×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 7 خرداد 1402  .::.   برابر با : Sunday 28 May 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21787 خبر
روحانی: سامانه شاد تکمیل و نواقص آن رفع شود

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روزحانی عصر سه شنبه در مراسم بزرگداشت هفته معلم که به‌شکل ویدئوکنفرانسی در سالن شهید بهشتی ریاست جمهوری برگزار شد با بیان اینکه جایگاه و مقام معلم بسیار والا و بلندی است، اظهار کرد: جایگاه و مقام معلمین مقام بسیار بالایی است. اولین معلم در آنچه که در متون دینی و در قرآن مشاهده می کنیم خود خداوند بزرگ است و آغاز خلقت بشر اساسا با تعلیم خداوند همراه شد. یعنی خداوند معلم و حضرت آدم شاگرد آن شد.

 

وی با بیان اینکه مقام معلمی در درجه اول از آن خداوند بزرگ و بعد هم از آن پیامبران عظیم شان است، گفت: اینکه تجلیل کنیم از معلم این در توان ما نیست که از خدمات آنها و کار عظیم و بزرگ آنها بتوانیم به خوبی قدردانی کنیم. هرچه داریم در زندگی از اخلاق و تربیت و مهارت و دانش، بخش اعظم آن از آن آموزش و پرورش و معلمین است.  

 

رییس جمهوری گفت: اولین کلاسی که برای ما هست کلاس خانه است و اولین معلمینی که بعد از ولایت فرزندان جامعه می بینند پدران و مادران هستند و پشت سر آن کلاس مدرسه و معلمین هستند که جایگاه والایی دارند و اگر کشوری سعادتمند شود و بتواند مراحل رشد را طی کند ریشه آن به آموزش و پرورش و کلاس درس بر می‌گردد.

 

روحانی اظهارداشت: این فضایی که این ایام به وجود آمده در کرونا و بخشی از تعلیم و تربیت از طریق صدا و سیما و یا شبکه فضای مجازی که در اختیار داریم انجام می شود، این حداقل کاری است که می‌شود کرد که حتما جای کلاس درس و معلم و محیط مدرسه را نمی‌تواند پر کند.  

 

وی خاطرنشان کرد: محیط مدرسه و آشنایی و معلمی که بالای سر شاگردانی که کنار هم هستند و این کلمه همکلاسی یا همدرس بودن یک نکته مهمی است که در طول زندگی به عنوان یک خاطره زیبا برای همه ما می‌ماند. همیشه از روزهایی یاد می‌کنیم که سال‌های اولیه و متوسطه و دانشگاهی در کنار معلمین و همکلاسی ها بودیم و خاطراتی که داریم اما فضای مجازی و صدا و سیما می‌تواند بخشی از آن خلاء را  پر کند.

 

رییس جمهور یادآور شد: باید یاد کنیم از معلمین بسیار بزرگوار در تاریخ کشور، از شهید مطهری گرفته که نام این روزها به نام روز معلم گرفته شده به خاطر آن بزرگوار است و جزو شخصیت‌های استثنایی تاریخ و جزو شاگردان بلندمرتبه مکتب امام (ره) بود.

روحانی با بیان اینکه شهید مطهری هم در عمق دانش و علم و هم در اخلاق و هم در غیرت دینی یک شخصیت کم نظیر بود، گفت: آثار شهید مطهری برای فرهنگ و جامعه و پاسخ به سوالات عصر دیروز و عصر امروز بهترین پاسخگو است. کتاب‌های شهید مطهری بخش بزرگی از سوالات جامعه امروز ما را پاسخ داده است. او دیروز در نوشته‌ها و نطق‌ها مشکلات ما را پاسخ داده است و این بسیار زیبا بوده است که نام روز معلم با شهادت آن بزرگ‌مرد عجین شده است.  

