×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه 8 اسفند 1402  .::.   برابر با : Tuesday 27 February 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25143 خبر
دولت نگاه ویژه ای به مناطق زلزله زده دارد

به گزارش همنوا، اغلب مردم «ترکمنچای» را با قرارداد ننگینی که در تاریخ مانده، می‌شناسند. امّا ترکمنچای بخشی در قسمت جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی استکه دارای طبیعتی بکر و دیدنی است. اهالی این منطقه طی زلزله ای که سال گذشته اتفاق افتاد دچار مشکلاتی شده‌اند که همچنان پابرجاست و به جهت نزدیکی فصل زمستان شرایط برای ساکنان ترکمنچای و روستاهای اطراف دشوارتر شده است. به همین بهانه گفتگوی هم‌نوا را با «ابوالفضل حسین‌جانی» بخشدار ترکمانچای در ادامه بخوانید:

-باتوجه‌به نزدیکی فصل سرما به نظر می‌رسد که بازسازی مناطق زلزله‌زده سرعت لازم را ندارد و پیشرفت کار کُند است. چه تمهیداتی در نظر گرفته شده که تا شروع زمستان بازسازی‌ها به اتمام برسد؟

اینکه بازسازی کند است بنده قبول ندارم. تقریباً ما پیشرفت 65 درصدی در بازسازی واحدها راداریم. اکثراً سقف‌ها و ستون‌ها زده شده و تقریباً شناژ ریزی تمام واحدها به اتمام رسیده. ساخت تعدادی از واحدها به اتمام رسیده و در حال حاضر برخی ساکن شدند. البته عده‌ای بودند که به دلایل مختلف از بازسازی و یا تعمیر واحد خود به دلیل خسارت کم انصراف دادند و افرادی دیگری جایگزین آنان شده‌اند که به نسبت سایرین پیشرفت کار این واحدها کم بوده چرا که دیر شروع کردند. امیدواریم بیش از 65 درصد از موارد نوسازی تا یک ماه آینده تکمیل و قابل سکونت باشد. آوار بردی به کل تمام شده و در تمام روستاها کار تحویل پیمانکاران داده شده و در حال حاضر پیمانکاران در حال تکمیل واحدها هستند.

- گرانی مصالح ساختمانی یکی دیگر از مشکلات مضاعفی است که زلزله زدگان با ان مواجه هستند. برای این مشکل راهکاری داشته اید؟

در ماه‌های اخیر به دلیل گرانی مصالح از جمله آهن و سیمان کمی روند کار کند شده بود. مردم با مشکل نقدینگی مواجه شدند. میلگرد و پیچ مهره در بازار کمیاب شده بود که از طرف ستاد، سیمان و میلگرد تهیه و در اختیار مردم قرار گرفت فعلاً آهنگ کار قابل‌قبول است امید است اکثر واحدها تا فصل زمستان آماده سکونت شوند. در رابطه ‌با مشکلات مناطق زلزله‌زده خوشبختانه جلساتی با حضور استاندار محترم و فرماندار شهرستان و بنیاد مسکن تشکیل شده و جلسات هفتگی در شهرستان برای رفع مشکلات مناطق زلزله داشتیم و در دو ماه اخیر آهنگ بازسازی قابل‌قبول بوده. یک سری مشکلات بانکی داشتیم که در این سه چهار ماه حل شده و اهالی وام خود را دریافت کرده‌اند. در خصوص کمبود سیمان از طرف استانداری با کارخانه سیمان صوفیان و کارخانه سیمان زنجان و همدان هماهنگی شده و الان سیمان به‌وفور در اختیار اهالی قرار دارد. ستاد نسبت به خرید میلگرد اقدام کرده و با 20 درصد زیر قیمت بازار در اختیار مردم قرار داده است. همچنین سیمان رایگان نیز در اختیار مردم قرار گرفته‌شده است .

- ستادی که برای بازسازی ایجاد شده به طور دائم به محل تجمع مردم تبدیل شده است، باتوجه ‌به بحث شیوع کرونا چه اقداماتی دررابطه ‌با رعایت فاصله اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام داده‌اید.

