×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 9 آذر 1402  .::.   برابر با : Thursday 30 November 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24852 خبر
رئیسی: دعوت به خویشتنداری چراغ سبز به تروریستهاست/ "فخری‌زاده" قهرمان بی‌اثرکردن تحریم و تهدید حوزه هسته‌ای و دفاعی بود

به گزارش همنوا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت الله رئیسی در جلسه شورای‌عالی قوه قضائیه گفت: شهید فخری‌زاده قهرمان «بی‌اثرکردن تحریم و تهدید» دشمن در حوزه هسته‌ای و دفاعی است.

وی ادامه داد: با اینکه بیشترین تهدید و تحریم در حوزه صنایع هسته‌ای و دفاعی کشور بوده است ولی فخری‌زاده‌ها و شهریاری‌ها با قدرت‌آفرینی در این حوزه، تحریم‌ها را بی‌اثر کرده‌اند. منطق تولید قدرت با وجود تحریم و فشار، الگوی جوانان امروز کشور در همه حوزه‌ها از جمله حوزه اقتصادی است.

رئیس قوه قضائیه گفت: جریان تحریف در حال القای ترس و یأس و تسلیم در برابر دشمن است. قوی شدن در همه عرصه‌هاست که جریان تحریف را مفتضح و جریان تحریم را ناامید خواهد کرد.

رئیسی گفت: دادستان‌کل کشور با همکاری ستادکل نیروهای مسلح، سازمان قضائی نیروهای مسلح، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کارگروه ویژه‌ای برای تعقیب عاملان و آمران ترور تشکیل دهد. دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی در شناسایی و انهدام شبکه نفوذ در جای جای کشور و کسانی که از داخل به دشمن سیگنال توطئه می‌دهند، لحظه‌ای درنگ نکنند.

رئیسی ادامه داد: در انجام اقدامات بازدارنده نسبت به دشمن، نباید کوتاهی کرد چراکه دشمن فقط منطق قدرت را می‌شناسد. تحریم و ترور دو روی یک سکه هستند؛ غربی‌هایی که در مقابل ترور دعوت به خویشتنداری می‌کنند، در واقع به تروریست‌ها چراغ سبز نشان می‌دهند. امید بستن به رفع تحریم با مذاکره خطاست. تجربه نشان داده است که در مقابل اهل «تحریم و ترور»، فقط باید قوی شد.

مشروح سخنان رئیس قوه قضائیه در جلسه امروز شورای عالی قضائی به شرح ذیل است:

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضاییه که در اجرای پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا در دو سالن جداگانه و از طریق ارتباط تصویری برگزار شد، با محکوم کردن ترور دانشمند شهید محسن فخری زاده، او را «قهرمان بی اثر کردن تحریم و تهدیدات دشمن» معرفی کرد.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که شهید فخری زاده از چهره هایی بود که دشمن را خوب شناخت و راه خوبی نیز برای مقابله با دشمن برگزید، راهبرد او را بی اثر کردن تحریم ها و مصون سازی کشور در برابر تهدیدات دشمن دانست و افزود: همه تلاش ما باید در جهت قوی شدن کشور در همه عرصه ها برای خنثی کردن تحریم ها و تهدیدات دشمنان باشد.

رئیسی با تأکید بر این که بیشترین تحریم های دشمن مربوط به بخش صنایع هسته ای و دفاعی کشورمان می شود، گفت: شهید شهریاری ها و شهید فخری زاده ها با تولید قدرت در حوزه هسته ای و دفاعی تحریم های دشمنان در این دو عرصه را بی اثر کرده اند.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: شهید فخری زاده نماد تولید قدرت در حوزه علم و فناوری است که به جوانان ما می آموزد برای خنثی کردن توطئه های دشمنان باید با به داشته هایمان متکی باشیم و هرگونه چشم دوختن و امیدبستن به مذاکره و این نوع روش ها برای رفع تحریم ها خطاست.

رئیسی با تأکید بر لزوم قوی شدن در برابر دشمن و بیان این که قوی شدن در سایه حضور انسان های متدین و متعهد، شجاع و مقاوم و متخصص اتفاق می افتد، اظهار داشت: برای رسیدن به قله ها باید حرکت اثربخش شهید فخری زاده با قدرت ادامه یابد و از میراث گرانبهای این شهید عزیز صیانت شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که تحریم و ترور دو روی یک سکه اند، اظهار داشت: اگر دشمن منطقی غیر از زورگویی داشت، ما هم با همان زبان با آنها سخن می گفتیم اما دشمن برای رسیدن به اهدافش فقط منطق زور و قدرت را می شناسد و تجربه نشان داده آنچه اهل تحریم و ترور را سرجایش می نشاند، قدرت و قدرتمند شدن است.