وی گفت: البته شخصیت‌هایی مثل شهید رجایی، باهنر به عنوان شخصیت‌هایی که برای آموزش و پرورش زحمات بسیار زیادی کشیدند و سمت‌هایی در این زمینه در سال‌های اولیه انقلاب برعهده داشتند و به روح همه معلمین و دانش آموزانی که در طول انقلاب در صحنه حضور داشتند، درود می‌فرستیم

 

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: روز ۱۳ آبان یکی از روزهای انقلاب است که به یاد شهدای دانش‌آموز و در  در طول دفاع مقدس هم دانش آموزانی که در صحنه نبرد آمدند و از معلمین و کسانی که شهید شدند یاد آنها را گرامی می داریم و به روح بلند آنها درود می فرستیم. شهید فهمیده یکی از نمونه‌های بزرگ این عرصه بود.

 

روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در دوران استثنایی ما قرار گرفتیم. دوران کرونا که بخشی از تاریخ انسان‌ها شده است. در طول قرن‌ها ما حادثه ای نداشتیم که یک نوع مبداء برای تحولات باشد نمی‌گویم مبداء برای تاریخ ولی مبداء برای بسیاری از تحولات است. از این پس خواهند گفت که در دوران کرونا چه بر سر انسان‌ها آمد و پسا کرونا چه شد این حتما در تاریخ ثبت می‌شود.

 

رییس جمهوری اضافه کرد: در این ایام روزهای سختی بر همه کشورها و مخصوصا بر ما ایرانیان گذشت. علاوه بر این ویروس مردم ما موضوع تحریم را هم به همراه داشتند. اما بهترین مقاومت و تاب آوری را از خود نشان دادند. ما می توانیم در اخلاق جوامع و ملت‌ها این را ثبت کنیم و شرایط اخلاقی مردم ما را در دوران فشار کرونا با سایر ملت و کشورها مقایسه کنیم.

 

وی اضافه کرد: برخی از کشورها ناچار شدند از ارتش و سلاح استفاده کنند تا نگذارند مردم از خانه‌های خود خارج شوند تا بتوانند قرنطینه را اعمال کنند. در حالی که در کشور ما نیازی به توپ و تانک نداشتیم به راحتی با مردم حرف زدیم و مردم با فرهنگ به خوبی صدا را شنیدند.

 

روحانی گفت: ما اگر روند کرونا را در ایران نگاه کنیم، روزهای پیک و اوج این بیماری و این ویروس در کشور ما تقریبا روزهای آخر اسفند و هفته‌های اول فروردین است. اگر دقیق تر بگویم از ۲۶ اسفند شروع شد. ما سه هفته اوج داشتیم و بعد با ملایمت این روند به سمت تثبیت شدن حرکت می کند.

 

رییس جمهوری گفت: البته هنوز راه زیادی در پیش داریم تا از ویروس بگذریم. آن چه گفته می شود و شاید درست باشد این که تا زمانی که به طور دقیق داروی دقیقی برای درمان این ویروس پیدا نشود و تا زمانی که واکسن در اختیار بشر قرار نگیرد شاید ما هفته‌ها و ماه‌ها گرفتار این مسئله باشیم.

 

وی یادآورشد: مردم ما تا امروز امتحان خوبی را از خودشان نشان دادند چه در آن روزهای پیک و روزهای بسیار سخت و چه حالا در روزهایی که یک مقدار شرایط بهتر شده است و این شرایط بهتر هم عمدتا از آن کادر پزشکی و درمانی و بالاتر از آن مراعات مردم است که فاصله گذاری‌ها را مراعات کردند و دستورالعمل ها را مورد توجه قرار دادند تا مقداری از پیک و روزهای سخت فاصله گرفتیم.

 

روحانی با بیان اینکه هنوز این روزهای سخت ادامه دارد، اظهارداشت: کار بزرگی در این ایام انجام گرفت اولین گروهی که این بار را بر دوش گرفتند پزشکان، پرستاران و کادر درمانی بود. آن‌ها بار سنگینی را بر دوش گرفتند و کار عظیمی را انجام دادند فداکاری بزرگی را از خودشان نشان دادند و بعد از آن، آنهایی بودند که شرایط زندگی را برای مردم تا حدی آسان کردند.