در بازدیدهایی که به عمل آورده‌ایم مواردی بود که تذکر داده شد از ستاد هم خواسته شده که با تعیین زمان‌بندی از اجتماع افراد جلو گیری شود و به دهداران دراین‌خصوص مواردی گفته شده که به اطلاع اهالی برسانند تا پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود ضمن اینکه محل ستاد محل رو باز است که امیدواریم با رعایت بیشتر مردم مشکل بهداشتی پیش نیاید

 

- راه و راه‌آهن جز زیرساخت‌های اساسی است. باتوجه‌به عبور راه‌آهن میانه-تبریز از منطقه برای استفاده بهینه از فرصت راه‌آهن جهت ارسال بار باغات نیاز به برخی تجهیزات و زیرساخت‌ها است در این زمینه چه اقداماتی صورت‌گرفته است؟

متأسفانه در حال حاضر ایستگاه ترکمانچای تکمیل نشده و با پیگیرهایی که صورت‌گرفته و بازدید جناب آقای رحمتی معاون محترم استاندار قول داده شده که دراسرع‌وقت نسبت به تکمیل ایستگاه اقدام لازم صورت گیرد. درباره زیرساخت‌ها برای حمل کالا به‌خصوص میوه نیاز به شرکت‌های صادرات و واردات است که بنده از بخش خصوصی تقاضا دارم در این مورد سرمایه‌گذاری کنند. در حال حاضر دو باب سردخانه در حال احداث است که برای صادرات میوه نیاز اساسی به شمار می‌آید و امید است با تکمیل این دو پروژه و ایجاد شرکت‌های بازرگانی کالا ظرفیت لازم برای استفاده از راه‌آهن فراهم شود

- در رابطه با راه‌هایی که نیاز به تعمیر و رو کش دارد باتوجه ‌به خرابی اکثر جاده‌ها به‌خصوص جاده "ورزقان "که راه دسترسی به مناطق زلزله زده است چه اقدامی صورت‌گرفته است.

باتوجه‌به شرایط تحریمی و شرایط ویژه کرونا دولت با کمبود بودجه روبرو است اما خوشبختانه

دولت به مناطق زلزله زده نگاه ویژه دارد و برای بخشی از بازسازی جاده ورزقان تعیین بودجه شده و مناقصه اعلام گرفته که در مرحله اول مناقصه شرکت‌کننده نداشته با چند شرکت عمرانی رایزنی شده که در مناقصه شرکت کنند. مبلغ سیصد میلیون تومان خودیاری از طرف اهالی جمع‌آوری‌شده امیدواریم در چند ماه آینده روکش بخشی از جاده و لکه گیری بخش دیگر شروع بشود این جا بنده از شرکت‌های منطقه دعوت می‌کنم در مناقصه دوم شرکت کنند تا با تعین پیمانکار کارها شروع شود.

 

- طرح احیای جاده ابریشم از سال‌ها پیش مطرح بود که در سال‌های اخیر بخشی از این طرح اجرا شده و در حال حاضر آیا ادامه آن در دستور کار است؟

در قسمت‌هایی که جاده ابریشم به‌موازات جاده‌های روستایی قرار داشت کارهای انجام شده در مناطق دیگر که باید این جاده به هم وصل شود متأسفانه با شرایط موجود امکان این کار نبوده. اولویت ما به‌تبع دولت رفع مشکلات اساسی مردم بوده است. برخی از راه‌های روستایی در اولویت قرار دارند اما این راه نیز مدنظر است چرا که با احیای این جاده تاریخی می‌توان توریست جذب کرد و منطقه از بن‌بست خارج می‌شود و البته راه‌های دسترسی روستایی افزایش پیدا می‌کند .

 

- باتوجه‌به تعطیلی مدارس و نیاز به استفاده از برنامه شاد و عدم دسترسی اینترنت در اکثر روستاها چه اقدامات عملی برای بهره‌گیری از برنامه‌های اینترنتی دارید

خوشبختانه ما با کمک آموزش‌وپرورش لیست روستاهایی که مدارس آنها با مشکل دسترسی به اینترنت روبرو هستند را در اختیار شرکت مخابرات و فرمانداری محترم قرار دادیم که از طریق فرمانداری لیست‌ها تکمیل و در اختیار شرکت ارتباطات و زیر ساخت قرار گرفته است. با همکاری این شرکت و آموزش پرورش با نصب مودم و استفاده از وای فا اینترنت در اکثر مدارس ایجاد شده ولی متأسفانه چندین مدرسه و البته کل روستا در نقطه کور قرار دارد و باتوجه‌به اینکه کابل تلفن خانگی کابل فیبر نوری نیست نمی‌توان از اینترنت خطی استفاده کرد با اهالی که مشکل داشتند صحبت شده تا با خودیاری مردم و همکاری همراه اول نسبت به تقویت آنتن‌های موجود و برقراری اینترنت اقدام لازم صورت گیرد تا اهالی از طریق موبایل به اینترنت دسترسی پیدا کنند باتوجه‌به اینکه اینترنت روستایی جز اولویت‌های دولت است و باتوجه‌به شرایط کرونایی به ما قول دادند که دراسرع‌وقت مشکل روستاهای که اینترنت ندارند را حل نمایند و ما پیگیر این موضوع هستیم.

