×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 6 خرداد 1403  .::.   برابر با : Sunday 26 May 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25530 خبر
تا یکسال درگیر واکسیناسیون هستیم

دکتر علیرضا رییسی، در شانزدهمین اجلاس مجازی روسای دانشگاه‌ های علوم پزشکی سراسر کشور، گفت: خوشبختانه روند بیماری در همه استان‌ ها نزولی شده و ۵ استانی هم که قبلا به قله رسیده بودند و سیر نزولی را طی نکرده بودند، اکنون سیر نزولی ‌شان شروع شده است. تهران هم سیر نزولی خوبی را شروع کرده است.

وی درخصوص واکسن کرونا گفت: در زمینه واکسن باید کلیتی را در نظر بگیریم. اکنون دنیا به این سمت رفته که اولویت اولش واکسن است؛ این موضوع یک تهدید با خود دارد و آن این است که همه ما به سمت واکسن رویم و پروتکل ‌ها و رعایت شیوه ‌نامه‌ ها را فراموش کرده و به امید واکسن مقداری رعایت پروتکل‌ ها را کم کنیم که متاسفانه در کشور خودمان هم دارد اتفاق می‌ افتد و خوب نیست. علیرغم اینکه داریم سیر نزولی را طی می ‌کنیم، اما در برخی استان ‌ها همچنان رعایت پروتکل ‌ها زیر ۶۰ تا ۵۰ درصد است.

دکتر رییسی در ادامه عنوان کرد: همانطور که می ‌دانیم از آنجایی که تعداد شهرهای قرمزمان کاهش یافته و اکثر شهرها در وضعیت نارنجی هستند، در شهرهای قرمز هم اجازه فعالیت مشاغل یک و دو را دادیم، اما با اتاق اصناف توافق کردیم که در صورتی که تخلفی در صنفی اتفاق می ‌افتد، شدید برخورد کنیم که حتما این موضوع را باید رعایت کنیم.

وی گفت: در زمینه واکسن ما برای بالای ۸۰ ساله‌ ها که واکسن توزیع کردیم، به تعداد کافی واکسن در اختیار همه دانشگاه ‌های علوم پزشکی برای این افراد قرار دارد. در سامانه ‌ای که طراحی کردیم، در ۵ دانشگاه به مدت ۲۴ ساعت پایلوت را شروع کردیم و دیدیم خوب جواب داد و اکنون بیش از ۴۰ دانشگاه همه وصل شدند. البته ثبت نام برای همه شروع شده و تاکنون ۵۴ هزار و ۵۰ نفر در سامانه ثبت نام کردند که همه آنها به مراکز بهداشت ارجاع شده ‌اند و همه افراد ثبت نام شده به مرکز خاص خودشان ارجاع شده و ممکن است برای یک مراقب سلامت ۵۰ نفر در سامانه آمده باشد که می ‌توانید مکان و تاریخ به فرد داده و با یک کلیک برای همه آنها پیام ارسال می ‌شود و به آنها نوبت می ‌دهد که در تاریخ فلان به فلان مرکز مراجعه کنید.

 

تا یکسال درگیر واکسیناسیون هستیم

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: درخواستی که از روسای دانشگاه‌ها داریم و باید این را جدی بگیرند، این است که اولا یادمان باشد که ما تا یکسال درگیر واکسیناسیون هستیم و در عین حال نمی ‌توانیم مراکز بهداشتی‌ مان را به واحد واکسیناسیون تبدیل کنیم؛ چراکه سایر خدماتمان بر روی زمین می ‌ماند. یکی از افتخارات ما این بود که در دوران کرونا هیچ یک از خدماتمان را کم نکردیم، بلکه برخی از خدماتمان مانند مراقبت از مادران باردار ۱.۲ برابر شد. بنابراین، درخواستم این است که هرچه سریع‌ تر مراکز تجمیعی راه ‌اندازی شود. بعد هم چند مرکز جامع سلامت را به مرکز تجمیعی وصل کنید. به این صورت که مراقبین سلامتی که در مراکز تجمیعی هستند، می ‌توانند افراد را به این مراکز راهنمایی کنند. این مراکز تجمیعی باعث تجمع نمی شوند چراکه در سالن های بزرگ مانند سالن‌ های ورزشی بزرگ و مصلی‌ ها است.

دکتر رییسی گفت: مصوبه ‌ای هم در ستاد ملی گرفتیم که طبق آن تمام دستگاه‌های دولتی، غیر دولتی و حتی نظامی موظفند که فضاهایشان را در اختیار ما قرار دهند که حتی اگر این مصوبه را نمی ‌گرفتیم هم داوطلبانه حاضر بودند این اقدام را انجام دهند. مصوبه را هم به تمام دانشگاه ‌ها ارسال کردیم تا دانشگاه در منطقه‌ ای که چند مرکز جامع سلامت دارد و یا جمعیت بیشتری دارد، سراغ یک سالن مناسب در آن منطقه رفته و به عنوان مرکز تجمیعی داشته باشید که در این صورت می ‌توانند تعداد افراد بیشتری حضور پیدا کنند؛ زیرا فضا بزرگ است و تهویه هم مناسب است.