 

وی ادامه داد: این که در فروشگاه‌های ما مواد غذایی و موارد مربوط به بهداشت مردم، ضد عفونی‌ها و بعد از چند روزی که مشکلاتی داشتیم توانستیم از آن عبور کنیم مربوط به کار و تلاش همه کارگاه‌های کشور،   کشاورزان، کارگران، کسبه، فروشگاه‌ها، راننده‌ها، خلبانان  و کادر پروازی و مردم  بود.

 

رییس جمهوری گفت: ملت ما به صحنه آمدند و از طرف دیگر آنهایی که در اقتصاد و زندگی مردم وارد شدند، توانستند اقدام بسیار بزرگی را انجام دهند و بعد از آن نوبت دانش پژوهان و کسانی بود که در شرکت‌های دانش بنیان وارد عمل شدند.

 

روحانی افزود: این که توانستیم بعد از مدتی خودمان کیت تشخیص بسازیم و این که امروز می توانیم کیت آنتی بادی را به بعضی کشورهای اروپایی صادر کنیم، کار بزرگی است که ملت ما انجام داده است.

 

وی ادامه داد: حتی در جلسه اخیر هیات دولت یکی از وزیران اجازه خواست که ماسک N۹۵ را صادر کنیم و آنجا به وزیر بهداشت و درمان گفتم که نیازهای شما برای روزهای آینده پیش بینی کنید که اضافه را صادر کنیم که این خیلی مهم است. در وسایل ضدعفونی هم از همان هفته‌های اول قدرت صادرات پیدا کردیم.

 

رییس جمهوری گفت: بخش دیگری از کار ما، ‌کار معلمان و آموزش و پرورش برای مسئله دانش آموزان بود. به ظاهر که نگاه می کنیم می گوییم با سامانه شاد دانش آموزان از تحصیل عقب نمانند چرا که مساله درس خیلی مهم است اما اگر ارتباط فضای مجازی و ارتباط شاگرد و معلم نبود به این بچه‌ها سخت می گذشت.

 

وی ادامه داد: فضای مدرسه یک نشاط فراوانی برای بچه‌ها دارد و جایی است که بچه‌ها می توانند در آن فضا یادگیری و هم رفاقت‌ها و هم محیط مناسب برای زندگی را داشته باشند. در خانه ماندن کار ساده ای نیست.

 

روحانی افزود: بنابراین معلمین کار بزرگی کردند که در تماس بودند حتی قبل از این که این سامانه فعال شود از طریق مختلف، شبکه‌های مجازی و صدا و سیما شروع به درس دادن به دانش آموزان کردند و با آنان در تماس بودند.

 

رییس جمهوری با بیان این که علم و درس برای ما مهم است، گفت: معلمین از طریق فضای مجازی و رسانه ملی و صدا و سیما کار خوبی انجام دادند که باید از همه آنها که کار بزرگی بر دوش دارند و هم در این ایام تلاش کردند، تشکر کنم.

 

 وی اظهارداشت: امیدواریم در مناطق سفید با دستورالعمل‌های بهداشتی که داریم، آموزش آغاز شود. اگر چه دوره کوتاه و چند هفته نخواهد بود اما در عین حال بسیار مغتنم است که خود معلمان یک بار آزمایش کنند و بگویند آموزش از طریق صدا و سیما و فضای مجازی چقدر توانسته است خلاء دانشی را پر کند و چقدر دانش آموزان ما توانستند درس بیاموزند.

 

وی در ادامه با اشاره به سامانه شاد گفت: به مرکز ملی فضای مجازی هم کتبا و هم شفاهی دستور دادم که کمک و یاری کنند که سامانه شاد کامل شود. این سامانه شروع شده است که شاید نواقصی داشته باشد که باید آنها حل شود. همچنین به مرکز افتا دستور دادم که برای امنیت این شبکه تلاش کنند. این شبکه را باید کامل کنیم آغازی است که این آغاز را در ماه‌های آینده و در فرصت تابستان کامل شود.  

 

رییس جمهوی اضافه کرد: از این شبکه خوب باید استفاده کنیم یعنی اگر آموزش و پرورش می‌خواهد پیامی و یا درسی را در اختیار همه دانش آموزان کشور قرار دهد از آن استفاده کند.