 

- در مورد شهرک صنعتی ترکمانچای چه اقداماتی صورت‌گرفته و آیا فعالیت واحدها شروع شده است؟

خوشبختانه مشکل آب و برق و گاز شهرک حل شده در حال حاضر خیابان‌کشی شهرک برای مناقصه گذاشته شده تعداد از واحدها صنعتی اقدام به ایجاد سوله کردند. باتوجه‌به قیمت ارزان واحدها و معافیت مالیاتی که برای شهرک در نظر گرفته شده و پتانسیل منطقه، از ترکمانچای‌هایی عزیز و سایر هم‌وطنان دعوت می‌کنم برای سرمایه‌گذاری در این شهرک صنعتی اقدام کنند. من این جا قول می‌دهم کسانی که برای سرمایه‌گذاری تمایل داشته باشند در بحث‌های اداری و صدور مجوزهای لازم بخشداری همکاری و همراهی لازم را داشته باشیم.

 

- منطقه ترکمانچای به جهت فعالیت ژئوتوریست یکی از جاهای دیدنی بکر و دست‌نخورده و داری قابلیت بسیار بالا است و برای توسعه طبیعت‌گردی و جذب توریسم چه اقداماتی را انجام و یا در حال انجام است؟

بخش ترکمانچای از نظر قابلیت‌های توریستی فوق‌العاده است اگر بخواهیم تقسیم‌بندی کنیم هم به جهت تاریخی و فرهنگی و هم به جهت طبیعی و ژوئن توریسم دارای قابلیت بی‌نظیری است. مثلاً از جهت تاریخی مسجد خاتون‌آباد که اخیراً ثبت ملی شده یا مسجد شیخ طبق را داریم که بسیار زیباست یا تپه‌های بروانان در روستای صومعه و روستای غریب دوست که بسیار دیدنی است آبشار بولوکان و باغاتی که در مسیر قله بُزقوش قرار دارند و خود کوه و قله بزقوش بخصوص در فصل بهار منظره بسیار زیبایی دارد

به جهت مسیرهای که در دامنه کوه بُزقوش قرار دارد توریسم ورزشی مطرح است که می‌توان مسیرهای دوچرخه‌سواری ایجاد کرد و یا سد صومعه که دیدنی است و خود شهر ترکمانچای که به جهت معاهده ترکمانچای معرف و مشهور است همچنین حمام‌های تاریخی که در شهر ترکمانچای و روستاهای بخش از جمله روستای کلهر وجود دارد این‌های قابلیت‌های توریسمی منطقه است که نیاز به معرفی دارد و برای استفاده نیاز به زیرساخت‌ها از جمله راه دسترسی آسان دارد در روستای بلوکان که بیشتر شناخته شده است مشکل سرویس بهداشتی وجود داشت که با همت دهیاری روستا اقدامات لازم در دست اقدام است در آینده نزدیک قصد داریم از طریق دهیار محترم مسیر دسترسی به آبشار نام روستای در بخش ترکمانچای را ترسیم و در اختیار توریست‌ها بگذاریم تا به‌آسانی به آبشار دسترسی پیدا کنند. ما کمبود تابلو راهنمایی داشتیم که هشت مورد تابلو راهنمایی تهیه و تعبیه شده ما واقفیم توریست با خود برای منطقه یک سری امکانات و در آمد می‌آورد و در عوض نیازمند یک سری امکانات است که ما در صدد ایجاد این امکانات هستیم.

در این مورد باتوجه‌به عدم امکانات دولتی ما بخش خصوصی را تشویق و ترغیب کردیم جهت سرمایه‌گذاری که یک گروه در خود شهر ترکمانچای فعال هستند و مجوزهای لازم را اخذ کردند جهت ایجاد توریسم ورزشی در روستای کلهر و بولوکان برخی از سرمایه‌گذاران را تشویق به ایجاد خانه‌های بوم‌گردی کردیم. یک سرمایه گذر کرجی که اصالتاً اهل بلوکان است با ایشان صحبت کردیم که خانه‌های کوچک بوم گردی در روستای بلوکان ایجاد نماید که گردشگران بتواند از آنها برای اقامت چندروزه استفاده نمایند

 

- در بخش ترکمانچای یک اتفاق بی‌نظیر در خصوص آموزش و پژوهش رخ‌داده و آن ایجاد اولین پژوهشکده روستایی دانش‌آموزی ایران در مدرسه روستای یالقوز آغاج است. اخیر شنیده می‌شود که آموزش‌وپرورش قصد تعطیل کردن این پژوهشکده را دارد آیا این خبر مورد تأیید شماست و در صورت صحت چه اقدامی را خواهید کرد؟