رئیسی از پیگیری مجازات آمران و عاملان ترور شهید فخری زاده نیز سخن گفت و توصیه غربی ها برای خویشتنداری جمهوری اسلامی ایران در برابر این جنایت را چراغ سبز نشان دادن به تروریست ها دانست و گفت: در اجرای اقدامات بازدارنده نسبت به دشمن نباید کوتاهی کرد و هر حرکتی که موجب بازدارندگی دشمن از تهدید شود، باید انجام داد.

رئیس دستگاه قضا بر همین اساس از دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی خواست با قدرت شبکه نفوذ را در جای جای کشور شناسایی و منهدم کنند و تأکید کرد: لحظه‎ای نباید در شناسایی شبکه نفوذ غفلت و درنگ کرد تا عناصر نفوذی مجال پیدا نکنند از داخل به دشمن پالس توطئه بدهند.

رئیسی با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری برای برخورد با آمران و عاملان ترور شهید فخری زاده، به دادستان کل کشور هم مأموریت داد با همکاری دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی و ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان قضایی نیروهای مسلح و ایجاد کارگروهی ویژه، موضوع را با جدیت و سرعت پیگیری کند تا اقتضای حق و عدل اجرا شود.  

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تلاش های جریان تحریف در کشور برای سازش با دشمن گفت: جریان تحریف، در حال القای ترس و یاس و تسلیم در برابر دشمن است اما مطالبه مقام معظم رهبری و خواست ملت و استراتژی راهبردی نظام تداوم برنامه های دفاعی و هسته ای و حرکت اساسی کشور برای تولید قدرت در همه عرصه هاست.

رئیسی گفت: آنچه دشمن را عقب می نشاند و جریان تحریم را ناامید و جریان تحریف را مفتضح می کند، قدرتمند شدن ایران اسلامی در همه عرصه ها به ویژه در عرصه های هسته ای و دفاعی است که شهید فخری زاده با جهاد علمی پیگیری و برای کشور قدرت آفرینی کرد و امنیت منطقه را ارتقاء داد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روز قانونگذاری یاد و خاطره شهید مدرس را گرامی داشت و گفت: همه باید خود را ملتزم به «قانون» بدانند و محور کار همه دستگاه ها باید «قانون» باشد و کسی نباید به خود اجازه دهد از قانون تخطی کرده یا قانون را دور بزند.

رئیسی افزود: نزدیک‎ترین راه به اجرای عدالت، قانون است و قوه قضاییه هم قانون را محور برنامه ها و اقدامات خود می داند و بخشنامه ها و دستورالعمل هایی که در دستگاه قضایی صادر می شود، همگی مبتنی بر قانون هستند و هیچ قانون جدیدی وضع نمی کنیم.

رئیس قوه قضاییه، یکی از این موارد را دستورالعمل اجرای قانون رسیدگی به ترک فعل مسئولان اجرایی» عنوان کرد و افزود: قانون می گوید اگرمسئولی با ترک فعل موجب خسارت و ضرر و زیان به کشور و بیت المال شد، باید خسارت آن را بپردازد و دستورالعملی که در این زمینه صادر شد، برای اجرای این قانون است.

رئیسی همچنین بر لزوم تنقیح قوانین با همکاری قوای سه گانه تأکید کرد و گفت: در کشور کمبود قانون نداریم و حتی با حجم زیادی از قوانین برزمین مانده مواجه هستیم که بخشنامه های دستگاه قضا در راستای اجرایی کردن این قوانین مغفول مانده است.
رئیس قوه قضاییه در پایان ابراز امیدواری کرد مجلس یازدهم با بهره مندی از تجارب ادوار گذشته قانونگذاری در کشور، دوره قانونگذاری ممتازی داشته باشد و قوانین خوب، کارآمد و راهگشایی را تصویب کند.  

در این جلسه، مهدی القاصی مهر دادستان تهران به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده برای پیگیری ترور شهید فخری زاده پرداخت و با اشاره به صدور دستورات لازم در ساعات اولیه حادثه و حضور سریع مجموعه دادستانی تهران در محل حادثه ترور، گفت که بر اساس اعلام دستگاه های امنیتی سرنخ‎هایی در رابطه با عاملان این اقدام تروریستی به دست آمده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.