×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403  .::.   برابر با : Thursday 25 April 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25393 خبر
تحریم‌ها سرعت اینترنت را کم کرد؟

به گزارش همنوا، بسیاری از زیرساخت‌های مخابرات که زیرساخت‌های اصلی حاکمیتی است، در واگذاری‌های سابق صورت گرفته و عملا نگهداری و توسعه‌اش نه برای تحویل‌گیرنده و خریدار مقرون به صرفه و امکان‌پذیر است و نه وزارت ارتباطات اختیاری در این خصوص دارد که ورود پیدا کند.

همچنین به دلیل تحریم‌هایی که در این چند ساله اعمال شده است، خرید تجهیزات مخابراتی برای وزارت ارتباطات، مجموعه‌های متولی و سهامداران حوزه های تلفن همراه و اینترنت با مشکل مواجه شده است.

حجت‌الله فیروزی درمورد عملکرد وزیر ارتباطات در حوزه اینترنت، با توجه به کاهش سرعت و اختلالات پیش‌آمده، گفت: ‌چند موضوع باید بررسی شود؛ در وهله اول به نظر می‌آید که واگذاری حوزه مخابرات و بخشی که خصوصی‌سازی شده، متاسفانه به صورت کامل انجام نشده یا با ایراد اتفاق افتاده است.

بسیاری از زیرساخت‌های مخابرات که زیرساخت‌های اصلی حاکمیتی است، در واگذاری‌های سابق صورت گرفته و عملا نگهداری و توسعه‌اش نه برای تحویل‌گیرنده و خریدار مقرون به صرفه و امکان‌پذیر است و نه وزارت ارتباطات اختیاری در این خصوص دارد که ورود پیدا کند. این‌ها مشکلاتی در حوزه مخابرات است.‌

وی ضمن بیان اینکه از طرف دیگر هم بخشی از مشکل به به پهنای باند و تجهیزات مربوط می‌شود، اظهار کرد: ‌به دلیل تحریم‌هایی که در این چند ساله اعمال شده است، خرید این تجهیزات مخابراتی برای وزارت ارتباطات، مجموعه‌های متولی و سهامداران حوزه های تلفن همراه و اینترنت با مشکل مواجه شده است.

بنابراین این دو موضوع را هم باید توجه کرد. ولی آنچه مردم توقع دارند، یک اینترنت مناسب و پرسرعت است که توقع درست و بجایی‌ست. چرا که بسیاری از کسب و کارها و زندگی روزانه مردم در حوزه‌های مختلف به اینترنت گره خورده است.‌

این نماینده مجلس تاکید کرد: کمیسیون صنایع مجلس به عنوان کمیسیون مربوطه که باید در حوزه ارتباطات، اثرگذار، قانون‌گذار و ناظر هم باشد، گویا در این حوزه، به ویژه در دو سه هفته اخیر، روند به شکلی بوده که نارضایتی‌ها را تشدید کرده است.

البته گزارش‌هایی که از سوی وزارت ارتباطات منتشر شد، گویا ایراداتی باعث مختل شدن خدمات‌دهی شده است و در حال بر طرف کردن آن هستند.

این گزارش کلی است که ما از وزارت خانه شنیده‌ایم ولی کمیسیون صنایع و معادن به عنوان کمیسیون مرجع در مجلس، به این موضوع که مطالبه مهم مردم است، ورود پیدا می‌کند. بنابراین وزیر ارتباطات باید به کمیسیون بیایند تا با همفکری هم بتوانیم این مشکل را حل کنیم.

فیروزی با بیان اینکه دو مشکل یادشده، مشکلات مبنایی هستند که باید در این حوزه تصمیم حاکمیتی گرفته شود، گفت: ‌روز به رو استفاده از اینترنت افزایش پیدا می‌کند و بسیاری از کسب و کارها هم بر بستر اینترنت فعال است.

همچنین بسیاری از خدمات‌دهی‌های حضوری ادارات و سازمان‌ها در بستر اینترنت است. بنابراین هم میزان ارائه خدمات حوزه‌ها بیشتر شده و هم وابستگی مردم در این حوزه‌ها بسیار افزایش پیدا کرده است. انشالله در اولین فرصت از وزارت ارتباطات در کمیسیون دعوت می‌شود تا گزارشی از روند اصلاح این موضوع ارائه شود.‌

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، خاطرنشان کرد: ‌نکات و دلایل ذکر شده، مربوط به جلسات اخیر با وزارت ارتباطات نبوده است.

چون در روزهای اخیر به دلیل سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه، مجلس تعطیل و اختلالات در اینترنت هم مربوط به یکی دو هفته اخیر بوده است. این اطلاعات مربوط به جلسات متعددی است که در ماه‌های پیش با وزارت ارتباطات داشتیم.‌

فیروزی همچنین درمورد بحث به‌روزرسانی تجهیزات تصریح کرد: ‌در بحث تجهیزات، بالاخره حوزه اینترنت یک حوزه دائما در حال توسعه است و به دنبال آن تجهیزات هم باید به‌روزرسانی شوند.

کشور ما به دلیل تحریم‌ها، در تامین تجهیزات با مشکل مواجه بوده است اما عدم یا تاخیر در به‌روزرسانی تجهیزات، پاسخ درستی به خسارت وارد شده بر مردم نیست.‌

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.