×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه 11 بهمن 1401  .::.   برابر با : Tuesday 31 January 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 20553 خبر
حمایت از بورس محدود به ETF نیست/ فشار حداکثری آمریکا شکست می‌خورد

به گزارش همنوا به نقل از مهر، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز(سه‌شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن عرض تسلیت ایام محرم و شهادت امام حسین و آرزوی قبولی سوگواری عزاداران حسینی اظهار کرد: ایام محرم هرساله فرصت بی‌نظیری برای درس‌آموزی از غنای فرهنگ حسینی است. درس‌های ماه محرم، واقعه کربلا برای ابنای بشر شمردنی نیست اما در این روزها که مردم ما در زیر فشار تحریم، تبعیض و ستم شقی‌ترین دولتمردان آمریکایی هستند، باید یکبار دیگر خاضعانه به پای مکتب سالار شهیدان بنشینیم و درس‌های ماه محرم را نه تنها برای خود، بلکه برای همه ملت‌های عالم بازخوانی کنیم.

ربیعی گفت: بگذاریم همه زورگویان بدانند ملتی که حسین و محرم و عاشورا دارد، نه به ستمگری کرنش می‌کند و نه عزت را با خفت به معامله می‌گیرد. ما ملت امام حسین(ع) آزادگی و ایستادگی و ایثار و نیز ملت امام حسن (ع) با صبر و صلح هم هستیم. البته غریب نیست که دشمنان ملت ما از شناخت این پیچیدگی‌ها مستاصل‌اند.

سیاست تحریم و فشار حداکثری بزودی شکست خواهد خورد

وی با بیان اینکه ستمگران را به حکمت‌های نهفته در سنت‌های الهی و سیاست ائمه و معصومین راهی نیست، تاکید کرد:  ما اطمینان داریم که سیاست تحریم و فشار بر مردم ما بزودی با شکستی به یادماندنی مواجه خواهد شد و از امروز می‌توان نشانه‌های این شکست و درماندگی را در چهره رهبران رژیم آمریکا دید.

سخنگوی دولت تصریح کرد: تصادفی نیست که پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا ناکام‌ترین وزیر در تاریخ آن کشور شناخته شده و این نشان از شکست فشار حداکثری است.

ربیعی گفت: آمریکا باید بداند فشار حداکثری تجربه‌ای شکست خورده است و این مانور جدید هم هیچ چیز جدیدی برای ما نیست.

وی ادامه داد: رژیم آمریکا در تلاش است از ابزار شورای امنیت استفاده کند و تجارب نشان داده برای خروج از برجام از وجاهت و حقوق بین الملی تهی بوده و فاقد مشروعیت در نزد افکار عمومی است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: رژیم آمریکا به طور مستقل نیز هرچه توان برای ابزار تحریم داشته، به کار بسته است و چیز جدید برای استفاده از آن در چنته ندارد. در نقطه تلاقی اراده ملی از یک سو و انزوای جهانی آمریکا از سویی دیگر، فشار حداکثری در حال تبدیل شدن فشار به خود آمریکا است.

ربیعی خاطرنشان کرد: در طرف دیگر، ما در حال تولید و بهره‌برداری از فرصت‌های جدیدی در جامعه جهانی، توأم با ظرفیت‌سازی داخلی هستیم و با اتکا به این نقاط قوت بیش از هر زمان دیگری، به ناامیدی کامل دشمنان مردم نزدیک شده‌ایم.

رئیس‌جمهور نقشه راه اقتصادی به مردم اعلام می‌کند

وی گفت: رئیس‌جمهور نقشه راه اقتصادی یک سال باقی مانده به قرن جدید را با مردم در میان خواهند گذاشت که شامل برنامه ها و پروژه‌های مهم و اثرگذار در زندگی مردم است.

سخنگوی دولت اظهار کرد: این پیام روشنی است مبنی بر اینکه دولت با همه تنگناها و فشارها و محدودیت‌ها، هیچ‌گاه در رساندن کشورمان به جایگاهی که سزاوارش است، از پا نخواهد نشست و با درک سختی‌های تحمیل شده بر زندگی مردم، امیدوارانه به سوی آینده‌ای روشن‌تر برای مردم ایران حرکت خواهد کرد.

ربیعی در ادامه گفت: برای دولت سال آخر به معنای پایان تلاش نیست و با نگاه به فرصت‌ها و قوت‌ها و با اتکا به ظرفیت‌های بزرگ ملی، این نقشه راه را با جدیت تعقیب خواهد کرد. سال آخر نه یک پایان بلکه پایانه عزیمت به قرن جدید است.