تا جایی که من اطلاع دارم قصد بر حمایت و تقویت است و امکانات ایجاد شده و قابلیت موجود در این پژوهش سرا را بسیار عالی و کم‌نظیر است. باتوجه‌به اینکه الان بحث مسائل دانش بنیاد و پژوهش و تحقیقات و ارائه دروس به‌صورت عملیاتی و کاربردی مطرح است این پژوهش سرا نمونه است ما نه‌تنها نمی‌گذاریم که این پژوهش سرا تعطیل شود بلکه تقویت می‌کنیم و سعی خواهیم کرد در سایر مناطق روستایی هم توسعه بدهیم در حال حاضر در روستای ورنکش هنرستان فنی حرفه‌ای را داریم که رشته خودرو و برق خودرو آنجا تدریس می‌شود امکانات موجود هنرستان خیلی بالاتر از هنرستان‌های مناطق شهری است. ما در مورد پژوهش سراها به جد تقویت خواهیم کرد و مانع تعطیلی خواهیم شد.

- به‌عنوان آخرین سوال با توجه به اینکه شما حدودا چهار ماه است که درمنطقه هستید در این مدت چه اقداماتی را انجام دادید.

یک سری از پروژه‌های عمرانی که در روستاها معطل‌مانده بود را به جریان انداختیم مانند ایجاد پل‌ها بهسازی و تعریض معابر روستایی ایجاد سنگ‌فرش در برخی از روستاها و ایجاد جداول در معابر روستایی و رایزنی با بخش خصوصی برای جذب سرمایه در مناطق زلزله زاده بحث پیگیری و رفع مشکلات در اولویت بوده است در حال حاضر در 15 روستا طرح‌های عمرانی در حال اجراست. بحث پیگیری و سرکشی و تسهیل در ساخت‌وساز در اولویت بوده ساماندهی تابلوهای در مناطق روستایی را داشتیم. پیگیری مشکلات شهرک صنعتی که معارض داشت آنها را حل کردیم آب شهرک بود در فصل تابستان مشکل کمبود نان وجود داشت که با اخذ سهمیه بیشتر و ایجاد یک واحد آزادپز این مورد را حل کردیم. دو واحد نانویی را به جهت تخلف تعلیق کردیم و کنترل بیشتری را به جهت نظارتی بر قیمت کالاها داشتیم. در مورد کرونا هم با دهیاری‌ها جلسه داشتیم و موارد لازم را تذکر دادیم در مورد مسکن مهر ترکمانچای اقدامات اساسی انجام شد. جذب همکاری خیرین بود که چهار باب مدرسه کلنگ‌زنی شد. در مورد طرح هادی باتوجه ‌به اینکه متولی بنیاد مسکن است پیگیری لازم صورت‌گرفته و بنیاد قول مساعد برای ده روستای زلزله زده را به ما داده که در پی اخذ بودجه لازم هستیم در خصوص ساماندهی مزار شهدا که سالهای‌سال معطل‌مانده بود هماهنگی لازم با بنیاد شهید و بسیج سازندگی و شهرداری محترم صورت گرفت و کار ساماندهی شروع شده در خصوص ایجاد المان و سامان‌دهی مزار شهدای گمنام با همیاری خیرین محترم و اداره کل حفظ آثار با عنایت سردار عباس قلی‌زاده و سردار جلوداری و امیر فولاد اقدامات اولیه صورت‌گرفته نقشه‌ها تهیه شده و اگر مشکل خاصی وجود پیش نیاید طی یک ماه آینده ساماندهی خواهد شد و المان مقبره شهدای گمنام نصب خواهد شد. از جمله کارهای صورت‌گرفته اصلاح و ساماندهی ورودی شهر ترکمانچای بود که با همکاری مردم و شهرداری و اداره راه صورت گرفت. در مورد محل دفن زباله اقدامات اولیه برای انتقال محل زباله گاه جدید صورت‌گرفته و به شهرداری ابلاغ شده که زباله گاه قدیمی را که نزدیک شهر بود و در مسیر جاده اصلی برخی از روستاها بود خاک پوشانی کنند و ابلاغ شده که از سوزاندن زباله به جهت حفظ محیط‌زیست خودداری شود و بیشترین توان را در این مدت صرف بازسازی و نوسازی مناطق زلزله زده کردیم تا انشا الله اهالی تا فصل زمستان در خانه‌های خود ساکن شوند.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.