×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 13 فروردین 1402  .::.   برابر با : Sunday 2 April 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21012 خبر
بی‌خبری نمایندگان از تصویب طرح صیانت / مصوبه شورایعالی فضای مجازی ربطی به طرح صیانت دارد؟

به گزارش همنوا، روز گذشته محمد کشوری کارشناس فناوری اطلاعات توئیت کرد که بخشی از طرح موسوم به طرح صیانت (بر اساس نسخه ۹ بهمن به نام نظام تنظیم‌گری) که شامل اعضا و اختیارات کمیسیون عالی تنظیم مقررات بوده و برای تصویب به شورای عالی فضای مجازی ارجاع شده بود، توسط این شورا به تصویب رسید و برای اجرا ابلاغ شد.

از سویی دیگر نیز، در چهارمین جلسه کارگروه راهبردی و تدوین الگوی عملیاتی و مقررات عمومی صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، در راستای اجرایی سازی بند الف ماده ۴_۱ سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی که در جلسه شورای عالی فضای مجازی کشور مصوب شده بود، دیروز به میزبانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. در این جلسه‌ طرح اینترنت کودک توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی شد.

با انتشار این خبرها در روز گذشته گمانه زنی‌هایی مبنی بر تصویب طرح صیانت از فضای مجازی صورت گرفت. طرحی که ابتدا در مجلس شورای اسلامی پیگیری شد اما حال در شورای عالی فضای مجازی تصویب می شود.

در این زمینه با ۱۵نماینده مجلس تماس گرفتیم که متاسفانه جز ۲ نماینده که آنها هم از جزئیات موضوع اطلاعی نداشتند، کسی پاسخ نداد.

حال، آیا آنچه که از سوی شورای عالی فضای مجازی تصویب شده است ارتباطی با طرح اولیه مجلس دارد؟ با توجه به اینکه نمایندگان در تعطیلات به سر می برند و مجلس تعطیل است به نظر می رسد که عملا این شورا مستقل از مجلس و طرح اولیه نمایندگان طرح را تصویب کرده است.

طرح صیانت تصویب نشده است

در همین زمینه لطف الله سیاهکلی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با همشهری‌آنلاین، از این خبر اظهار بی اطلاعی کرد و گفت که طرح صیانت تصویب نشده است.

وی در ادامه درباره مصوبه شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: شورای عالی فضای مجازی راجع به مقررات سیاستگذاری می‌کند و  اقدامات شورای عالی فضای مجازی ربطی به طرح صیانت ندارد. آنها مقررات خودشان است که می‌گذراند. این نماینده تاکید کرد که طرح صیانت قانون است و مصوبه شورا ارتباطی به این طرح ندارد. البته سیاهکلی تصریح کرد که در تهران حضور ندارد و در جریان جزئیات این اخبار جدید نیست»

از تصمیم هیات رئیسه اطلاعی نداریم 

همچنین مهرداد ویس کرمی عضو کمیسیون مشترک بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی هم در این باره به همشهری آنلاین گفت: اقدام خاصی برای طرح صیانت از فضای مجازی در مجلس انجام نشده است. بعد از آنکه یک رای استمزاجی گرفته شده، این طرح در دست هیات رئیسه مجلس قرار گرفت. اقدام اخیر که اخبار آن منتشر شده است، مصوبات شورای عالی فضای مجازی است که ما از جزئیات آن خبر نداریم. اما طرح صیانت فضای مجازی، هنوز در دست هیات رئیسه قرار دارد و ما از تصمیم آنها اطلاعی نداریم و  نمی‌دانیم دقیقا می‌خواهند چه کاری انجام دهند.

در مورد تصویب طرح صیانت از فضای مجازی در مجلس خبری نیست

ویس کرمی افزود: اینترنت کودک نیز طبق آنچه که وزیر گفته است، قابلیت جدیدی است که در اختیار والدین که به صورت اختیاری قرار داده‌اند. والدین می توانند، برای محافظت از کودکان در بحث‌های اخلاقی و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی تدابیری اندیشیده شده است. این طرح نیز هم مصوبه شورای عالی فضای مجازی است که ربطی به مجلس ندارد. تا این لحظه در مورد تصویب طرح صیانت از فضای مجازی در مجلس خبری نیست و من هم چیزی نشنیده‌ام.  

این نماینده ادامه داد: طبق آنچه ما می‌دانیم، طرح را قاعدتا باید هیات رئیسه تعیین تکلیف می‌کرد. یعنی باید وارد صحن علنی می‌شد که آیا به کمیسیون مشترک برگردد و یا در صحن بررسی شود یا خیر، که این اقدام نیز انجام نشد و ما همچنان منتظریم که آیا هیات رئیسه اقدامی در این باره صورت می دهد یا نه.

مجلس بهترین جا برای بررسی این طرح بود 

ویس کرمی ادامه داد: آن زمانی که ما از طرح صیانت از فضای مجازی دفاع می‌کردیم که باید قانونمند شود، مجلس بهترین جایی بود که می‌شد این طرح مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: هنوز معتقدم شورای عالی مجازی به همه مسائل در مورد فضای مجازی نمی‌پردازد، بنابراین مجلس این را تعیین تکلیف کند بهتر است. کسانی که معتقدند، قانون به ضرر فضای مجازی است باید بدانند که این گونه نیست. فضای مجازی به قانونمندی نیاز دارد. اما متاسفانه با فضایی که ایجاد شد، این فرصت از مجلس گرفته شد. بنابراین به طور طبیعی شورای عالی فضای مجازی به وظایف خود عمل می‌کند. این شورا طبق وظایفی که به آنها واگذار شده و یک نهاد فرا قوه‌ای است و تکالیف خود را انجام می‌دهد. مجلس نیز به عنوان نهاد قانون‌گذار نباید در هیچ حیطه‌ای کوتاهی کند.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.