هیئت‌های بزرگ موازین بهداشتی را به طور کامل مراعات کردند

وی گفت: از همراهی مردم عزیز عزادار و همه کسانی که در آشتی دادن سیاست سلامت و مراسم سوگواری ایام محرم نقش آفرینی کردند، قدردانی می‌کنم.

سخنگوی دولت گفت: امسال ما شیوه‌ای از عزاداری را بنیان گذاشتیم که هم عزای حسینی زنده نگه داشته شد و هم سلامت عزاداران و تضادی بین اصل سلامت و عزاداری نداشتیم. امسال هیئت‌های جمعیتی بزرگ، به طور کامل موازین بهداشتی را مراعات کردند و درخواست داریم که برخی از هیئات و مراسم‌ها نیز تا پایان عزاداری‌ها بر حفظ موازین و رعایت نکات بهداشتی تاکید کنند. امیداوریم تا پایان این ایام، سیاق رهبری به عنوان الگو راهنمای عمل عزاداران قرار گیرد.

ربیعی خاطر نشا نکرد: پیش بینی این است که در فصل پاییز با توجه به فصل سرما و پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، نیم کره شمالی که بر فصل سرما وارد می‌شود، شیوع بیماری افزایش یابد، ما نمی‌توانیم کشور را تعطیل کنیم، اما باید کارهایی که تاثیری بر معیشت خانوار دارند به حداقل برسانیم و موارد بهداشتی فردی استفاده از ماسک، کاهش تردد و شستشو را به حداکثر برسانیم.

ربیعی در پاسخ به مهر: حمایت دولت از بورس، محدود به ETF نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی‌ براینکه برخی معتقدند حمایت دولت از بازار سرمایه و تقویت برخی نمادهای شاخص‌ساز صرفا برای فروش سهام صندوق‌های ETF و جذب نقدینگی برای آن است، پس از عرضه سهام دولت در قالب این صندوق‌های سرمایه‌گذاری، حمایت دولت از بورس چگونه ادامه می‌یابد و آیا دولت برای تقویت سهم‌های غیرشاخص‌ساز بازار برنامه‌ای دارد؟ف گفت: این سوال بر یک پیش فرض غلط استوار است. حمایت از بازار سرمایه در دولت‌های گذشته هم دنبال می‌شده است و در این دولت به عنوان یکی از بازارهای با ثبات اقتصادی از طریق تامین مالی برای تولید مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: به طور طبیعی حمایت از هر بازاری چه در بازار کالا، پولی و مالی و سرمایه کارکردها و آثار مختلفی از جمله جذب نقدینگی دارد. برنامه دولت حمایت، تقویت و تعمیق بازار سرمایه است.

سخنگوی دولت گفت: حمایت چند ساله دولت از بازار سرمایه نشان دهنده سیاست اصولی دولت در حمایت از بازار سرمایه بوده و در قالب ETF ها متوقف نمی‌ماند. صندوق‌های ETF یکی از ابزار مشارکت مردم با پول‌های اندک در بازار سرمایه هستند.

ربیعی تاکید کرد: اتفاقا ۲۰ درصد تخفیف در ETF برای حمایت از مردم با پول‌های اندک در مشارکت بازار سرمایه است. بازار سرمایه باعث ایجاد سرمایه گذاری جدید با جمع آوری نفدینگی‌ها خواهد شد. از سرکشی نقدینگی پیشگیری و علاوه بر کاهش تورم، به آنها جهت‌گیری‌های صحیح برای افزایش توان سرمایه گذاری و رشد تولید و اقتصاد را می‌دهد.

وی ادامه داد: ایجاد ظرفیت و امکان برای مردم و شرکت‌های بخش خصوصی از اقدامات در حال پیگیری است و وظیفه ماست در کنار نقد سازنده در کنار بازار بورس از اقدامات بر هم زننده و روانی جامعه مقابله کنیم.

مکانیزم ماشه یک واژه جعلی است

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه باتوجه به تهدید آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه و درصورت همراهی اتحادیه اروپا با آمریکا واکنش ایران چه خواهد بود؟ ، گفت: درخصوص آنچه ایالات متحده آمریکا به آن استناد می کند از اساس مبنای حقوقی ندارد؛ این کشور عضو برجام نیست که بخواهد از یکی از بندهای برجام استفاده کند. واشنگتن تفسیری بسیار ناشیانه، کودکانه و زورگویانه را از سر استیصال ارائه کرده است که تقریبا هیچ کشوری آن را نپذیرفته است.

