×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه 29 خرداد 1403  .::.   برابر با : Tuesday 18 June 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25625 خبر
برگزاری شب اوحدی مراغه‌ای از سلسله شب‌های فرهنگی بخارا در مراغه

به گزارش همنوا، «علی دهباشی» سه‌شنبه شب در این رویداد فرهنگی اظهار داشت: ششصد و چهل و دومین شب‌ فرهنگی «بخارا» به اوحدی، شاعر پاسی‌گوی قرن هشتم هجری اختصاص دارد؛ شاعر بزرگی که «سعید نفیسی» نخستین تصحیح از دیوان او را به ادبیات پارسی ارزانی کرد.

وی اوحدی مراغه‌ای را شاعر بزرگی اطلاق کرد که هنوز برای بسیاری ناشناخته است و اضافه کرد: دیوانش باید باز و اندیشه‌های والایش برای علاقه‌مندان به شعر، انسانیت و هنر شناسانده شود. 

دهباشی ادامه داد: اوحدی در زمره شاعرانی است که هرچقدر هم درباره آن کار شود، اندک است و بر همین اساس در آغاز شناسایی اندیشه‌های شعری این شاعر قرار داریم.

سبک شعری اوحدی به فردیت رسیده است

«ناصر علیزاده»، استاد ادبیات دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با طرح این سئوال که چه تفاونی با اوحدی که ماندگار شد، و بقیه شاعران وجود دارد؟ به کلامی از «نظامی عروضی» مبنی بر اینکه «خیلی از شعرها قبل از شاعر خود مرده‌اند و نام شاعرانشان فقط در کتاب‌های ادبی مانده است» بیان کرد: سبک شعری اوحدی مراغه‌ای به فردیت رسیده بود.

وی بیان کرد: شعر شاعرانی اثرشان قبل از خودشان مرده‌اند را به عنوان یک اثر هنری لذتبخش در خلوت خود باز نکرده و از خواندن آن ابتهاج روحی کسب نمی‌کنیم و اما وقتی حافظ یا غزلی از اوحدی و بخشی از نامه‌ای از منطق العشاق را می‌خوانیم، دلمان باز می‌شود و اگر حکمت دلمان خواست، به جام‌جم اوحدی مراغه‌ای مراجعه می‌کنیم. 

به گفته این اوحدی‌شناس، شیوه‌ای که اوحدی شعرش را بیان می‌کند و به آن سبک شاعری گفته می‌شود پا فراتر نهاده و به واسطه پختگی به مرحله فردیت رسیده است؛ این فردیت سبک ذاتی اوست و ذوقش را نشان می‌دهد.

جام‌جم اوحدی جزو چند مثنوی تعلیمی ادب فارسی است

«رحمان مشتاق مهر»، از دیگر اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان نیز با ارایه مطلبی تحت عنوان «بازخوانی جام‌جم اوحدی» بیان کرد: مثنوی جام‌جم یکی از چند مثنوی تعلیمی و تربیتی در ادب فارسی است که سرایندگانش طریقه سنایی را به عنوان الگو پیش چشم داشتند و در لفظ و معنی و ساختار تحت تاثیر آن بودند.

 این اوحدی‌شناس همچنین امتیاز مثنوی اوحدی مراغه‌ای با عنوان «جام‌جم» را جامعه‌گرا و اجتماعی بودن آن خواند و بیان کرد: این امتیاز برجسته آن را در میان دیگر مثنوی‌ها ممتاز کرده است.

به گفته وی «جام‌جم» اوحدی مراغه‌ای با توحید و مناجات به درگاه باری تعالی آغاز می‌شود و با ستایش پیامبر اکرم (ص) از جمله معجزه معراج او خاتمه می‌یابد. 

وی این موضوع را هم مورد تاکید قرار داد که ارزش و اهمیت این نوع از آیین‌های فرهنگی به این است که بازخوانی یا خواندن آثار فرد را یادآوری کند و بر همین اساس باید به آثار اوحدی مراغه‌ای رجوع کنیم. 

اوحدی در اشعارش از عقل، دین و عرفان بهره برده است

«ابراهیم رنجبر» از دیگر اوحدی‌شناسان حاضر در این رویداد فرهنگی نیز بیان کرد: اوحدی مراغه‌ای در سرودن اشعارش از عقل، دین و عرفان بهره برده و برای ورود به دنیایی که او آفریده باید دانست که زندگی یک راز است و رازش باید گشوده شود.

وی با بیان اینکه هنر باید یا چراغ باشد یا آینه، اظهار داشت: اوحدی گاهی چراغ‌افروز اما در اکثر اوقات آینه‌دار است. 

به گزارش ایرنا «احمد گلی» و «ودود دوستی» از دیگر اوحدی‌شناسان نیز در این شب فرهنگی سخنرانی کردند و در نهایت شب اوحدی مراغه‌ای با اجرای گروه موسیقی عبدالقادر مراغی همراه و با استقبال کم‌نظیر دوستداران ادبیات مواجه شد تا فصل شعر و شاعری از کتاب قطور فرهنگ و هنر این مرزوبوم بار دیگر بازخوانی شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.