×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه 16 خرداد 1402  .::.   برابر با : Tuesday 6 June 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21960 خبر
تخلف سیاسی و اقتصادی، گناهی کوچک‌تر از بدحجابی نیست

 به گزارش همنوا، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی و سیاسی جمعه تبریز که با حضور پرشکوه نمازگزاران مصلای امام خمینی(ره) تبریز برگزار شد، اظهار کرد: اگر بی‌اعتنایی به مسائل اعتقاداتی و قانون و حجاب دیدید، باید با زبان نرم تذکر دهید چراکه تکرار این تذکرات منجر به خشک ‌شدن گناه در جامعه می‌شود

وی با اشاره بر اینکه برای رسیدن به تقوا باید به مسئله عدالت توجه جدی کرد و برای رسیدن به عدالت‌خواهی هم باید کار فکری کرد، گفت: اصلا باید این مسئله به صورت دائمی مطرح شود و موضوع علمی درسی و حوزوی شود.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه هفته اول ماه محرم همیشه هفته امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری شده است، توضیح داد: امر به معروف و نهی از منکر با رسالت امام حسین(ع) پیوند خورده است و علت نامگذاری این هفته در اول ماه محرم برای نشان دادن این موضوع است.

وی با اشاره بر اینکه یکی از شیرین‌ترین و کارآمدترین شیوه‌های تعامل اجتماعی امر به معروف و نهی از منکر است، گفت: برخی‌ معتقدند که این کار دخالت است در حالی که خیر، این همکاری و کمک به شروع خیر و محدودسازی خیر است. 

امام جمعه تبریز تصریح کرد: بدترین خطر در جامعه آن روزی که گناه در جامعه به عنوان ثواب دیده شود و کار خوب را کار بد بدانند

وی گفت: در مسائل فردی تقوا بسیار مهم و مورد توصیه است امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه عمومی است. 

نماینده ولی‌فقیه در استان متذکر شد: امر به معروف و نهی از منکر زبانی بدون خشونت و باآرامی را یکی از معجزات جهان اسلام می‌دانم. یعنی باید خطا را با آرامش و محترمانه گفت و رد شد ولو اینکه شاید آن فرد ناسزا هم به شما بگوید. ولی با تکرار این تذکر لسانی با زبان نرم توسط اکثر جامعه، قطعا آن فرد دیگر منکر را ادامه نخواهد داد. 

وی یادآور شد: لازم نیست که در امر به معروف و نهی از منکر سخنرانی کنید، همچنین برخورد هم در حیطه شخص نیست بلکه وظیفه حکومتی است. 
وی ادامه داد: بالاترین تخلف از جمله تخلفاتی است که پایه‌های نظام را سست کند و مردم را نسبت به جامعه ناامید کند. 

امام جمعه تبریز گفت: در حالی که که آمریکا تلاش می‌کند با اعلام تحریم و ایجاد ائتلاف منطقه‌ای بین‌المللی روسیه و ایران را در عرضه جهانی منزوی کند در مقابل تهران و مسکو با همکاری دوجانبه همه خواسته‌های آمریکا راخنثی می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی و سیاسی جمعه تبریز که با حضور پرشکوه نمازگزاران مصلای امام خمینی(ره) تبریز برگزار شد، با بیان اینکه باید با دقت تحلیل کرد که نشست تهران با روسیه چه دستاوردی داشت، اظهار کرد: در حالی که آمریکا تلاش می‌کند با اعلام تحریم و ایجاد ائتلاف منطقه‌ای و بین‌المللی، روسیه و ایران را در عرضه جهانی منزوی کند در مقابل تهران و مسکو با همکاری دوجانبه همه خواسته‌های آمریکا را خط بطلان کشیدند.  

وی با بیان اینکه به دنبال این همکاری توافق اولیه برای سرمایه‌گذاری شرکت بزرگ نفتی روسیه از جمله گاز روسیه صورت گرفته است، افزود: در حال حاضر چهار میلیارد دلار قرارداد با شرکت‌های مختلف روسی برای سرمایه‌گذاری در ایران انجام شده است که قطعا با توافقات جدید این میزان به چهل میلیارد دلار خواهد رسید؛ یعنی افزایش ۱۰ برابری. 

امام جمعه تبریز با اشاره بر اینکه با توجه به این حجم از سرمایه‌گذاری تولیدات نفت ایران با مشارکت روس‌ها افزایش خواهد یافت، گفت: این بزرگترین و بی‌سابقه‌ترین میزان سرمایه‌گذاری خارجی در تاریخ صنعت نفت است که با یکی از غول‌های انرژی منعقد شده است. 

وی ادامه داد: انجام توافق بانکی مشترک نیز می‌تواند در مسیر دلارزدایی و مباحث ضد تحریمی باشد و باعث می‌شود تا ایران به اهداف تجاری بزرگی دست یابد. 