سخنگوی دولت گفت: بعد از درخواست توزیع اطلاعیه از سوی آمریکا، تمامی دیگر اعضای دائم شورای امنیت، به علاوه آلمان و قریب به اتفاق اعضای غیر دائم، اظهار کردند که آمریکا اساسا چنین حقی ندارد که حال بخواهیم در مورد مبانی حقوقی آن بحث کنیم.

ربیعی تاکید کرد: تصمیم گیری در مورد پاسخ جمهوری اسلامی ایران به هرگونه نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام، بر مبنای مصوبه مجلس شورای اسلامی، بر عهده شورای عالی امنیت ملی است. حق مجلس شورای اسلامی، هماهنگ با سیاست کلی و منسجم نظام متخذه در شورایعالی امنیت ملی، در بررسی همه گزینه های متناسب، همچنان محفوظ است.

وی ادامه داد: دولت نیز در تعاملی نزدیک با مجلس شورای اسلامی، به رایزنی با نمایندگان مجلس و شنیدن مباحث و طرح های پیشنهادی آنها در خصوص تحولات سیاست خارجی ادامه خواهد داد.

جزئیاتی از نقشه راه اقتصادی دولت

وی در پاسخ به سوالی درخصوص جزئیات نقشه راه اقتصادی دولت و اینکه آیا این برنامه براساس شرایط تحریم و تداوم کرونا تدوین شده است؟، گفت: برای تدوین نقشه راه از سال آخر دولت ابتدا یک روندشناسی از تحولات داخلی و خارجی تاثیرگذار بر حوزه اقتصاد صورت گرفت. محیط سیاسی، ‌امنیتی و اقتصادی جهان آشوب زده تر و متلاطم تر از سال‌های اخیر شده است لذا با نگاهی به تهدیدهای خشن آمریکا بر اساس فرصت ها و قوت های داخلی، نقشه راهی برای ورود به سال آخر دولت و قرن جدید تدوین شد.

ربیعی گفت: بر اساس تحلیل این روند در سال‌های ۹۲ تا ۹۶ وضعیتی با ثبات داشتیم که متوسط نرخ رشد اقتصادی ۶.۴ را تجربه کرده و نرخ تورم نیز حدود ۱۰ درصد و اشتغال‌زایی نیز در حد قابل قبولی بود.

سخنگوی دولت گفت: یکی از موارد مهم نقشه راه اقتصادی پیشگیری از تکانه ها و فشارهای اقتصادی ناشی از کسری بودجه به اقتصاد و زندگی مردم خواهد بود بنابراین تامین منابع جایگزین درآمد نفتی برای جبران کسری بودجه بدون پول پرقدرت بانک مرکزی در نقشه راه طراحی شده و امید داریم با اجرای این بخش بتوانیم سال آخر دولت را با مهار و کاهش تورم پشت سربگذاریم.

وی ادامه داد: همچنین در قالب توسعه سرمایه گذاری در کشور دولت تمام تلاش خود را برای اتمام پروژه های نیمه تمام دولتی و نیمه تمام خصوصی در حوزه های نفت، گاز، ارتباطات، راه‌آهن، جاده فرودگاه و فناوری های نوین کشاورزی صنعت و معدن با هزاران میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام می شود.

ربیعی خاطر نشان کرد: به طور مثال در حوزه صنعت ۱۷۱ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده که به اشتغال بیش از ۴۱ هزار نفر خواهد انجامید. همچنین دولت برنامه های مشخصی در حوزه مسکن طراحی کرده که به طور نمونه می‌توان به تامین ۴۰۰ هزار واحد مسکن ذیل طرح اقدام ملی و دویست هزار در قالب تفاهم نامه های دستگاهی اشاره کرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: یکی دیگر از محورهای نقشه راه مباحث پولی و مالی است. متاسفانه یکی از بیماری های اقتصاد ایران افزایش نقدینگی به طور متوسط بیش از ۲۰ درصد در سال بوده است. با این وصف امسال تاکنون پایه پولی به میزان ۴ درصد و نقدینگی ۷ درصد رشد داشته است. در این راستا نقشه راه، برنامه کنترل نقدینگی و جهت گیری آن به سمت سیاست های توسعه اعتبارات بانکی به نفع تولید را طراحی کرده است.

