×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 1 مرداد 1403  .::.   برابر با : Monday 22 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25746 خبر
جشن ۴۴ سالگی انقلاب در نقطه مرزی خداآفرین

به گزارش همنوا، اما وجه ممیزه سفر استاندار آذربایجان شرقی به شهرستان خداآفرین نه در افتتاح حدود ۸۰۰ میلیارد تومان طرح، بلکه حضور وی در میان مردم، نشستن پای صحبت های آنان و قول حل مشکلاتشان بود.

خودروی عابدین خرم، در سفر به شهرستان خداآفرین به طور ناگهانی از جاده اصلی خارج شد و راه خود را به سمت روستای «همنشین» کج‌ کرد.

وقتی خودرو در دل روستا مقابل منزلی توقف کرد، پیرمرد و پیرزن مهربان و میهمان نوازی به استقبال استاندار آمدند که مشخص شد پدر و مادر شهید میرزایی هستند که برای دفاع از دین و وطن از این دیار دلاورپرور برخاسته و برای پیوستن به رزمندگان هموطنش، راه خود را به جبهه های حق علیه باطل کشیده است.

استاندار آذربایجان شرقی در این دیدار پای صحبت های پدر شهید میرزایی نشست، از او درباره نحوه فعالیت مسئولان و رسیدگی شان به مشکلات مردم پرسید و پیرمرد مهربان با صمیمیت و سادگی تمام به سوال های او پاسخ گفت.

خرم بعد از خداحافظی از خانواده شهید میرزایی و قدردانی از میهمان نوازی آنان برای افتتاح طرح ۱۴ ساله بر زمین مانده پمپاژ آب از رودخانه ارس، در روستای «ابراهیم سمیع» حاضر شد تا این پروژه عمرانی را که ارزش روز آن ۳۰۰ میلیارد تومان بود افتتاح کند.

استاندار آذربایجان شرقی بر طبق روال معمولش، روبان این طرح را نیز به دست خانواده شهید برید تا با بهره برداری از آن ۷۰۰ هکتار از اراضی دیم روستای «ابراهیم سمیع و چند روستای همجوار دیگر زیر کشت آبیاری مکانیزه برود و میزان تولید در هر هکتار از ۱.۵ تن به 8 افزایش یابد.

اما این پایان آیین افتتاح طرح پمپاژ آب «ابراهیم سمیع» توسط شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی نبود و استاندار بعد از آن در میان جوانان روستایی محل حاضر شد و بیش از نیم ساعت با آنان به گفت و گو پرداخت.

جوانان روستا در این دیدار میدانی در کنار استخر آب طرح پمپاژ از دغدغه های مردم گفتند و استاندار آذربایجان شرقی نیز با حوصله تمام به حرف های آنان گوش کرد و در موارد لازم پاسخ گفت.

وقتی یکی از جوانان روستا از خراب شدن سیستم لوله کشی مزارع بالادست طرح پمپاژ ابراهیم سمیع به دلیل گذشت زمان، تردد کشاورزان و آفتاب سوختگی سخن گفت، نماینده عالی دولت پاسخ داد که این مشکل به دلیل نبود آب در شبکه تا به امروز بوده و از این پس با توجه به امکان پمپاژ آب، رفع این نواقص با همت شرکت آب منطقه ای و سازمان جهاد کشاورزی استان میسر است.

در حاشیه این دیدار سرپایی و چهره به چهره که با سادگی و صمیمیت تمام برگزار شد، بزرگان روستا که با پرچم سه رنگ کشورمان به دیدار استاندار آمده بودند، از اینکه بالاخره نقطه پایانی بر این طرح راکد گذاشته شد، قدردانی می کردند.

استاندار آذربایجان شرقی در آیین افتتاحیه این طرح سخنرانی کوتاهی هم در بین مردم و مسوولان شهرستانی و استانی داشت که ختم کلام آن، «پرهیز دولت از کلنگ زنی طرح های جدید و انباشت طرح های نیمه تمام»، «عذرخواهی از مردم منطقه به دلیل کوتاهی های قبلی در تکمیل به موقع طرح» و «صادق الوعد بودن دولت سیزدهم و اولویت توسعه و عمران و آبادی مناطق مرزی برای آن» بود.

خرم از مردم به عنوان عامل اصلی توسعه و پیشرفت نقطه صفر مرزی در شهرستان خداآفرین نام برد و تاکید کرد که دولت نیز همه توان خود را برای فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز به کار می گیرد.

