×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : جمعه 4 خرداد 1403  .::.   برابر با : Friday 24 May 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25524 خبر
تفکر غلط شهرداری ها در باب فرهنگ

همنوا- سید رضا علوی

موزه‌ای در روز جهانی موزه تعطیل می شود. مسئولی از شهرداری تبریز به بازگویی تفکر موجود در شهرداری می‌پردازد که: «موزه‌داری جز وظایف و الویت‌های شهرداری‌ها نیست.»

سال‌ها است که معقوله فرهنگ در جلسات مختلف درون سازمانی شهرداری بحث و مورد سوال قرار می‌گیرد. آیا فرهنگ‌سازی وظیفه شهرداری است؟  معمولا جواب به این سوال با صغری و کبری چیدن معاونین فنی و شهرسازی، خدمات و درآمد و بودجه منجر به این رای می‌شود که فرهنگ و مقوله فرهنگ به شهرداری تبریز تحمیل شده است. علت این رای عدم آگاهی متوالیان شهرداری از مقوله فرهنگ و فرهنگ‌سازی است. وقتی فرهنگ، معادل آسفالت‌ریزی یا صدور پروانه و سد معبر باشد، نتیجه جز این نخواهد بود که فرهنگ و فرهنگ‌سازی جزو وظایف ابلاغی شهرداری‌ها به حساب نیاید.

 فرهنگ در تمام امور جامعه امروزی جدا از سخت افزارهای موجود نیست و نمی تواند باشد بلکه فرهنگ  یک نرم‌افزار قابل استفاده در همه امور است. آسفالتی که ریخته یا درختی که کاشته می‌شود  اگر در فرهنگ مردم جایگاهی برای حفظ و نگهداری آن تعریف نشده باشد شهرداری مجبور به تکرار آسفالت‌ریزی  و کاشت درخت خواهد بود.

 در محل  میدان نماز تبریز با هزینه بسیار زیر گذری برای عابر پیاده ایجاد شد که از بار ترافیگی مرکز شهر به دلیل عبور و مرور پیاده‌ها از وسط خیابان کاسته شود. مردم فرهنگ استفاده از زیر گذر را نداشتند پس مشکل حل نشد. کنار خیابان نرده‌گذاری شد که مردم به اجبار از زیرگذر استفاده نمایند. مردم از روی نرده‌ها پریدند و رد شدند اما از زیرگذر شهرداری استفاده نکردند. آموزش که بخشی از مقوله فرهنگ است می‌توانست در این مورد چاره ساز باشد اما تفکر موجود شهرداری اجازه پرداختن به آموزش را نمی دهد چرا که مقوله آموزش شهروند در ماموریت ابلاغی به طور جداگانه ابلاغ نشده است. در نتیجه ترافیک مرکز شهر به دلیل عبور و مرور عابر پیاده هنوز پا بر جا است. وقتی تغییر در ذهن شهروند ایجاد نشده تغییر در خیابان نمی‌تواند چاره‌ساز باشد.

تمام سازمان‌ها و ادارات دولتی و حتی تمام مردم وظیفه فرهنگ‌سازی و آموزش را دارند. ادارات متولی فرهنگ در راستای هدایت و راهنمایی  ایجاد شده‌اند و وجود آنها باعث سلب مسئولیت از  سایر ادارات من جمله شهردارها نمی شود.

شهرداری در این سال‌ها با شعار مدیریت واحد شهری در حال تظلم‌خواهی از مسئولین استانی و کشوری  است. این جمله را بارها از مسئولان مختلف شنیده‌ایم که: «در پاریس و لندن شهرداری متوالی تمام امور است اما در تهران و تبریز و مشهد دست ما بسته است.» برای مدیریت واحد  شهری تفکر واحد مدیریتی لازم است. جدا سازی‌هایی که در سال‌های متمادی در ذهن شهرداری‌ها حاکم بوده نمی‌تواند منجر به اداره واحد شهری شود. شهردار لندن موزه‌داری هم می‌کند، سالن سینما هم دارد .

متاسفانه در شهرداری تبریز حتی نسبت به وظایف سازمان فرهنگی و هنری تفکر در حد کارهای معمول روابط عمومی در ایران حاکم است مانند هدیه به فرزندان ممتاز کارکنان یا نسب بنر تسلیت! سازمان را تحمیلی از سوی وزارت کشور دانسته و به این سازمان به عنوان وصله ناجور نگاه می‌کنند.

رفتن به موزه، دیدن تئاتر و رفتن به سینما، بازدید از گالری و... از شاخص‌های فرهنگی شهروندان در کشورهای پیشرفته به حساب می‌آید. شهروند کسی نیست که نیازهایش در آسفالت و خدمات تنظیف و درخت‌کاری و خیابان‌کشی  خلاصه شود. نیمی از نیازهای شهروندان، نیاز فرهنگی آنها است و وظیفه شهرداری ایجاد زمینه لازم برای این نوع نیاز است. تا زمانی که این تفکر غلط که شهرداری متولی فرهنگ نیست در بین مسئولین شهرداری وجود دارد شاهد بسته شدن موزه، سالن تئاتر، سالن موسیقی، کتابخانه‌ها و ... خواهیم بود و بسته شدن موزه مشاغل ربطی به رضا سرابی  و ایرج شهین باهر ندارد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.