وی ادامه داد: یکی از آسیب های جدی ما بحث واردات غیرضرور و قاچاق بود. با هدف مدیریت تجارت و توسعه صادرات غیر نقتی و بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد و سیاست های لازم برای مدیریت واردات و کنترل قاچاق کالا و همچنین توسعه صادرات با کشورهای هدف و همسایه طراحی شده است.

ربیعی تصریح کرد: همچنین یکی دیگر از محورها رونق بازار سرمایه و ایجاد ثبات و استفاده از پتانسیل این بازار به نفع تامین مالی در راستای تولید بوده است.

سخنگوی دولت گفت: دولت بر این واقف است که تکانه ها و فشارهای اقتصادی ناشی از کرونا فشار اصلی را برطبقات مزدبگیر، بازنشسته، افراد فاقد شغل یا افرادی که مشاغل خود را از دست داده اند وارد می‌کند. بنابراین نقشه راه ضمن دارا بودن برنامه توسعه و اصلاحات ساختاری با برنامه حمایت معیشتی از مردم توامان است.

وی ادامه داد: تداوم برنامه اعطای یارانه نقدی و معیشتی، استمرار تلاش برای افزایش دریافتی‌ها و همسان سازی حقوق بازنشستگان، اعطای کارت های خرید و کارت های اعتباری،‌ توسعه مسکن حمایتی برای گروه‌های هدف، تقویت بیمه بیکاری کرونا و تداوم آزادسازی سهام عدالت از مهمترین این اقدام ها بوده است.

تحریم‌ها تنها در دنیای خیالی وزیر امور خارجه آمریکا بازمی‌گردد

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری در واکنش به سخنان پمپئو مبنی بر اینکه با وجود مخالفت شورای امنیت با قطعنامه ضد ایرانی آمریکا، تحریم‌های سازمان ملل ضد ایران از ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۰ بازمی‌گردد، گفت: بعد از دوبار شکست فضاحت بار آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل، تحریم ها تنها می تواند در دنیای خیالی وزیر امور خارجه آمریکا بازگردد. البته رژیم سرکش آمریکا ثابت کرده که این شکست ها نمی تواند به خیالات این رژیم خاتمه دهد.

وی افزود: تهدید با جار و جنجال هرگز نتوانسته جایگزین حقوق و مقررات بین المللی شود و پافشاری آمریکا هم نخواهد توانست این واقعیت را تغییر بدهد.

سخنگوی دولت گفت: «نه» بلند ملت های جهان در سازمان ملل متحد برای فهماندن این حقیقت به آمریکای زورگو کافی بود که بعد از پایان آن سی روز دروغین، هیچ اتفاق تازه‌ای نخواهد افتاد.

ربیعی تاکید کرد: البته ما رفتار همه کشورها را زیر نظر داریم و هرگونه پیروی از این قانون‌شکنی یکجانبه را به منزله سرپیچی از آشکارترین اجماع جامعه جهانی حول قوانین بین‌المللی در نظر خواهیم گرفت و در صورت لزوم، بطور متناسب نیز پاسخ خواهیم داد.

اقدامات حقوقی دولت برای جلوگیری از توقیف ۱.۷ میلیارد دلاری ایران در اروپا

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درخصوص تلاش آمریکا برای دزدی ۱.۷ میلیارد دلار ایران در اروپا  و پیگیری‌های حقوقی بانک مرکزی، دولت چه اقداماتی در این زمینه انجام داده است؟، گفت: آمریکا طی سال‌های اخیر از روش های مختلفی برای توقیف ۱.۷ میلیارد دلاری که به صورت اوراق ارزی نزد موسسه «کلیراستریم» لوکزامبورگ، استفاده کرده که خوشبختانه در هیچ موردی موفق نبوده و شکست خورده است.

سخنگوی دولت گفت: دولت از تمام توان خود برای اقدام تازه آمریکا و شکایت آنها استفاده خواهد کرد. در این زمینه بانک مرکزی با همکاری مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری، اقدامات حقوقی لازم را انجام داده اند و هر لحظه در جریان آن هستند.

ربیعی گفت: طبق قاعده بین المللی دارایی های بانک مرکزی از دولت مستقل است و دارای مصونیت قضایی اموال و دارایی‌هاست و بر همین اساس تلاش های آمریکا به نتیجه نرسیده است.

ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۵ قلم کالای اساسی تخصیص می‌یابد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت تصمیم دارد همچنان ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای واردات اختصاص دهد یا خیر؟، گفت: همواره تفاوت‌های ارزی می‌توانند فسادزا باشند. اساسا هر گونه تفاوت در دل خود فسادزایی دارد، اما در خصوص ارز ۴۲۰۰ تومان که بنابر منابع حفظ زندگی مردم اتخاذ شده این تعبیر شما را نمی پسندد. برخی اوقات موضوعی به صورت قطعی و بدون ذکر مصادیق مطرح می‌شود که این شیوه صحیحی نیست.

وی افزود: در سال‌های اخیر با توجه به فشار اقتصادی به طبقات پایین و البته عموم مردم و همچنین به منظور حفظ قدرت خرید در کالاهای اساسی و تامین دارو و مایحتاج زندگی مردم،  این تخصیص با احتمال برخی نقاط ضعف صورت گرفته است.

ربیعی تاکید کرد: در خصوص شیوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی دیدگاه‌ها و نظرات زیادی وجود دارد اما اصل آن اجتناب ناپذیر است و دولت از سال ۹۷ تاکنون فرآیندها و سازوکارهایی را اندیشیده که شبهه سوءاستفاده کاملا کنترل شود.

سخنگوی دولت گفت: دریافت ارز اضافه برای واردات کالا، دریافت ارز و عدم واردات و دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی و فروش کالا در بازار آزاد سه احتمالی بود که می‌توانست موجب فساد شود که دولت با راه‌اندازی سامانه جامع تجارت عملا بین ثبت سفارش واردات، تامین ارز و ترخیص کالا ارتباط سیستمی ایجاد کرده است و همچنین در دو سال اخیر با مصوبه دولت نرخ خرید ارز کالا در قالب پروفرم توسط وزارتخانه‌های صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت ثبت و کنترل می‌شود و همه این فرآیندها از چشم دستگاه‌های نظارتی دور نخواهد بود.

وی ادامه داد: دولت این راه را ادامه خواهد داد و در حال حاضر ۵ قلم کالای اساسی و ضروری که همگی نهاده و مواد اولیه تولید هستند مانند کنجاله سویا، جو، ذرت، دانه‌های روغنی و روغن خام  ارز ۴۲۰۰ دریافت می‌کنند.

ربیعی گفت: مجدد تاکید می‌کنم تمام وارد کنندگان با ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص هستند و فرآیند ثبت سفارش، تخصیص ارز و ترخیص کاملا شفاف است و همه دستگاه های مسئول و دستگاه های نظارتی به راحتی و به صورت سامانه ای می توانند از دریافت کنندگان ارز و رفع تعهد آنها آگاهی داشته و کنترل و نظارت کنند.

سخنگوی دولت گفت: باز هم تاکید می کنم چنانچه حمایت ارزی از کالاهای اساسی را برداریم به سبد غذایی مردم فشار وارد می شود.

مشکل قرارداد ویلموتس، عدم پرداخت ارزهای فدراسیون فوتبال توسط فیفا بود

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه عزم دولت در سال پایانی خدمت، با توجه به ورود وزارت اطلاعات به بحث فساد در ورزش، تا چه اندازه برای معرفی ارکان اصلی فساد به دستگاه قضایی جدی است؟، گفت: ‌ریشه بسیاری از این مشکلات در قراردادهای خارجی در مشکلاتی است که برای تامین ارز به قیمت نیمایی و انتقال ارز به خارج در کشور ناشی از موانع بانکی متاثر از تحریم های آمریکاست.

ربیعی گفت: البته برخورد با مفسدان و دلال‌ها مدتی است که با همکاری وزارت ورزش و وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی آغاز و تعدادی از عوامل فساد شناسایی و با آنها برخورد و تحت نظر بوده و پرونده آنان در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است.

 سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: مشکلات قرارداد ویلموتس بخاطر عدم پرداخت ارزهای فدراسیون فوتبال توسط فیفا به ایشان بوده که به خاطر تحریم‌های شدید، فیفا هم بدون اجازه آمریکا اقدام به پرداخت دستمزد ویلموتس در موعد مقرر نکرد و سرمربی سابق اقدام به فسخ یکطرفه بخاطر عدم دریافت حقوقش کرد.