 

روحانی یادآور شد: حتی اگر همه کلاس ها هم برقرار باشد ما باز این شبکه را نیاز داریم. معلمی یعنی این که شما علم را به خوبی بتوانی به طرف منتقل کنی و بخوبی از طرف بتوانی سوال کنی و ببینی چگونه او دریافت کرده است که این مهارت بالایی می‌خواهد بنابراین آنهایی که معلم بودند می‌دانند این کار مهار، بیان و اخلاق و صبر و تحمل خاصی می‌خواهد.

 

وی با بیان این که این سامانه را باید کامل و حفظ و از آن استفاده کنیم، گفت: ممکن است روزی به این تشخیص برسیم که بخشی از تدریس را می‌شود از طریق این فضا انجام داد. اگر به چنین نتیجه‌ای برسیم فضای آموزشی ما هم می‌تواند مقداری تغییر کند.  

 

رییس جمهوری افزود: ممکن است روزی به این نتیجه برسیم که دانش آموز در روز به جای ۵ ساعت ۲ ساعت یا ۳ ساعت یا حتی یک روز درمیان سرکلاس باشد،  کافی است و به ما در فضای آموزش و پرورش در نحوه آموزش و تعلیم کمک می کند البته زود است که بخواهیم در این مورد قضاوت کنیم.  اما به تدریج که جلو می‌رویم می‌توانیم قضاوت کنیم که این فضای مجازی یا صدا و سیما چقدر می‌توانند در زمینه آموزش و پرورش ما را کمک و یاری کنند.

 

روحانی گفت: آنچه در آموزش و پرورش لازم است قبل از هر چیز برای مدرسه و کلاس بحث تربیت و اخلاق است. علم خیلی مهم است اما از علم و تعلیم مهمتر تزکیه، اخلاق و تربیت است. این که دانش آموز چگونه باید حرف بزند و تعامل کند و چگونه باید بنشیند و مهارت بیاموزد همه اینها مهم است. تربیت و اخلاق اولین اصل مهمی است که باید در آموزش و پرورش به آن بپردازیم.

 

وی افزود: اخلاق یا تربیت این نیست که ما کلاسی به نام اخلاق یا تربیت بگذاریم. خود معلمی که درس می‌دهد نحوه برخورد و درس دادن او با دانش‌آموز درس اخلاق است. نحوه تماس با دانش آموز و پاسخ دادن به سوال و اداره کردن کلاس تربیت است. خیلی مهم است که معلمان بدانند اولین بار و وظیفه‌ای که بر دوش آنها است بار تربیت و اخلاق برای دانش آموزان است.  

 

رییس جمهوری ادامه داد: اولویت بعدی آموزش است که بخشی از آن مربوط به علوم پایه است. علومی است که دانش آموزان باید یاد بگیرند و پایه علوم آنها در آینده است.  

 

روحانی گفت: مساله بعدی زبان فارسی است. زبان فارسی خیلی مهم است که خوب یاد بگیریم. این زبان وسیله اتصال ما با دنیای گذشته و تاریخ ما است و در کنار آن ارتباط برقرار کردن با جامعه و نحوه گفتار و سخن گفتن است.  نوشتن هم همینطور است که در داخل زبان فارسی است.  

 

وی تاکید کرد: خیلی‌ها تا آخر عمر در زندگی حق خود را نمی‌توانند بگیرند به دلیل این که بلد نیستند خوب بنویسند البته شاید بتوانند با زبان هم منتقل کنند ولی اگر بخواهند در یک نامه‌ای بیاورند و دادنامه ای را تنظیم کنند برای هر کجا و از حق خود دفاع کنند نمی‌توانند که این هم به خاطر ضعف در قلم است.  

 

رییس جمهوری گفت: فارسی به معنای خوب نوشتن، خواندن، آموختن است چرا که اگر با زوایای یک زبان خوب آشنا باشی آن زمان است که می توانید از متون گذشته یا حتی فعلی به خوبی استفاده کنید بنابراین زبان فارسی در کنار علوم پایه برای ما بسیار مهم است.

