×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 5 مهر 1402  .::.   برابر با : Wednesday 27 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24010 خبر
دومین همایش حسابداری مدیریت شمالغرب کشور در تبریز برگزار شد

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، عزیز عالی‌ور، استاد بنام حسابداری کشور در این همایش با ارائه توضیحاتی در خصوص نقش اطلاعات مالی در تصمیم گیری کوتاه مدت مدیران، اظهار کرد: مدیریت هزینه بر فعالیت‎ها تمرکز داشته و هدف سیستم مدیریت هزینه، اندازه‌گیری هزینه منابع مصرفی، شناسایی و حذف هزینه فعالیت‎های بدون ارزش افزوده، تعیین کارایی اثربخشی فعالیت‎ها و شناسایی و ارزیابی فعالیت‌های جدیدی است که می‎تواند مفید باشد.
وی در ادامه با بیان این که حسابداری صنعتی از قدیم وجود داشته است، گفت: این شاخه از حسابداری با انقلاب صنعتی، پررنگ‎تر شد و در واقع، حسابداری مدیریت، توسعه یافته‎ی رشته حسابداری صنعتی است.
وی بیان کرد: هزینه‎ها در رشته حسابداری، بر اساس کارکرد، ارتباط با تولید، ماهیت، مستقیم و غیرمستقیم بودن دسته‌بندی می‎شوند.
عالی‌ور در ادامه با اشاره به مدل تصمیم گیری هربرت، اظهار کرد: هربرت معتقد است، اطلاعات، آگاهی می‌آورد و ما در حسابداری هم، این را قبول داریم که که آگاهی ناشی از اطلاعاتی است که درک می‎کنیم، این آگاهی مدل تصمیم گیری ما را مشخص می‎کنند.
وی با تاکید بر نمونه‌های مختلف تصمیم گیری توسط مدیریت، بیان کرد: ساخت در داخل یا خرید از بیرون، پردازش بیشتر یا خودداری از پردازش برخی از محصولات، اجرا یا خودداری از اجرای یک پروژه، ادامه یا توقف تولید برخی از محصولات از جمله نمونه‎های مختلف تصمیم گیری هستند.
وی در بخش دیگری از سخنانش، گفت: تئوری محدودیت به تصمیم‌گیری بر اساس محدودیت‌ها اشاره دارد که یکی از اصول مهم در حسابداری مدیریت نیز است.
این استاد حسابداری در حوزه هزینه یابی بر مبنای فعالیت، ادامه داد: دوایر گلوگاه، یکی از محدودیت‌هایی است که در سازمان‎های تولیدی وجود دارد، گلوگاه یا تنگنا به آن قسمت‎هایی اطلاق می‎شود که لازم است کار در آن قسمت انجام بگیرد و رویکرد تئوری محدودیت نیز در صدد یافتن اثربخش‌ترین راه‎های صرف هزینه برای کاهش و برطرف کردن محدود کننده‎ترین عوامل سازمان است.
هنگامه مقدس پور، یکی دیگر از اساتید حسابداری نیز در ادامه این همایش با ارائه مطالبی در خصوص نقش هزینه‎های ثابت، متغیر و اهرم عملیاتی در تصمیم گیری‌های مدیران، بیان کرد: متاسفانه حسابداری مدیریت در کشور ما رشدی همپایه حسابداری مالی نداشته است، در حالی که این حسابداران مالی هستند که ابزار لازم برای تصمیم گیری مدیران را فراهم می‎کنند.
وی در ادامه با تاکید بر ضرورت طبقه‎بندی هزینه بر اساس مقاصد مختلف، افزود: هزینه متغیر هزینه‎ای است که متناسب با تغییر در حجم فعالیت (تغییر در محرک هزینه) تغییر می‎کند و هزینه ثابت نیز با وجود تغییر سطح فعالیت، ثابت می‌ماند.
وی با اشاره به اهرم عملیاتی در رشته حسابداری، اظهار کرد: اهرم عملیاتی در رشته حسابداری به ارتباط بین فروش و سود عملیاتی و این که یک سازمان با تغییر حجم فروش، تا چه اندازه توانسته است در ایجاد سود، موفق باشد، اشاره دارد، این شاخص با درجه اهرم عملیاتی قابل اندازه گیری و کمی شدن است.