وی تصریح کرد: لازم به توضیح است که در طول هشت سال گذشته دستمزد ارزی مربیان خارجی تیم ملی فوتبال ایران از محل کمک‌های فیفا پرداخت یا از درآمدهای ارزی فدراسیون فوتبال بخاطر صعود به جام جهانی بود.

ربیعی گفت: موضوع اختلاف حساب در پرونده استراماچونی در دست بررسی است و بازرسین بزودی تکلیف آن را روشن خواهند کرد.

اولویت با آموزش حضوری است/ در مناطق زرد هم کلاس‌ها تشکیل می‌شود

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص وضعیت کلاس‌های درس در سال تحصیلی جدید، گفت: همانطور که وزیر و مسئولان آموزش و پرورش گفته‌اند اولویت با آموزش حضوری است چون هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نمی‌شود.

وی ادامه داد: کارکردهای مدرسه در افزایش مهارت‌های اجتماعی و شکل گیری شخصیت دانش آموزان نیازمند تعامل چهره به چهره است و با هیچ روش دیگری قابل جایگزینی نیست و تنها چیزی که این حضور را محدود می‌کند، مقررات بهداشتی است.

سخنگوی دولت گفت: روز شنبه آغاز سال تحصیلی است و قرار است به صورت حضوری مدارس دایر شود مگر اینکه از سوی ستاد ملی کرونا اعلام شود وضعیت منطقه‌ای قرمز است. حتی در مناطق زرد با حضور کمتر دانش آموزان مدارس دایر است و دانش آموزان به مدرسه می‌روند.

ربیعی تاکید کرد: مناطق سفید کرونایی، عمدتاً کم جمعیت و شامل روستاها، مناطق عشایری و دوردست هستند و مدارس زیر ۵۰ نفر را شامل می‌شود که با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، آموزش آن‌ها حضوری است با توجه به اینکه در بسیاری از این مناطق ممکن است زیرساخت‌های فناوری وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: آموزش در مناطق زرد کرونایی، ترکیبی از استفاده از فضای مجازی و آموزش حضوری دانش آموزان است. برای مناطق زرد، ممکن است از روش‌های حضور دانش آموزان به شکل زوج و فرد استفاده شود و به شوراهای مدرسه اختیار داده شده تا با مشارکت خانواده‌ها در این زمینه تصمیم گیری کنند و معلم‌ها هم می‌توانند برخی از فعالیت‌های آموزشی را حضوری و برخی را مجازی انجام دهند.

سخنگوی دولت گفت: در مناطق قرمز، کلاس حضوری به آن معنا برای دانش آموزان نخواهیم داشت اما اینکه دو تا سه دانش‌آموز همراه خانواده به مدرسه بیایند و معلمشان را بشناسند و تعامل آنها شکل بگیرد و احساس دانش‌آموز بودن در آن‌ها شکل بگیرد، انجام خواهد شد.

ربیعی تاکید کرد: البته شرایط در طول سال تحصیلی متغیر است و بر اساس تغییرات مناطق از قرمز به زرد یا سفید و یا برعکس، تغییرات لازم در آموزش انجام می‌شود.

واکسن‌های ایرانی آنفولانزا در دسترس مردم قرار می‌گیرد

وی در پاسخ به سوالی درخصوص تمهیدات دولت برای تهیه واکسن آنفولانزا در پائیز و اینکه آیا مذاکره‌ای با کشورهایی که از واکسن کرونا رونمایی کرده‌اند انجام شده است؟، اظهار کرد: اولا واکسن آنفلونزا صرفا برای افراد دارای بیماری زمینه ای و پرخطر مثل بیماری‌های مزمن تنفسی، کلیوی، قلبی، نقص سیستم ایمنی، سرطانی، مادران باردار و سالمندان توصیه می‌شود. در این مرحله در خواست خرید حدود هفت میلیون نیازمندی‌های کشور از واکسن آنفلونزا داده شده است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: البته فرآیند تولید در داخل کشور هم آغاز شده است و به پیشرفت های مناسبی هم رسیده ایم و با پیگیری های وزارت بهداشت امیدواریم امسال محصول ایرانی با کیفیت بالا در دسترس قرار بگیرد.

ربیعی گفت: بنابر روند شتابی کارشناسان وزارت بهداشت به علت رعایت پروتکل های بهداشتی مثل فاصله گذاری، ماسک و شستشو امسال شاهد همه‌گیری کمتری از ویروس آنفولانزا هم خواهیم بود.