مقصد بعدی استاندار آذربایجان شرقی بعد از خداحافظی از مردم حاضر در محل، افتتاح طرح تونل و جاده جایگزین سدهای «خداآفرین» و «قیزقلعه سی» بود.

خرم این طرح عمرانی بزرگ به ارزش روز ۴۰۰ میلیارد تومان را نیز که توسط شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی اجرا شده بود، به دست پدر شهید افتتاح کرد.

حضور در مدرسه ۶ کلاسه تجدید بنا شده شهر «خمارلو»، مرکز شهرستان خداآفرین، زیباترین صحنه سفر یک روزه نماینده عالی دولت در آذربایجان شرقی به این منطقه بود.

خرم ابتدا به همخوانی گروه سرود مدرسه از آهنگ سردار شهید سلیمانی گوش داد، سپس در سخنان کوتاهی از ساخت و تجدید بنای هفت مدرسه در شهرستان خداافرین با حدود ۵۷ میلیارد تومان اعتبار برای افتتاح در دهه فجر امسال خبر داد و با عبارتی ساده، دستاوردهای پیروزی انقلاب اسلامی برای مردم دلاور این خطه را بازگو کرد.

او با اشاره به سخنان یکی از کهنسالان منطقه مبنی بر اینکه «قبل از پیروزی انقلاب اسلامی منطقه ما از جاده، برق، گاز و آب رسانی محروم بود»، اعلام کرد که خوشبختانه امروز همه این خدمات در شهرستان فراهم است، اما ما به این میزان نیز قانع نیستیم و باید تلاش کنیم خدماتی بسیار بیشتر از اینها به مردم ارایه کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی در این آیین نیز روبان قرمز مدرسه را به دست یک دانش‌آموز دختر برید، بر صندلی دانش آموزی در یکی از کلاس های درس نشست و در نهایت با دانش آموزان عکس یادگاری گرفت.

نماینده عالی دولت در آذربایجان شرقی پس از آن میهمان تلاشگران کارخانه تولید آب میوه شد که با سرمایه گذاری ۲۵ میلیارد تومانی، زمینه اشتغال ۵۵ نفر از جوانان منطقه را فراهم می آورد.

خرم، بریدن روبان افتتاح این طرح تولیدی در حاشیه رودخانه مرزی ارس را نیز به یک برادر شهید سپرد تا نشان دهد که دولتمردان دولت سیزدهم دل در گروی مردم دارند و خود را خدمتگزار آنان می دانند.

بی شک یکی از جلوه های زیبای سفر یک روزه استاندار آذربایجان شرقی، توقف گاه و بیگاه او برای شنیدن درد دل یک شهروند، گرفتن نامه هموطنی و پاسخ به سوال شخص دیگری درباره مشکل یا مسأله فردی بود.

خرم پس از پایان سفرش به شهرستان خداآفرین در مسیر بازگشت به تبریز، راه خود را به سمت رودخانه «پیغام چای» شهرستان کلیبر کج‌ کرد تا از نزدیک در جریان پیشرفت فیزیکی آن قرار گیرد.

استاندار آذربایجان شرقی در کولاک برف، عوامل اجرایی طرح سد «پیغام چای» را به محل ساخت تاج سد برد و پس از شنیدن صحبت های آنان به صراحت تمام اعلام کرد که پیمانکار طرح باید در اسرع وقت نسبت به اجرای آن بر اساس برنامه زمان بندی و متناسب با اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی تخصیص یافته اقدام کند و در مقابل هر گونه کوتاهی در اجرای آن پاسخگو باشد.

وی خطاب به فرماندار کلیبر و مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز تاکید کرد که هیچ گونه اعمال در اجرای طرح را نمی پذیرد و اگر نمی توانند مشکلات موجود را در سطح شهرستان خل کنند، مدیریت ارشد استان ورود کند.

بازگشت از محل ساخت سد «پیغام چای» به تبریز با کولاک شدید در جاده کلیبر به اهر همراه بود و با توجه به تاریکی هوا و لغزندگی جاده به دلیل بارش برف، حرکت خودرو با سرعت بیش از ۳۰ کیلومتر در ساعت میسر نبود.

وقتی خودروی حامل استاندار آذربایجان شرقی و همراهانش در مقابل ساختمان تاریخی استانداری توقف کرد، خیابان ها خلوت و اغلب مغازه های شهر تعطیل بودند؛ و بدین گونه پرونده سفر دیگری از سفرهای نماینده عالی دولت به یکی از شهرستان های آذربایجان شرقی در منتهی الیه شمال غرب کشورمان بسته شد.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.