 

روحانی ادامه داد: یاد گرفتن یک زبان خارجی برای ما مهم است. دانش آموز ما وقتی دوران دبستان یا هر زمانی که مناسب است که البته باید متخصصین ما باید نظر بدهند یک زبان را یاد بگیرد که وقتی از دوران مدرسه بیرون آمد و دیپلم گرفت، یک زبان بلد باشد.

 

وی گفت: به طور معمول دو زبان بیشتر در دوران دبیرستان تدریس می شود یکی زبان عربی با یک زبان خارجی که انگلیسی یا هر زبان دیگری است اما وقتی که دانش آموز فارغ التحصیل می شود باز هم زبان فارسی را بلد است و با هیچ زبان دیگری بلد نیست تکلم کند و یا بنویسد که این یک نقص بزرگ در آموزش و پرورش است که باید حل شود.

 

رییس جمهور تاکید کرد: دانش آموز ما زمانی که فارغ التحصیل می شود جدای از این که باید زبان فارسی را که زبان مادری است خوب بلد باشد باید یک زبان غیرفارسی یاد بگیرد که این به زندگی و مهارت او کمک می کند بنابراین ما باید روی آن سرمایه گذاری کنیم.

 

رییس دولت تدبیر و امید با بیان این که در نحوه القای زبان خارجی مشکل داریم، تاکید کرد: هر چه هست باید حل کنیم مهم نیست که چند ساعت به دانش آموز درس می دهیم مهم این است وقتی از مدرسه بیرون آمد بتواند با یک زبان غیر فارسی در یک حد متوسط صحبت کند و بنویسد. این یکی از کارهایی است که باید در آموزش و پرورش انجام شود و روی آن بیشتر کار کنید و تکمیل کنید راهی را که تا حالا طی کردید، کامل کنید.

 

روحانی خاطر نشان کرد: مسئله بعدی یک مهارت است وقتی دانش آموز دوران متوسط خود را تمام می‌کند یک مهارت، کار و شغل را باید یاد بگیرد غیر از مهارت‌های عمومی در زندگی که مدرسه به دانش آموزها یاد می‌دهد این مهارت ارزشمند است اما یک مهارت تخصصی در یک رشته ای و کاری که بتواند شغلی داشته باشد در مدرسه باید بیاموزد.

 

وی اظهار داشت: در دنیای امروز همه بچه ها باید سواد مجازی را یاد بگیرند. اصلا علم در دنیای امروز بدون سواد مجازی تقریبا امکان پذیر نیست این سواد مجازی است که به وسیله یک تبلت و یک گوشی می‌تواند با دنیا و با علم و دانش در تماس باشد.

 

رییس جمهوری تصریح کرد: سواد مجازی جزو علومی است که باید در دبستان و دبیرستان به گونه ای دانش آموز بیاموزد و یاد بگیرد اینها جزو مواردی است که در پایان دبیرستان دانش آموز باید بیاموزد. البته می‌توانیم از تجربه کشورهای دیگر در این زمینه استفاده کنیم. دنیا در این زمینه تجربیات بسیار خوبی دارد ما هم باید از این تجربیات آنها استفاده کنیم تا بتوانیم به یک نقطه مطلوب برسیم.

 

روحانی تاکید کرد: اما اینکه برخی از معلمان گفتند مشکلاتی داریم حتما این طور است. از سال ۹۲ که کار را شروع کردیم همیشه این دغدغه داشتیم که مشکلات کارمندان به طور عموم و معلمان و کارگران را به طور خاص حل کنیم. هر سال تلاش ما این بوده است که به اندازه تورم حقوق‌ها را افزایش بدهیم.

 

وی تصریح کرد: در سال‌های اول خوب توانستیم این کار را انجام دهیم بیش از تورم حقوق‌ها بالا بردیم. اما سال گذشته دست ما بسته بود و امسال هم ممکن است به خاطر شرایط تحریم پایین‌تر باشد اگر این شرایط تحریم در سال ۹۷ و ۹۸ نبود و امسال هم باز به آن مبتلا هستیم حتما شرایط ما فرق می کرد اما در عین حال همه تلاش مان را انجام دادیم.