رئیس‌جمهور دستور خرید واکسن کرونا را داده‌ است

وی گفت: در مورد واکسن کرونا نیز سه مرکز با روش‌های مختلف مشغول تحقیق و آزمایش و تست های اولیه تحت نظر وزارت بهداشت هستند.

سخنگوی دولت گفت: علاوه بر پیشرفت قابل قبولی که در داخل کشور جهت تولید واکسن وجود دارد، رئیس‌جمهور دستور خرید واکسن کرونا از کشورهای معتبر تولید کننده واکسن را به وزارت بهداشت داده است و در مرحله عقد قرارداد است.

یک‌میلیون و ۸۱۹ هزار نفر متقاضی وام ودیعه مسکن شدند

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روند اعطای وام ودیعه مسکن به کندی صورت می گیرد و چه تدبیری برای سرعت گرفتن اعطای این وام اتخاذ شده است؟، اظهار کرد: با توجه به راه اندازی سامانه پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن، ثبت نام از متقاضیان و نیز تکمیل مدارک، احراز شرایط و معرفی به بانک های عامل مورد نظر متقاضیان در حال انجام است به نحوی که از  یک‌میلیون و ۸۱۹ هزار و ۷۴۱  متقاضی اولیه، ۴۰۶هزار و ۱۲۸ متقاضی نسبت به ثبت نام در سامانه مذکور اقدام کرده و از این تعداد ۲۱۸ هزار و ۹۴۵ متقاضی حائز شرایط شده و تاکنون ۴۹ هزار و ۲۵۰  متقاضی نسبت به تکمیل مدارک اقدام و به بانک‌های عامل معرفی شده اند و این روند ادامه دارد.

وی افزود: همچنین به منظور تسهیل وام در مورد تسهیل وثایق مورد نیاز، مواردی نظیر استعلام چک برگشتی نیز با توجه به شرایط اقتصادی موجود منتفی شده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی کلیه مراحل ثبت نام متقاضیان تا مرحله معرفی به بانک به صورت غیرحضوری انجام می شود و بانک های عامل نیز مراحل تسهیل پرونده را با رعایت پروتکل ها و جلوگیری از تجمیع متقاضیان انجام می شود. علی‌ای‌حال با توجه به عدم تکمیل ثبت نام تعداد بسیاری از متقاضیان اولیه در سامانه، جلسات هماهنگی به صورت ویدئو کنفرانس با بانک های عامل برگزار شده که منجر به تسریع در تشکیل پرونده و فرآیند پرداخت تسهیلات در بانک های عامل می شود.

آمریکا عزم خود را جزم کرده تا برجام را نابود کند

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران چه اهدافی را در کمیسیون مشترک و همکاری با آژانس انرژی اتمی دنبال می‌کند؟، گفت: نشست عادی کمیسیون مشترک برجام قرار است امروز سه شنبه در سطح مدیران سیاسی و معاونین وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی  ایران، چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان و نمایندگان اتحادیه اروپا، در وین به ریاست خانم هلگا اشمید معاون نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی (به عنوان هماهنگ کننده اجرای برجام) برگزار شود.

وی افزود: بدیهی است آمریکا به عنوان کشوری که به عضویت خود در برجام خاتمه داده است از ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می ۲۰۱۸) هیچ جایگاهی در توافقنامه و نشست کمیسیون برجام ندارد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: این نشست در شرایطی برگزار می شود که آمریکا عزم خود را جزم کرده است که این توافق را نابود کند و تاکنون چندین تلاش غیر قانونی و ناکام در سطح شورای امنیت داشته است.

ربیعی گفت: موضوع این نشست حمایت از برجام است و انتظار می رود همه اعضای باقیمانده در برجام حمایت قاطع خود را از آن اعلام و با اقدامات غیر قانونی و قدرمآبانه آمریکا مخالفت کنند. لازم به ذکر است، کمیسیون مشترک برجام طبق ضمیمه ۴ برجام به صورت فصلی تشکیل می شود. هدف ما در کمیسیون مشترک ضمن بررسی آخرین تحولات توافقنامه پیگیری مسایل مربوط به رفع تحریم‌ها و اجرای تعهدات هسته ای ذیل برجام است. تمامی اقدامات هسته ای همراه با شفافیت و همکاری با آژانس و در چارچوب توافقنامه بوده است.