وی گفت: در جلسه ‌ای هم که با بسیج داشتیم، اعلام آمادگی کردند که می ‌توانند نیروی انسانی در اختیار قرار دهند. ما در هر مرکز تجمیعی می‌توانیم چهار تیم واکسیناسیون داشته باشیم که یک نفر ثبت کننده است و یک نفر تزریق واکسن را انجام می‌ دهد. من درخواستم این است که این افراد در ثبت کمک کنند و تزریق را نیروهای خودمان انجام دهند یا اینکه دانشجوهای پزشکی و پرستاری سال شش و هفت می ‌توانند با یک آموزش ساده واکسیناسیون را انجام دهند.

وی اظهار کرد: نکته ‌ای که باعث آرامش مردم می‌ شود این است که خیلی سریع افرادی را که در سایت ثبت نام کردند، مراقب سلامت سریعا برایش پیامک بفرستد تا بدانند که ثبت ‌نامشان موفق بوده و به آنها نوبت داده شده است. درباره روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر البته نیازی به این کار نیست. زیرا در این مناطق ۱۰۰ درصد افراد در سامانه ‌هایمان ثبت شدند و می‌ توانند با یک نوبت‌ دهی ساده افراد را برای واکسیناسیون فراخوان کنند. از آنجایی که در سطح روستا کل سالمندان یک بهورز ۵۰ نفر است یا در یک گروه سنی ۵ نفر است، می توانیم در روستاها به جای اینکه سن را از ۸۰ سال به بالا اعلام کنیم که تعدادشان کم است، از ۶۵ سال به بالاها را در روستاها اعلام کنیم که تعدادشان مشخص می ‌شود و می‌ توانند واکسیناسیون‌ شان را انجام دهند.

دکتر رییسی تاکید کرد: باید بر اساس سند ملی اقدام کنیم. اینکه در برخی استان ‌ها ناگهان می‌ بینیم که یک گروه دیگری را که هنوز اعلام نشده، واکسن زدند، منجر به ابهام و سوال می‌شود. اصلا این اقدام را انجام ندهید و حتما هماهنگ با ما کار را پیش برید.   چشم ‌اندازی که برای تامین واکسن داریم، باید توجه کرد که هر یک واکسنی که تامین می‌ شود، ساعت‌ ها و روزها کار می ‌برد. بنابراین، باید قدر این واکسن‌ هایی که به دستمان می رسد را بدانیم؛ درست توزیع کرده و دقیق تزریق کنیم. از این به بعد سامانه کاملا آماده است و می ‌توانیم بر اساس آن پیش رویم. الان از ۶۴ دانشگاه و دانشکده حدود ۵۰ دانشگاه ما بسیار خوب عمل می ‌کنند. البته آخر هفته اگر واکسن به دستمان برسد، اعلام می ‌کنیم که ۷۵ سال به بالاها را آغاز کنید که تعداد آنها حدود ۹۷۰ هزار نفرند. بعد از آن به سراغ ۷۰ تا ۷۵ سال رفته که بالای دو میلیون هستند. بنابراین، بر اساس میزان واکسنی که به دستمان می ‌رسد به شما موعد واکسیناسیون را اعلام می ‌کنیم.

وی گفت: به شدت دنبال این هستیم که گروه سالمندان‌ مان که گروه پرخطر ما است، خیلی سریع واکسینه شوند. در عین حال برای ثبت حتما دقت کنید. اگر مراکز تجمیعی را داشته باشید در بارکدخوان هم صرفه جویی می‌شود. با نیروی انتظامی هم دیروز هماهنگ کردیم که اعلام کردند در کل کشور اعلام آمادگی می ‌کنیم که جلوی هر مرکز تجمیعی یک نیروی انتظامی بایستد، همچنین باید آمبولاس ۱۱۵ باشد و یک تیم پزشکی هم حضور داشته باشند. محاسبه کردیم که تقریبا هر تیم واکسیناسیون می‌تواند در هر هشت دقیقه یک نفر را واکسن بزند که با برآورد ساده در هر مرکز تجمیعی می‌توان روزانه بیش از ۱۰۰۰ واکسن تزریق کرد. اکنون ۲۶ هزار و ۹۰۰ تیم واکسیناسیون مشخص شدند و با این پتانسیل باید خودمان را برای آینده آماده کنیم تا بتوانیم روزانه یک میلیون واکسن را تزریق کنیم. در زمینه پرداخت حق ‌الزحمه هم داریم یک دستورالعمل آماده می کنیم که آن را ارسال می‌ کنیم. در عین حال تاکیدمان این است که مبادا تمام مراقبین سلامت را از مراکز خالی کنید تا به مراکز تجمیعی بیایند و حتما باید مراکزمان فعال باشند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: طی ماه‌های آینده با توجه به اینکه حجم واکسیناسیون خیلی بالاتر می‌رود، باید هر چه سریع‌ تر دانشگاه‌ ها مراکز تجمیعی را افزایش دهند. بسیاری از دانشگاه‌ ها واکسیناسیون خودرویی راه انداختند که بسیار کار زیبایی بود. برای مثال، کرمان هم اقدام خوبی انجام داده بود. به طوریکه اکنون ۸۰ ساله‌ها را تمام کرده و دو بنر در سطح شهر زده بود که هر کس ۸۰ سال به بالا است و واکسن نزده، با کارت ملی‌ اش، به فلان مرکز تجمیعی مراجعه کند تا لکه‌ گیری را انجام دهد. فشاری که در زمینه بحث بالای ۸۰ ساله ها روی ما بود، برداشته شده و تکلیفشان روشن شده است. ما قول دادیم که تا فردا بالای ۸۰ ساله ها تمام شود و بعد بتوانیم بالای ۷۵ ساله‌ها را اعلام کنیم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.