 

رییس جمهوری  در ادامه مسئله مسکن فرهنگیان را بسیار مهم دانست و گفت: مسکن آرامش زندگی معلمان است و هم سرمایه برای روز مبادا است. بنابراین مسکن مهم است باید برای مسکن فرهنگیان تلاش کنیم به وزیر راه و شهرسازی هم تاکید خواهم کرد کاری است که باید انجام بگیرد حق معلمان است که شرایط زندگی بهتری داشته باشند.

 

روحانی افزود: معلمان بدانند در حد توان خود کار کردیم و تلاش کردیم که فشار در زندگی آنها کمتر بشود. امیدوارم بتوانیم در سال جاری رتبه بندی معلمان را که در دولت یازدهم اقدام بزرگی بر روی آن انجام دادیم در دولت دوازدهم هم بر روی آن کار شود و به سرانجام برسد امیدوارم با تلاش‌هایی که معلمان و با تلاش‌هایی که ما انجام می دهیم مشکلات معلمان کمتر شود.

 

 وی گفت: سلامت بخشی از ورزش است، ورزش هم باید یاد گرفت بر روی آموزش، سلامت، فعال بودن و چاقی دانش آموزان سرمایه گذاری کردیم و کار کردیم مساله سلامت بسیار مهم است غربالگری که  در آغاز سال انجام می دهید، خیلی مهم است و اهمیت دارد.

 

رییس جمهوری افزود: اگر به مشکلات بچه‌ها در سن ۶ سالگی متوجه شویم، ظرف یک سال حل می‌شود ولی اگر متوجه نشویم ممکن است به بیماری مزمن و مشکل تبدیل شود بنابراین باید در این زمینه کار بزرگی انجام دهیم مخصوصا این ایام که با یک اپیدمی مواجه شدیم در این زمینه‌ها آموزش بهتری را به دانش آموزان بدهیم خدای نکرده اگر کرونا بخواهد برای مدتی ادامه پیدا کند بچه باید بیاموزند که چه کار کنند فاصله گذاری چیست است دستور العمل‌هایی کدام است این‌ها مورد تاکید است.

 

وی بار دیگر روز معلم را به معلمان و دانش آموزان سر اسر کشور تبریک گفت و اظهارداشت: شبکه شاد را به طور رسمی افتتاح می کنیم به برکت ماه مبارک رمضان و ایامی که به میلاد امام مجتبی نزدیک می‌شویم شبکه شاد را رسما افتتاح می‌کنیم.

 

پیش از سخنان رییس جمهوری استانداران اصفهان، خوزستان، تهران، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی در این ارتباط تصویری، درباره روند مبارزه با بیماری و گزارش‌هایی را به رییس جمهوری ارائه کردند.

 

روحانی در این ارتباطهای ویدئویی آمار ۲۴ ساعته گذشته مدیریت بیماری کرونا در استان ها را با توجه به همکاری مردم امیدبخش عنوان کرد و از زحمات کادر درمانی و مدافعان سلامت و مسئولان ستادها استانی مبارزه با کرونا تشکر کرد.  

 

وی با ابراز خرسندی از بهبود شرایط و آغاز روند شیب ملایم کاهشی از شیوع و تعداد مبتلایان کرونا، از همراهی و همکاری مردم در این استان ها و در سراسر کشور قدردانی کرد.

 

رییس جمهوری  با تبریک هفته معلم و خسته نباشید به معلمان استان های حاضر در این ارتباط تصویری، از زحمات فرهنگیان و معلمان در طول سال تحصیلی در سایر مقاطع تحصیلی، به ویژه آموزش در دوران کرونا قدردانی کرد.

 

چند تن از مدیران و معلمان حاضر در جلسه نیز با طرح مسائل صنفی و اقدامات صورت گرفته در رفع مشکلات شغلی و معیشتی آنها و بهبود شرایط در طول ۷ سال گذشته به سوالات رییس جمهوری در حوزه آموزش و فنی حرفه ای و مدارس استثنایی و جامعه فرهنگیان پاسخ دادند.

 

 

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.