نفی اقدامات دولت، با اهداف سیاسی کوتاه‌مدت، به ناامیدی مردم دامن می‌زند

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص تشکیک عده‌ای نسبت به اقدامات دولت آن هم در شرایط فشار حداکثری آمریکا و کاهش سرمایه اجتماعی، ناشی از چیست و چه پیامدی برای نظام و کشور دارد؟، گفت: در مورد مجانی شدن برق بنابر مطالعات وزارت نیرو میزان خانوارهای کم مصرف براساس مکان زندگی و متراژ خانوار عمدتا جزو افراد حاشیه نشین و روستایی محسوب می شوند. بنابراین با در نظر گرفتن مشترکین ذینفع و بعد خانوار آنها حدود ۳۰ میلیون مشمول تخفیف صدردصد و برق مجانی خواهند شد.

سخنگوی دولت گفت: با توجه به گزارش های منتشر شده توسط بانک مرکزی، طی سال‌های  ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ به طور متوسط سالیانه حدود ۴۰۰ هزار واحد و در مجموع حدود ۲.۸ میلیون واحد مسکونی توسط بخش خصوصی در مناطق شهری کشور تکمیل و به بازار عرضه شده است.

ربیعی گفت: همچنین طی دوره مذکور سالیانه برای حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی و جمعا برای ۷۰۰ هزار واحد مسکونی تسهیلات بهسازی و نوسازی و ساخت در مناطق روستایی پرداخت شده است. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کارنامه خوبی در ساخت مسکن روستایی دارد. علاوه بر این طی دوره ۷ ساله گذشته بالغ بر ۱.۳ میلیون واحد مسکن مهر نیز تکمیل شده است.

وی ادامه داد: از این رو در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، محور بیان شده واقعی است و تاکنون بالغ بر ۴.۸ میلیون واحد مسکونی به بازار مسکن عرضه شده است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: متاسفانه نادیده گرفتن اقدامات دولت کوچک نمایی و تاکید بر  آن از دو سو جریان می‌یابد، یک جریان اساسا با کلیت نظام مشکل داشته و در این چند سال سعی می کنند هر گونه اقدام مثبت دولت‌ها و این دولت را یا کوچک نمایی یا به چالش بکشند و به وارونه جلوه دادن تلاش های دولت می پردازند. تحلیل محتوای پیام‌های این رسانه ها نشان می‌دهد به هیچ عنوان به ظلم و جنایت آمریکا در ایجاد بی‌ثباتی و فشار بر زندگی مردم نپرداخته و آن را نادیده می‌گیرند و حتی از آنها نیز دفاع می کنند؛ تکلیف این‌ها مشخص است

ربیعی گفت: یک گروه فکر می کنند با هدف سیاسی کوتاه مدت با نفی اقدامات دولت حق انگاری برای جریان سازی دیگری ایجاد می‌شود و به صورت ناخودآگاه و ناشی‌گرانه در مجموع به ناامیدی مردم دامن می زنند.

وی تاکید کرد: من فکر می‌کنم روش درست تبیین، ارائه، نقد با دیدن همه نکات مثبت و اشکالات است، این مسیری است که چه گروه‌های سیاسی، چه نخبگان و همه دلسوزان در حوزه های مختلف باید اتخاد کنند. راه خوشبختی و توسعه جامعه از میان نقدهای مسئولانه و دلسوزانه خواهد گذشت.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: همانگونه که شما هم گفتید اخیرا من هم در برخی رسانه ها و نیز در تریبون ها مواردی را دیدم و شنیدم که نه شیوه اسلامی و نه اخلاقی و نه موافق با سیره امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری است. بکارگیری تعابیری زننده و نیز غیر اخلاقی با هرگونه بیانی به نفع جامعه نیست. همچنین این روزها تصاویر و مضامین و کلیپ هایی را مشاهده می کنیم که نه حاوی جنبه های طنز فاخر و هوشمندانه و نه حاوی پیام‌های سیاسی و اجتماعی مشخص است بلکه شکلی از بیماری سیاسی یا وابستگی جریان‌هایی است که کلیت حرکت امیدوار کننده جامعه و ایران را نشانه رفته‌اند.

دولت در حال بررسی گزینه‌های وزیر پیشنهادی صمت است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دولت برای انتخاب وزیر پیشنهادی صمت چه تصمیماتی اتخاذ کرده است؟، گفت: دولت با توجه به توان، تخصص و مدیریت در حال بررسی گزینه‌ها است.

وی با بیان اینکه اجازه بدهید فعلا اسامی اعلام نشود، گفت: پیش از زمان مقرر وزیر صمت معرفی خواهد شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.