نماینده ولی‌فقیه در استان خاطرنشان کرد: ۳۰ میلیون روس سالانه سفر خارجی دارند که حذف سفر به اروپا به دلیل وطن دوستی منجر می‌شود تا ایران بتواند از این بخش نیز بهره‌مند شود. 

وی، به مناسبت‌های هفته اشاره کرد و گفت: نهم مرداد ماه روز صدا و سیماست؛ این مجموعه یک دستگاه تاثیرگذار است و باید هدایتگر جامعه در جهت اثرگذارترین مجموعه فرهنگی کشور از لحاظ امیدآفرینی، ترویج سبک زندگی سالم و معنویت باشد. 

امام جمعه تبریز با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب در حکم رئیس جدید رسانه ملی گفت: ایشان در این حکم تاکید کردند که رسانه‌ی ملی، دانشگاهی برای ارتقاء سطح آگاهی و معرفت عمومی، و آوردگاهی برای مقابله با امواج خصمانه‌ تحریف،  آسایشگاهی برای بهره‌مندی چشم و دل همگان از جلوه‌های زیبائی و هنر، و قرارگاهی برای پراکندن امید و نشاط در فضای عمومی کشور است.

وی ادامه داد: ایشان در ادامه فرموده‌اند که هدایت فرهنگی، تقویت روحیه و احساس هویت ملی و انقلابی، ترویجِ سبک زندگی اسلامی- ایرانی، و افزایش همبستگی ملی، در شمار اولویت‌هائی است که باید با ارتقاء سرمایه‌ انسانی و رشد کیفی برنامه‌ها و بهره‌گیری از ابتکار و با تلاش شبانه‌روزی به آن دست یابید ان‌شاءالله.

آل‌هاشم ضمن تشکر از رویکرد رئیس جدید صدا و‌سیما که در نظر دارند تحولی در سازمان ایجاد کند، گفت:  اما با توجه به سختی‌هایی که در سازمان صدا و سیما دارد و کارشان استرس‌زا و پرهزینه است، از همه‌ مسوولان اعم از شخص رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و جناب آقای قالیباف می‌خواهیم تا در برنامه توسعه هفتم صدا و‌سیما را دریابند. 

خبرنگار بعد از 20 سال روزمزد است

وی توضیح داد: کار فیلم‌سازی هزینه‌بر است ما خبرنگار و مجری و کارمندهایی داریم که بعد از ۲۰ سال هنوز روزمزد کار می‌کند. 

خطیب جمعه تبریز یادآور شد: با توجه به شیوع دوباره کرونا در کشور، از همه می‌خواهیم تا فاصله‌گذاری و شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند. 

آل‌هاشم با اشاره به حضور معاون وزیر صمت در نماز جمعه تبریز گفت: امیدوارم از صنعت‌گران فعال و کارگران و کارخانجات تولیدی که چرخ محرک نظام مقدس هستند، از سوی وزارت‌خانه حمایت بیشتری شود. 

آمیختن معرفت با سیاست در نماز جمعه

آل‌هاشم بیان کرد: هفته قبل، هفته نماز جمعه بود که توفیق دیدار با رهبری داشتیم که بیانات بسیار مهمی داشتند، ایشان فرمودند نماز جمعه به خاطر خصوصیاتی که دارد یک فریضه صددرصد استثنایی است. نماز جمعه استثنایی‌تر از مراسم حج است.

وی با بیان اینکه آمیختن معرفت با سیاست در نماز جمعه انجام می‌گیرد، ادامه داد: مردم در نماز جمعه به تقوای عملی از روز شنبه تا جمعه دعوت می‌شوند و سلوک پدرانه ائمه جمعه در این روز گسترده می‌شود زیرا امام جمعه همانند یک پدر در خانواده است که باید دست پدری خود را بر سر همه فرزندانش با همه سلایق بکشد. 

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: امام جمعه امام تمام اقشار مردم است؛ ارتباط با جوانان را پیشه راه خود قرار دهیم، در واقع جوانان باید در نماز جمعه پررنگ‌تر حاضر شوند. 

وی یادآور شد: نهم مرداد به عنوان روز اهدای خون است در واقع روز قدردانی از اهدا کننده‌هاست؛ بنده لازم می‌دارم از کسانی که خون می‌دهند و خون می‌گیرند و تمامی دست‌اندرکاران تشکر می‌کنم.

خطیب نماز جمعه تبریز به روز جهانی شیر مادر اشاره کرد و گفت: شیر مادر برای کودک بهترین تغذیه و در اصل سرآغاز زندگی است و علاوه بر سلامتی، مزایای عاطفی هم همراهی خواهد داشت.  

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.