مقدس‌پور در ادامه با دسته‌بندی شرکت‎ها به دو نوع سرمایه‎بر و کاربر، گفت: شرکتی سرمایه‌بر است که دارای هزینه ثابت زیاد و منابع بیشتری باشد و شرکت کاربر، هزینه متغیر زیاد و منابع کم‎تری دارد.
وی با بیان این که نقطه سربه‌سر در رشته حسابداری به نقطه‎ای اشاره دارد که درآمد و هزینه در آن نقطه با هم برابر هستند، افزود: در این نقطه، جمع درآمد و هزینه برابر بوده و در صورت رد شدن از این نکته، به سود می‎رسیم، هر چه درجه اهرم عملیاتی بیشتر، نقطه سربه‌سر نیز بالاتر خواهد بود.
امیر ابراهیم زاده، دبیر علمی دومین همایش حسابداری مدیریت شمالغرب کشور نیز در پایان این همایش در پاسخ به این سوال که «از کجا باید بدانیم که یک پروژه سرمایه گذاری، باید عملی شود یا نه؟»، گفت: نامشخص بودن پیامد، ضرورت وجود منابع هنگفت، دشوار بودن تصمیم گیری و برگشت از آن و داشتن آثار بلند مدت از جمله ویژگی‌های پروژه‌های سرمایه گذاری هستند.
وی با اشاره به برخی تکنیک‎های ارزیابی، افزود: در برخی از این تکنیک‌ها ارزش فعلی و زمانی پول، مهم بوده و در برخی دیگر نیز حائز اهمیت نیست.
وی گفت: اجزای مبلغ سرمایه گذاری شامل مبلغ اولیه، سرمایه گذاری در دارایی‌های پروژه، مبلغ به کار رفته در سرمایه در گردش اولیه و جریان وجه نقد حاصل از واگذاری دارایی‎های قدیمی است.
عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران اظهار کرد: هزینه تامین مالی دارای دو بخش بوده و شامل تامین سرمایه که به هزینه از دست دادن فرصت ناشی از استفاده از سرمایه مالکان شرکت اشاره دارد و هزینه استقراض که شامل دریافت تسهیلات از اعتبار دهندگان است، می‌‌شود.
وی در ادامه با ارائه تعریفی از تکنیک ارزیابی دوره بازیافت سرمایه، افزود: این تکنیک به تعداد سال‎های لازم برای بازیافت مخارج پروژه اشاره دارد و قاعده تصمیم گیری آن به این شکل است که هر قدر دوره بازیافت پروژه‎ای کوتاه‌تر باشد، مطلوبیت آن پروژه بیشتر خواهد بود، در این تکنیک ارزش زمانی پول، لحاظ نشده است.
وی بیان کرد: در تکنیک نرخ بازده حسابداری نیز ارزش فعلی پول اهمیت نداشته و  میانگین سود سالانه بر مبلغ سرمایه گذاری در پروژه تقسیم می‎شود، اگر نرخ بازده حسابداری برآورد شده بر حداقل نرخ بازده مدیریت فزونی داشته باشد، سرمایه گذاری انجام می‎شود.
ابراهیم زاده اظهار کرد: در تکنیک خالص ارزش فعلی، با جمع تمام جریان‎های وجوه نقد، هزینه پروژه اغلب معادل جریان وجه نقد در سال، صفر و منفی است و اگر این شاخص منفی باشد، سرمایه‌گذاری انجام نمی‎شود، ارزش زمانی پول در این تکنیک برای ما مهم است.
وی با اشاره به تکنیک نرخ بازده داخلی و شاخص سودآوری، بیان کرد: در این دو تکنیک نیز ارزش فعلی پول حائز اهمیت است.
   گفتنی است؛ دومین همایش حسابداری مدیریت شمالغرب کشور با حضور اساتید بنام این رشته در سالن شهریار دانشگاه آزاد واحد تبریز برگزار شد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.