مرحوم مهسا  امینی سخن گفت و مدیریت سیاسی و اجتماعی آن دوره را به باد انتقاد گرفت. حتی همین موضوع باعث رد صلاحیت اولیه وی در انتخابات مجلس نیز شد. از ناترازی‌های روزگار، این فرد امروز ، نامزد ریاست‌جمهوری است! بنابراین معترضان آن دوران، اگر همچمنان بر آرمان سیاسی خود، اصرار دارند، عقل ایجاب می‌کند که به طرفداری از سیاستمداری که ایشان را در پاییز 1401 همراهی کرده، پای کار بیایند.

5) انتخابات مظهر ایران‌دوستی ِ تمام ایرانیان است. به تجربه و تحقیق ثابت شده است که نظام جمهوری اسلامی، نزدیک‌ترین حاکمیت سیاسی برای رشد و شکوفایی کشور است. انتخابات، پشتوانه نظامی است که می‌تواند ایران را در عرصه‌های مختلف بین‌المللی سربلند کند. مشارکت گسترده، قطعاً زمینه پاسخ‌گویی مدیران آتی را افزایش خواهد داد. برعکس، مشارکت پایین، می‌تواند مدیران آتی را به سمت خودسری و عدم پاسخ‌گویی، سوق دهد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.